BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Het derde wetsvoorsteldat van den heer de Boo, is mede van zeer ingrijpenden aard en daarvan mageven als van de beide vorige gezegd wordendat wij liever gezien hadden, dat dergelijke belangrijke onderwerpen (dat van den heer Nierstrasz is van zeer eenvoudigen aard) van de Regeering zelve uitgingen. Het recht van initiatief, dat volgens de Grondwet aan ieder lid der Kamer toekomt, is een bui tengewoon recht, gericht als 't ware tegen eene werkelooze of willenlooze Regeering, die geen oog heeft voor het landsbelang, Maar om eene Regeeringdie de Kamer met zóó veel belang rijk werk overlaadt, dat het in dit zittingjaar stellig niet afgemaakt kan worden, als 't ware dadelijk in verzuim te stellen en daarbij diezelfde Kamer te overvallen met minstens twee hoogst gewichtige en deels zeer omvangrijke wetsvoorstellen, dit is iets, dat wij niet be schouwen als behoorende tot een normalen toe stand op wetgevend gebied. Het voorstel de Boo heeft vooral ten doel veranderingen te brengen in de wetten van 1851 en 1855, voornamelijk ten aanzien der zooge naamde speciale betrekkingende bevordering bij keuzede organisatie van de geneeskun dige dienst en de Raden van onderzoek. Het aanhangig ontwerp van den Minister van Oorlog mede tot herziening derzelfde wettenkwam den voorsteller veel te onvolledig voor en hij zag waarschijnlijk geen kans om de door hem gewenschte veranderingen bij wijze van amen dementen gedurende de eventuele discussie in het kader van het z. i. onvolledig regeeringsvoorstel te plaatsen. Vervolg in ons volgend no.) GOES, 5. Maart 1873. Op het Rijkstelegraafkantoor te Utrecht zijn drie adsistenten noodig. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door in zending van een gezegeld adres aan het De partement van Financiën. Omtrent de vereischten, ten aanzien zoo van leeftijd en bekwaamheden als van de bewijs stukken, die nevens het adres van aanmel ding moeten worden overgelegd, is inlichting te bekomen bij de afdeeling Telegraphie van het Departement van Financiën en bij den lijninspecteur van den Rijkstelegraaf te Utrecht. Naar de Staatscourant meedeelt, zal het aandeel door de provincie Zeeland in de lich ting der Nationale Militie van 1873 te dra gen 522 van de 1480 ingeschrevenen bedragen. Berekent men naar deze verhouding het aantal dienstplichtigen van Goes, dan bekomt men 22 23 man, wat echter natuurlijk geen ofiiciëele opgave is. Het wetsontwerp tot bekrachtiging van het tractaat met België heeft gisteren een punt van overweging in de afdeeling der Tweede Kamer uitgemaakt. Het departement Goes der Maatschappij tot bevordering van nijverheid hield gisteren avond eene gewone vergadering, waarin als lid van het bestuur herkozen werd de heer J. J. Ochtman, die zich deze herbenoeming liet wel gevallen, doch als voorzitter wenschte vervan gen te worden, waarop als zoodanig werd ge kozen de heer J. Q. C. Peman Kakebeeke. Ver volgens had, naar aanleiding eener circulaire van het hoofdbestuur eene bespreking plaats over het participatiestelsel, met welk stelsel de aanwezigen zich niet konden vereenigen. Nog werd eene commissie aangewezen, om een rapport uittebrengen, over eene ter beoordee ling ontvangen verhandeling over putboring, tot dat einde door het hoofdbestuur aan dit de partement toegezonden. De commissie bestaat uit de heeren H. E, de BruynJ. J. Oclitman en H. tr. Hartman Jz. Wij zijn verzocht medetedeelen, dat aan staanden Woensdag 12 Maart, de heer Jan van Beers van Antwerpenhier zal optreden en eenige zijner gedichten voordragen. Wij kunnen uit goede bron mededeelen, dat aanst. Dinsdagavond de jaarlijkscbe uit reiking der belooningen voor getrouw school bezoek door het Comité van Schoolverzuim alhier zal plaats hebben. -öd ns'iohnbl 'joov hloibfieel nav iie'ioovui F SI eb nob; Men meldt ons uit Kapelle, dat de uit slag der verkiezing voor esn lid van den gemeen teraad, die gisteren aldaar heeft plaats gehad, is als volgt: Uitgebracht zijn 68, waarvan 1 van onwaarde, zoodat de volstrekte meer derheid 35 was. M. Schipper verkreeg 30, F. J. Van der Mandere 17, A. Nijssen 15, M. Sela 3, terwijl Th. Snoep en J. Oele ie der 1 stem bekwamen. Herstemming tus- schen M. Schipper en P. J. Van der Man dere zal op 18 Maart plaats hebben. Men schrijft ons uit Wemeldinge van 3 Maart. Besprak ZEx. de Commissaris des Konings onzer provincie bij zijn laatste bezoek in de gemeenteschool alhier, dd. 26 Aug. 1869 met burgemeester en wethouders, het nut eener be waarschool, wat later door den heer Inspecteur van het lager onderwijs werd herhaald, onze wakkere raadsleden zagen reeds van dien oogen- blik naar middelen uit, om het denkbeeld dier heeren te verwezenlijken. Willen en kun nen zijn echter twee zaken. 