van eene expeditie tegen Atehin. Nog meer dere geruchten beroeren in de residentie de militaire werelder is van niets meer en niets minder sprake dan van een verplaatsing van het regiment grenediers en jagers naar Am sterdam, en wel met 1 November a. s. Zeker is het dat dit plan een punt van overweging uitmaakt; de localiteiten in de hoofdstad zijn reeds opgenomen, Vad.) Tengevolge van de benoeming van den heer W. H. Pijls tot burgemeester van Maastricht, moet er eene nieuwe verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Maastricht. Voor jongelieden van 16 tot 19 Jaren bestaat weder bij de artillerie-instructie-com pagnie te Schoonhoven gelegenheid ter plaat sing, om bij het wapen der artillerie op verdere promotie te dienen. Zij kunnen zich aanmel den bij den commandant der compagnie aldaar. In een ingezonden stuk in de Arnh. Ct. wordt melding gemaakt van de rede, aan het graf van den heer Motké door den predikant Bruinier gehouden. De schrijver zegt: Als men hier verneemt, dat de Protestantsche predikant een gebed heeft uitgesproken bij het graf van den als vroom Katholiek gestorvene, is het niet alsof men een vriendelijken galm hoort uit een lang gevloden verleden? En men denke hier niet aan laffen Breda- schen proselyten-geestNeen zóó is nog ons gezegend Indië in vele opzichten en op vele plaatsen. Daw gaan nog Protestant, Katholiek en Israëliet hartelijk en vertrouwelijk met elkaer om. Waar het toeval der geboorte duizenden leerlingen van Confucius en millioenen navol gers van Mahomed om ons heen heeft ge schaard, daar heersc'nt onder het kuddeke an dersdenkenden nog niet de wolvenaard der ker- kelijkgeloovigen. Daar openbaart zich de godsdienst nog alleen in weduwen en weezen te bezoeken en de armen wel te doen, zonder de angstige vraagin welke Kerk zijt gij gedoopt Getuige het Vineentius de Paula, wier belangrijkste bijdragen door Protestanten worden bijeengebracht, terwijl, zoo ik meen, in de uitdeeling der liefdegaven de kinderen der laatsten eveneens deelen getuigen het de Urselinen-scholen, waar de Protestant zijn kinderen het voortreffelijk onderwijs laat genieten, terwijl wederkeerig de Katholiek de K-ij tien toe vertrouwt aan de beste leerinriehüng en niet aan die welke uitsluitend ultramon- taansch is. Gezegend Indië, waar men jaren lang elkan ders innigst vertrouwen kan deelen, de gemoe- delijkste vraagstukken kan aanroeren en toch vrij blijven van kerkelijken haat. Dadr staat de priester argeloos en troostrijk aan het krankbed van den Protestantdaar spreekt en bidt de predikant, zonder ergernis te geven, aan het graf van den Katholiek. Hoe lang zal die gelukstaat nog duren, waar van ons vaderland wel vroeger, maar thans geen voorbeeld meer kan aantoonen? Hoe lang nog Tot zoolang de kinderen van Loyola hunne krijschende stemmen van kerk- haat en onverdraagzaamheid ook in ons heer- lgk Oosten zullen doen hooren Zie, bij dui zenden komen de verjaagden over onze gren zen reeds strekken zij hunne klauwen uit naar Insulinde Arm Insulinde Over weinige jaren bidden Katholiek en Protestant niet meer voor en met elkander TWEEDE KAMER. Tweede telegram. Heden ten 3l/< ure, zijn de werkzaamheden hervat. Negen reeds bekende wets ontwerpen zijn ingekomen, zoomede een tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het pandrecht en een tot goedkeuring van de bepalingen in de met België gesloten tractaten. Nog is ingekomen een wets voorstel van den heer Nierstrasz tot wijziging van de wet op de bevordering en de pensioneering van de of ficieren bij de zeemacht. De eindverslagen omtrent het wetsontwerp tot herziening der kieswet en op de rech terlijke organisatie zijn gereed. De dag van behan deling zal nader bepaald worden. De heer Blussé heeft verlof gevraagd en bekomen om morgen 2 ure aan den Minister van Koloniën vragen te richten betreffende de gebeurtenissen, welke mochten hebben plaats gehad op Sumatra. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft aan dhr. H. K. Persant Snoep, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der' gemeente Hoedekenskerke en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer W. LKakébeeke te Goes. