BUITENLAND. de Provinciale Staten van Gelderland zijn niet gelukkig geweest. Wij vernemen toch, dat Z. M. het besluit dier staten, waarbij het gebruik van breede vellingen werd voorgeschreven, heeft vernietigd. Men schrijft ons uit Hansweert: De voorhaven van het kanaal wordt met spoed tot zekere diepte en breedte gebracht. Tot dat einde is men met twee stoombagger- molens druk bezig den grond er uittehalen. De scheepvaart zal daarvan spoedig het nut ondervinden. Men vertrouwt dan ook, dat, zoo dra de provinciale booten dagelijks gaan varen, zij dan wel in de haven zullen komen om te lossen en te laden. De begrinting in deze plaats nadert haar einde, en weldra zal de burgerij niet meer ver plicht zijn' door het slijk te loopen, zooals dit vooral tijdens de vele regens het geval was. Met genoegen zien wij ook, dat wij weder het voorrecht zullen hebben van de vaart der Telegraafboü'u'^„, Naar men zegt, komen er vier in de vaart In de maand Maart zullen nog sleshte twee dier booten varen. De scheep vaart begint toetenemen. Men schrijft ons uit Wissenkerke (Noord- Beveland) De gemeenteraad heeft in de vorige week, na eenige diseussiën, met meerderheid van stemmen besloten, overtegaan tot de af schaffing der kermis en de heffing van schoolgeld op de openbare school. Dit geschiedde in ant woord op twee requesten, het eerste door den kerkeraad der Hervormde gemeente, en het tweede door 34 ingezetenen der gemeente ingezonden. De vereeniging t. b. van den Tuinbouw in de prov. Zeeland zal hare 20 tentoonstel ling te Middelburg houden in het Schuttershof, op 26 en 27 Juni a. s. Het progr. is ver schenen. Er zijn 22 wedstrijden uitgeschreven, verdeeld in 21 rubrieken: .4. voor liefhebbers of hunne tuiniers, B. voor handeldrijvende kweekers en bloemisten, en C. voor alle inzenders zonder onderscheid. Acht dagen voor de opening moet bij den secre taris duidelijke opgave der in te zenden voor werpen ingekomen zijn. Voorzitter der ver eeniging is de Hr. P. Boogaert, en secretaris de Hr. F. D. Spreng er, beiden te Middelburg. Gisteren avond is de concierge in de bank van Leening te Middelburg gevankelijk naar het huis van arrest overgebracht, als ver dacht van het plegen van oneerlijke hande lingen. Te Burgh (eiland Schouwen) is den 17 dezer overleden Christina Thiele, wed. Jan Fri- sius, die den 18 November 1872, nog in het genot van al hare zintuigen, behalve het ge zicht, haar 100sten verjaardag mogt vieren. Bij beschikking op het verzoekschrift van den heer S. C. Timmers te Klundert, als directeur-administrateur der opterichten naam- looze vennootschap: Maatschappij ter berei ding en verkoop van grondstof voor en ter vervaardiging van papier," welke men, als de eerste van dien aard in ons vaderland, wenscht te vestigen te Raamsdonk, is de Koninklijke bewilliging verleend op het daar toe overgelegd autenthiek afschrift der acte van oprichting voor gemelde naamlooze ven nootschap. Bij besluit van den gemeenteraad van Breda is verhooging van jaarwedden toegestaan aan alle ambtenaren en bedienden der gemeente, terwijl de jaarwedden der hoofd- en hulponder wijzers aan de openbare lagere scholen, naar evenredigheid, mede zijn verhoogd. (H.) In eene vergadering van belanghebben den te Zalt-Bommel, is besloten zich bij de Gorkumsche vereeniging tot bevordering der be langen van de suiker-beetwortelenteelt aante- sluiten. De heer G. P. Ittmann Jr. heeft een uitvoerig stuk gepubliceerd om de volkomen onjuistheid aan te toonen van de berichten, die omtrent de vreeselijke rampen van den strengen winter in Minnesota op zeer over dreven wijze zijn medegedeeld. Hij toont aan, dat de winter in geheel Amerika ongekend streng geweest is en overal enkele treurige onheilen daarbij zijn voorgekomen; doch hij voegt er bij, dat in Engeland en ook hier te lande gevallen van doodvriezen zijn voorgeko men. Er bestaat dus geen reden hoegenaamd om alleen over Minnesota, werwaarts de emi gratie in den laatsten tijd zeer toenam, alle ongelukken op schrikbarende wijze voor te stellen. Men leest in het Nederlandsch Tijdschrift voor geneeskunde „Groningen". Onder de plaat sen, die in 1871 op .geduchte wijze door de toen heerschende pokken-epidemie werden be zocht, behoorde Ransdorp (in Noord-Holland). Van de 400 zielen overleden toen 30, uitslui tend niet gevaccineerd en aan de ziekte, dat is: 7§- percent van de bevolking. In het geheele jaar 1872 daarentegen is daar, volgens bericht in de dagbladen, geen enkel persoon overleden. De Antwerpsche Précurseur vestigt de aandacht van de hoofdadministratie der pos terijen op een anomalie, die in de tarifeering der brieven tusschen België en Nederland, bestaat. »Het wettig gewicht van een enkelen brief, zoo in Belgie als in Nederland, bedraagt 15 grammen, terwijl dat voor het verkeer tus schen heidelanden slechts 10 grammen beloopt. Hierbij valt op te merken, dat ons land zelf indertijd de verlaging van 15 tot 10 gram men heeft gevraagd. Daar het gewicht van 15 grammen voor de binnenlandsche correspon dentie is toegelaten, bestaat er geene reden meer om dat van 10 grammen te behouden voor de correspondentie met Nederland." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. A. Pekkers, emer. pred. van Cbaam, c. a. beeft toezegging van beroep ontvangen naar Haarlo, en is daarmede, sedert zijn emeritaat, ingegaan den 10 Oct. 1869, nu reeds voor de elfde maal aangezocht om we der in dienst te treden. Gedurende zijne 29jarige kerkelijke dienst ontving hij 33 beroepen, van welke hij er 7 aannam. Te Ammerzoden bij Tiel doet zich een geval voor, dat zeker eenig is in zijn soort. De R. C. kerk te Ammerzoden heeft van den baron A. de Woelmont, aangekocht zijn kasteel niet de daar bij gelegen landerijen, zoomede alle heerlijke rechten, tot ae heerlijkheid Ammerzoden behoorende. Onder die heerlijke rechten behoort het recht van collatie tot beroeping van een predikant, zoodat, wan neer er te Ammerzoden, Well en Wordingen een dominé benoemd moet worden, die benoeming door den pastoor zal geschieden. De synodes contracta der Nederlandsclie hervormde berk bij loting samengesteld uit de helft der synode van 1872 - is thans TtófeSn, om te besliSsen in hooger beroep over de uitspraak van het provinciaal kerkbe stuur van Noord-Brabant, waarbij de predikant Koeken, van Moerdijk wegens doopweigering voor drie maanden in zijne bediening was geschorst. Door den gouv. generaal van Ned. Indie is, met in gang van 1 Maart 1873, de ambtenaar op wachtgeld L. G. van der Hoek, laatst le onderwijzer aan de sedert opgeheven school voor zonen van inlandsche hoofden en aanzienlijke inlandsche particulieren in de Mina- liassa, belast met de waarneming der betrekking van hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers 'te Tondano (Menado.) In de gemeente Ooststellingwerf zijn sedert langen tijd 5 hulponderwijzers-betrekkingen vacant. Ofschoon de jaarwedden bepaald zijn op f 400, heeft het ge meentebestuur bij herhaling te vergeefs sollicitanten opgeroepen. Uit Frankrijk verneemt men, dat eene nieuwe, poging wordt aangewend, om eene co alitie tegen de linkerzijde der Nationale Ver gadering tot stand te brengen. Dit denkbeeld wordt met warmte aanbevo len door den Francais. Het Journal de Paris verklaart zich insgelijks er voor, en de gema tigde leden der rechterzijde geven van innige toenadering blijk, terwijl de volbloed-legitimis ten bij voortduring, in de Union, de com missie beschimpen. Dat bovenbedoelde poging een gevolg is van de toelichting, welke de her tog de Broglie iu eene zitting van het rech- ter-centruui van zijn rapport gaf, is voor nie mand een geheim. De hertog wil de rech terzijde bewegen genoegen te nemen met de concessiën door de commissie aan Thiers ge daan zie hier den zin der door hem gegeven toelichting: »Wij hebben verlangd, dat niet de vraag gesteld worde: republiek of monar chie; wij hebben met de instelling van nog een kamer en de herziening der kieswet twee maatregelen in uitzicht genomen, die veeleer royalistisch dan republikeinsch zijnnog altoos vormen wij de meerderheid, wij d. w. z. het rechter-centrum en de rechterzijde, en blijven wij vereenigd, dan kunnen wij den President nog altoos dwingen ons te volgen." De linkerzijde en het linker-centrum zijn op hunne hoede. De beraadslaging