't Was dan ook niet voor het vorige jaar, dat het plan tot uitvoering kwam en de gemeente-bewaar school werd aanbesteed. Eerst onlangs voltooid, had heden de inwij ding plaats, in tegenwoordigheid van het gan- sche gemeentebestuur, den hoofdonderwijzer der lagere school, eenige belangstellenden en de on derwijzeres met 32 kinderen. De heer Burge meester opende de plechtigheid met eene rede, waarin hij het nut der bewaarschool betoogde en tot een -trouw bezoek opwekte. De wet houder Dominicus besprak in poëzie de ge schiedenis harer wording. Vervolgens voerden het woord de hoofdonderwijzer, het raadslid Lindenbergh en de 2e wethouder de Schipper, waarna namens de onderwijzeres, mej. Reuhl uit Gouda, het bestuur een woord van hulde werd toegebracht en de kleinen op gebak wer den onthaald. 't Gebouw is eenvoudig, maar net en doelmatig ingericht, 't ameublement zal, als al 't bestelde geleverd is, weinig te wenschen overlaten eu onze gemeeute heeft eene inrichting te meer, waarop zij met recht trotsch mag zijn. Eeve het gemeentebestuur, dat bij voortduring blijft toonen belang in 't onderwijs te stellen en den weg van voor" uitgang op te willem Hun voorbeeld vinde alom navolging O O Men schrijft ons uit Wolfaartsdijk het volgende »Het voornemen dat bij het gemeente bestuur alhier blijkt te bestaan, om aan den nieuw benoemden secretaris een jongeling als klerk toe te voegen, ter zijner assistentie, en dat wel, zoo al niet geheel, dan toch groo- tendeels ten laste der gemeentefondsen, heeft eene groote ontevredenheid bij de ingezetenen verwekt. Zij vinden zich toch hiermede hoogst be zwaard, inzonderheid nu, naardien de hoofde lijke omslag dit jaar, om de alleszins doel treffende uitbreiding van het onderwijs in de gemeente, eene aanmerkelijke verhooging zal ondergaan. Hoezeer zij die verhooging om gemelde re denen volkomen billijken, achten zij het even wel niet oorbaar, dat de gemeente-lasten thans willekeurig verzwaard worden met een post welke niet van algemeen, maar uitsluitend van particulier belang zoude zijn. Hoogstwaarschijn lijk zal alzoo bij den gemeenteraad een ver zoekschrift worden ingediend, om niet te be sluiten tot het benoemen van een klerk ter secretarie, tenzij geheel buiten de kosten der gemeente. Er is ook sprake, om hier eene vereeniging tot stand te brengen van zoodanige kiezers die in den gang der gemeentezaken belang stellen." Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk van 3 Maart jl. Alhier en in omliggende gemeenten zijn eenige burgers de lijdende partij geworden van C. Mertens, schipper van hier op Dordrecht en Rotterdam. Hij is met het hem toevertrouwde geld, dat hij in Dordrecht voor graan enz. ont vangen had, verdwenen, zonder dat men weet waarheen, zijn knecht met het schip, dat in eigendom aan zijn zwager te Neuzen toebe hoort te Dordrecht achterlatendeaan dien knecht voorgevendedat hij naai dé beürs d I 9/l[i(j>ndocnio 01199 -io' asw Sn 1/ .nagtiavegm li I na H9)fl9fJ'i9g In IfiW doiJifoq eb ui olgo van Rotterdam moest, en medenemende p. m. 500.