F. J. van der Mandere, Erf, Boomgaard, Weide en Zaailanden, eene Hofstede, GEMENGDE BERICHTEN. LIJST VAN VERKÖÖIMiXGEN. BURGERLIJKE STAND GOES, J. A. A. Fransen van de Putte te Goes, Jonkh. S. 0. de Casembroot te 1 holen, van der Starp Berg te Zierikzee, J. A. Tak C°. te Middelburg, bij wie alle informatiën te bekomen zijn. gumt Op Donderdag 6 Maart 1873, Vrijdag 14 Maart 1873, Inmiddels UIT DE HAM» TE KOOP. den rang bij het leger, dien hij bekleedde vóór de aanvaarding der Spaansche kroon, daar hij zijn vaderland weder wil dienen voorts dat de regeering bij het parlement een ontwerp van wet zal indienen, tot toekenning aan den prins van de vroeger door hem genoten dotatie. Een nieuwsblad uit Zweden [het Afton- bladetdeelt thans het volledige rapport mede van de commissie ad hoe uit de Tweede Kamer, betreffende de krooningsquaestie. Dit begint met de opmerking, dat de grondwetten geene bepaling voor de krooning der koningen in houden. Of dit aloude gebruik nog te beschou wen zij als noodzakelijk accessorium tot het begrip der koninklijke macht, hierover wil de commissie geene uitspraak zich veroorloven hoezeer zij echter overtuigd is, dat het feit der krooning den band tusschen koning en volk niet vaster kan aanhalen, dan die reeds gelegd is, is zij er mede van overtuigd, dat de koning even trouw zijne verhevene plichten zal ver vullen, of hij gekroond wordt of niet. Bij deze beschouwing acht de commissie het niet gepast, dat de rijksdag met een voorstel zou voor den dag komen, hetwelk op eenigerlei wijze tegen 's konings wenschen een hinderpaal zou kunnen stellen, en zij meent, dat de koning zelf, inge val hij het verlangt, het initiatief tot eene krooning moest nemen, welke in dat geval niet met uiterlijken glans en luister voor het publiek behoeft omgeven te worden, maar genoegzame beteekenis zou erlangen door de deelneming der volksvertegenwoordiging aan de plechtigheid. De conclussie is alzoo, dat de Tweede Kamer geene stappen doe om tot de krooning te geraken. De koningin van Engelnnd heeft een be zoek van rouwbeklag afgelegd bij de weduwe van Napoleon III, en was vergezeld van prinses Beatrice. Vooraf echter begaven beiden zich naar de plaats waar de kist met Napoleons lijk nog steeds staat als op den dag der lijkplechtig- heid, bedekt met een aantal kransen van immor tellen. De koningin legde een bouquet van witte en blauwe viooltjes in het midden van een krans gele immortellen, die de hoogste plaats op de kist innam en prinses Beatrice plaatste een bouquet van witte cameliaas en andere bloemen aan de linkerzijde van den bouquet der koningin. Na ongeveer een kwar tier uurs vertoefd te hebben, begaven de hooge personen zich naar de keizerin-weduwe en vertoefden ongeveer vijf kwartier bij haar. De jonge prins Napoleon was tegenwoordig, bene vens eenige bloedverwanten en vrienden van wijlen Napoleon 111. Diens secretaris Pietri was insgelijks aanwezig. De Doesborgsche Ct.die eens in de week uit komt. bevat een ingezonden stuk van iemand, die zich een dagelijksch lezer der courant noemt. Hoe die heer dat aanlegt? De bekende internationale volksredenaars Sauer en v. d. Hout, die naar Londen waren vertrokken om werk te zoeken, zijn niet terechtgekomen en nu naar Duitsehland vertrokken om mijnwerkers te worden. Zeer waarschijnlijk zal hun dat ook wel niet bevallen. Te Wijk in Noordbrabant hebben twee personen voor ƒ500 een stuk land verhuurd, dat zij niet be zaten. Men zal tegen een herhaling van die aardigheid waken. Te 's Hage is een huzaar gearresteerd, die