BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Per telegraafl Na de gewone pauze is met 34 tegen 24 stemmen aangenomen de afkeurende conclusie over de uitvoering der suikerwet. De discussie over de rechterlijke organisatie is aangevangen. de heeren Kien, van Naamen, van Kuijk, Verhejen, 's Jacob, van Voorthuijzen, van Beenen (de auteur), Har- denbroek en Borret, terwijl onder de 16 leden, die niet zoo misdadig handelden, nog behoorden de heeren van Houten en Gratama, die men toch wel niet onder de conservatieven van den echten stempel zal willen rangschikken, zoodat summa summarum door eene ge ringe minderheid van 14 stemmen de politieke eer lijkheid en moraliteit in uitsluitend eigendom wordt genomen, en mannen als b. v. van Kt/ijk, Kien, Har- denbroek en Borret stilzwijgend als medewerkers tot eene groote politieke mystificatie in het belang van een liberaal ministerie worden aangemerkt Let er verder ook op, dat in de phase van het eerste onderzoek, de groote meerderheid in de sectien zeer groote bezwaren tegen de wet had, waartoe dan toch ook, al wist men het niet buitendien, een deel der liberalen zal behooren, die evenwel na betere in lichting volkomen bereid zijn den census te verlagen. Maar wat blijft er dan over van die schrikkelijke comedie, waarin een man als van Beenen de hoofdrol speelde, of liever, wat blijft er over van de geloof waardigheid der partij-voorstelling door de conser vatieve pers als uit één mond van dit parlementair incident gegeven? Nu de beteektnis van het votum. De lezer zal het misschien niet willen geloovenMaar toch is het zoo. In 't eigen oogenblik, dat, met verloochening van de geschiedenis der zaak en van de stemlijst zelve, de motieven werden geschetst als uitsluitend ten doel hebbende het Ministerie voor eene nederlaag en voor aftreding te behoeden, wordt tevens als slotsom van het debat te kennen gegevendat het Ministerie door het gevallen votum gedood is, dat bet geene zedelijke kracht meer bezit, dat het genoopt zal zijn aftetreden en dat het 't vertrouwen der volksvertegenwoordigers verloren heeft. Maar eilieve, hebben dat dan diezelfde liberalen van zoo even gedaan, die plichtverzakende oogendie- Baars, wier gansche bestel of geknoei niets anders ten doel had dan het Ministerie een échec te besparen, en, met verzaking van eed en plicht hun eigen partij belang en partijleven te vrijwaren of te bevorderen en te versterken? Kon dan hetzelfde votum, gesteld het werd uitgebracht, wat niet waar is,- enkel door libe ralen, tegelijk op levensverlenging en doodverklaring van het Ministerie of van de partij gericht zijn? Ja maar dat is zotteklap. Goed, maar ge kunt het toch maar te lezen krijgen in de onpartijdige, wel gezinde, vaderlandslievende en bovenal moreele con servatieve pers, die u tegelijk verkondigt, dat graaf Schimmelpenninck aan alle vereischten voldoet, die de katholieken in Leiden kunnen eischen en die het daarom al heel zonderling van de Tijd vindt, dat deze het denkbeeld niet zoo verwerpelijk acht om nu eens een eigen candidaat te stellen, gelijk dit werkelijk ook het geval schijnt te zijn ten aanzien van den bekenden vaderlandschen historieschrijver dr. Nuijens. Ik voor mij zie nog geen reden, dat men van con servatieven kant voor die candidatuur bovenmatig bevreesd behoeft te zijn. l)e Tijd schijnt haar meer uit aardigheid dan in vollen ernst aanteraden. Kom, het is toch maar voor enkele maanden; de benoemde zal wellicht niet eens meer aan de werk zaamheden deelnemen. Man kann's probiren. Maar, ten andere, de verhouding tusschen dr. Nuijens en graaf Schimmelpenninck is van meer intiemer, aard dan men wel denkt, en daarom zal zijne candidatuur, al wordt ze door de Maasbode en een kiezerskring aanbevolen, niet zoo heel ernstig zijn of zoo veel afbreuk doen aan die van den graaf, gezwegen nog van de eventueele hulp bij mogelijke herstemming. Het is toch van vrij algemeene bekendheid, dat het aan den veelvermogenden invloed van den groot meester van 's Konings paleis is toe te schrijven, dat de groote verdiensten van den heer Nuijens jegens onze vaderlandsche geschiedenis en bovenal jeger.s Willem den Zwijger, met bet ridderkruis der eiken kroon zijn gekroond; en waarom zou dan deze ge leerde het nu zijn vriend en beschermheer lastig ma ken, op een oogenblik, dat de diensten die graaf Schim melpenninck met Heemskerk en van Zuijlen in de Kamer kunnen bewijzen van uitnemend belang zijn, nu toch de liberale partij zelve medewerkt (zie bo ven) om haar eigen Ministerie aftebreken 1 Toch kan de uitslag in het district Leiden curieus worden. Is de liberale partij waak- en werkzaam, dan is er wellicht kans den zege te behalen ook uit hoofde van de zeer