1873. N°. 34. Donderdag 20 Blaart. 603te jaargang. BEKENDMAKINGEN AANBESTEDING. AANVRAGEN OM GROND IN ERFPACHT. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichtèn met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels f 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. van liet Gremeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hen, op Zater dag uen 29 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zal getracht wor den aantebesteden lo. de uitvoering van eenige onderhoudswerken aan de gebouwen bij het Sashet Sas en de kademuren 2o. de uitvoering van gelijke werken aan de ge bouwen, riolen, waterleidingen en begraaf plaats der gemeente; 3°. de uitvoering van gelijke werken aan de voor malige trekkerswoningstaande aan de west zijde der Haven; 40. het maken van een heiningmuur langs den tuin der school Se klasse. 50. het schoonmaken van het Raadhuis, de Po litiewacht en de Leenbank. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure ter secretarie der gemeente, terwijl de aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 26 Maart des m'or- fens ten 7 ure aan het Sas, en na afloop daarvan voor et derde perceel, en voor de overige perceelen op Donderdag den 27 Maart des vöormiddags ten 9 ure te beginnen bij het Raadhuis. Goes, den 12 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij den raad dezer gemeente zijn ingediend de navolgende aanvragen tot het bekomen van gronden in erfpacht, te weten Van ELISIAS BESUIJEN om 1 Are 55 centiaren grond aan den Westwalkadastraal Sectie D no b81'. Van GERARDUS HENDRIKUS KAKEBEEKE, om 20 centiaren grond, mede aldaar gelegen. Burgemeester en Wethouders noodigen diegenen uit, welke eenige bezwaren tegen den afstand mogten heb ben, deze bij hun college in te dienen vóór of op 29 Maart aanstaande. Goes, den 18 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 Maart 1873. Z. M. de Koning heeft de som van ƒ200 geschonken aan de commissie te's Gra- venhage, die zich met de ontvangst van giften voor de acht weduwen en 21 kinderen der ver ongelukte zeelieden te Ylissingen belast. Aan de Tweede Kamer is medegedeeld, dat is ingekomen een ontwerp van wet tot tijdelijke beperking der bevoegdheid tot aan munting van zilveren standpenningen. (Per telegraaf!) Bij de Tweede Kamer is ingekomen1° het ontwerp tot aankoop der spoorwegen Roosendaal-Hollandsch-Diep en Roosendaal-Breda, en tot aanvulling en ver- hoo°ing der begrooting voor Binnenlandsche Zaken van 1873 tot dat doel2°. een ont werp tot inkoop en amortisatie van nationale schuld, uit het beschikbaar gedeelte der afkoop som van de onvervreemdbare rente ten laste van België. De financiëele inhoud der heden ingekomen wetten is, dat de afkoopsom door België be draagt 8,900,000, waarvan afgaat 7 mil- lioen voor aankoop der spoorwegen, zoodat tot amortisatie wordt voorgesteld het overschot ad 1,900,000. (IPer telegraaf!) Bij de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid der He Kamer te Leiden op heden Bleek, dat wa ren uitgebracht 1745 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 873, Mr. Neeb, candidaat der liberalen, verkreeg 651. Jhr. v. d. Berch van Heemstedecandidaat der anti-revolutionairen 462. Dr. Nuijenscandidaat der R.Katholieken 440. Graaf Schimmelpenninck, candidaat der conservatieven185. Alzoo herstemming tusschen de heeren mr. Neeb en jhr. v. d. Berch van Heemstede. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de helft van de maand April aanstaande, ter benoeming van Rijksopzichters van den wa terstaat van de 4e klasse, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Volledige bijzonderheden vermeldt de Staats- Ct. van gisteren. Gisteren had alhier een deerniswekkend voorval plaats. Een oppassend jongmensch, zoon eener weduwe, schrijnwerkersknecht bij een meubelmaker alhier, was aan den arbeid en wilde een ander heft aan zijn beitel be vestigen. By het aftrekken van het oude heft houdt hij den beitel naar het lichaam gekeerd. Door de hevigheid van den ruk en het plot seling losschieten van het heft dringt de bei tel den jongman in het lijf. Hij snelt nog zelf naar een in de nabijheid wonend chirur gijn, waar hij neerzijgt. De chirurgijn ver klaart de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot de R. Katholieke godsdienst'be hoort wordt een priester ontboden en ont vangt hij nog in de woning van den chirur gijn de HH. Sacramenten. Vervolgens naar zijne eigene woning vervoerd, blies hij eenige nren later, onder ijselijke smarten den laat- sten adem uit. Eergisteren zijn per spoor van Kruinin- gen naar Goes vervoerd een 60tal schapen en lammeren, bestemd voor een