IVadeee inlichtingen in liet algemeen belang. suikercultuur voortgezet. Meerendeels bij wijze van repliek op de redevoeringen van gisteren heeft de minister zich nader ten sterkste verzet, zoowel tegen de conclusie der commissie als tegen het amendement- Moens. Hij zou dergelijke verklaringen naast zich neêr moeten leggen, de wet was uitgevoerd in den zin en de beteekenis harer vaststelling door zijn voorganger met de Kamer. Hij achtte de conclusie eene parle mentaire blaam, die ongegrond was. De heer Moens heeft daarna zijne conclusie in zoo ver gewijzigd, dat daaruit verviel de uitspraak, dat de belangen der schat kist, industrie en bevolking niet voldoende zijn be hartigd en dus alleen overbleef de wensch tot maat regelen om de goede uitvoering der wet zooveel mo gelijk te verzekeren. Allereerst kwam nu in stemming ae door den minister bestreden conclusie der commis sie doch de stemmen staakten: 31 tegen 31, zoodat morgen overstemming en verdere beslissing zal plaats hebben. (Later bericht.) Na langdurige discussie is, op voorstel der commissie van rapporteurs, besloten met 48 tegen 18, de behandeling der census wet voorloopig te verdagen, hangende het door de Regeering aange boden onderzoek. Wijders is besloten Maandag 11 ure te behandelen rechterlijke organisatie en herstemming over conclusie suikerrapport te doen plaats hebben. Het wetsontwerp tot wijziging der wetten óp de Nationale Militie bestaat uit 32 artikelen, die voor een gedeelte niet anders bevatten dan de verklaring, dat zekere artikelen der bestaande wet vervallen. De belangrijkste bepalingen zijn de volgende: Art. 1 bepaalt, dat art. 4 der wet van 1861 wordt: „Een ieder die ter inlijving bij de militie wordt opgeroepen, is verplicht zijn dienst in persoon waar te nemen. Art 4 wijzigt het minimum van maat, van 1.56 op 1.55 M. Art. 5 bepaalt, dat ieder, die voor de loting zich als vrijwilliger aanmeldt bij de landmi litie en als zoodanig ingelijfd wordt, niet ver plicht is in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderofficieren of soldaten, mits bij 1°. aan de te stellen eischen van bekwaamheid voldoet2°. voor eigen re kening in zijn kleeding en uitrusting voorziet en zonder genot van soldij, brood of toelage voor kleeding- en reparatiefonds verlangt te dienen. Van 20. wordt ontheffing verleend indien de vrijwilliger aantoont buiten staat te zijn daaraan te voldoen. Wie zich aldus als vrijwilliger heeft aangegeven, behoudt toch het recht om inmiddels opgekomene redenen van vrijstelling Ie doen gelden en op dien grond van zijn aangifte ontslagen ie worden (art. 8). Art. 18 bepaalt, dat de vrijwilligers, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn en er gele genheid bestaat, worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Art. 19 bepaalt, dat aan de in art. 5 ge noemde vrijwilligersin tijd van vrede, op verzoek, uitstel van eerste oefening voor hun eerste dienstjaar wordt verleendhet uitstel kan ook voor het tweede en in bizondere omstandigheden voor het derde jaar worden verleend door den Minister van Oorlog. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algeraeene kennis, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1873 zullen worden afgenomen in den loop der maanden Mei en Juni aanstaande. Zij die zoodanig examen wenschen af te leggen, Worden verzocht zich vóór 15 April 1873 schriftelijk aan te melden aan het De- partemeut van Binnenlandsche Zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten. De Minister van Oorlog heeft een hoogst belangrijk besluit genomen. Tot nu toe moesten de jongelingen, bij het instrnctie-bataillon te Kampen en de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven dienst nemende, zich voor tien jaren verbinden. Thans is bepaald, dat die en gagementstijd voortaan slechts minstens vijf jaren zal behoeven te zijn. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Goes is naar den Procureur-Generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland ver wezen P. v. D., oud 32 jaren, wonende te Zuiddorpe, thans gedetineerd te Goes, ter zake dat zij, als ongehuwde moeder, te Zuiddorpe, in den nacht van 27 op 28 Januari 11. kort na de geboorte, moedwillig oin het leven heeft gebracht het kind van het mannelijk geslacht, waarvan zij in dien nacht was bevallen heb bende zij bedoeld kind met dat doel eerst tien minuten lang de keel to -geknepen, vervolgens tusschen hare knieën gedrukt, daarna in een doek gebonden onder haar hoofdkussen gelegd, en eindelijk in eene schuur naast haar woning in den grond gestoken, alwaar bet op 5 Februari 11. door den brigadier-commandant der brigade marechansées te Axel, is opgegraven. Gisteren avond had in de Concertzaal alhier de gewone jaarlijksehe uitreiking van de belooningen en getuigschriften voor getrouw schoolbezoek door het comité tot wering van schoolverzuim alhier plaats. Ten 6 ure hadden de onderwijzers van al de scholen met hunne leerlingen, die in de termen van belooning vielen, zich in de concertzaal vereenigd, waar zij door de leden van het comité werden ontvangen. Ook het hoofd der gemeente, de schoolopziener, de leden der plaatselijke schoolcommissie, het bestuur der bizondere school en de regenten van het Weeshuis, benevens een aanzienlijk aantal belangstellenden waren in de zaal tegenwoordig. Bij de toespraak van den voorzitter van het comité tot al de aanwezigen en tot de onderwijzers en kin deren in 't bizonder, deed hij de mededeeling, dat voortaan bij de belooningendoor het comité uit te reiken, ook zou gelet worden op de vlijt en de vor deringen der kinderen, die de school getrouw bezoeken, en dat in den aanstaanden zomer een feest door het comité aan al de schoolkinderen zou worden aange boden. Aisnu tot de uitreiking der belooningen overgaande werden bekroond van de school le klasse 91 leerlingen, waaronder 32 zonder eenig verzuim van de school 2e klasse 85 leerlingenwaarvan 50 zonder eenig verzuim van de scli iol 3e klasse 86 leerlingen waarbij 36 zonder eenig verzuim van de weezen- en armenschool 26 kinderen, waarbij 14 met 0 verzuim, en van de bizondere school 50 kinderen, waarbij 9 die geen enkelen schooltijdverzuimd hadden. Ten slotte werd aan 10 weezen, die zich op de school door vlijt en goed gedrag hadden onderscheiden, namens regenten eene belooning uitgereikt, alzoo totaal aan 338 kinderen, waaronder 141 zonder schoolverzuim. Aan 107 kinderen onder deze 141 werden spaarbank boekjes, met eene inschrijving ad 3,uitgereikt. Wijl ons het verslag van het comité met de daarbij behoórende statistieke opgaven ter opname in ons blad. is toegezegdzullen wij thans in geen meerdere dé tails treden. Na afloop van de uitreiking der beloo ningen richtte jhr. mr. Pompe van Meerdervoort in zijne dubbele qualiteit van voorzitter van het bestuur der bizondere school en voorzitter van het bestuur van 't Weeshuis een woord van dank aan de leden van het comité voor hun nuttig streven in 't belang van 't onderwijs, en uitte hij den wensch, dat zij later de vruchten mochten aanschouwen van 't werk, dat zij thans deden, als de kinderen ais nuttige burgers in de maatschappij waren opgetreden; waarna de voor zitter van het comité met een kort woord de bijeen komst sloot. De harmonie voerde van tijd tot tijd een muziek stukje uit, en in 't algemeen mag gezegd worden, dat deze uitreiking van belooningen, waarbij voor het eerst de kinderen van al de scholen in deze gemeente, zoowel bizondere als openbarevereenigd waren uitstekend is afgeloopen: terwijl ook later bij de réunie, door de leden van het comité aan de school-autoriteiten