1873. N°. 23. Zaterdag 22 Februari. 603te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Géboorte-, huwelijks- en doodberichten met'de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen.van 1—8 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet mëer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. GOES, 21 Februari 1873. Even als onlangs in Noord-Brabant, zijn ook in Friesland door den Commissaris des Konings de gemeentebesturen aangespoord voortaan niet meer herbergen te bestemmen voor het houden der loting voor de Nationale Militie. De heer M. C. van Braam Houckgeest lid van den Raad van State, is eergisteren te 's Gravenhage in den ouderdom van 73 jaar overleden. Door de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland is het programma openbaar gemaakt harer 20e tentoonstelling, te jhouden 26 en 27 Juni a. s., in de nieuwe zual en den tuin van het Schuttershof: »de Edele IJandboog,' te Middelburg, daarvoor bi zonder geschikt. Behalve onderscheidene me dailles zijn ook nog verschillende premiën in geld uitgeloofd, terwijl de op Middelburg va rende stoombooten zich kosteloos tot het ver voer der ten toon te stellen voorwerpen bereid verklaard hebben. Op de lijst der lotelingen voor de Na tionale Militie te dezer stede, in ons vorig Dommer medegedeeld, komt voor met no. 22 J. de Bruijnezonder reclames; daarbij had evenwel gevoegd moeten worden »te klein." Nog een bizonder geval kan van invloed zijn op het contingent. Een der lotelingen, die een dienstplichtig nommer trok, heeft, na élève van het instructie-bataillon te Kampen te zijn geweest, reeds eenige jaren werkelijke dienst vervuld. Tengevolge van het overlijden zijns vaders werd het door de familie noodzakelijk geacht den jongeling te huis te doen komen om in de zaak zijns vaders optetreden, en men vroeg en kreeg verlof een plaatsvervanger voor hem te stellen, die thans dpn overigen diensttijd vervult, waartoe de jongeling nog verplicht was. Nu doet zich de omstandigheid voor, dat bedoelde jongeling, die, zoo hij persoonlijk in dienst was gebleven, natuurlijk niet dienst plichtig voor de nationale militie zou geweest zijnen wiens plaatsvervanger voor hem in dienst isloten moeteen dienstplichtig nommer trekt, en zijne reclame van werkelijke dienst voorloopig ongegrond wordt verklaard zoodat hij andermaal een plaatsvervanger zou moeten stellen. Gaat deze meening op, dan heeft men hier het zeker zeer bizondere geval, dat één persoon op hetzelfdé tijdstip feitelijk door twee per sonen in de krijgsdienst wordt vertegenwoor digd. Naar wij vernemen zal deze quaestie aan hoogere beslissing worden onderworpen. Ons voorbehoudende op het einde dezer maand eenigszins uitvoeriger op de verschil lende opvoeringen der rederijkers-gezelschappen in deze gemeente gedurende Februari terug te komen, vermelden we thans eenvoudig, dat gisteren avond de vereeniging Aurora" met suceès eene voorstelling gaf van »de Vrek", blijspel naar Molière. We hoorden onder de opvoering den wensch uiten, dat de vereeniging Aurora van dit stuk eene volksopvoering mocht geven ten voordeele der Vlissingsche weduwen en weezen, waarvan we dezer dagen lazen, en waarvoor giften bij den heer J. J. Ochtman alhier worden in ontvang genomen. Terwjjl we hopen, dat de oproeping van den heer Ochtman bereids het gewenschte resultaat hebbe gehad, zou 't voor Aurora zeker eene schoone taak zijn aan den boven geuiten wensch gevolg te geven. We verwachten, dat het haar daarbij niet aan den steun van het publiek zou ontbreken. Aan de Zutf. Ct. wordt uit 's Hage ge schreven, dat men begint te meenen, dat de Jong en Behagel uit gebrek aan bewijs weder op vrije voeten zullen worden gesteld. Men kan bewijzen, dat zij in den bewusten nacht niet op hun bed, maar aan den Bocht van Guinea zijn geweest; doch verder is nog niets uitge lekt. De beide kameraden doen precies, of zij elkaar nooit gezien hebben. Men schrijft uit Ambt-Vollenhove van 18 Februari. Stond de hooihandel dezen ge- heelen winter nagenoeg stil, thans begint die iets levendiger te worden. Vooral is er veel vraag naar zoogenaamd ribbehooi, dat gedeel telijk als veevoeder en ook als strooiing door veenbazen en veehouders gebruikt wordt. De prijs van 't Uiterdijksch is 24, van 't Binnen- dijksch ƒ16 a 18 en die van 't ribbehooi 10 per 1000 K. G. Een Amerikaansche courant, de Grond wet van Dinsdag 4 Februari jl., bevat de vol gende vraag: „Zou dat waar zijn? De Detroit Tribune van 31 Jan. meldt het volgende:" „„Een zedeloos ea losbandig leven heeft den jeugdigen erfgenaam van Holland's troon be roofd van het recht om zijn vader optevolgen. Laatstgenoemde heeft een besluit van dien inhoud geteekend."" „Wat zeggen onze Nederlandsche wisselbla den hier van?" Als 'tniet strekte om 'tblad beter intelichten, zouden we 't beneden de waardigheid onzer cou rant rekenen dit bericht tegentespreken. Be Grondwet wete dan dat dit bericht een infame leugen is! De beoefening der Toonkunst neemt in Zeeland zeer toe, vooral wat het vocale ge deelte betreft. Tal