landbouwer te Wolfaartsdijk, voor welke dieren zoo goede zorg is gedragen, dat bij aankomst te Goes reeds 12 stuks dood waren, terwijl iets later nog een paar stuks stierven. Naar wij ver nemen is tegen de maatschappij tot exploita tie van Staatsspoorwegen in deze zaak proces verbaal opgemaakt. Naar aanleiding van een schrijven uit Zee land aan de N. R. Ct. over het door ons mede gedeelde geval, dat een loteling voor de na tionale militie door 2 personen in de dienst zou vertegenwoordigd worden, deelt de heer F. Uittenbroek in de N. R. Ct. het volgende mede. „Voor eenige jaren moesteen mijner be trekkingen te Rotterdam loten. Als vrijwilli ger in dienst gegaan, had hij reeds ruim drie jaren gediend, doch had door omstandigheden de dienst verlaten en voor de zes resteerende dienstjaren een plaatsvervanger gesteld. Hij loot, trekt een dienstplichtig nommer, en ook de militieraad te Rotterdam is van oordeel, dat door hem aan de militie moet voldaan worden. Zijn vader begeeft zich daarna naar het Ministerie van Oorlog en hier wordt hem her innerd, dat, alhoewel zijn zoon reeds gediend heeft, hij echter niet aan de militie heeft vol daan, waaraan door elk Nederlander op 20ja- rigen leeftijd moét voldaan worden. Alleen kon, volgens een schrijven van den Minister, worden toegestemd, dat bedoelde milicien met onbepaald verlof naar huis zou gezonden wor den, zoodra hij blijken had gegeven, dat hij zijnen dienst kendeten minste zoo de dienst zulks toeliet. Daar nu de dienst het niet toe liet, kwam er van het onbepaald verlof niets en de ongeluksvogel zon 15 maanden hebben moeten dienen, zoo hij niet een plaatsvervan ger had gevonden, die de overige maanden voor hem in dienst bleef. En toen hij hu, ik meen na twee jaren, een request opzond, waar bij hij toestemming 'verzocht om te trouwen, kreeg hij ten antwoord, dat aan rijn verzoek alleen kon voldaan worden, zoo bij een plaats vervanger stelde voor zijne re'serVe-jaren. Hieruit blijkt, dunkt mij, duidelijk, dat ook eene hoogere macht den eisch van den mili tieraad te Goes zal goedkeuren." Naar wij vernemen is heden op een in- gediend request aan Z. M.den Koning Tan den Goesschen loteling, om toepassing van dé 2de alinea van art. 127'der militie wet, eene af wijzende beschikking ontvangen. Onzes erach- tens had men in dit geval zich niet moeten*' 'beroepen op art. 127 maar op art. 47 der militiewet. Afsluiting der Kasboeken en Reatantënlijst 'bij de Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, voor de maanden Februari en Maart 1873. ONTVANGSTEN Reservefonds f 909,34' 'Storting aandeel- 6072,90 Terugbetaling op schuldvordering- 6440,33 Intresten daarvoor en ger. intrest- 631,05 Opgenomen gelden - 14933,53' Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - f 28987,16 UITGAVEN: 'ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen Nihil. Verleende voorschotten -26264,51 Terugbetaalde intressenNihil. Terugbetaalde opgenomen gelden - 1962,18 Intresten van opgenomen gelden - 3,23 Onkosten- 4,33 Gezamenlijk bedrag 28234,25 Kas-saldo f 752,91. Gisteren had te Kapelle de herstemming plaats tusschen de heeren P. J. v. d. Mandere en M. Schipper, voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Bij de heden inougeu ge houden opening der biljetten bleek, dat inge leverd waren70 stemmen, waarvan op P. J. v. d. Mandere 40 stemmen en op M. Schipper 30 stemmen. Van onwaarde geene, zoocUt tot lid van den gemeenteraad is benoemd de heer P. J. v. d. Mandere. Men schrijft ons uit Wolfaartsdjjk ivan 18 dezer. In de gemeenteraadsvergadering van gisteren, is de heer M. Weststrate geinstalleerd in de betrekkingen van secretaris en ontvan ger der gemeente en tevens van secretaris penningmeester bij het algemeen armbestuur, waartoe de raad hembij besluit van 18 Ja nuari 11., benoemd heeft. Op voorstel van het dagelijksch bestuur is verder, met 6 stemmen tegen 1, een post van 100 gld. uit de gemeente-fondsen toegestaan, tot gedeeltelijke bezoldiging vaü een nader te benoemen klerk ter secretarie, Een adres, door verscheidene gemeenteleden ingediend, om zoodanig besluit te voorkomen, schijnt, door eene verkeerde bezorging, of hoe dan ook, niet in de vergadering te zijn gekomen. .Niettemin zullen deze zich nu tot heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie wenden, met eene klacht over het te dier zake moedeloos bezwaren der gemeente-fondsen. Eindelijk, is door den heer J. Tolhoek Jz. zijn verzoek tot ontslag ingediend en aangenoffiéii, als gemeente-raadslid, wethouder en lid van het algemeen armbestuur. Men schrijft uit Sluis van 17 Maart,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1