BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De toestand van Spanje blijft rustig. Het volk en de overheden werken samen, om de constitutie van den nieuwen regeeringsvorm gemakkelijk te maken. De ex-koning bevindt zich nog te Lissabon, waar hij het slot van Belem bewoont. D6 koningin is nog niet hersteld; de aandoenin gen van de laatste dagen en de vermoeienissen van de reis hebben hare gezondheid geschokt. Waarschijnlijk is dit de reden waarom Ama deus nog bij zijn zwager vertoeft. Deze, Luis II, heeft wel is waar geenszins het plan om van zijne landgenooten, de Portugeezen, afscheid te nemen op de wijze als de broeder zijner gemalin afscheid nam van de Spanjaarden, doch hij moet toch niet teneenenmale ge rust zijn over hetgeen zou kunnen gebeu ren, indien de drijvers der beweging naar een Iberische unie het hoofd opstaken, om van de gelegenheid, die zich nu voordoet, gebruik te maken, met het doel Spanje en Portugal te vereenigen, niet onder een ge kroond hoofd, maar onder een president der federatieve republiek; voor het oogenblik evenwel dreigt zulk een gevaar den koning niet, en de verzekeringen, door de Portugeesche regeering aan de Cortes gegeven, zijn zeer ge ruststellend. Verschillende geruchten zijn ver spreid met betrekking tot den weg, dien Ama- deus zal kiezen om huiswaarts te keeren. De admiraal van het Britsche eskader voor Gibral- tal is zelf te Lissabon gekomen en heeft zich bereid verklaard den koning naar Italië te geleiden. Deze heeft echter de voorkeur ge geven aan het fregat, hem door zijnen vader, Victor Emanuelvan Napels gezonden. Welke de indruk was, dien de abdicatie op de ex-koningin Isabella maakte, zien wij uit eene Parijsche correspondentie in de Köln. Zeit. Daarin lezen wij, dat de koningin Isabella, die verblijf houdt in het hotel Basilewski te Parijs, volstrekt niet verheugd was over de abdicatie van Amadeus. De koningin immers is zeer tegen Montpensier ingenomendie verdacht wordt van voortdurend tegen don Alfonso te intriguee- ren. Nadat zij het bericht der abdicatie ver nomen had, vond men haar badende in tranen en klagende, dat deze gebeurtenis te vroeg had plaats gehad, daar haar zoon nog te jong was en niet zelf kon handelen. Koningin Isabella wil dus vooreerst liever passief blijven, ofschoon zij natuurlijk de Alfonsistische generaals in Spanje niet verbieden kan eene beweging ten gunste van haren zoon op touw te zetten. In geen geval zullen de gebeurtenissen in Spanje zonder invloed blijven op de plannen van fusie der Fransche Bourbons, daar de graaf van Chambord het zeker aan de prinsen van Orleans kwalijk zal nemen, wanneer zij de plannen der Carlisten verijdelen, die juist van de Fransche legitimisten zeer aanzienlijke geldmiddelen ont vangen hebben voor den aankoop van wapenen en ammunitie. In ons vorig nommer maakten wij met een enkel woord melding van de houding van Thiers en zijne ministers gedurende de crisis, die tot de abdicatie van koning Amadeus heeft geleid. Dienaangaande bevat de Parijsche Patrie de volgende, zoo zij verzekert, ware mededee- ling: //Toen de heer Olozaga bij den heer Thiers kwam om hem het eerste bericht der crisis over te brengen, had de president juist een telegram van koning Victor Emanuel ont vangen, waarin deze zijn advies vroeg over hetgeen hij zijnen zoon zou aanraden. Thiers was van oordeel, dat men moest trachten den koning te overhalen op zijnen post te blijven, en hij bood de zedelijke medewerking van zijne regeering aan om koning Amadeus hiertoe te bewegen. Koningin Victoria en de koning van Portugal waren van dezelfde meening en deden gelijk aanbod. Maar op het oogenblik, toen men gemeenschappelijk tot dezen stap wilde overgaan, kwam de tijding dat de boodschap van abdicatie reeds bij de Cortes was ingezon den, en dat de koning tot het onwrikbare besluit was gekomen Spanje te verlaten. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat men toen alle pogingen heeft, achterwege gelaten." Uit België schrijft men: Onder de vele quaestiën, ter sprake gebracht naar aanleiding van het Nederlandsch-Belgisch tractaat, dat thans aan onze kamers is onder worpen, wordt het meest gediscussiëerd over de vraag: of België, door aan Nederland het ka pitaal van ƒ400,000 rente te betalen, den geest der vroegere tractaien voorbij ziet. Immers, men heeft diplomatieke bescheiden ontdekt, die reeds lang vergeten waren en welke bewij zen, dat Belgie, toen het een deel der Neder- landsche schuld ten zijnen laste nam, deze som voor zich hield, met geen ander doel dan om ingeval van internationale geschillen, een wa pen tegenover Nederland in handen te hebben. Voorts blijkt, naar men zegt, uit die stukken, dat de Nederlandsche regeering dezen toestand altoos erkend heeft, zonder er een kenmerk van beleedigend wantrouwen in te zien. En waar om vraagt het dan nu de kapitalisatie van deze rente? En waarom geeft de Belgische regee ring aan dezen eisch toe? Ziehier, volgens ge ruchten, de redende maatregel is een voor waarde om te gedoogen, dat de spoorweg Ant- werpen-Gladbach over Nederlandsch grondge bied loope. Maar er bestaau ook documenten, volgens welke Nederland reeds voor lang be doelde toestemming gegeven heeft, zonder iets als voldoening daarvoor te eischen. Al die di plomatieke stukken, van verschillenden inhoud, zullen in de kamer van vertegenwoordigers voor gelezen worden, en daar ongetwijfeld een die pen indruk maken. Bij voortduring wordt be weerd, dat de Kamer het tractaat van 13 Januari in eene zitting met gesloten deuren behandelen zalhiervan bestaan verscheidene antecedenten zoo b. v. is het Nederlandsch-Belgisch tractaat van 5 November 1852 in comité-generaal be handeld, ondanks de liberalen, die toen, even als zij nu zijn, in de minderheid waren. In MciiemarJïen wordt in gereedheid ge bracht een ontwerp van wet, houdende ver bod aan openbare ambtenaren als stichters of bestuurders deel te nemen aan actiën maat schappijen. Volgens de dagbladen van Stockholm heeft de commissie, aan welke is opgedragen het onderzoek van het voorstel betreffende de kroo ning des koniugs, met algemeene stemmen geweigerd zich er mede bezig te houden. De commissie wil niet adviseeren tot verwerping van het voorstel en gelooft thans de gebeele zaak te zullen smoren. In de Tweede Kamer van den Rijksraad is eene inschrijving geopend om een borstbeeld van wijlen Karei XV als grondvester der nieuwe Zweedsehe constitutie, te doen vervaardigendeze buste zal in de ver gaderzaal geplaatst worden. Dinsdag is een trein, van Tilburg komende, kort bij 't station Breda, gedérailleerd. De passagiers kwa men allen met een kleinen schok vrij en konden naar het station wandelen. Locomotief en tender alleen zaten vrij (liep in den grond; met behulp van locomobilen is men terstond aan 't werk getogen om ze er uitte lichten. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in 1872 2682 zeilschepen vergaan, waaronder 103 Hol- landsche, en '244 stoomschepen, waarvan 3 Hollandsche Aan de loting te Smilde heeft een jongeling deel-' genomen, die de buitengewone lengte van 1,901 me ter heeft. Wat is een soldaat? De Metzer Zeitung beant woordt deze vraag aldus: De soldaat is een van vrouwe geboren, tot lij den verkoren en kaal geschoren, uit de klei gebroken, in de uniform gestoken, reglementair gevaccineerd, plichtmatig getaquineerd, veel honger trotseerend, commiesbrood begeerend, gestaag exerceerend, in de pas steeds gaande, op commando straks staande, ook gemarkeerde pas makend, maar nooit zich vermakend, steeds adem ontbeerend, rechts en links defileerend, naar erwtensoep happend, de officiertjes opknappend, twee stuivertjes snappend, verkouden en niezend, des winters bevriezendzijn wanhoop vermeerendten laatste avanceerend, dan zijn minderen plagend, in de wacht een slaapmuts dragend, zich heel wat dan droo- mend, meer gagie bekomend, korporaaltje dan spelend, bevelen uitdeelend, generaal zich verbeel'end, demo craten verachtend, naar dienstmeisjes smachtend, naar rust straks weer jagend, zijn pensioentjen aanvragend en in de nederige positie van politieagent, post bode of nachtwacht zich voegend individu. Duitsche bladen o. a. de Deutsche Landw. Zeit. maken melding van den Colorado aardappelkever, (doryphora decemlineaia), die met ongeloofelijke snel heid eiken hinderpaal overwinnende, meer en meer de omstreken van New-York en Boston nadert. Als die kever eens die steden met hare havens bereikt heeft, zal zijne overbrenging naar Europa met de sche pen helaas onvermijdelijk worden. Volgens de berich ten mogen wij van het klimaat in Europa niet ver wachten, dat het de verbazende verbreiding tegengaan zal, want de ervaring heeft in Amerika duidelijk ge toond, dat deze kever,den ruwsten winter daar even ongedeerd doorgestaan heeft, als de Mei-regens en (.nweders met de daaraan verbondene afwisseling van temperatuur. Bij zijne ongemeene vruchtbaarheid (het wijfje legt 700 a 1200 oranjegele eieren en de pop komt in den tijd van 6 a G dagen uit, als wanneer het insect zijnen vernielingsarbeid begint) zijn de verwoestingen des te verschrikkelijker, daar dadelijk na het eerste opkomen der aardappelen de kever er is, zonder dat men er tot dus verre iets tegen vermocht. Men be proefde wel is waar door het bestrooien van de aardappelplanten met koper- en arsenicgroen de ver spreiding tegen te gaan, doch moest wegens de ge vaarlijkheid van dit middel hiervan afzien, zoodat er niets overbleef, dan dagelijks de eieren, larven en kevers bijeen te zoeken en te vernietigen. Doch niet alleen de aardappelvelden hebben van deze insecten te lijden, maar ook de koolgewassen in Noord-Illinois en Wisconsin hebben er veel door geleden. De kever staat, wat zijne grootte betreft, tusschen den Juni- kever en den Meikever. Ingezonden Stuif li en. Zie zoo. De velgen-quaestie is beslist. De land bouwers en vrachtrijders zullen hunue duiten in den zak houdende wagen- en karrenfabrikanten, die reeds stapels breede velgen gereed gemaakt hebben, in het vaste vertrouwen eene voordeelige aflevering te kun nen doen, zullen groote schade lijden, en over onze arme grintwegen zal weldra de doodklok ge luid worden! 't Is evenwel te hopen, dat de Provin ciale Staten andere doeltreffende maatregelen zul len beramen, waardoor onze grintwegen zullen be schermd en de gemeenten geen erger kanker zal op gelegd worden dan de tegenwoordige, die al ingrij pende genoeg is. Ik zal onzen vertegenwoordigers geen programma opdringen van doelmatige, wettige bepa lingen, als de quaestie weer eens ter sprake gebracht wordtofschoon het misschien heel dienstig wezen kon, wanneer bevoegden hunne stemmen lieten hooren. Daardoor toch kan de werkkring der Staten verge makkelijkt worden, en onder vele raadgevingen kan licht eene goede gevonden worden, die nuttig kon zijn vooral als de Staten zich het monopolie van wijsheid op dit punt niet toegeëigend hebben. Iets moet er gedaan worden, maar om dat iets zóó interichten, dat de grintwegen voor ruïne bevei ligd en