1873. N°. 32. Zaterdag 15 Maart. 60ste jaargang. HERZIENING DEK KIEZERSLIJSTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeente-Raad zijn herzien en op heden vastgesteld; dat bij de herzie ning zijn GESCHRAPT van alle de Lijsten: Jan Hendrik Cornelis Ka- kebeeke, overleden. Jacobus Mulder, id. Marinus Olivier, onvold. Jan Anthonie Le Cointre, overleden. Jan Dagevos, vertrokken. Jurrianus Martinus Dekker, overleden. Willem de FouwWz., id. Johannes de Jonge Jz., id. Gerard de Jongh CMz., onvold. aanslag. Van de lijsten der Kiezers voor leden van de Tweede Kamer en der Provinciale Staten. Willem Ros, overleden. Gerrit Jan Vos Az., vertr. Jacobus Filius, onvold. aanslag. Johan Adam Geill, id. Jacobus Gerardus Janssen, id, Nicolaas de Lange, id. Coinelis Johannes Maximi- lianus Magnin,onvold.aansl. id. id. Arie Smit, Andries Snoep, Cornelis Jacobus Pieter Somer, id. Cornelis Wessels, id. Van de lijst der Kiezers voor Leden van den Gemeente-Raad. Pieter Kopmels, onv. aansl. Johannes de Leeuw, overl. Pieter van Liere, id. Gerrit van der Mark, id. Abraham Pieter van Melle, vertrokk. Willem de Raad, id. Nicolaas RemijnseMz. id. Frans Reijerse, onvold. Pieter van der Bliek, onvold. aanslag. Robbert Martinus van den Boogert, onv. aanslag. Cornelis Dronkers, id. Lodewijk Francis- cus Fagel, id. Samuel Frank, id. Philippus Jacobus Joseph van Hove, onvold. aanslag. Adriaan Kakebeeke, id. Philippus Adrianus Knieriem, id. Janus Kopmels, overl. Datde herziene en vastgestelde lijsten zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen, gedurende welken tijd de eventueele bezwaren tegen die lijsten, door de noo- dige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeente-Raad kunnen worden ingediend. Goes, den" 14 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Leonard us Schuurbiers, id. Willem Timmerman, id. Samuel de Winter, vertr. Jacob Zandee, id. binneimlandsche berichten. GOES, 14 Maart 1873. In den namiddag van den 10 dezer is in het Vorstelijk Paleis te Stuttgart overleden de Koningin-Moeder Paulina Theresia Louisa, stiefmoeder van II. M. onze Koningin. De Staats-Courant bevat het overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februari, afzonderlijk en vereenigd met die der vorige maanden van 1873, in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over dezelfde tijdvakken van 1872. Uit dat overzicht blijkt, dat de opbrengst over de nis-and Februari 1872 bedroeg/6,283,663.84 h tegen ƒ6,222,046.70 over dezelfde maand van 1873. De opbrengst over de eerste twee maan den van 1873 bedroeg 11,844,949.49 tegen /11,944,404.90V in hetzelfde tijdvak over 1872. De 'ramingover 1 maand bedraagt ƒ6,337,443.56. In het kiesdistrict Leiden zijn thans vier candidaten voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. Gelijk we reeds vroeger meldden, hebben de liberalen nir. Neeb, de christelijk histori- gchen mr, Van den Berch van Heemstede en Je conservatieven mr. R. J. Graaf Schimmel- penninck tot candidaat gekozen. De katho lieke partij, tvaarop de conservatieve hare hoop gevestigd had, heeft eergisteren dr. W. J. F. Nuyéns tot candidaat geproclameerd. Of echter dr. Nuyens de candidatuur zal aanvaar den is niet zeker. De rechtbank alhier heeft de volgende aanbeveling opgemaakt foor de betrekking van kantonrechter te Cortgene 1°. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeetgrif fier bij het kantongerecht te Cortgene; 2o, J. H. Bijbau, burgemeester der gemeenten ColijnsplaatCats en Cortgene, plaatsvervan gend kantonrechter te Cortgene. 3». E. P. van Hoboken, ontvanger der rege- stratie en plaatsvervangend kantonrechter te Cortgene. Woensdag 11. was ons publiek een genot vollen avond bereid, en de ruime opkomst, ook van elders, bewees, dat ieder gaarne daar van gebruik maakte. Onze Zuid-Nederlandsche dichter Jan van Beers, kwam ons op de voor dracht van een paar zijner meesterstukken ver gasten, die, hoe ook bekend, gelezen en her lezen, altijd weder verrassend schoon zijn, als ze door hem zelveu voorgedragen worden. Op verzoek van velen gaf de dichter ons nog eens zijn Bloem uit het Volk en de Oorlog te hooren en het behoeft wel niet gezegd, dat het publiek, zoowel door bet een als het ander, in ver rukking werd gebracht en zijne bewondering en dankbaarheid in luide toejuiching uitte. Wij spreken van dankbaarheid niet alleen, om dat een dergelijk kunstgenot hooge waardee ring verdient, maar ook, omdat wij boven auderen bevoorrecht werden. Van Beers heeft dezen winter elk aanzoek, om zich te laten hooren, moeten afslaan, omdat zijne gezondheid dit eischte. ISlu eenigermate hersteld en versterkt, wilde hij het verzoek van zijnen vriend dr. S. Pic- cardt niet weigeren, om hier voor een enkele keer diens plaats te vervullen, maar, zooals laatstgenoemde in een schoon inleidend woord aan het publiek mededeelde, daarom kon bij ook