uit tegenzin in de dienst een kistje sigaren stal. Frankrijk is volgens de Arnh. Ct. ondankbaar. Het beweert, dat het rapport der commissie van dertig on beduidend is. Maar het vergeet het belangrijke gevolg, dat uit dit rapport onvermijdelijk voortspruit, name lijk dat het land nu verlost is van de commissie van dertig. Een Fransch criticus, de heer Barbey d' Auroville, lieeit een nieuw en gemakkelijk, maar tevens hoogst onschadelijk middel gevonden om revanche te nemen op de Duitschers. Hij heeft nl. eene critische studie geschreven over Goethe en verklaart dezen daarin zon der omwegen voor een pruldichter. Het Journal de Gancl heeft, in zijn verslag der jongste kamerdebatten, den heer Kervyn de Lettenhove, bekend door de belachelijke gezwollenheid zijner rede voeringen, den bijnaam vénérable bete gegeven. Men vond dat wat scherp, maar nu zegt genoemd blad, dat er slechts tengevolge van een drukfout bete stond, en men lezen moeten vénérable tête. Zal de Belgische ex- minister met deze „verbetering" ingenomen zijn? Te Weenen wordt thans veel gesproken over het aanstaande huwelijk van baron Nathanael Rothschild, eenigen zoon en erfgenaam van den vrijheer Anselm, het hoofd der Oostenrijksche linie dezer gelddynastie. De bruid is de Gravin Messey, dochter van den generaalen opper-hofmeester van Aartshertog Reimer. De bruidegom wil het verschil van kerkgenootschap uit den weg rui men, door tot het Christendom over te gaan, ondanks de tegenkanting van zijn hoog bejaarden vader, wien dit eerste plan tot geloofsverandering in zijn geslacht met afschuw vervult en die zelfs gedreigd moet heb ben zijn zoon te onterven. Een dochter uit het huis van Rothschild heeft, ge lijk bekend is, onlangs een Engelschman gehuwd, zon der dat men geloofsverandering van eene der twee partijen noodig aehtte. Hoe prozaïsch het klinke, 't is een feit, dat het eiland, waar bijna de geheele Kuropeesche jeugd tehuis is, het echte eiland van Robinson, onder den hamer komt. De president van Chili heeft nl. den publieken verkoop uitgeschreven van de eilanden San Juan Fer nandez, waar Robinson Crusoë zoo lang vertoefde. Gelijk onlangs bericht werd, is te Smyrna op den 9den dezer een boven water gebouwd café chantant, terwijl zich daarin omstreeks 200 mensehen bevonden, ingestort en hebben ongeveer 130 personen bij dat onheil het leven verloren. Een correspondent van de Indép. Beige deelt omtrent die gebeurtenis de volgende bizonderheden mede: Het café Kivoto is een van de drukst bezochte van die soort van inrichtingen, wijl het aan zijn bezoekers de meeste verscheidenheid van vermakelijkheden aan biedt. De eigenaar wist zeer goed, dat de palen, waarop het rustte, reeds sinds eenigen tijd vermolmd waren. Bovendien hadden deskundigen hem nog kort geleden op het gevaar opmerkzaam gemaakt, waaraan hij zijne bezoekers blootstelde. Dit alles mocht echter niet baten. Op den 9den dezer was het café juist propvol. Een troep acrobaten zou er eene voorstelling geven en meer dan 200 toeschouwers hadden er plaats genomen. Juist op dat oogenblik begon het gevaarte eenigszins te schommelen, terwijl de vensterruiten sprongen. Ver schrikt sprongen de toeschouwers van hunne zitplaat sen op en wilden zich ijlings verwijderenverschei- denen waren daartoe reeds tot buiten den ingang, maar de eigenaar wist hen en tevens al de overige bezoe kers over te halen om te blijven. Allen namen daarop hunne zitplaatsen weder in. Plotseling hoorde men een vreeselijk gekraakhet paalwerk zakte ineen en het geheele gebouw