1873. N°. 25. Donderdag 27 Februari. 603te jaargang. Commissie-Strafverordeningen. BIIMNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag. Woensdag en V hij dag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 e. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 5./T,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 204 c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES biengen ter openbare kennis, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 24 Februari jl. is benoemd tot lid der commissie voor het ontwerpen der verordeningentegen ■wier overtreding straf is hedreigtl de heer Mr. I. J. DEL BAERE, zulks ter vervan ging van den heer Mr. A. B. M. Hanlo, die door zijn vertrek naar elders heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Goes, den 26 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEU. De Secretaris, HARTMAK. OPENBARE VERGADERING van den BAAD iler GBBEBIITË GOES, op ZATERDAG den 1 MAART 1873, des namiddags ten 3 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Mededeelingen ingekomen stukken. 2. Voorziening in de vacature van hulppersoneel aan de school eerste klasse. GOES, 26 Februari 1873. De jongste zitting van den gemeenteraad (Maandagavond gehouden) heeft ons de vraag op de lippen gelegd, of een gemeenteraad de plaats is, om verdienstelijke ambtenaren in verdenking te brengen hen aantetasten op eene plaats waar zij zich niet kunnen verde digen, of persoonlijke grieven te doen gelden. Aan iets dergelijks toch meenden we te moe ten denken, toen het raadslid mr. Del Baere de dadelijke benoeming van een hulponderwij zer bestreed op grond, dat hij het niet wen- schelijk achtte, dat de nieuw te benoemen titularis nog bij den haast aftredeuden heer Swart zou werkzaam zijn. De heer Swart moet voor mr. Del Baere wel een béte noire zijn, dat deze zoo telkens en telkens de gelegenheid waarneemt om den heer S. te grieven. Ieder toch herinnert zich de minvereerende woorden, die het raadslid mr. Del Baere herhaaldelijk over genoemden onderwijzer gesproken en ge schreven heeft. Er schijnt bij mr. Del Baere een parti-pris te bestaan om den strijd tegen een bij allen geacht burger, tegen een gewaar deerd onderwijzer tot het uiterste voortte- zetten. Men moet hier wel aan eene persoonlijke vete gaan denkenomdat de geheele ge meente eenparig is in de erkentenis van de verdiensten van den heer Swart, eene erkente nis, die gegrond is op de ervaring van vele jaren, van een voor den heer S. roemrijk tijd perk, voor nog de hr. Del Baere er wellicht aan dacht kennis te maken met onze gemeente en hare inwoners. Laat het zijn, dat gebreken van den ouder dom, die den heer S. noopten zijn ontslag te vragen, hem in den laatsten tijd hinderden om zijne betrekking op gelijke wijze, als vroe ger te vervullen, dan mag hem de lof ook niet onthouden worden, dat hij zoolang maar immer mogelijk, wakker bleef op zijnen post en dat hij liever zijn belang ten offer bracht, dan werkzaam te blijven, nu hij physiek niet meer de man is van voorheen. Waarom mocht dan een nieuw te benoemen hulponderwijzer niet met hem in aanraking komenwaarom moest het belang der school worden ter zijde gezet, om den nieuwen hulponderwijzer van den in trouwen dienst grijs geworden hoofdonderwij zer verwijderd te houden? Wij willen gaar ne de overtuiging van den luj.r Del Baere eerbiedigen, maar betreuren he£ dat hij zich zoo uitlaat over een man, die aller sympathie jaren lang genoot, en allermeest, dat het hem behoefte schijnt te zijn om bij elke gelegenheid daarvan te doen blijken. In de gemeente Goes zal het oordeel over den hr. <S., door een zijner nieuwe bekenden geveld, de reeds oude achting voor hem niet doen dalen; maar 't kan daar buiten een blaam werpen op ziju naam. En indien mr. Del Baere wil meêwerkeneen goeden geest bij 't onderwijs den noodigen eerbied van leerlingen voor onderwijzers, in 'tkort de belangen van het onderwijs te bevorderen, dan zal hij dit op andere wijze moeten doen dan tot dusver het geval is geweest. TWEEDE KAMER We ontvingen gisteren 't volgende telegram Uit het verslag der commissie van rappor teurs over het censusontwerp blijkt dat de groote meerderheid in de afdeelingen de nood zakelijkheid der censusherzieningr, in zooverre deze een algemeen karakter zou hebben, niet inzag, en alleen verlangtherziening en zuive ring van den tabel van 1850. Nagenoeg' algemeen was het oordeel over de voordracht zeer ongunstig. Bij liet schriftelijk overleg tusschen de commissie regeering, heeft de minister Geertsema verklaard, dat de strekking der voordracht was om voorttegaan in den geest der kieswet, en de regeering zoo doende getrouw blijft aan art. 70 der Grond wet. De vraag ui ontbinding der Kamers nood zakelijk zou zijn, mag geen invloed uitoefenen op het lot van dit ontwerp. Ontbinding van de Provinciale Staten en de gemeenteraden ligt uiet in de bedoeling der regeering. De commissie is nog in mondeling overleg getreden met den Minister