en de onderwijzers van al de scholen aangeboden de meest mogelijke harmonie, en de aangenaamste verhouding heerschten. Sedert eenigen tijd zijn binnenlandsclie postwissels ingevoerd vau een nieuw model, die in doelmatigheid de vroegere overtreffen. Er bevindt zich aan de nieuwmodel-wissels een strook, die door den geadresseerde ervan kan gescheiden en behouden worden, en waar op door den afzender kan ingevuld worden, dat de betaling betreft: zijn brief van des adressants brief vanof des adres- sants rekening van zoodat voortaan de laatste b. v. in de gelegenheid zal zijn den wisselstrook, door voldaanteekening op den rug, te doen dienen voor quitantie. In de gemeente Tilburg beerseht, naar men verneemt, vrij erg de pokziekte. Uit dien hoofde is bet 's Konings Commis saris in Noord Brabant niet raadzaam voorge- komen dat de lotelingen dier gemeente, welke verlangen voor den Militieraad te verschijnen zich naar 's Hertogenboscb begeven. De zitting voor de gemeente Tilburg, die aanvankelijk op Donderdag den 13 Maart a s. was bepaald, is bereids uitgesteld, in afwach ting, dat door Z. M. den Koning machtiging verleend wordt, dat de Militieraad in de ge meente Tilburg zelve zitting houde, uitsluitend voor de 'lotelingen dier gemeente. Gelijk gemeld werd, is de loting voor de Nationale Militie in de gemeente Wijm- britseradeel, wegens daarin plaats gehad heb bende onjuistheden, vernietigd en wel van A tot Z. Daar nu de loting van A tot F gere geld beeft plaats gehad, zijn, naar men ver neemt, een drietal lotelingen, die toen reeds hadden geloot, tegen de uitspraak van beeren Gedeputeerde Staten in hooger beroep geko men. De uitslag van dit protest wordt met belangstelling te gemoet gezien. Dagblad De Commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardenberg en M'ertz zijn maan dagavond ten ruim 8 ure per Hollandsehen. spoortrein in den Haag uit Havre terugge komen, met zich voerende den omstreeks der tigjarigen Verlindt, vermoedelijk medeplichtige aan den dubbelen moord. Hij was zwaar ge boeid en werd onmiddelijk met eene vigilante naar bet buis van arrest overgebracht. Naar men uit Groningen aan de N. Rott. Ct. meldt, is een der eerste vleeschhouwers aldaar begonnen uitmuntend slachtvee (ossen en koeien), met vergunning van den Minister van Binnenlandsche Zaken wat den invoer in ons land betreft, uit het buitenland, en wel uit Silezië, aan te voeren. Niet enkel de duurte van bet slacht ee hier te lande, maar vooral het gebrek aan zulk vee beeft aanleiding ge geven tot deze handeling. BENOEMINGEN. Gekozen tot lid ^an den gemeenteraad te Wissenkerke, de keer W. J. Vader, burgemeester dier gemeente. KUNS1N1ËUVVS. Maandagavond gaf de afdeeling Goes der Maatschappij van Toonkunst haar tweede concert van dezen win ter. Hoewel de zaal niet zoo vol vvas, als men met 'toog op 't programma had mogen verwachten, was toch het kunstminnend publiek van Zuid-Beveland goed vertegenwoordigd, 't Concert weid geopend met een van de meest gezochte toonscheppingen van den smaakvollen Deensckui componist Niels IV. Gade, met de „Erlkönisgs Tochter." 't Is hier de plaats niet om dat werk van den grooten kunstenaar te ontleden, om te spreken over zijne meer of minder juiste opvatting van het gedicht, over den rang, dien hij onder de he- dendaagsehe toondichters inneemt, over het verlies, dat wij Goesschenaars bij de uitvoering van dergelijke wer ken altijd lijden, daar we ons met een pianobegelei ding moeten vergenoegen, omdat Goes 't nog zoo ver niet gebracht heeft een orcliest te bezitten enz., wij constateeren alleen, dat de kooren voortreffelijk wa ren, en de solo's, als we in 't oog houden, dat we hier met dilletanten te doen hadden, weinig te wen schen overlieten. Mochten we in sommige gedeel ten wat ineer eenheid, wat