BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTENL gereikt, maar waar we door de vermelding van dit feit ouders en kinderen willen waar schuwen, wenschen we tegelijk eene moedige daad aan de vergetelheid te ontrukken. Bij de verpachting van circa 21 hectaren vlasland (oogst 1878) in den Wilhelmina-polder gisteren te Rotterdam gehouden, bedong het eerste perceel groot 5.0490 heet. ƒ250; het tweede perceel groot 5.3035 heet. 340het derde perceel groot 5.3125 heet. ƒ345 en het vierde perceel groot 5.3125 neet. 345. Men deelt ons mede, dat Zaterdag j. 1. in den Vlietepolder (gemeente Wissen kerke) aan den buitendijk een val heeft plaats gehad ter lengte van circa 100 meters. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig no. wordt ons uit Zuiddorpe van 10 Febr. het volgende gemeldIn de vorige week is in onze anders stille gemeente, eene verschrikkelijke misdaad ontdekt. De brigadier der marèchaus- sèes uit Axel heeft alhier in het schuurtje van de weduwe P. e. D. een kinder lijkje opge graven, waarvan hare dochter P. v. D. 24 jaar oud, was bevallen; volgens gerucht heeft zij verklaard het kind geworgd te hebben, zij is gevankelgk naar het huis van arrest te Goes overgebracht. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuidholland heeit eergisteren, recht doende bij verwijzing, in hooger beroep, het vonnis der Rechtbank te Goes waarbij één Tholensch visscher was schuldig verklaard aan diefstal, terwijl zijn medebeschuldigde was vrijgesproken vernie tigd, wat betreft die veroordeeling, zoodat alsnu ten aanzien van beiden vrijspraak is gevolgd. Naar men verneemt, is in de tweede se rie der door de Vereeniging Help u zeiven te Leeuwarden tot een onbepaald bedrag uit geschreven geldleening reeds voor een bedrag van 20000 deelgenomen waardoor zij in staat wordt gesteld met het bouwen van ar beiderswoningen te kunnen voortgaan. Dat heet Friesche fermheid! De Ned Industrieel meldt, dat tot deel neming aan de Weener wereldtentoonstelling, van industriëelen 350 en van artisten 150 in schrijvingen zijn ontvangen. Men schrijft uit Zwolle, dat aldaar ge durende de laatste drie dagen een Engelschman de streek heeft afgereisd om paarden te koopen. Hij heeft van 350 tot 550 gulden besteed. De gekochte paarden zijn bestemd voor Lon den en zullen daar uitsluitend gebruikt wor den om lijkwagens te trekken. Uit Utrecht wordt gemeld, dat aldaar de longziekte onder het rundvee in de laatste dagen sterk toegenomen is. Het meeste vleesch wordt echter door de veeartsen voor het ge bruik goedgekeurd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ovezande c. a. 11 Febr 1873. Heden werd door het Kiescollege tot herder en leeraar der gemeente be roepen, Gr. de Wilde, theol. doet., predikant te Oude- lande. Bij de Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden is tot predikant beroepen, ds J. J. Gobius du Sart te Nijkerk op de Veluwe. Naar de N. G. Ct. met zekerheid kan meedeelen, zal het zendingsfeest Juli e. k. gevierd worden in de „boomrijke* weiden achter Kloetinge. De afdeeling Tholen van het Nederlandsch School verbond heeft zich van het Bond afgescheiden en een zelfstandige Vereeniging in leven geroepen onder den naam „Vereeniging tot wering van schoolverzuim in Tholen.» Door Burgemeester en Wethouders van Arnhem is aan den Gemeenteraad voorgesteld, aan de afdeeling Arnhem van het Ned. Ond. Gen. een krediet van ƒ400 te verleenen, ten einde de afdeeling in staat te stellen de algemeene vergadering des Genootschaps in Juli a. s. te ontvangen. De commissie uit de Nationale Vergade ring van FrnnKrijK, belast met het onder zoek der staatsbegrooting heeft eergisteren een belangrijke zitting gehoudenmet 16 tegen 5 stemmen vereenigde zij zich met het voor stel der regeering tot het toekennen van een schadevergoeding van 140 millioen aan de stad Parijs. Er dreigen weder donkere wolken aan den horizont van Frankrijk of liever van den pre sident der republiek. De permanente commissie uit de Nationale Vergadering heeft met 18 steramen tegen 6 het wetsontwerp afgekeurd, dat het gouvernement had ingediend, om reeds nu de samenstelling, verkiezing en werkzaam heden der Tweede Kamer en het uitvoerend bewind, in den tijd die verloopen zal tus- schen het uiteengaan der tegenwoordige Nat. Verg. en het constitueren van de twee nieuwe kamers, te regelen. De afgevaardigden der linkerzijde hebben in die verwerping het stille of verzwegen voornemen gezien van de meer derheid der commissie, om, wanneer de uit voerende macht van Thiers ophoudt, nl. ge lijktijdig met het bestaan der