gelukkige keuze, die zij gedaan heeft. Over het andere gewichtige debat in de Kamer betreffende de suikerregeling in Ned. Indië, of liever hare wijze van uitvoering, spreek ik in een volgenden. GOES, 17 Maart 1873. Den 7 en 8 Mei e. k. zullende de mili- tiens der lichting 1873, bij de verschillende regimenten infanterie en vestingartillerie on- 1 der de wapenen worden geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend. Voor het den 19 dezer af te leggen exa men voor surnumerairs bij de Maatsch. tot Explotatie van Staatspoorwegen hebben zich nu reeds 40 aspiranten aangemeld. De Middelhurgsche Courant ontvangt de mededeeling uit den Haag, dat de expeditie naar Atsjin niet van zooveel gewicht is, als men in 't eerst verwachtte. In verschillende dagblad 'n wordt meê- gedeeld, dat de Staatscommissie, die over de hervorming van het Nederlandsche Muntwe zen het bekende voortreffelijke rapport heeft ingediend, na het bekend worden van het wets ontwerp op het Duitsehe Muntwezen, een en andermaal te zamen gekomen is, om te over wegen, in hoever de waarschijnlijke regeling in het Duitsehe Rijk invloed zou kunnen heb ben op de door Nederland te nemen beslui ten. Hoogstwaarschijnlijk zal de commissie nu de invoering van den enkelen gouden stand aard aanbevelen. Prov. blad van Zeeland no, 33 bevat het besluit van Gedeputeerde Staten van 14 Maart jl. no. 3, houdende bepaling van het aandeel der gemeenten in de lichting voor de Natio nale Militie voor het jaar 1873. Het con tingent bedraagt totaal 522, en daarin deelen ®oes 22, Baarland 2, Borsselen 5, Colijns- plaat 5, Driewegen 2, Ellewoutsdijk 2, Fort Bath 1, 's Gravenpolder 2,'s HeerAbtskerke 2, 's HeerArendskerke 7, 's Heerenhoek 1, Hein kenszand 3, Hoedekenskerke 4, Kapelle 5, Kattendijke 1, Kloetinge 3, Kortgene en Kats2, Krabbendijke 3, Kruiningen 10, Nisse 1, Ou- delande 2, Ovezand 3, Rilland 2, Schore 2, Waarde 1, Wemeldinge 2, Wissenkerke 8, Wol- faartsdijk 8, Yerseke 5. Wat het contingent voor Goes betreft valt op te merken, dat een persoon, die de aan gifte verzuimd had, bereids is ingelijfd, zoo dat het nog te leveren contingent 21 bedraagt. Waarschijnlijk zal no. 36 het laatste dienst plichtige en bij gevolg no. 37 het eerste vrije n°. zijn. Ten onzen bureele liggen ter inzage voor belanghebbenden de staten van de in uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen ge durende de maand Januari 1873. Alhier is per spoor gearriveerd een stoom ploeg bestaande uit twee 12 paardenkrachts straat-locomotieven, die zich in alle richtingen zelfs over ongebaande wegen, door stoomkracht voortbeweegt. Deze machinedoor de firma wed. J. C. Massee Zoon alhier geleverd, is bestemd voor den Wilhelminapolder. Zij is het tweede land bouwwerktuig van dien aard in ons vaderland, doch overtreft in volledigheid en doelmatigheid verreweg het eerste. De ploeg maakt zes voren te gelijkzelfs tot eene diepte van 10 oude duimen; door de twee machines wordt eene egge bewogen, die 22 voet breedte te gelijk egt; zware vrachten in wagens kunnen door dezen stoomploeg worden vervoerd. Het valt nog niet te bepalen, wanneer de eerste proeven met dit werktuig zullen genomen worden, dat, wij twijfelen er niet aan, in hooge mate de belangstelling onzer landbouwers zal trekken. In de laatst gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Bergen op-Zoom is beslo ten, bijtedragen tot de overbrugging der rivier De Eendracht, bij Tholen, de som van ƒ10,000, mits tegen een billijken intrest en met aflossing van kapitaal, op gelijke wijze als ten opzichte het Rijk, de provincie, en andere gemeenten. Yoor een gedeelte der provincie Noord-Brabant en Zeeland is die overbrugging van zeer groot belang, daar het thans aanwezige pontveer op hoogst gebrek kige wijze voorziet in de gemeenschap tusschen beide oevers, bij een steeds toenemende be weging aldaar. Men schrijft uit St. Annaland dd 14 Maart. In 1872 zijn hiervan 148 poklijders 48 overleden. Sedert 1 Jan. 1873 zijn er van 134 lijders 41 overleden. In 1873 zijn hier reeds overleden 57 personen waarvan 44 aan de pokken. Bij het huwelijk der dochter van onzen geachten heer burgemeester met den heer C. Geluk, zijn al de armen dezer gemeente heerlijk onthaald en de zieken, die niet komen konden, hebben hun goed deel te huis gekregen. Omtrent de suikerwortelen is alhier nog een vaste prijs bepaald. Agenten en boeren kun nen het niet eens worden. In de Werkmansvriend leest men «De heer A. Visscher {A. Van Bruseei) hoofdredacteur van Asmodee, heeft na zijnen overgang tot de Roomsch-Katholieke kerk aan het bestuur der Internationale te Amsterdam kennis gegeven, dat hij niet langer als lid der vereeniging wensehte te worden aangemerkt. De