slechts een paar stukken te genieten geven en moest het publiek zich in zoover met wei nig tevreden stellen, als het nimmer verzadigd is van rein en verheffend kunstgenot. Wij vernemen met genoegen, dat, van Dinsdag 18 tot en met Vrijdag 21 dezer, door den Correspondent alhier der Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten, te Am sterdam gevestigd, eene keurige verzameling etsen, gravures en ieekening van levende mees ters zal worden tentoongesteld in de Con certzaal der sociëteit vVan Ongenuchten vrij", tegen eene entree van 25 cent ten voordeele der weduwen en weezen van verongelukte zee lieden te Vlissingen. Tevens vernemen wij, dat de Vereeniging voor Volksvermaken alhier hare leden in de gelegenheid zal stellen deze verzameling Woens dag 19 Maart van 710 ure te bezichtigen. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke, dd. 13 Maart Was het jongstleden Vrijdag met de instal latie van onzen nieuwen burgemeester, ten zij nen opzichte, een blijeindend treurspel, gisteren, toen de éérste raadsvergadering, door den heer Kakebeeke na zijne installatie belegd, zou gehouden worden, was bet in waarheid een droevigeindend blijspel. Niet voor onzen bur gemeester, die, van zijne komst in tot aan zijn vertrek uit de gemeente, de ondubbelzin- nigste blijken van achting en sympathie ont ving, maar in bet bizonder voor den heer de Blinde beslaan de laatste uren van dezen dag, eene treurige bladzijde in de geschiedenis onzer gemeente. De heer Kakebeeke, die des middags uit Goes was gekomen om de vergadering van Burge meester en Wethouders en daarna van den Raad te presideeren, werd aan de grens der gemeente ontvangen door een eerewacht, bestaande uit twintig flinke jongelieden op even flinke paar den gezeten, onder commando van de heer P. de Broekert en een vaandrig. De commandant sprak den Burgemeester in hartelijke bewoor dingen toe, daarbij zijn leedwezen betuigende over de ontvangst van jl. Vrijdag, en hem ver zoekende, door de eerewacht begeleid, over Kwadendamme naar Hoedekenskerke te willen gaan. De stoet zette zich in beweging en na eenig oponthoud iu Kwadendamme kwam men te Hoedekenskerke aan, waar alles een feeste lijk aanzien had, en de burgemeester door een lid der schooljeugd verwelkomd werd. Na eene vergadering met de Wethouders werd eene openbare vergadering van den Raad gehouden, die door zes leden werd bijgewoond, en waarin met vijf stemmen tegen eene stem de heer de Blinde- werd ontslagen als secretaris en ont vanger der gemeente. Met algeraeene stemmen werd de tijdelijke waarneming daarna opgedra gen aan den heer jhr. M. J. de Marees van Swinderen, commies ter secretarie van Goes. Toen burgemeester en wethouders daarna het archief met de boeken en de kas van den heer de Blinde wilden overnemen, schijnt deze dit geweigerd te hebben, althans des avonds arri veerde nog de heer mr. C. van Citfêrs, plaats vervangend kantonrechter van Heinkenszand, met den heer griffier en had ten huize van den heer de Blinde eene verzegeling plaats. Wanneer onze gemeente in eene goede en normale positie zal verkeeren, weten wjj nu nog niet, maar wij gelooven, dat onder het burgemeesterschap van den heer Kakebeekede gemeente Hoedekenskerke eene goede toekomst tegemoet gaat. Naar aan den Times uit Berlijn wordt gemeld, zijn de handelstractaten, door de bui tengewone Japansche ambassade voorgesteld, zoowel te Parijs als door ons Gouvernement niet aangenomen. Men schrijft uit Baarderadeel van 11 Maart Voor eenige dagen is op nieuw in onze ge meente een beslag vee, ten gevolge van besmet telijke longziekte, onteigend en afgemaakt. Van de 32 koeien, 8 pinken en 8 zuipkal- veren, waaruit het bestond, is de onteigenings som bij taxatie bepaald op ƒ9055, terwij) de opbrengst van het vleesch, de huiden,enz. bij openbaren verkoop p. m.f 3350 heeft be dragen. Door elkander is het vleesch ver kocht voor circa 35 cents per kilogram, In een artikel „eene letterkundige ver rassing" kondigt Be Standaard aan, dat eer lang bij Höveker en Zoon te Amsterdam, ver schijnen zalBrieven van Thorbecke (aan Groen), 18301832." Uit deze brieven bljjkt, dat de vriendschap van Thorbecke voor Groen zeer innig was. Verder ook, dat zij zeer veel geestverwantschap hadden. Beiden waren tegen de revolutie gekant, gehecht aan stellig recht, en van streng historisciien ziu, slechts hierig gescheiden, dat Thorbecke de wjjsbegeerte tot uitgangspunt koos, Groen de Schrift. Dienover eenkomstig was Groen meer dan Thorbecke pleitbezorger der vrijheid, Thtrbecke meer dan Groen kampioen voor orde en gezag. Niet liberaal, conservatief was Thorbecke, naar den Calvinistischen stempel gesneden, maar ver stoken van den Calvinistischen geest. Ten be wijze geeft De Standaard enkele aanhalingen uit deze brieven. Een aantal huisgezinnen uit den Oost-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1