tegenwoordige Nat. Verg., een interimairen president te be noemen, die niet ongeneigd ware om, als zijne voornaamste taak, het herstel der monarchie voor te bereiden. De zes leden, die de lin kerzijde in de commissie heeft, hebben daarom bij monde van den heer Arago voorgesteld, het uitvoerend bewind van Thiers te verlen gen tot het oogenblik, dat de nieuwe Natio nale Vergadering, die de tegenwoordige opvolgt, zal bijeen komen. Ook dit voorstel is echter met 23 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat men in volslagen onzekerheid blijft verkeeren wie Frankrijk regeeren zal, wanneer Thiers en de Nationale Vergadering na de delging der schuld aftreden. Van de instelling der Tweede Kamer heeft de commissie verklaard niets te willen weten. De nieuwe Nationale Vergade ring zal worden gekozen volgens de kieswet, die nu door een speciale commissie wordt voor bereid. Thiers zal nu in de Nationale Ver gadering mogen spreken, altijd indien het voorstel der commissie wordt aangeno men, wanneer interpeilatiën over buiten- landsche politiek het noodig makenhij zal dan zijn voornemen, om het woord te voeren, per boodschap aan de Nationale Vergadering moeten mededeelen. Bij interpeilatiën betref fende de algemeene binnenlandsche politiek zal de President der Republiek dan alleen het woord mogen nemen, na voorafgegane boodschap, in dien in den ministerraad is beslist, dat de in terpellatie in quaestie de verantwoordelijkheid van den president direct raakt. Deze zal dan echter geen repliek hebben en het votum der Nationale Vergadering dienen af te wachten. Is dit ongunstig, dan heeft de President na tuurlijk slechts af te treden. Alle berichten tot dusver betreffende de be noeming van een president van den krijgs raad, die Bazaine zal oordeelenbetreffende zijne terechtstelling te St. Cyr in plaats van te Versaillesbetreffende zijn gevoelen over de acte van beschuldiging enz. zijn valsch geweest. Omtrent een en ander kan eerst beslist wor den, als de minister van oorlog heeft gezegd, dat et redenen zijn om den maarschalk te ver volgen. Zegt hij toch, dat die redenen niet bestaan, dan wordt al het gedane ongedaan. De maarschalk is lichamelijk en geestelijk zeer wel. Dagelijks krijgt hij een bezoek van zijne vrouw; hij leest veel en schermt iederen dag een paar uur met zijn adjudant, kolo nel de Vilette. In België werd de doodstraf wel niet rech tens afgeschaft, maar in de laatste zeven of acht jaren niet voltrokken. Velen onderstel den, dat van dien regel zou worden afge weken ten opzichte van zekeren van de Zande, die door het Limburgscbe Hof van Assises ter dood is veroordeeld wegens het ombrengen van zijne vrouw, dochter en behuwdzuster; maar ook de tegen hem uitgesproken straf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Naar men meent, is het besluit der regeering voor een deel het gevolg van een adres door de Luiksche „Vereeniging voor de afschaffing der doodstraf" aan den koning ingediend, waar in met aandrang de wensch te kennen werd gegeven, dat ook in dit geval niet verlaten mocht worden den tot dusver onder de regee ring van Leopold II bewandelden weg van goe- dertierendheid en menschlievendheid. Door de adressanten was in herinnering gebracht, dat in Belgisch Limburg gedurende de geheele ne gentiende eeuw geen enkele maal een doodvon nis voltrokken is. Uit Hannover wordt gemeld, dat de aan leg van een kanaal in het district Meppen niet slechts zoo goed als zeker zou zijn, maar zelfs nog in den loop van dit jaar met de werk zaamheden een aanvang zou kunnen worden gemaakt. Dit kanaal zal noordwaarts langs Fühlen gegraven en nabij de Nederlandsehe grenzen bij het zoogenaamde Zuid-Noord-ka- naal aangesloten worden. De aansluiting bij de vaart op Hoogeveen zou dan nog slechts eene quaestie van tijd zijn. De Pruisische re geering laat die kanalen voor lands rekening aanleggen en verlangt van de daarbij belang hebbende gemeenten slechts kosteloozen afstand van den noodigeu grond. Na de voltooiing worden zij aan die gemeenten in eigendom af gestaan, zoodat deze enkel met de kosten van onderhoud worden belast, waarin zij echter door de opbrengst der kanaalgelden worden te gemoet gekomen. Keizerin Carolina Augusta van Oostenrijk is den 9 Febrnari des namiddags ten 12* ure kalm ontslapen. Uitputting van krachten maakte een einde aan haar leven. (De overledene vorstin, Carolina Augusta, of eigenlijk Charlotta Augustageboren 8 Februari 1792, was de dochter van Maxitniliaan 1ko ning van Beijeren. Zij huwde 8 Juni 1808 met Frederik Willem 7, destijds kroonprins, la