over het rapport der com missie zou gisteren plaats hebben en be loofde vrij heftig te zullen zijn, daar de rechterzijde woedend is, omdat de commissie ten slotte aan de wenschen van Thiers heeft toegegeven. De heer Harvé de Saisg verweet haar, terstond na de voorlezing van het rap port, zich aan Thiers overgegeven, ja zich slaafs tegenover hem gedragm te hebben; de uit drukking servilité haalde hem eene berisping op den hals: de voorzitter riep hem tot de orde. Bijna even scherp lieten de heer Ires- neau en anderen zich uit. De graaf van Chambord heeft aan den bis schop Dupanloup een brief geschreven, die alleszins geschikt is om aan de fusiepartij alle hoop te ontnemen, en bijna mag men zeggen, dat voortaan tusschen de rechterzijde en de uiterste rechterzijde eeneizijds en het rech- tercentrum anderzijds verstandhouding onmo gelijk is. De koning toch, »le Roy Henry V," verklaart aan den prelaat wel, dat hij zijne witte vlag handhaaft en zijne toekomst en die zijner partij onder de hoede van den Heiligen Stoel stelt, welks geduld en gelatenheid hij wil navolgen, maar voegt er bij, dat hij scherp af keurt de kuiperijen, die, onder het masker van het behoudsbelang, geen andere strekking heb ben dan Frankrijk aan den burgeroorlog prijs te geven. De openhartigheid en de oprechtheid waar van de legitiraistische pretendent ook nu weder blijk geeft, worden erkend zelfs door liberale bladen. De bisschop van Orleans had in zijn brief, waarop de brief van den graaf tot ant woord strekte, getracht den graaf van Chambord te bewegen tot het doen van concessiën in strijd met de legitimistische beginselen, en zal dus met het antwoord van Bourbon niet te vreden zijn. De nationale vergadering van Spanje heeft eene wet aangenomen, waarbij onvoorwaarde lijk amnestie wordt verleend aan alle perso nen, zonder uitzondering, die vervolgd worden wegens deelneming aan republikeinsclie opstan den of aan demonstratiën tegen de ten uitvoer legging der wet op de nationale militie, mits gaders aan allen, die zich aan drukpersdelicten schuldig maakten. Alle deswege veroordeelde personen zullen in vrijheid gesteld en de be gonnen strafvervolgingen oumiddelijk gestaakt worden. Hoewel uit Madrid verzekerd wordt, dat het overal in Spanje rustig is, wordt toch te vens gemeld, dat te Barcelona eene gisting zich heeft geopenbaard, naar men wil, ten gevolge van de overdracht van het militair opperbevel aldaar aan een generaal, die van sympathie voor don Alfonso, zoon van Isabella II, ver dacht wordt. De misnoegdheid der bevolking was veroorzaakt door het vertrek van een bataillon, dat zij gaarne als garnizoen zou heb ben willen behouden. De opschudding is echter reeds bedaard, eergisteren was de stad volkomen rustig. De geruchten, dat de roode vlag iu sommige steden is uitgestoken, en dat partijgangers der commune in Spanje gekomen zouden zijn, worden tegengesproken. Daaren tegen verneemt men uit Bilbao van eergiste ren, dat de Carlisten de spoorbaan, die naar Vittoria leidt, onbruikbaar gemaakt en de sta tionsgebouwen te Ovieto en te Sladio verbrand hebben. Ook met betrekking tot de regeering zijn niet zeer geruststellende geruchten in omloop. De laatste berichten vermelden, dat de libe rale ministers zijn afgetreden en dat een con servatief ministerie aan het bewind is gekomen. Het hof van cassatie te ESrussel heeft de zer dagen in het hoogste beroep uitspraak ge daan over de vraag, of een reiziger in België, van een retourbiljet voor den spoortrein voor zien, het recht heeft zich op een tusschensta- tiou op te houden en met een volgenden trein, binnen het legale tijdsverloop, zij ie reis voort te zetten. Het hof heeft die vraag in ont- kennenden zin beslist, en den reiziger, die ge meend had het recht daartoe te bezitten en zijne zaak voor den rechter gebracht had, tot eene geldboete van 22 fr. veroordeeld. De Opinione meldt als zeker, dat prins Ama- deus, exkoning van Spanje, het voornemen heeft te kennen gegeven zich weder voor goed te Turin te vestigen en bij zijne terugkomst in Italië verlangen zal, hersteld te worden in

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2