1873. N°. 30. Donderdag 20 Februari. 60 te jaargang. 2JL, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. nr.: GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. GOES, 19 Februari 1873. Naar wij vernemen, zégt de Amh. Ct., is door den Minister van Justitie aan de be waarders der Huizen van Verzekering een ver hooging toegekend van ƒ100. Is dit een eerste stap tot verbetering van het lot der rechter lijke ambtenaren, dan doet het ons genoegen, dat de Minister juist aangevangen is met de lagere kringen, in plaats van, gelijk veeltijds het geval is, met de hoogere te beginnen. In den Haag loopt het gerucht dat aan alle ambtenaren een verhooging van jaarwedde zal worden toegekend. Men sprak van 25 per cent. De 56e verjaardag van Z. M. onzen ge- eerbiedigden Vorst, koning Willem 111Wordt hier heden op de .gewone wijze gevierd. Daar deze gebeurtenis dit jaar samenvalt met de loting voor de Nationale Militie, heerscht er in onze stad een meer dan gewone drukte. Intusschen zal voor velen, die een dienstplich tig nummer trokken, deze 19e Februari geen vreugdedag zijn. Uitslag der Loting voor de Nationale Militie te Goes.voor 1873 met aangifte der reclames. - 1. Marinus Romëijn. 36. Jan Pilius. 2. Jacob Barbier, te klein. 3. Hendrikus de Brandt. 4. Josias Risséenw. 5. Jacob Mol,.qei)ige zoon. 6. An'toni Cornells Kien, gebreken en te klein 37. Gerardus Hendrikus van der Meer Mohr. 38. Jacobus Pieter Wille- hoer, broederdienst. 39. Jan Thoutenhoofdte klein. 7. Dingenis Snoodijk, ge-40. Gerard Pasman. breken en te klein. 8. Pieter Verrijk, broeder- dienst. 9. Adriaan van der Maas. 10. Johannes van Zweeden, broederdienst. 11. Adriaan Johannes de Bruijne, gebreken. 12. PieteF Hendrikse. 13. Pieter Johannes Breker, broederdienst. 14. Dingenis Hendrik de Munck, in dienst en broederdienst. 15. Pieter Goossen, broeder dienst. 16. Anthonie Botbijl. 17. Pieter FranciscusAllaert. 18. Adriaan de Dreu. 19. Izaalr Hendrikus Stap pers, broederdienst. 20. Pieter de Backer. '21. Jacobus Melse. 22. Jan de Bruijne. 23. Dingenis Korstanje. 24. Kornelis de Back. 25. .Tan Schraver. 26. Willem Temperman. 27. Cornelis Dignus Domi- nicus van den Bussche. 28. Marinus Peels. 29. Hubertus Westdorp, broederdienst. 30. Willem den Boer. 31. Gerardus Hendrikus Ka- kebeeke. 32. Johannes. Cardon, broe derdienst. 33. Adriaan Schrijver. 34. Marinus Boer. 35. Pieter Johannes Maar- ,jY/ tense. Mén meldt ons, dat de heer Conrad den (gemeenteraad te Amsterdam heeft medege deeld, dat hij naar aanleiding der gedane voor dracht, niet wenscht in aanmerking te komen bij de keus,.die op morgen moet gedaan Wor den uit de door Burgemeester en Wethou ders aan den Raad voorgestelde candidaten voor de betrekking van Directeur Generaal der Pu blieke Wérken, De verkiezing voor een lid van den Raad der gemeente Kapetle, in plaats van wijlen den heer Jan van Duinezal plaats hebben op Dinsdag 4 Maart e. k. en herstemming zoo 41. Johannes Antonius van Himste, eenige zoon. 42. Johannes Leendert de Brandt. 43. Johannes van der Reit, gebreken. 44. Frederik van Campen. 45. Johannes de Kruijter, broederdienst. 46. Jan Pieter Kramer, eenige zoon. 47. Jan van der Bliek, broe derdienst. 48. Martinus Frauciscus de Witte, gebreken. Pieter Cornelis Kerpel, eenige zoon. 50. Christiaan Kooman. 51. Hendrik Arnold Paul Soetbrood Piccardt, ge bréken. 52. Cent Molhoek. 53. Andries van Asperen Vervenne. 54. LeonardusTimmermans eenige zoon. 55. Marinus Koordijke. 56. Willem de Korne, broe derdienst 57. Cornelis Mange, eenige zoon en te klein. 58. Johan Adam Anemaet, broederdienst. 59. Jan Boom, eenige zoon. 60. lieter Verburg. 81. Franciscus Verhage. 