van vereenigingen voor mannen- en gemengd koor worden opgericht 't is onze plicht ook die pogingen te en steunen. We nemen daarom 't volgende ver slag, ons door een welwillende hand ter plaat sing toegezonden, op. Donderdag 13 Febr. gaf de Liedertafel Rotte's Mannenkoor te Rotterdam haar tweede con cert van dezen winter. Het koor, dat reeds zoo zeer de toegenegenheid des publieks bezit, werd ditmaal ondersteund door een flink or- chest, dat zich even als het koor met ijver van zijne taak kweet. De heer Heinze uit Amsterdam leidde het koor bij die stukken, welke het programma als zijne compositie had opgenomen, namelijk eene feestouverture, een liedNog is het heerlijke, bloeiende tijd en een bariton-solo en koor uit zijn oratorium Die Auferstehung. In dit laatste zong de heer B. Klunne de recitatieven en het aria op zeer ver dienstelijke wijze. Het publiek scheen over de composities van den heer Heinzedoor Rotte's Mannenkoor recht schoon ten gehoore gebracht, zeer tevreden en begroette den cjomponist met herhaalde toejuichingen. De overige nummers van het programma werden onder leiding van den heef de Vliegh den verdienstelijken directeur van Rotte's Man nenkoor, uitgevoerd. Het Römischer Triumph- gesang van Max Bruch was zeer goed. Het stuk beschrijft den intocht van een Romeinsch keizer in Rome, als hij van den strjjd terug keerde, waarin hij vorsten en volken tot slaven maakte. Niet genoeg kunnen w jj roemen de uit voering van de heerlijke compositie van Verhuist: Floris V op het slotte Muiden, De heer Zoetmulder zong de aria's uit dat werk zeef keurig, en het applaudissement, waarmede bet publiek hem beloonde, was volkomen verdiend; maar niet minder muntten de kooren uit in het koor der Kennemerl.anders, die hunnen graaf wilden verlossen. Het stuk werd over het ge heel zoo uitgevoerd, dat Verhulst, hadde hjj de uitvoering bijgewoond, tevreden zou geweest zijn. Bij deze zware nummers kwam nog het slotnummer Eine nacht .duf ,dem Meexe van Tschierschwaarvan de indruk niet minder was. Het beschrijft een nacht pp zee, door gebracht te midden van een zwaren storm. Hij begint met prachtig weder, daarop treed windstilte in, de profetes van den storm, en deze doet zich eindelijk hooren. De schepe lingen zullen vergaan, maar gelukkig bedaart de storm en de liefelijke dag breekt aan. Over het algemeen zijn de schilderingen zeer juist, waardoor zij een diepen indruk teweegbren gen. De storm zelf hoorden wij nimmer zoo treffend geschetst, en aandoenlijk klonk daar- tusschen de smeekbede der schepelingen om redding. De kapitein en de stuurman, de hee- ren Bekker en van Bedcum kweten zich met veel succes van hunne taak. Over het algemeen mag gezegd worden, dat dit concert uitstekend is geslaagd en Rotte's Mannenkoor nieuwe lauweren bij de reeds ver worvene gevoegd heeft. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft het eervol ontslag aan den heer P. J. van der Mandere bnrg. en secr. der gemeente Ka- pelle, op zijn verzoek, git laatstgemelde betrekking verleend, goedgekeurd. Z. M. heeft den ofïïc. van adm. 2de kl. U. K. J. van den Bossche, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. zeed. ontslagen en benoemd tot laten liiit.-kwartierm. bij het leger in N.-Indie. Z. M. heeft benoemd tot ridder 4e kl. van de mili taire Willemsorde, de officier van gezondheid bij de zeemacht J. C. D. Steendijk, tot belooning vodr de wijze; waarop hij zich heeft onderscheiden bij de expeditie in Deli. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ter voorziening in de aanstaande vacature van de predikautsplaats te Wilhelminadorp is jn eene verga dering van stemgerechtigden met bijna algemeene stemmen goed gevonden en besloten' toezegging van beroep te doen aan den heer Janzen, predikant te vrou wepolder in Walcheren. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Serooskerke in Walcheren ds. J. Kromsigl te Cortgene. Bedankt voor het beroep naar Overschie door ds- Kromsigl, pred. te Cortgene. Bedankt voor 't beroep naar de Christ. Geref. gem. te Tholen ds. P. Diermanse van Westmaas. Te Oud-Beierland is, onder de bediening van den doop, door den vader van een der doopelingen een wijziging in het doopformulier voorgesteld aan den dienstdoenden predikant. In hoeverre dit te beschouwen is als verstoring van de openbare godsdienstoefening, zal door (ie bevoegde macht worden uitgemaakt. AFLOOP BESTEDINGEN. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende besteding van eenige verdedigingswerken aan den oiiderzeeschen zeeoever der Watering Hoedekenskerke metide overige daarbij behoorende en in het bestek vermelde werken, waren ingeleverd 7 inschrijvingsbiljetten te weten van M. Paaüwe te Hoedekenskerke8490, D. Tholens Neuzen8685,— W. A. Visser Wolfaartsdijk9200, <7. de Wilde Kattendijke- 9844) J.L.Dingens Goes- '9980 J. de Jonge Borsselen10200* J. Leijs 's HeerArendskerke_1Q300'— Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, den heer M. Paamce voor 8490,—

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1