zonk weg in de diepte. Een algemeen, ver weerklinkende noodkreet verhief zich en toen volgde eene doodelijke stilte. Volgens genoemden correspondent is de zee op die plaats zeer diep en de bodem slijkachtigbovendien waren de ongelukkige drenkelingen dubbel weerloos, omdat zij onder het dakwerk van het gebouw als bedolven waren. Onmiddelijk schoot men van den oever toe om hulp te verleenen, maar die pogingen werden met weinig gevolg bekroond, 'sAvonds had men 63 lijken opge- vischt; 's anderendaags nog een twaalftal, maar een 40tal personen blijven vermist. Slechts weinige per sonen, die juist bij den ingang stonden ofzich nog bij tijds door de vensters in zee wierpen, ontkwamen, den dood. De verongelukten belmoren tot allerlei natiën Turken, Grieken, Joden, Armeniërs enz. Bij de herken ning der lijken hadden hartverscheurende tooneelen plaats. De policie heeft alle in zee gebouwde koffie huizen doen sluiten. Ingezonden Stuk Ben- In hare vergadering van 26 Februari 1873 is door de vereeniging „Gemeentebelang" de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De Vereeniging „Gemeentebelang", met leedwezen gezien hebbende, dat sommige wandelwegen, inzon derheid die aan den West-cingel en die aan den wal van 't Ravelijn naar de Agnesgang, in bijna on- bewandelbaren staat verkeeren, drukt den wenseh uit, dat spoedig maatregelen worden genomen om in dezen toestand eene gewenschte en afdoende verbetering te brengen, en dat tevens gewaakt worde voor de trouwe naleving van de artikels 35 en 36 der Vet-ordening be trekkelijk de straten, pleinen, wegen enz., waarbij het o. m. verboden is om wagens, voertuigen of vee op de voet- en wandelpaden der gemeente te brengen. In dezelfde vergadering zijn ter sprake gebracht de vele klachten, die in den laatsten tijd over de gas verlichting in vele lokalen worden gehoord. Wijl echter de gasfabriek eene particuliere zaak is en het gemeentebestuur slechts voor de straatverlich ting of de verlichting der gemeente-gebouwen kan interveniëeren, indien ook daar de verlichting onvol doende mocht bevonden worden, zoo heeft deze be spreking tot geene motie geleid. Echter kwam het der Vereeniging niet ondoelmatig voor door de ver melding dier bespreking, de aandacht van hen, wie het aangaat, op deze aangelegenheid te vestigen. 'HET BESTUUR. Aan de Leden der Hervormde Gemeente ie GOES. Uit de dezer dagen door u en mij ontvangen cir culaire van wege den algemeenen Kerkeraad dezer gemeente, zal u gebleken zijn, dat het nieuw opge treden Gasthuis bestuur de Diaconie heeft verzocht, voor het vervolg, in plaats van jaarlijks, telken drie maanden de verplegingskosten van de gealimenteevden in het gasthuis, te voldoen. De wijze echter, waarop die handeling van het Gasthuis-bestuur in genoemde circulaire wordt voor gesteld, noodzaakt mij, als lid van dat bestuur, u eenige ophelderingen te geven, ter voorkoming van eene min juiste beoordeeling uwerzijds van deze zaak. Het besluit van het Gasthuis-bestuur omtrent de kwartaalsgewijze voldoening der verplegingskosten door de verschillende armbesturen in deze gemeente (niet uitsluitend de Diaconie) is gegrond op de nood zakelijkheid en op de wet Op de noodzakelijkheid omdat het bestuur de aan nemers en leveranciers der levensmiddelen enz. op tijd betalen wil en moet. Op de wet, wijl art. 10 der verordening voor het gasthuis de kwartaalsgewijze voldoening der alimen tatie-kosten gebiedt. Wanneer door hel nieuw opgetreden bestuur van het gasthuis die maatregel niet genomen was, dan zou het een toestand