— a 600. Hij laat te Ellewoutsdijk eene vrouw, twee kleine kinderen en zijn eigen oude moeder in hulpbehoevenden toestand achter. Naar aanleiding van deze gebeurtenis vraagt de berichtgever of de landbouwers niets weten uit te denken of eene vereeniging in 't leven kunnen roepen ten einde meer gewaarborgd te zijn voor de verliezen uit dergelijke om standigheden ontstaan. De heer J. F. W. Conrad te Middelburg heeft voor de benoeming tot directeur-gene raal van publieke werken te Amsterdam be dankt. De heer Hellevoet, stationschef te Arnemui- den, is verplaatst naar Best; terwijl zijn plaats vervangen wordt door den heer Coenraads Pie- terse, stationchef te Best. In de afgeloopen week zijn in de pro vincie Utrecht en op de Utrechtsche paardenmarkt door de Franschen 98 paarden aangekocht, waarbij er waren, die met 900 betaald werden het grootste gedeelte daarvan werd eergisteren langs den Staatspoorweg naar België vervoerd. Gisteren zijn de kooplieden naar de Woerden- sche paardenmarkt vertrokken om daar weder aankoopen te koopen te doen. Het algemeen verspreide gerucht, dat de Franschen de aan koopen doen, om hun legermacht weer van paarden te voorzien wordt door de minder goede hoedanigheid der aangekochte paarden reeds tegengesproken. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Goes, heeft op 17 Februari 1873, de volgende vonnissen uitgesproken als: I. J. IC zoon van Martinus, 29 jaar, arbeider gebo ren en wonende te Wolfaartsdijk. A. O. zoon van Laurus, 19 jaar, arbeider geboren en wonende te Wol faartsdijk. J. D. zoon van Cornells, 21 jaar, arbeider feboren en wonende te ICattendijke. C. II. zoon van acobus, 17 jaar, timmerman geboren en wonende te Wolfaartsdijk. R. zoon van Arie, 18 jaar, boeren knecht geboren en wonende te Wolfaartsdijk. J. V. W. zoon van Philippus, 23 jaar, arbeider geboren en wo nende te Wolfaartsdijk. P. D. R. zoon van Leendert, 23 jaar, boerenknecht geboren en wonende te Wol faartsdijk, beklaagd van moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld de twee eersten ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van 8, subsidiair ieders kos- len in een cellulaire gevangenisstraf van één dag eri in de kosten van dit rechtsgeding, voor zooveel hen. aangaat op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen; spreekt de vijl' laatsten vrij; de kosten ten hunnen aanzien gevallen te blijven ten laste van den staat. II. P. V. L. zoon van Jacobus, 3Gjaar, arbeider ge boren te 's Heerenhoek, wonende te Heinkenszand, schul dig verklaard aan lo gewelddadigen en feitelijken weder stand jegens een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wet, gepleegd dooreen persoon zonder wapens, 2o beleediging met woorden en dreigementen aan twee bedienende beambten in de waarneming hun ner bediening, veroordeeld tot eene cellulaire gevan genisstraf van drie maanden en twee geldboeten ieder van 25, subsidiair iedere boete in een cellulaire gevan genisstraf van drie dagen, en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. BENOEMINGEN. Herbenoemd tot Burgemeester van Aardenburg P. L. Reepmaker, KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. J. Kromsigt heeft voor de beroeping naar Oos- terbierum en Serooskerke (Walcheren) bedankt. Ds. IF. Oudegeest, van Schore c. a., zal op Zondag den 9 dezer te Engelen, c. a. bevestigd worden, 's na middags, door ds. J. G. G. Oudegeest, pred. te Made, en onmiddelijk daarna zijn intrêe-predikatie doen. De Synodus contracta der Ned. Hervormde Kerk is jl. Vrijdag weder uiteengegaan. Zij bevestigde naar men verneemtde uitspraak van het Prov. Kerkbe stuur van Noord-Brabant, waarbij ds. Ilochen, aan den Moerdijk, wegens doopweigering, voor drie maan den wordt geschorst in zijne bediening. Zaterdag werd het 12VS iarig bestaan herdacht dei- te Arnhem gevestigde kweekschool voor onderwijze ressen, een dier instellingen, die zich steeds in den meest gewenschten bloei mag verheugen en waarop die stad met recht trotsch is te kunnnen wijzen. Besteding-en Op Dinsdag 18 Maart a. s. des namiddags ten 2 ure, zal aan het Centraal bureau der Maatschappij tot ex- plotatie van staatsspoorwegen, bij de Moreelse Laan te Utrecht worden aanbesteed HET VERGROOTEN VAN HET HOOFDGEBOUW OP HET STATION GOES, bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan hét Centraal bureau bovengenoemd en aan het bureau van den Sectie-ingenieur te Roosendaal, waar het op franco aanvrage is te bekomen. Aiinwijzing op het terrein den 11 Maart a. s. I: tl99(j0—9)fI99fI19§ oh 119ltl99(£19g OlOOIg 91) 111 dju iiügi-ihyd tijcb ,!oin ano \yn rraaaigiav) n

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2