GEMENGDE BERICHTEN. LIJST VAN VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES* in lost zou krijgen binnen twee maanden een nieuw strafstelsel te ontwerpen, 5o, De raad van State zal, naar men verneemt, afgeschaft worden. 60. Men verzekert dat behalve de vereenigde staten van Noord-Amerika, Frank rijk, Engeland, Nederland, België en Zwitser land de Spaansche republiek hebben erkend; wat de Noord-Amerikaansche Unie betreft, welke zich met die erkenning zoo gehaast heeft, en door wier gezant te Madrid bij zijne gel,ukwensching aan de nieuwe regeering ver klaard is, dat de Spaansche republiek en de republiek der Vereenigde Staten zusters zijn, is het wel opmerkelijk dat het huis van ver tegenwoordigers te Washington geweigerd heeft in overweging te nemen een voorstel tot het zenden van een gelukwensching naar Spanje ter gelegenheid van de oprichting der republiek. 7°. De minister van financiën heeft in het congres de verzekering gegeven, dat de ver plichtingen van den Staat jegens zijne schuld- eischers zullen worden nagekomen. De minister zeide: #Het belang der republiek is: handha ving van het crediet des landshare leus, handhaving van het recht." 8°. De scheiding van Kerk en Staat en de onafzetbaarheid der rechterlijke macht zijn afgekondigd. 9o. De heer Castelar, minister van buitenlandsche za ken, heeft de gelukwenschingen der te Parijs gevestigde Zuid-Amerikanen beantwoord, met de verklaring, dat de Zuid-Amerikanen thans verplicht zijn de opstandelingen van Cuba niet te ondersteunen, daar de Antillen grond gebied van eene republiek zijn geworden. 10°. Men verzekert, dat de Spaansche Regee ring afgevaardigden van Cuba verwachtom de quaestie van hervorming op de Antillen tot oplossing te brengen. 11°. Op de felicitatie van het bewind der Unie te Washington ant woordde de minister-president Figueras»De post, welke de vergadering (de Cortes) mij heeft toevertrouwd, zou in staat zijn mij te verplet teren, indien niet een oogenblik kwam als het tegenwoordige, waarop een welsprekend woord mij overbrengt de stem van het Amerikaansche volk, dat de republiek van Spanje zegent en toejuicht. 110. In antwoord op eene inter pellatie is door denzelfden bewindsman in de Cortes verklaard, dat al de artikelen der grond wet van kracht blijven, met uitzondering alleen van die, welke betrekking hebben op de mo narchie, die dood is voor immer. 12o. De voorzitter der Cortes heeft aangekondigd, dat heden (Maandag) een aanvang zal worden ge maakt met de beraadslaging over het ontwerp van wet tot afschaffing der slavernij op Porto- Rico. 13°. De regeering is voornemens de ministeriën van openbare werken, van koloniën en van justitie op te heffen en te bepalen, dat aan niemand bij ontslag uit den dienst pensioen verleend wordt vóór dat de ouderdom van zestig jaren is bereikt.14». De Gaceta meldt, dat de sneeuw voortdurend de operatiën der kolonnes in Navarra en de Baskische pro vinciën zeer moeielijk maakt, en dat te Ma laga de rust hersteld is zonder bloedstorting. 15°. Een decreet is verschenen tot reorgani satie van de corpsen vrijwilligers der vrijheid onder den naam //vrijwilligers der republiek." De tegenwoordige bataillons blijven bestaan. Koning Amadéus vertoeft nog te Lissabon. Zijne gemalin is licht ongesteld en houdt hare kamers. De exkoning wenscht van alle of- ficieele bezoeken verschoond te blijven. Uit Rome meldt men, dat de Kamer van Volks vertegenwoordigers aldaar met algemeene stem men eene verklaring heeft aangenomen, waar bij hulde gebracht wordt aan den exkoning Amadeus wegens z.jjn waardig en loyaal con- stitioneel gedrag. Nantes was Donderdag jl. het tooneel eener demonstratie tegen koning Amadeus. De Car- listen in deze stad geïnterneerd hadden bet kruis van Savoye, dat zich bevindt op het wa penschild van den Spaanschen consul, met roo- de verw bestreken. De consul liet die perso nen voor zich komen en vermaande hen tot rust hun antwoord was, dat zij de verantwoordelijk heid hunner handeling op zich namen. De consul gaf van het gebeurde kennis aan den Spaanschen gezant, en diens bevelen worden nu afgewacht. Reeds in 1871 is eene parlementaire com