ter koning van Wurtemberg, welk huwelijk in Augustus 1814 door echtscheiding ontbonden werd. Twee jaren later, 10 November 1816, trad zij in den echt met Frans 7, keizer van Oostenrijk, wiens vierde gemalin zij werd, en sedert 2 Maart 1835 was zij weduwe. Den 25 Sept. 1825 werd zij gekroond als koningin van Hongarije. Zij was de grootmoeder van den regeerenden keizer Frans Jozef 77.) Te Florence werd eergisteren de uitvaart van Napoleon III met bizondere plechtigheid gevierd. Vele hooggeplaatste ambtenaren, le den van het parlement, de troepen, de natio nale garde, en eene groote menigte andere per sonen woonden den dienst bij. De smeltovens der firmaas Blogdon en Maesteg in Zuid-Wnles zijn weder ontstoken, omdat de werklieden in de verlaging van hun loon toegestemd hebben. De kolenmijnwerkers te Blama hebben gezamenlijk met die van Beaufort en Nantyglo, het stelsel der twee elkander af lossende ploegen aangenomen. Men hoopt, dat overal in Wales de werkstaking in der minne zal worden geschikt. Men meldt uit Vlissingen: Vrijdag avond werd eene 84jarige vrouw door haren zoon dood op een stoel zittende gevonden. Bij ondeizoek bleek, dat hare kleederen geschroeid waren, zoodat men vermoedt, dat zij een stoof met rookend vuur onder zich heeft ge had en, alleen te huis zijnde, door de brandlucht is bedwelmd en alzoo gestikt. Te s Gravenhage is Maandag morgen bij den burgerlijken stand de geboorte van drie tweelingen aangegeven. In de vorige week hadden te Nijkerk op de Velu we ernstige ongeregeldheden plaats welke de éénige politieagent niet bij machte was te keer te gaan. Korten tijd te voren hadden eenige Nijkerkers bij ge legenheid eener boêlverkooping enkele boeren uitge scholden voor „boerenprengels." De boeren, daarover gebelgd, besloten wraak te nemen, en kwamen nu in grooten getale ter veemarkt, gewapend met knuppels, schaatsen en messen, de Nijkerkers te lijf, met dit ge volg, dat er veie verwondingen werden toegebracht. De cijfers der spoorweg-ongelukken verschillen aanmerkelijk voor de verschillende landen. In Enge land telt men 1 doode of gekwetste op de 430001) reizigers, in Massachusetts 1 op 1475000, in België I op de 1800000, in Pruisen 1 op de 3 en in Frankrijk 1 op de 4 millioen. Een troep Zigeuners werd 11. Woensdag te Wil der bij Maastricht door de maréchanssées naar de Bel gische grenzen gebracht, doch bevond zich des avonds van dienzelfden dag weder aan deze zijde van het dorp op Hollandsch grondgebied, daar de Belgische maréchaussées hen weder de grenzen hadden overge bracht var. toen af tot Vrijdag middag kampeerden de Zigeuners in 4 tenten in de nabijheid van genoemd dorp en werden pogingen aangewend om vrijen door tocht door Belgie voor ben te erlangen, hetgeen ech ter tot heden niet mocht gelukken. Het barre weder, eene zich bij den troep bevindende kraamvrouw en een ziek kindje lieten niet toe, hen langer in het open veld te laten; zoodat men hun een tijdelijk verblijf in een der nog bestaande cazematten aldaar heeft toe gewezen, t( tdat hunne reisroute bepaald zal zijn, en zij of vrijen doortocht door Belgie verkrijgen, óf wel terugtrekken en trachten aan de Pruisische grenzen hun geluk te beproeven. Het San Francisco bulletin verhaalt de volgende buitengewone wederontmoeting van twee broeders, na eene scheiding van tien jaren, Zij kwamen uit Illinois en begaven zich beide naar Galifornië. De oudste broe der was bekwaam en oppassendde jongste had wei nig geleerd zich aan allerlei buitensporigheden schuldig femaakt en was van een alles behalve werkzamen aard. ij bleven slechts korten tijd te San Francisco bij el kander. De oudste zocht en vond een betrekking; de jongste raakte in slecht gezelschap, verviel van kwaad tot erger, nadat ieder zijns weegs gegaan was. Inmid dels bracht de oudste het verder. Aanvankelijk als bediende in een magazijn werkzaam, had hij eindelijk een aandeel in de zaken gekregen. Vervolgens trouwde hij eene niet onbemiddelde dame. Hij kwam tot wel stand en woonde in zijn eigen huis. In den jongsten kersnacht, door de feestviering met vrouw en kinderen later dan gewoonlijk ter rust gegaan, hoorde hij ge rucht in eene benedenverdieping, ging er op af en be trapte in de eetkamer een man, die het buffet open brak, waarin het tafelzilver geborgen was. „Sta". riep hij den inbreker toe „of ge zijt des doods" en hield hem dreigend zijn revolver voor. De dief gaf een gil. Hij had de stem'van zijn broeder herkend, en bezwoer hem niet geweten te hebben in wiens huis hij inbrak.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2