1873. N°. 20. Zaterdag 15 Februari. 603te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. GOESSQIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. C01JRMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbèrichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels k/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regèls bedragende en contant betaald, 20. e. GOES, 14 Februari 1873. De opbrengst der Middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 1873 be draagt volgens de Staatscourant 5,622,902.79 tegen 5,660,741.06 over hetzelfde tijdvak in 1872. De raming overbedraagt 6,387,443.56. De heer A. Moens is door de liberale kies- vereeniging Staatsburgerschap" te Heerenveen met algemeene stemmen weder tot candidaat gekozen voor de aanstaande verkiezing in het kiesdistrict Sneek op Dinsdag 26 Februari a. s. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de Weener wereldtentoonstelling heeft aan de inzenders medegedeeld, dat de inzending hun ner goederen, ter keuze der inzenders, te Am sterdam aan de Rijn-spoorwegmaatschappij of te Rotterdam aan 's rijks entrepot van den 1 tot uiterlijk den 15 Maart e. k. franco zal moeten geschieden. De commissie verzoekt verder om op elke kist of collie de kleuren der Nederlandsche vlag te schilderen en vestigt op nieuw de aan dacht der heeren inzenders op de assurantie hunner voorwerpen. Men schrijft ons uit Cortgene: Door den Gemeenteraad alhier zijn de vol gende benoemingen gedaan, alsde heer de Die, tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand, en de heer P. Wondergem, tot afgevaardigde bij het bestuur van het water schap der Suatie door den Stadspolder Naar men verneemt wordt sedert eenige dagen eene jeugdige dienstbode, die in dienst was bij zekere mejuffrouw van der Staal op den Kinderdijk te Middelburg, vermist. Tot dusver heeft men nog geen spoor van haar kunnen ontdekken. Jl. Maandag heeft zich te Bergen-op-Zoom de wachtmeester N. van Bvan het detachement van het 2e regt. huzaren aldaar, met een som van Dagenoeg 500 uit de voe ten gemaakt. Hij had zich bevorens van een valsch permissie biljet voorzien en is daarmede naar België gegaan. De detaehements-com- mandant is hem nagereisd ter opsporing. Het verlies dat de kunst heeft geleden door den dood van Anth. de Vries, die in zijne illustratiën op de gedichten van den School meester en in het Humoristisch Album veelbe lovende proeven gaf van zijn talent, is door de dagbladen vermeld. Door hen werd echter niet medegedeeld, op hoe treurige wijze de Vries den dood vond. Een hond, waaraan hij zeer was gehecht, was daarvan de oorzaak. Laatstleden zomer werd die hond gebeten door een makker, die van dolheid werd verdacht De Vries echter wist dit niet. Hij werd door zijn hoDd in de handen gebeten, maar zóó onbeduidend was de beet, dat de wond niet bloedde, spoedig genas en dus ook niet geteld werd. Langzamerhand vertoonde het beest ech ter vreemde verschijnselenhet werd afgemaakt. Zes maanden daarna vertoonden zich bij de Vries de vreeselijke verschijnselen van de ont zettende kwaal, waanmede 't dier was besmet. Het vreeselijk vergif, dat het, sedert 't gebeten was, met zich omdroeg, had zich aan de Vries medegedeeld. Hondsdolheidde akeligste aller kwalen, brak bij hem uit. Wat hij leed, wat zijn jeugdige vrouw, wat zijn vrienden leden, wij moeten daarvan zwijgen. Onge neeslijk was de kwaal, en het ontzettend einde, dat daaraan komen moet, verloste de Vries van zijn smarten, van zijn razernij Dat zöo'n dood den vroolijken, geestigen big moedigen tee kenaar treffen moest(De Vlinder.) Gisteren is te 's Gravenhage in den ouder dom van 44 jaar overleden mr. P. A. S. Van Limburg Brouwer, die zich door zijne wijs- geerige, taal- en letterkundige geschriften een welverdienden naam heeft verworven. Zij, die zijn rijke studiën, zoowel op literarisch als op staat- en volkenkundig gebied, in de Gids ge noten hebben, zullen zijn vroegen dood zeker diep betreuren. Het Nieuws van den Dag bevatte eergiste ren een Haagsche correspondentie, waarin wordt beweerd, dat de verdachte de Jong op eerlijke wijze zou gekomen zjjn in het bezit der be wuste teekening, die aan de vermoorde me vrouw van der Kouwen zou hebben toebehoord. De teekening zou niet van haar afkomstig we zen en aan de Jong door zekeren heer zijn ten geschenke gegeven. Die mededeeling is echter, volgens het Dagblad van Gravenhage, onjuistintegendeel heeft zich dezer dagen een nieuwe getuige opgedaan, die bevestigde, dat de teekening wel degelijk in het bezit van de verslagene is geweest. Zoo men weet, bestaat sedert het jaar 1867 in de Belgische hoofdstad eene Neder landsche vereeniging van weldadigheid (onder bescherming van Z. M. dèu Koning der Ne derlanden), uitsluitend door Nederlanders be stuurd en uitsluitend ook ten doel hebbende behoeftige Nederlanders, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of staatkundige overtui ging, te ondersteunen. Door de tijdsomstan digheden heeft haar bestuur zich gedrongen gevoeld naar buitengewone hulpmiddelen tot ondersteuning van hare kas om te zien, en zij heeft besloten eene verloting van schilderijen en andere voorwerpen van kunst en smaak te doen houden. Reeds zijn vele toezeggingen te dien einde geschied en het bestuur mocht van H. M.