P. J. van der Mandere, "IIjsTvan verkoopingen. BESTEDING. AANBESTEDING BURGERLIJKE STAND GOES, Op Woensdag den 12 Maart 1873, OPENBARE VERKOOPINCj op Vrijdag 28 dezer, MEUBELEN, HUISRAAD OPENBARE VERKOOPING, op Dinsdag den 4 Maart 1878, Op Donderdag 6 Maart 1878, aangenomen; en ten derde zijn in de daar straks 1 vertrouwelijk medegedeelde missive van den heer schoolopziener alle inlichtingen vervat, die men wen- schen kan, waarom hij meent dat zijn voorstel niet onbescheiden kan worden genoemd. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort moet zich tegen dit voorstel verklaren. De raad is daar straks eerst .bekend geworden met de voordracht. Waren de leden nog inde gelegenheid geweest, de over gelegde stukken in te zien, het zou iets anders zijn. Spr. zou het voorbarig achten, nu eene benoeming te doen in deze belangrijke aangelegenheid. Hij voor zich wenscht nog informatiën te nemen en tevens zich, zoo mogelijk, te overtuigen van de geschiktheid der sollicitanten, door de stukken in te zien. De heer Fransen van de Putte repliceert, dat alle mededeelingen aangaande de sollicitanten werden ge daan, terwijl de overgelegde stukken zeer eenvoudig zijnzij bestaan in getuigschriften van goed gedrag en acten van bekwaamheid. Spr.. moet zich onder werpen aan het besluit van den raad, wanneer dit de benoeming wil uitgesteld hebben, maar hij voor zich is nog meer tot haast aangespoord door het le zen van het jaarverslag der plaatselijke schoolcom missie, waarin wordt aangedrongen op voorziening in het gebrek aan hulponderwijzers. De raad moet zelf de verantwoording dragen, als weder door eene benoeming elders, hier eene benoeming onmogelijk wordt. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort ver klaart nog, dat het hem niet zoo zeer om den in houd der stukken te doen is, dan wel om de wijze waarop de sollicitatie heeft plaats gehad, de netheid van het schrift, euz. Naar de mededeeling van daar straks, gelooft spreker, dat een uitstel van een dag of vijf, zes niet schaden zal. De heer mr. DelBaere zegt, tegen het voorstel te zijn. Weldra zal een nieuw hoofdonderwijzer aan de school optreden, en nu vindt spr. het niet goed dat de te benoemen hulponderwijzer of hulponder wijzeres nog, tijdens de tegenwoordige onderwijzer aan het hoofd der school staat, daar werkzaam zal zijn. Bovendien is er voor hem nog eene andere reden om zich tegen het voorstel te verklaren. Waarom moet de raad stemmen? Om zijn overtuiging uitte spreken. Welnu spr. heeft nog geene overtuiging, wie der beide voorgedragenen de beste is. Die overtui ging te erlangen is spr. nu, uit krachte zijner be trekking gepermitteerdvroeger niet. Toen moest hij zich onderwerpen aan het oordeel van anderen. Spreker wil niet op eene enkele mededeeling zijne stem uitbrengen. Als de raad tot dadelijke benoe ming besluit, zal spr. zich van stemmen onthouden. l)e heer Fransen van de Putte, als voorsteller nog eens het woord voerende, ontkent, dat de raad behoeft af te gaan op de getuigenis van één man. Er zijn mededeelingen gedaan door verschil lende desbevoegden; wat willen nu toch die ledeu welke voor uitstel gezind zijn voorzeker niet informeeren bij onbevoegden? Daar dadelijke benoeming echter alleen bij uitzon dering is toegelaten en, in weerwil zijner ernstige vertogen, meer dan een lid er zich tegen verklaart, trekt hij zijn voorstel in. De voordracht zal met de stukken ter visie wor den gelegd. IX. Wordt in behandeling genomen een verzoek van A. van de Visse, om hem in erfpacht aftestaan de oppervlakte van 3 aren 5 centiaren grond aan den voormaligen Koepoortsingel tot het bouwen van een of twee huizen. Zonder beraadslaging wordt een voorstel van burg. en weth. aangenomen, .om het verzoek in te willigen en den grond aftestaan tegen 2'/a °ts- Pel' centiare 's jaars. X. Alsnu is aan de orde een verzoek van Pieter Bruel, om hem in erfpacht aftestaan de oppervlakte grond achter zijne woning, waar vroeger de karren- schuur gestaan heeft. De Voorzitter deelt mede, dat burg. en weth. met den bouwmeester eene inspectie in loco hebben ge daan, waarbij gebleken is, dat door de inwilliging van het verzoek, voor Adriaan Willeboer eene groote