1873. N°. 24. Dinsdag 25 Februari. 603te jaargang. BEKENDMAKINGEN Onderhoud en Schoonmaken der Scholen en andere Eigendommen. NATIONALE MILITIE. Vertrek der landmail naar Oost-Indië, BINNENLANPSCHE BERICHTEN. ooïSMiii; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1 —8 regels a1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20. c. van het Gfemeente-bestrrur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den- 1 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure in hunne vergaderkamer ten Raadhuize, in het openbaar trachten aantebesteden- De uitvoering van eenige onderhoudsiver ken aan de schoollokalen en de onderwij zerswoningen der gemeente, met de levering en herstelling van eenige schoolmeubelen en het schoonmaken van lokalen en meiibelen. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des na middags 2 ure ter secretarie, terwijl aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 26 Februari, te beginnen aes namiddags ten half twee ure aan de Hoogere Burgerschool. Goes, den 15 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene bennis: dat de EERSTE ZIT TING van den MILITIE-RAAD voor deze gemeente zal gehouden worden op Dinsdag den 18 Maart 1873, des morgens ten 11 3/4 ure, in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg; dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen bij art. 55 en 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen en dat IN PERSOON voer den militie-raad moet verschijnende vrijwilliger voor de militie, de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt optetreden. Goes, den 22 Februarij 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Yia MARSEILLE den 28 Februari per twee den trein naar Roosendaal DEN HELDER, per Prins van Oranje, den 4 Maart per tweeden trein naar Roosendaal. GOES, 24 Februari 1873. Blijkens een stuk, gevoegd bij den oproe pingsbrief aan de Aandeelhouders der naamlooze vennootschap Spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam" te Rotterdam tot eene buitenge wone vergadering op 8 Maart e. k., heeft onze regeering niet één maar twee overeenkomsten gesloten. De overeenkomst tot aankoop der lijnen RoosendaalHollandsch Diep en Roosen daalBreda voor den prijs van 7 millioen is in een vorig nummer door ons uitvoerig bespro ken. Bij de andere overeenkomst, die reeds vroeger gesloten is, verbindt zich de Grand Central Beige tot het vervoeren met hare loco motieven en haar personeel van alle treinen van Roosendaal naar Breda en omgekeerd, aan gevoerd door de Maatschappij tot Exploitatie van Spoorwegen naar een dier stations. De verdere artikelen doen ziendat de Staat tegen vrij wat minder kosten door hulp van vreemden eene directe verbinding der lijnen zou kunnen bekomen. Of dit laatste evenwel ge- wenscht is durven wij betwijfelen. Wij zien dan ook met zekere spanning het oordeel der wetgevende macht tegemoet. Wel is waar zou op 5 Mei 1875 de Staat het recht hebben om de onderhavige lijnen te naastenen zich dus tot dien tijd van de tweede overeenkomst kunnen bedienen, maar men meent te kunnen verzekeren dat alsdan de prijs, volgens vroeger overeengekomen bazis, 8,296,000 gld. zal bedragen in plaats van 7 millioen, zooals bij de eerstgenoemde overeen komst is bepaald. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de tweede helft van de maand April aanstaande, ter benoeming van Rjjksopziehters van den Waterstaat van de 4de klasse, een vergelijkend onderzoek zal plaats hébben. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft den 15 dezer bepaalddat (evenals na 21 Januari jl. ten aanzien vau Friesland en Groningen beeft plaats gehad) na 25 dezer ook alle verdachte runderen zullen worden af gemaakt, waar in de provinciën Zeeland, Noord- Brabant, Limburg, Gelderland, Overijsel en Drenthe een geval van longziekte zich op een stal mocht voordoen. De Staats-Courant bevat een Koninklijk be sluit van den 16 Februari 1873, waarbij de belooning van de opzichters van den water staat le klasse wordt bepaald op ƒ1800. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van Rijkswege te Vlis- singen van een gemetseld droog dok. De kos ten worden berekend op 1,400,000. Op ruim 69jarigen leeftijd is aan ver val van krachten te Leiden overleden de Hoog- Welgeb. beer P. H. baron Taets van Ameron- gen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het kiesdistrict Leiden. an goederband vernemen wij, dat de rederijkerskamer Auroraaan den wenscb, in ons vorig no. geuit, gevolg zal geven, en a. s. Maandag eene opvoering van »de Vrek" zal geven, ten voordeele van de Vlissingsehe weduwen en weezen, wier echtgenooten en vaders in de golven zijn omgekomen en met wier lot men algemeen in den lande begaan is. Om tot eene gewenschte opbrengst dezer voorstelling te geraken, zullen in den loop dezer week eenige beeren lijsten ter inteeke- ning aan de ingezetenen aanbieden. Het is waar, dat veel gevraagd wordt in den tegen- woordigen tijd, maar we vertrouwen, dat men in Goes niet achter zal blijven, wanneer 't voor ziening geldt in zoo groote ramp. Bovendien is 't blijspel, dat opgevoerd zal worden, wel boorenswaardigen wanneer de uitvoering zoo goed is als jl. Donderdag, dan gelooven wij, dat menigeen zich de bijwoning der voorstelling niet zal beklagen. Het belangloos streven van Aurora" op zich zelf verdient reeds allen lof. Het beste den van tijd, moeite en talent om door een aangenamen avond, iets aantebrengen tot le niging van zoo grooten nood, verdient boven dien de aanmoediging, dat men niet alleen voor een zeker getal kaartjes teekene, maar ook zich tot bijwoning der opvoering genoopt gevoele. We bevelen bet plan ten zeerste aan en houden ons overtuigd, dat Aurora" niet te vergeefs op den kunst- en weldadigheidszin der Goessche ingezetenen zal gerekend hebben. Verleden week werd aan de oostzijde van onze haven, op eenigen afstand van de hof stede van J. Rottier te Wilhelminadorp, bij bet graven voor draineerihg, op 6 a 7 de cimeter onder den grond bet geraamte van een mensch gevonden. Aan bet vinden van dit geraamte wilden sommigen de volgende geschiedenis verbinden. Ruim zes jaar geleden is zekere P. C. van Kattendijke, die des nachts op de eendenjaebt was, spoorloos verdwenen. De man bad slechts ééne hand en kon dus zelf niet schieten. Een vriend van hem schoot, doch deze heeft over het verdwijnen van P. C. geen licht kunnen verspreiden. Eenigen tijd geleden ging te Kattendijke een praatje, dat een waarzegster op de Goes sche kermis aan de vrouw van P. C. de plaats bad aangewezen, waar het lijk van baren man te vinden was; althans möet de waarzegster gezegd hebben, dat de vrouw bet lijk van haren man voorbij ging, zoo dikwijls zij van Kattendijke naar Goes ging en daar nu het geraamte juist aan den weg van Kattendijke naar Goes is gevonden, meenden sommigen dat het verband duidelijk was. Wat er van die waarzeggerij waar is, weten wij niet; maar als wij wel onderricht zijn, dan kan er tusschen bet gevonden geraamte en den verdwenen P. C. geen verband bestaan, wijl niet alleen een stuk plank bij bet ge raamte is gevonden, zoodat aan eene kist moet gedacht worden, tnaar tevens de toestand van het geraamte duidelijk moet aantoonen, dat bet veel langer dan zes jaren is begraven geweest. Men schrijft ons uit Kruiningen van 23 Februari 1873: Was ik tot beden verhinderd n een verslag te zenden van de viering van 's Konings ver jaardag in deze gemeente, thans ga ik daartoe over, met verzoek mijn schrijven een plaatsje in uwe courant te willen inruimen. Als gewoonlijk wapperden van den toren en uit vele woningen de nationale- en Oranje vlaggen, en werden de ingezetenen door het luiden der blokken aan dezen heuchelijken dag herinnerd. Des avonds 7 ure gaf ons fanfare muziekgezelschap /Eendracht maakt macht*, zooals sedert vele jaren, weder een concert, nu met medewerking van de kortelings alhier op gerichte zangvereeniging /Cecilia" en andere dilettanten. De uitvoering der verschillende op bet programma voorkomende nummers, liet over het algemeen niets te wenscben over; menig stuk werd zelfs zoo onberispelijk en met gevoel voorgedragen, dat bet de critiek van deskundigen, waaronder ik mij niet kan reke nen zou kunnen doorstaan. Het comédiestub //Arthur of 16 jaren later," lokte bjj menigen hoorder een traan in 't oog, terwijl het na- stukje. i/Een lastige overbuur", allen tot lachen opwekte. Tot slot werd eene hulde aan den Koning gebracht in eene allegorische voorstel ling, waarbij de buste van Willem Ilï omge ven door de Nederlandsche maagd, die hem een lauwerkrans op de slapen drukte, en een paar schildknapen een treffend effect maakten. Daarbij uerden, onder begeleiding der muziek, een paar coupletten ter eere van den Koning, staande door de aanwezigen gezongen. In één woord, bet geheel is boven mijn lof verheven, en de groote opkomst van het publiek zal den ijverigen directeur van het fanfare-muziekge zelschap, den heer H. C. Baarens, zeker een streelende voldoening doen smaken voor de vele moeitedie bij zich weder getroostte, om ons een aangenamen avond te verschaffen. Wij danken hem daarvoor openlijk, wij danken daarvoor de leden der zangvereeniging «Cecilia",

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1