en heeft aange drongen op het instellen eener euquête. De regeo- ring, hoewel daartoe niet bepaald ongenegen, verschilde met dit gevoelen der commissie, zoo dat deze haar verslag eindigt met de verkla ring, dat de Kamer geene beslissing kan nemen, alvorens een onderzoek heeft plaats gehad, of de voorgestelde regeling strookt met het grond wettig voorschrift, dat de eensus bepaald wordt overeenkomstig de plaatselijke gesteldheid. JPer. telegraafVerkiezing hoofdkiesdi'striet Sneelc: Uitgebracht 2278 stemmen. Van onwaarde 25. Volstrekte meerderheid 1127. Herkozen de hr. MOENS met 1450 st. Mr. Keuchenius verkreeg 796 stemmen. De Minister van Oorlog heeft eene cir culaire gericht aan de eerstaanwezende offi cieren van gezondheid bij de garnizoenen en de toeziende chefs over de militaire ziekenin- richtingen, behelzende, dat er voortaan geen godsdienstleeraren mogen worden toegelaten in de militaire ziekeninrichtingen anders dan op uitdrukkelijk verlangen van den lijder en met vergunning van den eerstaanwezenden officier van gezondheid, alsmede, dat de verschillende godsdienstleeraren zich slechts uitsluitend zul len mogen bezig houden met den patient, ten wiens behoeve hun geestelijke bijstand wordt ingeroepen. Bij overtreding van dezen maat regel, zullen zij de ziekeninrichtmg onmiddelijk moeten verlaten. Heden morgen heeft de Arrondissements- Rechtbank alhier eene buitengewone zitting ge houden tot installatie van den heer mr. F. I. M. Jespers als substituut-officier van justitie. Nadat op requisitoir van den officier van justitie, de acten van benoeming en eedsafleg ging waren voorgelezen, nam de president mr. I. J. Del Baere het woord, herdacht den heer mr. A, B. M. Hanlodien hij om zijne nauwgezetheid en zijnen ijver prees, en heette diens opvolger welkom, hem de vriendschap der leden van de rechtbank aanbiedende, en weder- keerig die vragende, waarop hij verklaarde, dat de heer mr. Jespers was geïnstalleerd. De heer Jespers verzocht nu het woord, be dankte voor de gevoelens van ivelwillendkeid ten zijnen opzichte aan den dag gelegd, en drukte de hqop uit, dat hij hier dezelfde vriend schap zou terug vinden, die hij te Rotterdam, waar hij slechts 9 maanden werkzaam was, had genoten. Met eene korte aanbeveling aan den officier van justitie den griffier en de balie besloot de heer Jespers zijne toespraak en werd de zitting opgeheven. Bij bevelschrift der arrondissements recht bank te Goes, is naar den procureur-generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland ver wezen Maria Anna Sponselee oud 21 jaren, dienstmeid, wonende te Hontenisse, thans ge detineerd te Goes, ter zake dat zij (ongehuwd zijnde) in den nacht van 5 op 6 Januari 1873, omstreeks 12 uren, in de woning van A. P., onder Hontenisse, is bevallen van een kind van het vrouwelijk geslacht en dit kind kort na de geboorte het leven heeft benomen, door met dat doel een kousenband stevig om den hals van het kind te binden en het op die wijze te verworgen. Eergisteren had te 's Heerenhoek het vol gend treffende ongeluk plaats. De huisvrouw van den arbeider de D., moeder van 4 kinderen, zich met eenig gemalen graan van den molen huiswaarts begevende, schijnt zich langs een verkeerden uitweg van den molen te hebben willen verwijderen. Althans haar werd door een der wieken zulk een hevige slag toegebrachtdat zij onmiddelijk op de plaats dood bleef. Eergisteren is door den gemeenteraad van Wissenkerke (Noord-Beveland) tót secreta ris dier gemeente, met 6 stemmen benoemd, de heer G. L. van der Heijde4 stemmen werden uitgebracht op den heer C. D. van Noppengemeenteontvanger aldaar. Men meldt uit Middelburg aan de N. R. Ct. Onlangs vernam men uit de dagbladen, dat de heer Kalbfleiscli, burgemeester van Brook lyn, in Noord-Amerika, stervende was en dat hij een onnoemelijk groot fortuin zoude na laten. Zijn alhier wonende eenige en minder door de fortuin bedeelde broeder, die nooit iets van hem had gehoord, begeeft zich deze week in persoon naar Amerika, om te onderzoeken in hoever 't bedoelde bericht waarheid bevat. De rechtbank te Zwolle heeft Donderdag jl. een persoon veroordeeld tot gevangenis straf van één dag, wegens het dragen van een verborgen wapen (zakpistool) en daarbij het pistool verbeurd verklaard en de vernietiging daarvan gelastterwijl op dien dag nog ver scheidene personen wegens gelijke overtreding terecht stonden. De Fransche wet, waarbij het dragen, fabriceeren en verkoopen van ver borgen wapens is verboden, dateert reeds van 1728 en is hier te lande executoir verklaard bij keizerlijke decreten van 1810 en 6 Jan. 1811. (Z. C.) Gedurende eenige dagen loopt te 'sHage een gerucht, dat de gespannen voet, waarop de Indische regeering met den Sultan van Atchin staat, tot een noodlottig conflict heeft geleid. Volgens gerucht zou het verzoek ont vangen zijn om van hier 3000 man met kader en officieren naar Indie te zenden als kern

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1