belemmering in de uitoefening zijner stalhouderij zou ontstaan en de toegang tot het achtergelegen land bemoeielijkt zou worden. Het is daarom dat bnrg. en weth. voorstellen afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer Busing merkt op, dat het aangevraagde terrein gedurende 30 jaar bezet was met de karren- schuur en toen niet noodig was voor uitweg; dat die noodzakelijkheid ook nog niet bestaat, daar het perceel van Willeboer aan den Poelweg opent. Spr. gelooft, dat Willeboer hiervan zelf overtuigd is; daar hij zich in den afgeloopen zomer tot den raad ge wend heeft, om het terrein in erfpacht te bekomen. En Willeboer is reeds begunstigd door dat hem is verzekerd een uitweg vau zes meters breedte. Wil echter Willeboer dezen grond in erfpacht bekomen, •'dan gelooft spr., dat hij de voorkeur verdient, en spr. zou daarom in overweging willen geven, aan Willeboer te vragen of hij dit terrein in erfpacht wil hebben, en het anders aan den adressant aftestaan. De heer Fransen van de Putte is, met de schets kaart voor zich, van gevoelen, dat afwijzend moet beschikt worden op het verzoek van Bruel. Zoolang de zaak der gebroeders Willeboer gemeen blijft, zal alles goed gaan, maar als deze zaak uit elkander gaat, zal Adriaan Willeboer alleen een uitweg heb ben langs den poelweg, waar geeh verlichting is. Nu vergete men niet, dat ten gevolge van het bouwen aan den Koepoortsingel slechts een uitweg blijft van 6 meters, dat waarlijk niet te breed is. Mocht de raad willen, dat de grond in erfpacht werd uitge geven, dan gelooft ook spr., dat Willeboer de voor keur verdient, maar spr. zou het terrein voor de stad willen behouden en niet in erfpacht afstaan. De heer Busing verklaart, dat het zijne bedoeling niet is, het terrein aan Willeboer kosteloos aftestaan, maar wel, om aan Willeboer te vragen of hij het in erfpacht hebben wil, en het anders aan Bruel in erf pacht te geven. De Voorzitter voert aan, dat het niet het denkbeeld was, van burg. en weth. om den grond kosteloos aan Willeboer aftestaan, maar alleen om het voor de ge meente, en ter openbare dienst bestemd, te behouden. Spr. gelooft, dat de raad dus het voorstel, om af wijzend op dit adres te beschikken, behoort aan te nemen. De heer mr. Bel Baere vraagt, of er vroeger een adres door Willeboer is ingediend om het terrein te bekomen De heer Fransen van de Putte licht het vroeger verzoek van Willeboer toe, en doet uitkomen, dat thans alleen aan de orde is eene beschikking op het verzoek van Bruel. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort meent, dat de heer Busing bedoelt, om alvorens op het adres van Bruel te beschikken, Willeboer gelegenheid te geven, nogmaals een verzoek in te dienen. De Voorzitter zegt, dat Willeboer nimmer een ver zoek heeft gedaan als het onderwerpelijkewel één van veel verdere strekking. De raad kan echter geene nevenvoorstellen doen. Burg. en weth. kunnen niet naar Willeboer gaan, en hem de prioriteit aanbieden. Spr. is bereid de zaak aan te houden, maar kan geen voorstel in behandeling brengen, om den grond aan anderen te geven. De heer Busing nogmaals het woord voerende) toont aan, dat het verzoek van Bruel onafscheidelijk is van het vroegere verzoek van Willeboeren geeft dus nog eens in bedenking aan Willeboer de prioriteit te geven. De Voorzitter merkt nogmaals op dat de leden alleen een amendement op het voorstel van burg. en weth. kunnen doen. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort spreekt nogmaals over het vroegere verzoek van Willeboer en gelooft, dat het voorstel van burg. en weth. moet worden aangenomenterwijl Willeboer, ook zonder oificieele kennisgeving, door het gesprokene in deze vergadering, gelegenheid beeft, een nieuw verzoek, om den grond te erlangen, in te dienen. De heer Fransen van de Putte (nogmaals het woord erlangende) spreekt weder over eene eventueele schei ding der zaak van A. en P. Willeboer. Naar zijn gevoelen mag de raad geene aanbieding aan A. Wil leboer doen, maar is verplicht [een uitweg voor de stal houderij en het land van A. Willeboer te behouden. Spr. zegt dit nu, om eene spraakverwarring later te voorkomen. Hij hoopt, dat de leden een locaal on derzoek zullen