meer gloed geweuseht heb ben, het zal altijd moeielijk zijn deze te verkrijgen, zoolang men. van andere plaatsen solisten moet halen, die natuurlijk maar een enkele maal met 't eigenlijke koor hebben gezongen. Toch moeten we niet lof gewagen van den heer en mevrouw Coster uit Middelburg, die op zoo gunstige wijze*hunne partijen vertolkten. Mejufvrouw Piccardt had in t eerste nummer een leeuwenaandeel en zij verdiende het. Het speet ons, dat het overige gedeelte van 't programma haar niet toeliet ons te geven, wat zij geven kan. De compositie voor piano van Brahms, een der jongste maar ook een der geniaalste componisten, werd uit stekend afgespeeld door mejufvrouw Blaaubeen en den directeur, ifene compositie ais deze, die en door rijk dom van melodie èn door artistique bewerking uit munt, zal altijd in den smaak van het publiek vallen. Met het duet, ,,/c/i fühle deinen Odem," dat meer lief dan pittig is, brachten de heer en mevrouw C. het publiek tot geestdrift en te recht. Onderscheidt zich (lit duet al niet door oorspronkelijkheid of diepte, de vertolking er van was zeer goed.' 't Laatste nummer van 't programma, „Die Macht, des Gesangesis voor velen een oude bekende. In zekeren zin verouderd, althans niet in den geest van de he- dendaagsche stijl, bevat het toch sehoone gedeelten, Gok hier werkten koor en solisten samen tot het wel slagen der uitvoering. Is het waar, en we gelooven het, dat we in het werk den meester prijzen, dan is ook verdere vermelding van de verdiensten van den directeur, den heer Aug. Winter, overbodig. Terwijl wij onzen liartelijken dank brengen aan den heer van Milligen uit Middelburg voor zijne uitmuntende en discreete begeleiding en, aan de afdeeling Goes den laad geven zulke accompagnateurs in waarde te houden, be sluiten wij ons verslag met de verzekering, dat we zeer voldaan huiswaarts keerden en naar een derde concert verlangen. Boor plaatsgebrek moeten tvij het bxdten- landsch overzicht benevens het verkoopingslijstje tot een volgend nommer aanhouden.) Ingezonden Stukken. Daal' den ondergeteekende, hij nader onderzoek gebleken is, dat hij sommige Buitenlandsche levens verzekeringen, ten einde een zoogenaamd winsten-ka pitaal le formeeren, wordt betaald behalve de admi nistratie-loonei), van 10 tot 14 percent meer dan vol gens de Nederlandsche sterfte-tafelen werkelijk aan contributien tot dekking der verzekerde sommen be- noodigd is, en zulks niets anders is dan Loterij in een Loterij-Levensverzekering zeer ten nadeele van den eenen deelnemer om den anderen deelnemer oogen- sehijnlijke winsten te verschaffen, zoo heeft steller het niet ondoelmatig geoordeeld zijne specifieke bereke- niugen te dier zake aan den Minister van Justitie aan te bieden, opdat gemelde minister zoude kunnen beslissen of zoodanige Levensverzekeringen, ingevolge de besluiten vervat in de staatsbladen no. 54 van 1830, no. 15 van 1833 en no 41 van 1S40 alsmede volgens de bepalingen vervat in de art. 36 tot en met 56 van het Wetboek van Koophandel, al of niet voortdurend in Nederland de bizondere aanbeveling verdienen en nuttiger en voordeeliger dan de Inland- sche Levensverzekeringen te achten zijn. Goes, den 7 Maart 1873. N. M. BOSDIJK. Mijnheer de Redacteur. Het gure weder was jl. Maandag avond wel de oorzaak, dat het concert door velen per rijtuig bezocht werd. Dat drukke gerij heeft mij aanleiding gegeven de volgende vraag tot u te richten: Is het niet wensehelijk, dat er eene politie-veror- deuing bestaat, dat de rijtuigen allen van een en dezelfden kant naar de concertzaal rijden Maandag avond waren er voorbeelden, dat bij het aangaan van het concert, rijtuigen van den kant der Kerkstraat en ook van liet Kerkhof tegelijk kwamen aanrijden, waar-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2