afdeeling der Internationale aldaar nam harerzijds in hare jongste vergadering het besluit, den heer A. Visscher, zich noemende A. Van Brussel, hoofdredacteur van Asmodee, niet meer in haar midden te dulden, als zijnde onwaardig om nog langer deel uit te maken der Internationale.» De Ned. Handelsmaatschappij heeft aan den handel bekend gemaakt, dat er geen sui kerveiling in Maart zal gehouden worden, en de vijf periodieke veilingen zullen ophouden te bestaan. Als een nieuw bewijs, dat er voor West- landsche tuinen buitengewoon hooge prijzen worden besteed, kan dienen, dat jl. Dinsdag, door den notaris Schuurman te Rijswijk, o. a. is verkocht een Westlandsche tuinonder Monster, ter grootte van ruim 21h heet, .waar op een schuur en 600 Meters druivenmuren, voor ƒ15,100, behalve de kosten. De officier van Justitie te Leeuwarden heeft bericht, dat dezer dagen daar is ontvan gen een valsche rijksdaalder, met de beeltenis Koning Willem III en het jaartal 1854. Rechtszaken. De Arrondissements-reehtbank te Goes heeft op 3 Maart 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als tegen I. M. T. D. P. huisvrouw van J. B. de Kok, 40 jaar, geboren te Moerbeke (België), wonende te Koewacht, schuldig verklaard aan het aan iemand in het open baar toevoegen van smaad- of scheldwoorden, de ten lastelegging van eene bepaalde ondeugd behelzende. Veroordeeld tot eene geldboete van ƒ3.subsidiair in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. II. P. M. zoon van Gilles, 25 jaar, timmermansknecht, geboren te Heinkenszand, wonende te 's Heerenhoek, schuldig verklaard aan het opzettelijk aan eens an ders roerend eigendom schade toebrengen. Veroor deeld tot het betalen eener geldboete van ƒ7.50, sub sidiair in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten van het geding, desnoods te verhalen bij lijfs dwang, met vrijspraak van het meerdere hem bij dag vaarding ten laste gelegd. III. Ch. M. zoon van Jan, 43 jaar, arbeider geboren te 's HeerHendrikskinderen, wonende te Goes. P. R. zoon van Adriaan, 38 jaar, arbeider, geboren en wo nende te Goes, schuldig verklaard aan bedelarij in verbinding, op eene plaats voor welke eene openbare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden en wat de eerste betreft, na reeds te voren wegens bedelarij te zijn veroordeeld geweest. Veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van veertien dagen en in de kosten van dit rechtsgeding, op hen hoofdelijk en des noods bij lijfsdwang te verhalen, met bevel, dat de eerste veroordeelde na het uiteinde van zijn straftijd naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden over gebracht. IV. J. R. 35 jaar, arbeider, geboren en wonende te Goes. M. V. L. 43 jaar, zoon van Thomas, arbeider, geboren te 's HeerArendskerke, wonende te Goes, schul dig verklaard aan bedelarij in verbinding op eene plaats voor welke eene openbare inrichting bestaat, gepleegd onder verzachtende omstandigheden en wat de tweede betreft na reeds vroeger wegens bedelarij te zijn ver oordeeld geweest. Veroordeeld ieder tot eéne cellulaire gevangenisstraf van veertien dagen en in de kosten ten van het rechtsgeding op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen, met bevel, dat de tweede ver oordeelde na het uiteinde van zijn straftijd naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. V. J. II. zoon van Paulus, 16 jaar, zonder beroep, geboren te Kloetinge, thans gedetineerd in het huis van arrest te Goes, schuldig verklaard aan eenvoudi- gen diefstal, gepleegd na reeds vroeger veroordeeld te zijn geweest voor langer dan een jaar. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Gisteren morgen is de candidaat C. B. Oorthuijs als herder en leeraar der hervormde gemeente te Waarde bevestigd door den fungeerenden consulent, den lieer E. J. van de Roemer, predikant te Krabbendijke, met een inleidend woord naar aanleiding van Jacobus 1: 21 b. Aan de handoplegging werd door de ringpre- dikanten geen deel genomen, wijl zij daarin verhin derd waren door vacatuür-beurten, die zij te vervul len hadden. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijne be diening met eene leerrede naar Handel. XXVIII: 31. Ds. N. de Jonge, te Leksmond heeft voor het beroep naar Yerseke bedankt. Haar men verneemt circuleert te Leksmond eene lijst tot het verleenen van jaarlijksche bijdragen aan dien predikant. (Schoonh. Ct.) Woensdagavond is te Arnhem overleden Z. D. H. Mons. Th. Brouwer, eere-karaerheer van Z. H. Paus Pius IX, pastoor der St. Walburgis parochie, kanun nik en deken Als schrijver van eenige brochures betreffende de Nederl. Historie had hij zich zeer onderscheiden.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2