doen, en vertrouwt dat zij dan het voorstel van burg. en weth. zullen billijken. Het voorstel tot afwijzende beschikking wordt alsnu in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. XI. Daarna is aan de orde een bericht van A. Willeboer, waarbij deze zich bereid verklaart, om den cijns, drukkende op een weiland ad 10,af te koopen voor 20, I)e Voorzitter geeft eenige inlichtingenwaaruit blijkt, dat bij resolutie van 6 December 1738 dit land is afgestaan tegen 10,'sjaars, maar dat de lasten voor rekening der gemeente bleven. Deze lasten hebben gemiddeld 9,'sjaars bedragen en zijn voor 1873 geklommen tot 10,80. De cijns- plichtige is bereid 20,te storten, zijnde penning XX van hetgeen de gemeente gemiddeld als voordeel genoten heeft. Met den afkoop wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming genoegen genomen. XII. Eindelijk deelt de Voorzitter mede, dat door den afstand van grond aan de heeren J. J. P. Hector en Ch. L. de Meulemeester, c. s. aan J. Strijd voor 11,kwijtschelding zijner pacht over 1872 be hoort te worden toegekend en doet namens burg. en weth. een desbetreffend voorstel. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering is daarna gesloten. Wegens plaatsgebrek moeten wij ons buitenl. overzicht tot een volgend no. aanhouden.) I ngezonden. Mijnheer de Red acteur Vergun mij u eene vraag te doen en licht mij als het mogelijk is eens voor. Ik ontving dezer dagen eene circulaire van de Nederlaudsche Herv. kerkeraad alhier, waarbij gevraagd wordt om eene gift van 1000, deels om de kosten der verpleegdenin het gasthuis te kunnen betalen, deels om in %e wekelijksche bedeeling te kunnen voorzien. 0 f Er is hier meer dau eene duisternis voor mij. Is het te doen om telken driemaanden aan het gasthuis te kunnen betalen of om in het algemeen de kas te stijven? In bet eerste geval is, dunkt mij, misschien een tijdelijk voorschot maar geene gift van noode en bedoelt men het laatste, waarom wordt er dan zoo roerend gesproken over de mogelijkheid, dat die oude verpleegden, zoo maar op slag zullen worden weggezonden. Wat mij verder vreemd is, dat is, dat wij uit den brief moeten opmaken, dat de diaconie de verple- giugskosten Diet meer betalen kan, want heeft zij daarvoor de fondsen, al kan zij op het oogenblik daarover niet beschikken, dan behoefde zij geen zoo belangrijk offer te vergen. Maar wat mij het meest bevreemdt, is, dat men dat schrijven gericht heeft aan alle leden der ge meente en dus ook aaD dat groote aantal achtbare burgers, dat sedert eenige jaren als goddeloos wordt uitgekreten en onwaardig geacht om de kerk op eenigevlei wijze te dienen. Zijn er ook, die zich ge heel los van de kerk toonen, er zijn er, die nog altijd aan haar getrouw blijven, maar evenmin in aan merking mogen komen. Mij dunkt men moest die onchristelijke gemeenteleden nu ook maar voorbij gaan en het geld der goddeloozen niet verlangen voor een zoo positief Christelijk armbestuur, dat, overeen komstig zijne beginselen, daarop weinig zegen kan wachten. Ik heb al eens gedacht of die onwaardige gemeente leden, die toch gaarne den armen medemensch te hulp komen, niet bij deze gelegenheid eens eene commis sie uit hun midden konden benoemen, om zich nauw keurig met de behoeften bekend te maken en dan twijfel ik niet of er zouden velen gevonden worden, die zoodanige commissie wilden steunen met hunne gaven. Ik heb altijd gedacht, dat positief Christe lijk daarin bestaat, dat men in al zijne handelingen de Christelijke beginselen laat gelden en nu schijnt het wel, dat het karakter van deze godsdienstige richting is, om allen, die men verkiest te veroor- deelen, voor het hoofd te stooten, maar ze positief te laten betalen. Gaarne doe ik naar mijn vermogen ook wat voor de armen, maar om op dat diaconie-biljet te kunnen inschrijven, zou ik er eerst wat meer van willen weten. Gij zult mij verplichten, als gij mij licht kunt geven. Inmiddels ben ik met achting Uw Dv. Dienaar, N. POSITIEF. Wij raden den schrijver zich tot de diakenen te wenden, dié zeker meer licbt hem geven kunnen dan wij. Zij zijn op de hoogte der administratie en der behoefte, en wij twijfelen niet of zij zullen de meest volledige ophelderingen kunnen geven. Intusschen gelooven wij, dat aan de vrijzinnigen op kerkelijk ge bied nauwelijks een meer afdoend bewijs van erkenning van hunnen Christelijk en zin kan gegeven worden dan in de bedoelde circulaire. Yoor den weldenkende is die erkenning wellicht meer waard, dan 't lidmaatschap van kerkeraad of kies-eollege. (Redactie). Datum, Plaats. 