62. Seraphinus de Meule- meester. 63. Daniel HenriSwart, broe derdienst. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daftrop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 4/1,- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 -regels bedragende en contant betaald, 20t c. j. f ___j=u±n-r^m noodig op Dinsdag 18 Maart daaraanvolgende. Men meldt uit Hulst van *15 Februari In den avond van dén 9 dezer werd te Cauter, gemeedte Olinge, door dén wachtmees ter en twee Maréchaussees der brigade Hulst, een gesignaleerd Belgisch persoon gearresteerd, die zich daartegen feitelijk verzette. Spoedig waren ongeveer een honderdtal grensbewoners, meerendeels van Belgisch grondgebied tegen woordig, die den beambten een aantal belee- digingen toevoegden, den wachtmeester bij de borst grepen en den arrestant poogden te ont zetten. Dit- échter gelukte den rebelliemakers niet; zij moesten zwichten voor de wapenen en werden zoo ten laatste geweerd. Nadat de gearresteerde zijne straf, waarvoor hij was aangehouden, te Hulst had ondergaan, is hij verder naar het huis van arrest te Goes over gebracht. Uit Bergen op Zoom schrijft men aan de N. R. Ct. Zaterdag 11. werd in eene goed bezochte 'vergadering der kiezersvereeniging Burgerplicht alhier de census-quaestie behan deld, naar aanleiding van het aanhangige wets ontwerp. Het onderwerp werd ingeleid door den heer A. Roesing van Iterson, dié op vele gebréken in de regeling onzer kiesbevoegdheid wees, en het voor en tegen eener censusver laging uiteenzette. In den loop der discussie werd de vraag be sproken, of voor de gemeente Bergen op Zoom eene censusverlaging wenschelijk geacht moet worden, en dientengevolge eene commissie be noemd, om na raadpleging der belastingko hieren, zoo spoedig mogelijk omtrent deze zaak verslag uit te brengen. Ten slotte werd door de vergadering de vol gende drieledige motie aangenomen lo. Aan eene deugdelijke regeling der kies bevoegdheid dient Grondwetsherziening vooraf te gaan. 2°. In de tabel, aan de kieswet van 1850 toegevoegd, bestaan onevenredigheden, welker wegneming ook zonder Grondwetsherzie ning noodzakelijk is. 3°. Ook ter verkrijging van een juisten geldelijken maatstaf van kiesbevoegdheid is af schaffing der patentbelasting en invoering eener inkomstenbelasting dringend noodig. Aan den Standaard wordt gemeld, dat door de gecombineerde vergadering van eenige kiesvereenigingen in het kiesdistrict Sneek tot caudidaat is gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer mr. L. W. C. Keuchenius te Batavia, en dat ook de kiesvereeniging de Vrije Fries te Sneek den heer Keuchenius candidaat heeft gesteld. Volgens gisteren te Rotterdam ontvan gen telegram is het stoomsehip Maas", kapt. JE. J. JJeddes, eergisteren goed en wel te New-York aangekomen, na eene reis van 14 dagen. In de gemeente Winschoten circuleert een adres ter onderteekening aan de Tweede Kamer dér Staten Generaalwaarin de be zwaren worden te kennen gegevendie de adressanten hebben tegen de afschaffing der plaatsvervanging en nummerverwisseling bij den verplichten krijgsdienst. In Wonseradeel heeft zich wederom een geval van longziekte voorgedaan. 