de particuliere belangen niet te veel bena deeld worden, dat is waarlijk niet zoo eenvondig. Maar neemt het geval, dat er eene goede wet in 't leven wordt geroepen en de gemeentebesturen gaan voort de grintwegen te verwaarloozen en geen doel matig toezicht te verleenen, zooals zulks in dit najaar en dezen winter bij velen heeft plaats gehad, dan is geene wettige bepaling bij machte onze schoone wegen voor ondergang te behoeden. Als reiziger trek ik geheel Zuid- en Noord-Beve land door; als technicus acht ik mij bevoegd een oordeel over de wegen uittespreken. Ook als verzamelaar van statistieken van de wegen, waartoe men mij heeft aangesteld, waardoor ik dan hier dan daar mijn oog laat rondwaren, zal ik de gebreken opgeven; maar ook niet nalaten bescheiden hulpmiddelen aan de hand te doen. Mogelijk zal ik later iederen grintweg een af zonderlijk bezoek brengenthans wil ik de hoofd groep samenvatten en de verklaring afleggen, dat, op enkele uitzonderingen na, de grintwegen in het alge meen slecht, schandelijk slecht worden onderhouden. De meeste werklui aan de kunstwegen, zegt men, zijn óf dagdieven, óf luie vlegels, die, als zij geen van beiden zijn, toch geen denkbeeld bezitten, om de wegen in goeden staat te houden. De gemeente besturen dragen daarvan de schuld; óf zij schenken te veel vertrouwen, óf zoogenaamde zuinigheid leidt er toe, om geen geschikte werklieden te gebruiken, of hunne eenvoudigheid is nog zoo aartsvaderlijk (zooals grootvader en vader deden, doe ik ook) dat er hoegenaamd geen sprake is iets degelijks aan de wegen te doen verrichten. In enkele gemeenten vind ik wel eens een goed werkman aan den weg, maar in vele zal men zelden iemand vinden, zoodat alle toezicht ontbreekt. De gevolgen daarvan zijn zicht baar, hier in diepe sporen, daar in hoogten en laag ten, en bij meest alle grintwegen in te hooge zijkan ten, waardoor het water belet wordt aftevloeien. Daardoor worden de wegen zacht. Ik zal voor dit oogenblik geene besturen signaleeren, die zich m. i. aan plichtverzuim schuldig maken, ofschoon zij met den vinger aantewijzen zijn; maar ik zal liever eenige wenken geven, die nauwkeurig opgevolgd, wel in staat zullen zijn de schoone kostbare wegen voor'werderen ondergang te behoeden. Begint dan allereerst die mooie groene zijranden van de grintwegen opteruimen, want het zijn juist die versieringen, welke oorzaak van de groote slecht heid zijn. Te hoog boven het plat der wegen ver heven zijnde wordt het afloopen van het regenwater belet, waardoor poelen gevormd worden, die aanlei ding geven tot de diepe sporen, welke de wagen vrachten achterlaten. Laat u niet afschrikken, als de arbeider, met deze niet gemakkelijke taak belast, u het onmogelijke wil wijs maken; daar een stevige schop of desnoods een houweel u zullen overtuigen, dat dit werk wel uittevoeren is. Door dit te ver richten zullen de wegen van zelve een meer ronden vorm erlangen, eene hoedanigheid, die tot behoud er van noodzakelijk is. Draag verder zorg, dat de minste oneffenheid worde weggenomen, door een schop grint van de reservehoop te laten uitstorten. Laat de slijk en vuilnis van tijd tot tijd wegruimen; deze voorzorgen in acht nemende, zullen de grint wegen in beteren staat blijven. Het is een betreu renswaardig feit, dat de ingezetenen zich moeten schikken naar de luimen van een onachtzaam bestuur; iets, dat nog eenigszins dragelijk zoude zijn, ais de beurzen daarbij buiten spel bleven. Denk maar aan de 39 cent per bunder, die toch betaald worden om de wegen in goeden staat te houdenen is die som ontoereikend, dan moet de hoofdelijke omslag bij-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2