27 Feb. Yerseke, 27 Ovezand, 27 's Heerenhoek, 28 Hoedekensk. 3 Mrt. Vlake, 4 j. Goes, 5 Colijnsplaat, 5 Heinkenszand, 6 Hoedekensk. 12/13 Yerseke, Voorwerp. Inspan, Inspan, Logement enz., Meubilair, Eikenhout, Inspan, etc. Inspan Inspan, Hoefje, Inspan en meu belen, Ieïormatie. Rembges. Prumers. v. d. Bussche mr. v. Dam. Prumers. Rembges. Paardekooper v. d. Bussche. v. d. Moer. mr. v. Dishoeck. mr. Liebert Paardekooper. mr. van Dam van 24 tot en met 26 Febr. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: den 24, Stoffelina Neeltje, d. v. Jan Johannes Geluk en Levjntje de Iiorne, den 26, Wilhelmus Franciscus Jozephus z. v. Petrus Stieger en Francina Catharina Verhallen. Overleden Geene. ADVERTEN TIËN. Heden overleed in den ouderdom van 7 9 jaren onze geliefde vaderde heer P. I. BUTEUX, oud-Kantonrechter te Heinkenszand. Heinkenszand, Uit aller naam 21 Februari 1873. BUTEUX. Eenige kennisgeving. Dankbaar voor de vele bewijzen van vriend schap en belangstelling, in deze gemeente ondervonden, brengt de ondergeteekende langs dezen weg zijne beste wensehen aan al zijne vrienden, bekenden, leerlingen en oud-leerlin gen, ook aan hen, van wie hij persoonlijk geen afscheid heeft kunnen nemen. Goes, 26 Februari 1873. Faisely. Eenige Kiezers in de gemeente Kapélle ver- meenen, dat het in het algemeen belang wenschelijk is, dat de Burgemeester tevens is Lid van den Gemeenteraad. Zij nemen daarom de vrijheid hunne medekiezers uittenoodigen om op 4 Maart e. k. hunne stem uittebrengen op den heer burgemeester. EENIGE KIEZERS. des voormiddags ten elf ure, zal de DIRECTIE der BREEDE WATERING bewesten YERSEKE, in het logement de Pnns van Oranje te Goes trachten aan te besteden Het zuiveren en van den 1 VS. pril tot den 1 TNo- vember 1873 voortdu rend schoonhouden van *s folders kapitale Wa terleidingen. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving in dezelfde zes perceelen als ten vorigen jare heeft plaats gehad. Het bestek en de voorwaarden van aanbeste ding zullen van den 1 Maart tot en met den 10 Maart 1873 ter inzage worden gelegd in de gemeentehuizen te Kloetinge, Kapalle', We- meldinge en Schorealsmede ten kantore van den Ontvanger-Griffier der Watering te Goes. De inschrijving-biljetten moeten uiterlijk daags vóór de aanbesteding (gesloten) vrachtvrij aan den Dijkgraaf der Watering te Goes worden ingezonden. DE GEGADIGDEN ZULLEN BIJ DE BESTE DING BEHOOREN TEGENWOORDIG TE ZIJN. Goes, den 27 Februari 1873. De Dijkgraaf voornoemd, W. A. de LAAT de KANTER, De Ontvanger-Griffier voornoemd, KAKEBEEKE. van eene Nieuwe SCHUUR en een VARKENSHOK, op He hofstede, bewoond door A, J. van OVERBEEKEin den West- Kraaiertpoldergemeente 'sHeerArendskerke. Bestek en teekeningen liggen ter inzage op de hofstede voornoemd; en inlichtingen zijn te verkrijgen bij den lieer J. H. HANNINK, ar chitect te Goes. Inschrijvings-biljetten in te zenden vóór of op den 15 Maart e. k. bij den WeledG. lieer Mr. W. van der OS te Vlissingen. 's morgens 10 ureop het dorp Hoedekenskerketen stert huize van den heer IP. Lente, in leven geneesheer aldaarvan eene aanzienlijke partij Notaris PRUMERS. enz. des namiddags ten L ure, voor M. H0FF1US, op het door hem bewoonde Hoeije, aan den Cingel te Goes, van 2 MELKKOEIEN, 1 KALF, 3 VARKENS, HOENDERS, KARN,- STALGEREEDSCHAP, KABINET, 5 voer WEI- HOOI enz. Informatiën te bekomen bij den heer 7. J. PAARDEKOOPER en bij Notaris VAN DEN BUSSCHE, beiden te Goes. des morgens 11 ure, te Hoedekens kerkein het gemeentehuis,, zal de Notaris Mr. LIEBERT 0P NIEUW VEILEN en TOEWIJZEN liet HOEFJE van JAN STEENAARD op het dorp Hoede kenskerke. Zijnde de Schuur 30 op 10 Meters, zoo goed als nieuw en ook ter verplaatsing bizonder geschikt. Informatiën bij de heeren 1. PAARDE KOOPER en Mr. LIEBERT te Goes.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3