-de Koningin der Nederlanden een ver- eerend blijk van belangstelling in dit liefdadig pogen ontvangen. Het bestuur hoopt, dat dit edel voorbeeld ook iu Nederland zal worden ge volgd. Tot den 28 dezer maand worden bij dragen daartoe aangenomen door de heeren de Boer en Zonen (groote koninklijke bazar) te 'sGravenhage, terwijl onderscheidene boekhan delaren iu Nederland den verkoop van loten (a 50 cents) op zich hebben genomen. Rechtszaken. De Arrondissements-Recütbank te Goes heeft den 27 Januari 1873. de navolgende vonnissen uitgesproken als: I F. J. P. zoon van A. A. 22 jaar, schildersknecht, geboren te KoordGouwe (Schouwen) wonende te Goes, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoorweg zonder dat hem zulks uit den aard zijner betrekking, vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders der dienst of van hem, wien dit door de bestuurders is opgedragen, veroordeeld tot eene geldboete van drie gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. II a L. S. zoon van R. A., 20 jaar, arbeider, en b G. de K. zoon van 3.18 jaar, arbeider, beiden wo nende te Kloetinge, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoorweg, zonder dat hun zulks uit den aard hunner betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders der dienst of van hem, wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordeeld ieder tot eene geldboete van drie gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het rechtsgeding, op hen hoofdelijk en desnoods invorder baar bij lijfsdwang. III a L. W. zoon van A. 21 jaar, arbeider, en 6 L. K. zoon van A 22 jaar. arbeider, beiden wonende te Yerseke schuldig verklaard aan laster door op eene openbare plaats aan iemand daden ten laste te leggen, die, ingevalle zij plaats hadden, dengene, tegen wie ze feduid zijn, aan eene lijfstraffelijke vervolging zouden lootstelien, onder verzachtende omstandigheden ge pleegd. Veroordeeld ieder in eene geldboete van vijf en vijftig gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van hef rechtsgeding, op hen hoofdelijk en desnoods te verhalen bij lijfsdwang. IV a J. v. d. B. zoon van K.58 jaar. arbeider, en 6 C. S. zoon van M., 27 jaar, arbeider, beiden wo nende te Nisse, beklaagd van moedwillige verbreking van afsluiting, veroordeeld ieder tot eene gevangenis straf van vijftien dagen in eenzame opsluiting te on dergaan en in eene geldboete van vijf en twintig gul den subsidiair in eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van net rechtsgeding, op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De te Heerenveen gevestigde afdeeling der Provin ciale Friesche werkmansvereeniging, heeft in haar Re* flement de volgende bepaling opgenomen: „De leden er vereeniging verbinden zich hnnne kinderen tot het einde van het twaalfde jaar getrouw de school té laten bezoeken.' In Brussel bedragen de uitgaven voor het lager on. derwijs 437000 frs. of ongeveer 1/24 van het budget, dat 9687430 frs. is. De uitgaveri pér inwoner zijd dus 2;41 fr. per jaar ten behoeve van het lager onder wijs. Het getal leerlingen is 7490, of ruim 4 pCt. van de bevolking. De tractementen der hoofdonderwijzers zijn daar 4000 a 5000 frs.der hoofdonderwijzeressen 3500 hjst.law budget SpanjeHel: zal wel geen verwon dering baren, dat wij op dit land in de eerste plaats en voornamelijk het oog slaan. Onze lezers zullen toch wel reeds niet meer onbe kend zijn met de gebeurtenissen, daar voor gevallen. Koning Amadeus rechtschapen als mensch en het goede met Spanje voorhebbende als koning, doch steeds gedwarsboomd in zjjne be doelingen en plannen, was eindelijk de moei- elgkheden moede, waarmede hg te worstelen had, en gaf aan zijn eersten minister het besluit te kennen, om afstand van de kroon te doen. Hoezeer de republikeinen naar de verwijdering van koning Amadeus haakten, hoe weinig sympathie verschillende pkrtijen voor de regeering van Amadeus koesterden, trof hen toch dit bericht, doch de Koning bleef volharden, en zijne abdicatie werd dooi de Cortes met algemeene stemmen goedgekeurd. Nu zijn de Cortes en de Senaat geroepen om in het bestuur des lands te voorzien. Géluk kig is de rust des lands tot nu toe niet ver stoord, maar terwijl de republikeinen naar den voorrang dingen, zitten de Alphbnsisten en de Bourbonsgezinden ook niet stil, en dé toe stand van Spanje bljjkt het duidelijkst uit de volgende schets, die wij in een van onzé nieuwsbladen vinden. Spanje vraagt: wat moet met nrij gebeUrën, nu ik een koninkrijk ben zonder koning de republikeinen het hoofd opsteken om de monarchie te doen verdwijnen? Indien het Parijsche telegram waarheid bevatte, volgens hetwelk Edgard Quinet uit Madrid van Ca- stelar en Figueras een bericht heeft gekre gen dat de republiek iü de hoofdstad zou worden geproclameerd en indien ook deze me dedeeling waar zou zijn, dan ié Spit®je reeds eene republiek. Maar welke republiek? Dat de hoofden der anti-monarchale partjj van de gelegenheid gebruik zullen maken, ljjdt geen twijfel, en dat de goede uitslag vah hunne poging ook gewenscht wordt door de zuster republiek in Noord-Amerika, spreekt van zelf, daar genoemde ommekeer in Spanje al licht tot de vrijverklaring van Cuba zou kunnen leiden; maai zullen de Spaansehe republikeinen zoo overijld handelen? Deze vraag kan bij vermoeden natuurlijk, bevestigend en ontken-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1