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Blijkens een brief, in den Standaard voorkomende, heeft ds. P. Huet voor het beroep naar de Herv. ge meente te Amsterdam bedankt, omdat, gelijk hij zegt, hij niet „van 's Iieeren wege de overtuiging liad kun nen verkrijgen, dat Hij het is, die hem roept." Z. M. de Koning heeft pensioen verleend, aan L. C. Meyer, Herv. predikant te Hontenisse, ad ;'800. OPENBARE VERGADERING van den J .1 O der GJBM EÜJVTJi GOJES, op MAANDAG den 24 FEBRUARI 1873, des avonds ten 8 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. I. De Notulen der vergadering van den 11 Fe bruari jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. Wordt mededeeling gedaan der navolgende inge komen stukken, waaromtrent wordt goedgevonden als bij ieder hunner is vermeld: a. Proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeenteontvanger op 13 Februari jl. zijnde in kas bevonden, zooals ook behoorde te zijn de som van «f,15559.34"' Poor notif. aangenomen. b. Rapport "Her financieëele commissie omtrent het advies van ingezetenen tot wijziging der grondslagen van den Hoofd, omslag. Dit rapport strekt tot af wijzende beschikking. Gesteld in handen van burg. en loetli. om onderzoek en voorstel. c. Bericht van de plaatselijke schoolcommissie, dat het herbenoemde lid J. M. Kakebeeke zitting heeft genomen en dat de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en H. K. D. van den Bussche op nieuw zijn be noemd tot voorzitter en secretaris. Voor notificatie aangenomen, d. Het jaarverslag derzelfde commissie over 1872. Zal opgenomen worden bij het verslag van den toestand der gemeente. e. Bericht van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, dat tot president en secretaris voor 1873 zijn herbenoemd de heeren mr. P. van der Meer Mohr en J. J. Ochtman, Voor notificatie aangenomen. f. Verzoek van mevrouw de wed. J. H. C. Ka kebeeke Stokmans, om ontheffing der pacht van de jacht, door wijlen haren echtgenoot bezeten. In han den der fimnciéele commissie en van burg. en weth. om advies en voorstel. g. Eenige Staatsbladen. Ter visie en bj de ver zameling te voegen. III. Wordt gelezen een bericht van den heer mr. A. B. M. Hanlo dat hij, door zijne benoeming tot subst. off. van just, te Maastricht, zijn ontslag neemt als lid van den raad. De Foorzitt&P''deelt nog mede, dat de heer Hanlo zijne woonplaats reeds naar elders heeft overgebracht en daardoor feitelijk heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Hij stelt voor straks, als de benoe ming aan de orde is, overtegaan tot aanvulling der commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, waarin eene piaats door dit ontslag is opengevallen. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging aangenomen. IV. Het verzoek van den heer mr. A. B. M. Hanlo om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur en der commissie van toezicht op de scholen voor Mid delbaar Onderwijs wordt op eervoLe wijze ingewilligd, zullende hiervan aan beide collegiëu worden kennisge geven, met uitnoodiging eene aanbeveling ter ver vulling der vacature in te zenden. V. Aan de orde is de begrooting van het Gast huis voor 1873. Het rapport der financieëele commissie, concludee- rende tot goedkeuring, behoudens eene vraag om in lichting aangaande de uitgetrokken rente, is reeds in eene vorige vergadering medegedeeld. De Voorzitter zegt dat de opmerking der financiëele commissie ten aanzien der rente in zoo verre juist is, dat van het restantkapitaal der geldleening 1866, per reste groot 14000,op 1 Januari 1873 ont vangen wordt de rente a 5 over 1/2 jaar met 350', en uithoofde der uitloting van 2 aandeelen ad 1000,op 1 Juli 1873 van het res- tantkapitaal ad 13000,de halfjarige rente met-325, Samen 675, waarvoor in de begrooting is uitgetrokken 700, en dus 25,te veel. Daarentegen is na 1 Januari 1873 door het bestuur van het Gasthuis weder aangekocht eene inschrijving op het Grootboek, die 22,50 aan rente zal afwerpen, zoodat het verschil van rente niet meer zal bedragen dan 2,50. Daar dit onbeduidend verschil van geen invloed kan zijn op de administratie, stellen burg. en weth. voor de uitgetrokken som van 700,onveranderd te laten. Hij brengt dit punt eerst in behandeling. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat hij na' de bekomen inlichtingen zich persoonlijk wel vereenigen kan met dit voorstel. Het wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter vervolgt nu In de uitgaven komt voor onder art. 12a no. 4 voor behangen en schilderen der woonkamer van den Vader en liet herstellen van den vloer ƒ165,00 en onder art. 12?' voor tapijtwerk in die kamer - 75,00 Samen ƒ240,00 Na overleg met en goedkeuring van het Bestuur van bet Gasthuis stellen burg. en weth. voor, die beide posten in de begrooting uittetrekken voor Me morie, waardoor dan de subsidie uit de gemeentekas (art. 8 der ontvangen) met gelijke som zou moeten worden verminderd en alzoo uitgetrokken met ƒ3843,95. De beer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat door de fin. comm. geene aanmerking was gemaakt op dezen post, omdat zij meende, dat dit werk noo- dig was. Zij heeft echter geen bezwaar tegen het voorstel van burg. en weth., te minder, als