missie van onderzoek over den toestand der spoorwegen en andere wegen van vervoer in Fr»nKidjJk benoemd. Aan die commissie, waarvan de spoorweg-ingenieur Cêzanne de rapporteur is, heeft men ook de enquête op gedragen over het nut van een spoorweg, di rect loopend van Calais naar Marseille. Eenige kapitalisten toch hebben het voorstel gedaan om, zonder eenig subsidie noch eenigen waar borg van staatswege, dien spoorweg aan te leggen en het daartoe noodige kapitaal van 600 millioen fr. te vinden. Niettegenstaande die schoone propositie, verklaart de meerder heid der commissie van onderzoek zich er tegen, omdat de concurentie a outrance van al die spoorweglijnen niet goed is en de directe ljjn van Marseille naar Calais de lijnen van den Noorder-spoorwegen van Parjjs-Lyon-Marseille zou benadeelen zonder nut voor het publiek of vóór den staat. Het rapport acht de te genwoordige spoorweglijnen voldoende voor het verkeer in die richting, tenzij op de beide oevers der Rhone, van Lyon af. Het rapport stelt daarom voor dat het gouvernement in plaats van concessie te geven voor den rechtstreek- schen spoorweg van Calais naar Marseille, zie of er geen dnbbele lijn gelegd kan worden van Lyon naar Nimes, rechteroever van de Rhone, terwijl verder nog noodig zijn: een lijn van de Rhone naar St.-Etienneeene van Mar seille naar Grenoble met zijtakken naar Bri- ancon en Digne; een centuurbaan, entre-muros, om Parijs; een lijn van Amiens naar Dyon; en nog zooveel meer. De meerderheid in de commissie heeft grooten lust om de concessie aan de vereeniging van kapitalisten te geven, ook omdat de rechtstreeksche sporing van Ca lais naar Marseille 100 kilom. korter zou zijn dan de bestaande ljjnen ook na de door de meerderheid aangebrachte verbeteringen op de beide oevers van de Rhöne. De Maatschappij Parijs-Lyon-Middellandsche zee zou dan nog altijd een lijn kunnen leggen van Marseille naar Grenoble met zijtakken op Briancon en Digne. De afgevaardigde, graaf Murat, heeft in de nationale vergadering gevraagd, waar toch wel het wetsontwerp betreffende de weder-oprichting van de Vendóme-zuil bleef. Het was reeds in Mei 1871 ingediend en nog was er niet over gerapporteerd. De minister van publieke werken, de Fourton, heeft verklaard, dat hij niet inzag, waarom de Vendóme-zuil eerder moest worden opgericht dan andere publieke gebouwen, doch had er niets tegen, dat men het wetsontwerp naj het ontwerp-suikerwet, dat ten tweeden male zpl worden gelezen, op de orde van den dag stelde. Thiers heeft aan eenige afgevaardigden ver zekerd, dat in Maart a. s. weder 250 millioen francs op het vierde millard zal worden betaald. De President der republiek is in den laatsten tijd dikwijls naar St. Cloud gereden, wat men in verband brengt met het plan, dat men hem toeschrijft, om daarheen de wetgevende en uit voerende macht over te brengen. Niet alleen toch vindt Thiers Versailles te ver verwijderd van Parijs, maar ook is er geen gelegenheid om eene Tweede Kamer te herbergen, terwijl bovendien het nu kwijnend St, Cloud zijn her bouw en herleving aan de vestiging van het gouvernement zou te danken hebben. Blijkens bericht uit Bern van 12 Februari heeft de regeering van het kanton Thurgau een besluit der Katholieke synode, volgens het welk de kerkeraad het door de regeering ge geven bevel om alle kerkelijke en officiëele ge meenschap met den bisschop Lachat te staken niet mag gehoorzamen, en welk besluit den 16 Februari aan eene volksstemming zou moe ten onderworpen worden, als strijdig met de constitutie, voor nietig verklaard, de be doelde volksstemming verboden, en den kerke raad, voor het geval van verzet van zijnen kant, met eene strafrechtelijke vervolging bedreigd. Het huis der vertegenwoordiging van NToord- Amerika heeft aangenomen het door den mi nister van financiën ingediende ontwerp van wet betreffende het verdeelen van de schade loosstelling, welke door het Geneefsche scheids gerecht aan de Unie is toegewezen. President Grant heeft voorgesteld aan de plaatselijke autoriteiten in Utah de verkiezing van de jury-leden te ontnemen en de proces sen tegen de hoofden der Mormonen te ver wijzen naar