28 runderen werden dientengevolge geslacht en het vleesch en de huiden publiek verkocht. Men schrijft uit Emmen aan de Win- schoter Ct. dd. 14 Februari: Naar men alhier met zekerheid verneemt, is door de Jezuïeten van den heer Gratarha te AsSen gekocht eene groote uitgestrektheid veen, liggende in de zoogenaamde Emmervenen. Dit veen, voor eenige jaren door genoemden heer aangekocht voor 30,000, is thans ge komen op 100,000, een bewijs, dat aoor de kanalisatie van Drenthe de gronden, en vooral de venen, aanmerkelijk in prijs zijn gestegen. Bij nog andere eigenaren van gronden in ge noemd veen moeten pogingen zijn aangewend om hen tot het verkoopen daarvan over te halen, doch niet bij allen moet het gelukt wezen, 't Plan bestaat, naar men zegt, genoemde venen op groote schaal te ontginnen, in de veen koloniën dezer gemeente een tweede Katholieke kerk te bouwen (één staat er reeds te Erica) en zoodoende een toegangsoord te vormen voor de R. K., die zich door de nieuwe Pruisische wetten bezwaard gevoelen. Recbtszalén. De Arrondissetnents rechtbank te Goes heeft op den 3 Februari 1873, de navolgende vonnissen uitgespro ken, als: I P. R. T. zoon Van S 3) jaar, landbouwer, gebo ren te Middelburg, wötlénde te Wissenkefke, schuldig verklaard aan het uit onvoorzichtigheid, onwillig ver oorzaken van de nederlaag van een persoon, veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagei), geldboete van 25, subsidiair in eeh cellulaire gevan genisstraf van één dag en in de kosten van het rechts geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. H. J. K. zoon van M., 37 jaar, huurkoetsier, gebo ren en wortendé te Kruiningen, schuldig Verklaard aan het in het- openbaar aan iemand toevoegen van smaad- of scheldwoorden de tenlastelegging van eéne be paalde ondeugd behelzende, veroordeeld tot eene geld boete van ƒ8, subsidiair in eene gevangenisstraf vin drie dagen en in de kosten van hét rechtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. III. E. L. zoon van L., 32 iaar. arbeider, geboren te Philippine Wonende te Wilhelminadorp, schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling geenetléi ziekte of werkbeletsel van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende onv- standighedeh, veroordeeld tot eerte geldboete van /3, subsidiair in een gevangenisstraf van één dag én in de kosten ,van het rechtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV M. D. zoon van F., 61 iaar, hovëniér, geborëh en wonende te Kruiningen, schuldig verklaard aèn het in het openbaar aan iemand toevoegen van smaad of scheldwoorden, de tenlastelegging van eene bepaalde ondeugd behelzende, veroordeeld tot eéne gêldboete van 25, subsidiair in eene gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten Van het rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Van dit vonnis is de veroordeelde in hooger beJ roep gekomen. Red, BENOEMINGEN eK BESLUITEN. Bij Kon. besluit is aan den heer J. tl, L. VttdeT van 's Gravenpoldetop zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente YVissenkerke, en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer W. J. Vader. Bij Zijner Majesteits besluit is aan den heer T. van Aken, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart 1873, eervol ontslag verleend als kantonr. te Zevenbergen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door de Christelijke zangvereeniging ,A1 wat lieflijk is en wel luidt* alhier, is eene sofh van ƒ50;uit haar batig slot van 1872 afgestaan aan dé veïéeöiging ^Samuel* te Goes. De jongste berichten uit Spanje big ren gunstig luiden. Zij kunüen worden saamgevat als volgt: lo. De nieuwe regeering heeft de koninklijke garde afgeschaft. fiAi U'it de provinciën zijn talrijke gelukwensehen aan het uitvoerend bewind ingekomen. ■- 3°. De pro- gressistische Tertulia heeft den naam van radi- caal-republikeinsche" aangenomen. 4o. De minister van justitie zou Zaterdag (15 Febr.) bij de Nationale Vergadering een wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf indienen en het benoemen van eene commissie voorstellen, die

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1