P. J, VAN PER MANDERE. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. hoek in Drenthe vertrekken eerstdaags naar Staat Michigan in Noord-Amerika. De gunstige berichten van vrienden en bekenden moedigen daartoe allerwege aan. Te Meppel heerscht de typhuskoorts in erge mate. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft aan den gewezen adj -commies hij de voormalige directie der marine te Vlissingen J. C. Ockers, met ingang van 1 April a. s.een pensioen verleend van 834. De officier van gezondheid der 2e klasse J. C. D. Steendijk wordt met 1 April aanstaande gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord, KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Men verneemt, dat de heer A. de Landmeteronlangs te Middelburg overledenverschillende legaten aan onderscheiden instellingen dier stad heeft vermaakt, o. a. aan het Burgerweeshuis 5000, aan de Diaconie- Armen der Ned. Hervormde Gemeente 2000 enz. Bestedingen Voor het vergrooten der school te Colijnsplaat, den 12 dezer aanbesteed, zijn ingekomen 5 inschrijvings biljetten luidende aldus Schaik te Colijnsplaat 8800 II. Barentsen - 8500 Schippers - 8200 van tier Moer - 8049 P. van Oosten - 7449 aan welken laatste het werk is toegewezen De president der Fransche republiek heeft, schijnbaar althans, alle reden van tevreden heid over de beraadslagingen in de Nationale Vergadering. De amendementen op het ont werp der commissie, door hem en zijne minis ters voorgesteld, worden goedgekeurd, die, waar tegen zij zich verklaren, worden verworpen. Men wane evenwel niet, dat aan alles wat thans, zelfs in overleg tusschen de commissie en Thiers, door de vergadering besloten wordt, geenerlei mistrouwen in hem ten grondslag ligt; het tegendeel is waar, en alleen de ver zoeningsgezindheid van den president der repu bliek leidt hem tot zeer belangrijke, voor hem zei ven gevaarlijke concessiën aan de hem steeds vijandige rechterzijde. Zoo b. v. is het met het in ons laatste overzicht genoemd amendement- Belcastel. Het recht van veto is aan Thiers niet toegekend met betrekking tot de constitutioueele wetten, en alleen de vergadering is bevoegd te oordeelen of eene wet al dan niet constituti oneel is. Van deze beperking kan allicht een gebruik gemaakt worden, volkomen in strijd met de bedoelingen en inzichten van Thiers, en deze verliest, door de opneming van deze bepaling in het ontwerp, al het terrein, dat hij gewonnen had bij zijne langdurige onder handelingen met de commissie. De linkerzijde is verbolgen op Thiers, om dat hij het amendement-fieZcasfei goedgekeurd en mitsdien de aanneming er van bevorderd heeftzoowel bij de republikeinscke linkerzijde als bij een deel van het linker-centrum is het voornemen, om voor het ontwerp der commis sie te stemmen, naar het schijnt, geheel ver dwenen, en, daar ook de gematigde rechter zijde vermoedelijk niet voor het ontwerp zal stemmen, is de verwerping van dit in zijn ge heel niet onwaarschijnlijk. Bij artikel 5 van het ontwerp wordt aan de regeering in last gegeven het ontwerpen van wetten betreffende de overdracht van de wetgevende macht en het uitvoerend bewind, het instellen van een tweede kamer en de herziening der kieswet. Het voorstel van den in zijn strijd tegen Thiers onverzoenlijken Belcastel, om dit artikel te doen vervangen door een ander, houdende dat de Nationale Verga dering niet uiteengaat, alvorens een definitief bewind te hebben ingesteld, werd verworpen. De discussie liep niet af, en reeds tien dagen brengt de vergadering dus door met de behandeling van het ontwerp, dat, sedert zijn eerst ver schijnen, reeds veertien weken als een zwarte wolk over het land zweeft. Onophoudelijk steken de legitimisten nieuwe spaken in het wiel; zij belemmeren de bevestiging van rust en orde en de grondvesting der macht van den president der republiek. En wat is er bij deze comedie gewonnen Beiderzijds niets maar wel hebben de hgitimisten aanmerkelijk veel in politiek aanzien verloren. De Orleanis- ten, die aanvankelijk denzelfden weg op wil den, volgen thans eene andere taktiek: zij zijn voor de republiek, doch alleen met het doel om op het kussen te geraken en Thiers op te volgen. In het openbaar wordt gezegd en ge schreven, dat zij, tot loon voor hunne onder steuning bij de laatste stemmingen aan hem geschonkenministeriëele portefeuilles ver wachten. De Opinion nationale behelst eene circulaire van den minister Jules Simon aan de prefec ten, waarbij deze