de Bondsgerechtshoven, daarmede rechtsgeleerden der Unie te belasten, met op heffing alzoo van de privilegiën der gerechts hoven in Utah, en onder den waarborg der habeas corpus act alle gevangenen in vrijheid te stellen, die voor de Bonds-gerechtshoven moe ten verschijnen en thans zich in voorarrest bevinden. Het Duitsche eskader is te Havre aangekomen. De ZZ. A. deelt als eene curiositeit mede, dat Zon dag in de godsdienstoefening, die 's namiddags bij de Hervormde gemeente te Zierikzee gehouden werd, drie apothekers uit die gemeente hunne kinderen ter doop brachten, terwijl een vierde apotheker als ouderling en een oud-apotheker als diaken fungeerde. De pre dikant nam tot tekst van zijn preek Prediker 10 vers 1: Eene doode vlieg doet des apothekers zalve stin ken enz. De student, die in het onlangs te Selzsete plaat* fehad hebbende duel werd gewond, is tengevolge van e bekomen wonde overleden. Te Delfshaven hebben eenige gehuwde dames zich tot den Gemeenteraad gewend, met verzoek om de schooluren aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes te willen wijzigen. De Ge meenteraad echter, in overweging nemende dat uit het ingediende verzoekschrift niet bleek, dat de adres santen door hare echtgenooten waren gemachtigd en dat zij alzoo niet aan de vereischten der wet beant woorden, heeft besloten ten aanzien van dit request over te gaan tot de orde van den dagl I H. Het huis aan de Bocht van Guinea, bewoond geweest door mevr. van der Kouwen, dat in de vorige week ƒ7600 in veiling opbracht, is bij de eergisterenavond fehouden gunning door den heer Buninah gemijnd voor e som van ƒ7975. Het Japansche gezantschap, dat thans de voor naamste hoofdsteden van Europa en Amerika bezoekt wordt eerlang ook in de residentie verwacht. Het hoofd van dat gezantschap is de heer Iwakura, Minister van Buitenlandsche Zaken van Japan. Hij wordt vergezeld door de heeren Kido, lid van den Baad van State; OkouboMinister van Financiën; Itovice- Minister van Openbare Werken en Yamagouchi, vice- Minister van Buitenlandsche Zaken. Datum. Plaats. 20 Feb. Wolfaartsdijk, 21 Hoedekensk, 21 Wolfaartsdijk, 21 Goes, 22 r Heinkenszand, 22 Goes, 22 Wolfaartsdijk, 24 Wemeldingê, 25 Goes, 27 Yerseke, 27 r Ovezand, 37 's Heerenhoek, 3 Mrt. Vlake, 4 Goes, 5 Colijnsplaat, 5 Heinkenszand, 12/13Yerseke, Voorwerp. Woonhuis enz., Verpachting, Inspan. Steenkolen, Bouwland, Tuin, etc. Afbraak, Palen, etc. Schuur, etc voor afbraak, Inspan, Inspan, Logement enz., Eikenhout, Inspan, etc. Inspan Inspan, Inspan en meu belen, Informatie. mr. v. Dishoeck. Bembges. Kakebeeke. Pilaar. Pilaar. Pilaar. Rembges. Bembges. Pilaar. Rembges. Prumers. v. d. Bussche mr. v. Dam. Rembges. Paardekooper v. d. Bussche. v. d. Moer, mr. v. Dishoeck. mr. van Dam ran 17 tot en met 19 Febr. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: den 18, Alardus Antonie Wilhelm, z. v. Alardus Antonie Wilhelm Bolland en Abi- gaél den BoerWouter Cornells, z. v. Cor nells IJoek en Elezabeth Biersteker; Maria Catharinad. v. Leunis Korstanje en Maatje HojfiusWilhelrnina, d. v. Cornelis Karelse en Cornelia de Schipper. Overleden den 17, Marinus, 8 j.z. v. Cornelis Korstanje en Francina van den Bussche. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten eenige Ingezonden Stuk ken tot een volgend nummer worden aangehouden. ADYERTENTIËN. Zwolle, 19 Februari 1873./ Getrouwd L. POSTHUMUS met ISABELLE van ËMDEN, die tevens hunnen dank betuigen voor de onder vonden belangstelling. Bevallen van een JONGENW. A. BOLLAND—den Boer. Góes, 18 Februari 1873. Bevallen van een ZOON, E. HOEK Biersteker. Goes, 18 Februari 1873. Mijne innig geliefde echtgenoote Vrouwe ANNE ENGELBERT van BEVERVOORDEN overleed te Amsterdam kalm en vertrouwend, na een herhaald smartelijk lijden, in den ouder dom van ruim 70 jaren. 'sGravenhaqe, 14 Februari 1873. J. FRANSEN van de PUTTE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer hartelijk geliefde moeder en behuwdmoederbetuig ik, ook namens de overige familie, onzen welge- meenden dank. 19Feb™i'l873. A..J. HERDIKK. Algemeene en bizondere kennisgeving.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2