het werk nog een jaar kan worden uitgesteld, daar het cijfer van het subsidie zoo hoog is. De heer mr. DelBaere verklaart, dat de kamer voorziening noodig heeft, doch dat de herstelling nog wel een jaar, doch niet langer kan uitgesteld worden. Het voorstel van burg en weth. wordt stilzwijgend aangenomen. Daarna doet de Voorzitter, namens burg. en weth. het voorstel om de begrooting goedtekenren en vast- testellen in ontvangst en uitgaaf op 14465,115, dus met een saldo van nihil, en het subsidie uit de gemeentekas te bepalen op 3843,95, Dit voorstel in omvraag gebracht wordt met aigemeene stemmen aangenomen. VI. Daarna is aan de orde de benoeming van een leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. De Poprzitter leest de lijst van benoembaren, in de voHge vergadering overgelegd, en noodigt de hee ren ijw. Del Baere en Busing uit, om als stemopne- mers te fungeeren. Bij de opening der briefjes blijkt, dat op de hee ren Marchal en van Loghem elk 6 stemmen zijn uit gebracht. De Voorzitter wenscht nu, alvorens verder te gaan, het gevoelen -van den raad te kennen, over art. 30 van het reglement van orde, in verband met art. 51 der gemeeutewet. Genoemd art. 30 luidt: „Wanneer bij de eerste stemming niemand de vol strekte meerderheid heeft verkregen, wordt tot eene „tweede vrije stemming overgegaan. „Is ook bij deze geene volstrekte meerderheid ver kregen, dan wordt de stemming bepaald tot de twee „personen, die bij de tweede stemming de meeste „stemmen hebben verkregen, of zijn de meeste stem- „men tusschen meerdere personen verdeeld, tot allen „die aldus de meeste stemmen hebben erlangd. „Ook hierdoor geene volstrekte meerderheid van „stemmen verkregen zijnde, heeft er eene vierde stem- „ming plaats over de twee personen, die bij de derde „stemming de meeste stemmen hebben bekomen. „Heeft echter iemand bij de derde stemming, zon- „der nogtans de volstrekte meerderheid te erlangen „meer stemmen op zich vereenigd dan een der overi- „gen, die in aanmerking kwamen, dan zal deze het „eerst op het dubbeltal worden geplaatst en is het „getal, het naast aan het zijne komende, voor meer „dan eeu gelijk, dan zal over die personen eene tus- „schenstemming plaats hebben om te bepalen wie „hunner nevens den eerstgenoemde op het dubbeltal „zal worden geplaatst. „Wordt bij die tusschenstemming geene meerder- „heid verkregen, dan beslist het lot tusschen al dege- „nen waarover de tusschenstemming heeft geloopen. „Alsnu wordt overgegaan tot de eindstemming en „de stemmen alsdan stakende, de beslissing door het „lot aangewezen." Art. 51 der gemeentewet luidt: Ingeval omtrent het benoemen of voordragen van personen de stem men staken, beslist het lot Naar de meeuing van den Voorzitter diende eene tweede vrije stemming plaats te hebben, maar komen de overige bepalingen van art 30 van het reglement van orde niet te pas, en zal, wanneer bij die stem ming op elk der beide candidaten vveder evenveel stemmen worden uitgebracht, het lot moeten beslissen. De vergadering vereenigt zich met dit gevoelen en wordt tot eene tweede stemming overgegaan, die denzelfden uitslag heeft als de eerste stemming. Alsnu worden overeenkomstig art. 31 van het regl. van orde de namen der beide candidaten door den heer Busing elk op een briefje geschreven, deze op gelijke wijze in vieren gevouwen en in de bus ge daan. De secretaris trekt een der briefjes uit de bus, en dit blijkt te bevatten den naam van den heer M. G. L. van Loghem, zoodat deze heer is benoemd. VII. Voor een lid in de commissie voor het ont werpen der strafverordeningen worden uitgebracht op den heer mr. I. J. Del Baere 11 stemmen en op den heer Busing eene stem, zoodal eerstgenoemde is aan gewezen, die verklaart zich die aanwijzing te laten welgevallen. VIII. De Voorzitter legt nu over de voordracht, opgemaakt voor burg. en weth. in overleg met den beer schoolopziener en den hoofdonderwijzer, ter ver vulling der vacature in het hulppersoneel aan de school der 1 klasse, op welke voordracht zijn ge plaatst de hulponderwijzeres E. Fïuit van Hertog te Tholen en de hulponderwijzer O. L. C. van den Brandt te Kruiningen. De heer Fransen van de Putte stelt voor, om, ge bruik makende van de slotbepaling van art. 33 van het regiem, van orde, nog heden avond tot de be noeming over te gaan. Hij vindt om drie redenen vrijheid tot het doen van dit voorstel. Ten eerste moet thans bij beuvten aan een derde der leerlingen vacantie worden gegeven door gemis aan hulpper soneel; ten tweede loopt men, bij de schaarschte van hulponderwijzend personeel gevaar, dat door een of beide der candidaten eene benoeming elders wordt

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2