worden uitgenoodigd hem opgaven te doen over den toestand en het aan tal der volksbibliotheken. Er zjjn onderschei dene vragen gesteld op de vestiging, het on derhoud en de behoeften der bibliotheken be trekking hebbende. Daaronder komen de vol gende voorWordt ondersteuning van de regeering verlangd Kan deze voordeelig, of wel schadelijk zijn Men schrijft uit Selsië, dat de heer Frere- Orban met evenveel kracht als bekwaamheid, de overeenkomst heeft aangevallen, die met den heer Philippart gesloten is. Hij noemde den maatregel, waartoe de regeering is over gegaan, verspilling van 's lands gelden, en keur de voornamelijk in scherpe bewoordingen de welwillendheid en toegeeflijkheid af, waarme de men zich onderworpen heeft aan al de voorwaarden door dien speculant gesteldin zonderheid zijn eisch, dat het contract vóór 15 Maart moet zijn goedgekeurd, zonder aan de Kamer en aan den Koning den tijd te la ten de zaak rijpelijk te overwegen. De heer Frere geeft aan onteigening ten algemeenen nutte de voorkeur boven ondershandschen aan koop, doch de heer Malou antwoordde, dat hij zulk een maatregel niet zou voorstellen, en zeer zeker niet met betrekking tot een spoor weg, die het eigendom van vreemdelingen is. Hoe groot ook de sensatie was, door de rede van den heer Frere-Orban veroorzaakt, toch zal, naar men vermoedt, de wet aangenomen worden. Leden, der oppositie hebben het voor stel gedaan den heer Philippart te noodzaken de verbindtenissen na te komen, welke hij in 1870 op zich nam, tot het aanleggen van verscheidene spoorbanen, waaraan nooit begon nen is, doch dit amendement zal niet aan genomen worden. In de zitting van den II Maart werd de discussie over den aankoop van den Luxem- burgschen spoorweg, waarop bovengenoemden brief betrekking heeft, voortgezet. De heer Lescarts noemde den 'brief van den heer Phil- lippart een comedie spel, bestemd om de Ka mer en het land te bedriegen. Hij qualifi- ceerde de conventie als schandelijk, en viel de regeering zóó heftig aan, dat hij tot de oide moest geroepen worden. Toen hij hierop verklaarde, dat hij de eer van de ministers niet had willen aanranden, werd de op hem toegepaste disciplinaire maatregel ingetrok ken. De heer Lescarts betuigde ten slotte, dat hij niet geloofde, dat Engeland de ontei gening van den Luxemburg-spoorweg als een diplomatiek incident beschouwen zou. Het Huis der Afgevaardigden in Oostenrijk heeft den 6 Maart de nieuwe kieswet aange nomen. Het rapport der commissie, opgesteld door dr. Herbstwordt als een meesterstuk geroemd. De bezwaren der tegenstanders van de hervorming van het kiesstelsel worden daarin kort, maar bonding wederlegd, en voorts wijst het rapport, hoewel de wenschelijkheid van eenige wijzigingen in het ontwerp niet ont kennende, op de noodzakelijkheid om niet ver der te willen gaan dan de regeering meent te kunnen veroorloven. Het huis der afgevaardigden van Pruisen heeft het eerste artikel der wet op de oplei ding en benoeming van geestelijken bij twee de lezing met groote meerderheid aangenomen. Dit artikel bepaalt, dat tot het geestelijk ambt bij eene der Christelijke kerken slechts be noembaar zijn Duitschers, die eene wetenschap pelijke opleiding, volgens voorschriften der wet, hebben genoten en tegen wier benoeming de Staat geen bezwaar maakt. Uit Turkije schrijft men dat de Porte en de Khedive op nieuw kennis gegeven hebben van hun besluit, de bevoegdheid van buiten- landsche rechtbanken in de zaken van het Suez- kanaal niet te erkennen. Te Oosterbeek is men zeer verschrikt geworden door twee dansende beeren met drie op 't oog vrij ruwe geleiders. Te Eext is een vossenjagt gehouden, waarhij twee „Reintjes" zijn gedood. Het katholieke onderswijzersblad Ons Regt be weert, dat men in sommige plaatsen bij de vergelij kende examens voor onderwijzers op de volgende „bedekte en slimme wijze' de katholieke sollicitanten weet te ontdekken, die dan bij de anderen worden achtergesteld. Het examen wordt gehouden op Vrijdag of Zaterdag, 's Middags worden den sollicitanten brood jes met vleesch en broodjes met kaas aangebodende Katholieken nemen broodjes met kaas. Men weet dan terstond, wie katholiek zijn, want, zegt Ons Regt, „de pro testanten hebben er belang bij te toonen, dat zij niet ka tholiek zijn, en wachten zich dus wel kaas te ge bruiken." 