hebben laten bestaan, die op den duur onhoudbaar is, een toestand, in strijd met alle mogelijke regelen van beheer. Elk bestuur (en dus ook dat van het gasthuis) is verplicht te zorgen, dat zijn beheer geregeld wordt gevoerd, en het gaat niet op de welwillendheid en de inschikkelijkheid zoover te drijven, dat men voor anderen in ongelegenheid geraakt. Ziedaar, leden der Hervormde gemeente van Goes de gronden waarop het besluit van het Gasthuis- bestuur rust. Ik hoop u daardoor overtuigd te hebben, dat de genomen maatregel geenszins het gevolg is van de zucht om de Diaconie te bemoeielijken, maar alleen en uitsluitend om de administratie van het gasthuis op een geregelden voet te brengen. En nu als lid der gemeente nog een woord over de strekking der circulaire. Als bekend zijnde met de fadministratie der Diaconie, ben ik volkomen over tuigd, dat het die administratie tnoeielijk zal vallen de kwartalen, verschijnende 1 Juli en 1 October, ge regeld te voldoen, en zullen er dus middelen moe ten worden beraamd om de Diaconie uit die moeie- lijkheid te redden. Wijl er hier echter geen sprake is van een te kort in de Diaconie-kas, acht ik het door den kerkenraad gekozen middel verkeerd. Wa ren de fondsen niet meer toereikend om de armen te bedeelen of om de verpleegden in het gasthuis te laten, dan ware een beroep op de, liefdadigheid der gemeente-rieden te rechtvaardigen, maar wijl het hier alleen geldt een administratief bezwaarveroor zaakt door een tijdelijk gemis aan beschikbare gelden, nu moet, mijns inziens, die hulp niet van liefde gaven worden verkregen. Ik weet een ander middel om de Diaconie in dezen te helpen. Laten 20 onzer voor den tijd van één jaar een renteloos voorschot geven van f 50, onder voorwaarde, dat die gelden in Februari of Maart 1874, na in komst der pachten enz. door de Diaconie zullen wor den gerestitueerd. VVanneer dan de Diaconie bij de in Juli aanstaande te houden verpachting der landerijen als voorwaarde stelt, dat de pachten zullen betaald worden in half- jaarlijksche termijnen, bijv. in April en November, dan zal er voor haar geen bezwaar meer bestaan om de verplegingskosten aan het gasthuis van 1 April af 1874 telken kwartale uit eigen fondsen te voldoen. Ik ben er zeker van, dat velen uwer met mij bereid zullen zijn de Diaconie op die wijze te helpen en geef den kerkeraad in bedenking dit middel aan te wenden. Ik noem mij gaarne uw medelid Z. D. van der BILT LA MOTTHE. Mijnheer de Redacteur! Toen ik gisteren „Een paar opmerkingen" in de IV. G. Ct. las, dacht ik, wat is die conservatieve partij toch een ongelukkige partij. Voor een week spreekt de Redactie der N. G. Ct. naar aanleiding van „Scheiding van Kerk en Staat" over de opper vlakkigheid van onzen tijd en ze geeft er zelve het krachtigst bewijs van, want nooit heb ik meer op pervlakkigheid en begripsverwarring bijeen gezien, dan in dat artikel. Nu schrijft ze over de censusquaestie en juicht de zoogenaamde werkeloosheid der regeering toe, om dat wellicht het ministerie eerst de censusverlaging wil behandelen. Zij, de gezworen vijandin, althans als 't hare partij dienen kan, van grèves, moedigt de landbouwers aan, zich aan een te sluiten, tot het. verkrijgen van de „werkelijke waarde" voor hunne suikerpeen. Wat verstaat de redactie der N. G. Ct. door „werkelijke waarde? De [Oude) Goessche Courant heeft het eerst deze quaeslie behandeld en 'k behoef u dus niet te vragen of gij een verbond van landbouwers tegen over de fabrikanten goed vindt. Maar de A. G. Ct. is volgens hare beginselen niet gerechtigd daarop aan te dringen. Doch wat geeft zij om beginselen? De landbouwers moeten een weinig gevleid worden, want ook zij stemmen. En stemmen zijn meer dan beginselen. Armzalige partij, die nn van de beginselen der li beralen dan van die der antirevolutionairen gebruik maakt! Recht door Zee. Hendrik Dekker en Adriana Machelina Baas den 28, Jules André Urbain, oud 5/m. z. v. Desiré Coppieters en Johanna Bernardina Ver dwijn. ADYERTENTIËN. Datum. Plaats. Voorwerp. 3 Mrt. Vlake, Eikenhout, 4 Goes, Inspan, etc. 5 Colijnsplaat, Inspan 5 Heinkenszand, Inspan, 6 Hoedekensk., Hoefje, 13/14 Yerseke, Inspan en meu belen, 14 Kruiningen, Hofstede, Informatie. Rembges. Paardekooper v. d. Busscke. y. d. Moer. mr. v. Dishoeck. mr. Liebert Paardekooper. mr. van Dam Rembges. van 25 tot en met 28 Febr. 1873. Ondertrouwd den 28, Bruinis Delnaaij jrn. 21 jaar met Maria Kok jd. oud 19 j. Geboren: den 26, Maria Catharina, d. v. Antonius Matthijssen en Clazina RijkWil lem Pieter, z. v. Pieter de Jonge en Jozina de Schipper. Overleden: den 25, Iüasina Klap oud 64 j. wed. van Fidelis Dominicus Vleminck; den 26, Cornelia Potteroud 76 j. wed. van Gerrit van liietCornellsoud 3 dagen z. v. Johannes Heden overleed zeer schielijk onze ge achte zuster en tante mejuffrouw de weduwe K. VLIJMINKXgeb. Klap, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Goes Namens de familie 25 Februari 1 873. J. F. COLLESAER. Strekkende deze tot algemeene kennis geving aan vrienden en bekenden. Heden overleed, na een smartelijk doch geduldig- lijden, ons jongste kindje, bijna 5 maanden oud. Goes, 28 Februari 1873. D. COPPIETERS. J. B. COPPIETERSVerduijn. Be ondergeteekende betuigt, ook namens bare kinderen en verdere familie, haren harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van haren echtgenoot Katssciieveer 28 Febr. 1873. Wed. ROELEVEN, geb. Klop. De Officier van Gezondheid 2de kl. bij de Zeemacht J. C. D. STEENDIJK, betuigt zijnen dank voor de bewijzen van be langstelling, die hij van vele zijden heeft ont vangen wegens zijne benoeming tot Ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde. Goes, 27 Februari 18 73, Eenige Kiezers in de gemeente Kapelle ver- meenendat het in het algemeen belang wenschelijk isdat de Burgemeester tevens is Lid van den Gemeenteraad. Zij nemen daarom de vrijheid hunne medekiezers uittenoodigen om op 4 Maart e. k. hunne stem uittebrengen op den heer burgemeester. EENIGE KIEZERS. De ROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK voor NEDERLAND, onder Directie van mr. B. Mees, B. van Rossem en E. C. W. Ho ij er, geeft Pandbrieven uit (voor zooveel de voorraad strekt) van 1000, 500,ƒ100,en 50,rentende 5 aflosbaar A pari bij uitloting. Geeft geld op soliede hypotheken tegen vaste rente of bij annuïteiten in keuze der geldnemers. Agenten voor Zeeland zijn: 1 des morgens 11 ure, te Iloedekens- kerke, in het gemeentehuis, zal de Notaris Mr. LIKBERT OP NIEUW VEILEN en TOEWIJZEN ll©t HOESIfJB van JAN STEENAARO op het dorp Hoede- kenskerke. Zijnde de Schuur 30 op 10 Meters, zoo goed als nieuw en ook ter verplaatsing bizonder geschikt. Informatiën bij de heeren 1. J. PAARDE KOOPER en Mr. LIEBERT te Goes. De Notaris A. W. REMB GES te Kruiningen zal, op des namiddags ten 5 urein de herberg te Kruiningen „het Wapen van Zeeland," voor den eerzamen Leen der t Polder man publiek verkoopen met 5 I I. 33 A. T'O O. allen gelegen onder Krmxingenin het Zande- ken; te veilen in 10 perceelen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3