't Verhaaltje is wel aardig bedacht, maar of 't waar is, zal moeielijk te bewijzen zijn. Maandagavond kwam te Arnhem de heer J. rijksambtenaar te Zevenaar, oud 51 jaren, bij het vertrek van den goederentrein der Ned. Rhijnspoorweg- Maatschappij op dezen aanloopen en wilde, terwijl hij al aan den gang was, op een bagagewagen sprin gen, 't welk hem door den hrofdcondacteur belet werd. Niettegenstaande de gedane waarschuwing trach- te hij toch op de tredeplank te stappen, 't geen hem echter mislukte, zoodat hij tusschen de wagens viel en eenige van deze over hem heen gingen, mei het ongelukkig gevolg, dat hij op ellendige wijze het leven verloren heeft. LI. Maandag had te Warffum een verschrikkelijk ongeluk plaats. Terwijl de knecht van een land bouwer met een vracht koren naar 'tdorp reed, is hij met een paar zakken koren van den wagen af gegleden, met het ongelukkig gevolg, dat hij in de leidsels verward geraakte, en alzoo een eindweegs door de paarden, voor en onder de wielen door, langs den grond werd medegesleept. Toen de wagen tot staan kwam, was de ongelukkige, een bejaard weduw naar, reeds een lijk; zijn lichaam was geheel ver minkt. ingezonden Stukken. M. de R In den laatsten tijd komen er al zonderlinge ge vallen, min of meer met het gemeentebestuur in ver band staande, op Z.-Beveland voor. Een van die gevallen is zeker de uitslag van de afgeloopen verkiezing voor een lid van den gemeente raad te Kapelle. Voor weinige maanden werd de heer van der Mandere hier met een groot feest tot burgemeester gewijd. Heel Kapelle was geestdrift en toen een der Kapellenaars een verslag aan uw blad zond, dat niet al te sterk gekleurd was, werd er dadelijk tegen te velde getrokken. En nu. De heer van der Mandere was candidaat Voor den gemeenteraad. Op grond van de toen heer- schende geestdrift had men mogen verwachten dat hij met groote meerderheid tot lid gekozen zou worden. En toch, het volk, dat toen jubelde, bracht nu slechts 17 stemmen op de heer v. d. M. uit, terwijl een te- gencandidaat M. Schipper 30 en Adriaan Aijssen 15 stemmen bekwamen. De Burgemeester zal dus in herstemming komen met M. S., een man, die met al zijn goede eigenschappen, minder geschikt is tot lid van den gemeenteraad dan de heer v. d. Mandere. W are A. N. met den heer v. d. M. in herstemming gekomen 't ware minder grievend geweest, daar bij hem wel de noodige bekwaamheden aanwezig zijn maar M. S. staat in geschiktheid beneden beiden. Ge zult zeggen veinsde men dan bij de installatie van de heer o. d. M. slechts vreugdedaar hij nu zoo weinig stemmen heeft De waarheid is dat eene familie-geschil hier in het spel is. Men heeft tegen den heer v. d. M. niets, maar er is op K. eene boerenfamilie, die reeds fan vroegere jaren eenigen invloed heeft, maar die door velen wordt gehaat. Omdat deze nu voor den heer v. d. M. is, moeten de anderen voor den vijand niet van dien heer v. d. M., maar van die familie zijn. Maar hoe men nu tot de dwaze ineening komt dat door het kiezen van den "heer v. d. M. de macht dier familie zou vermeerderen, of door het kiezen van M. S. die macht zal verminderen begrijp ik niet; alleen zou ik wenschendat men Dinsdag wijzer ware, particuliere veeteu ter zijde zette en bedacht, welk groot voordeel er in gelegen is om den be- kwaamsten der beide candidatec te kiezen, en dit te meer als de bekwaamste juist de burgemeester zelf is. Het zal uiet noodig zijn op het belang te wijzen, dat de burgemeester, die alle in den Raad ter behan deling voorkomende zaken met het dagelijksch be stuur voorbereiden moet, zelf eene stem hebben in de aangelegenheden, waarvan hij, uit den aard der zaak, het best op de hoogte is; hoe juist daardoor de bur gemeester één geheel vormt met zijn Raad en deelt in de verantwoordelijkheid voor de genomen be sluiten. Het komt mij voor, M. d. R., dat dit belang zoo groot is, dat ik met volle vrijmoedigheid in het be lang der gemeente mijne medekiezers aanraad op Dinsdag a. s. eenparig te stemmen op Kapelle, 14 Maart 1873. Een Kiezer. DROOM EN WERKELIJKHEID. Mirabile dicta! 'k Wed, lezer! dit begin verschrikt u. Tusschen de Zeeuwsche stroomen is een droomer verrezen. In het kamp der politieke droomers, in het leger der conservatieven is een held opgestaan, die, in navolging van Professor Roedes, der wereld zijne droomen verkondigt. We hebben zoo'n droom genoten, 't Was werkelijk een droom, wat wij voor namelijk opmaakten uit de tegenspraak met de wer kelijkheid, want, 't spreekwoord zegtdroomen is bedrog. Als iemand van zijn dood droomt, gelooft

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2