een WOONHUIS enEHF, Woon- en Winkelhuis Hoefje te koop. LIJST VAN VERK00PL\GEi\. BURGERLIJKE STAND GOES, Woensdag 19 Februari 1878, SCHUUR, TUL\ en BOOMGAARD, OPENBARE VERKOOPING Op Donderdag den 27 Februari 1878, BE KORENBEURS, PRIVAAT-LESSEN. welk stuk door het rauntcollege is verklaard te zijn valsch en vervaardigd naar een echte Rijksmuntspecie. Men schrijft uit Termunten, (prov. Groningen) Voor eenige dagen kwamen een paar smokkelaars op een treurige wijze aan hun einde. Tegen den avond van 26 Januari 11. begaven vier personen zich in een bootje, met het doel om 82 kroes voorloop van bran dewijn ons land binnen te smokkelen. Het bootje was zeer klein, zoodat de personen met moeite plaats konden nemen; bij iedere slingerende beweging kwam er water in, tot dat het eindelijk zonk. Uit viel voor op een niet diep gedeelte van den Dollart. Na dat men zooveel mogelijk het water uit de boot had geschept, werd de reis vervolgd. De boot zonk echter spoedig weder en wel boven een geul, waar te veel water stond, dan dat men met de voeten den grond zoude kunnen raken. Uit vrees voor verdrinken hiel den de personen zich aan de boot vast, totdat zij eindelijk op een minder diepe plaats aankwamen waar de boot vastraakte. Ofschoon niet ver meer van het punt waar zij dachten te landen, verwijderd, waren zij nu zoover gedreven, dat niemand met juistheid kon opgeven, waar zij zich bevonden. Later bleek dat dit punt was op 1 /2 uur afstand van Reiderwolder- polderdijk. Daar de vorst hun natte kleederen deed bevriezen, besloot de een na den ander met hun vracht door het slijk te gaan, om zoodoende aan wal te komen. Toen een der smokkelaars stuitte tegen een grooten steen, welke op de grenzen ligt tusschen Nederland en Pruisen, begonnen zij te bemerken dat een geheel verkeerde richting was genomen. Twee der vijf personen, welke, suf door het overmatig ge bruik van drank, bij het komen van den vloed nog in het slijk lagen, verdronken. Een dezer twee was volstrekt niet van zijn plaats te krijgen en riep nog; laat mij maar liggen, Geerdine (zijne vrouw) zal straks wel komen en mij helpen. Beide ongelukkigen laten een vrouw met drie kinderen achter. Saphir, een Duitsch schrijver zeide eens: Vele menschen worden ziek door te drinken op de gezond heid van anderen. Een Amerikaansch blad, welks redacteur vermoede lijk vroeger in plaats van de pen den schoenmakers- priem gehanteerd heeft, roemt de gaven van den benaats-redenaar Colfax volgenderwijze„Altijd streng zakelijk, naait hij in zijne redevoeringen 't bovenleer der bewijsvoering aan de zolen der feiten met 't pek draad der logica samen, zoodat 't water der oppositie nooit binnendringen kan." Ingezonden Stukken. M. de R. In het laatste nummer uwer courant vond ik on der de binnenlandsche berichten, er een opgenomen, betreffende den prijs der suikerbieten, dat mij aan leiding geeft u voor een enkel woord een plaatsje in uw blad te vragen. In het bedoelde bericht werd medegedeeld, dat ver scheidene beetwortel-suikerfabrikanten zich vereenigd hadden om niet meer dan/11.per 1000 KG. bee- ten te betalen, doch dat de landbouwers daartegen in verzet kwamen en geene contracten tot levering wilden sluiten. Als gevolg van dit besluit der fabrikanten is te Gorinchem ontstaan „de Pereeniging tot bevordering van de belangen der suikerbeetwortelcultuur"Op eene der jongste vergaderingen van die vereeniging hebben de leden zich verbonden geene beeten bene den den prijs van 12.50 per 1000 KG. te ver- koopen en aanvankelijk zijn reeds 200 landbouwers tot deze verbintenis toegetreden. Bovendien staat dit aantal, volgens mededeeling van het bestuur, nog aanzienlijk vermeerderd te worden. Ook hier schijnt de tusschen fabrikanten gesloten overeenkomst hare uitwerking te doen gevoelen, waut terwijl vorig jaar grifweg ƒ12 en meerder werd betaald, is de prijs waartoe zij nu willen contrac teren 11.met eene enkele uitzondering in het eiland Schouwen, waar 111/. gebodeu werd voor een aan de grenzen gelegen fabriek. Dat die prijsbepaling van 11.geheel willekeu rig is, blijkt daaruit, dat, niettegenstaande de hoogere prijzen, die vroeger betaald werden, de meeste fabrie ken uitmuntende resultaten opleverden Sommigen daarvan deelden aan hunne aandeelhouders 18 tot 25 procent uit. Bovendien bewijst de buitengewone toename van het aantal derzelve genoegzaam voor het voordeelige der zaken. Het komt mij dïiarom voor, dat ook onze Zeeuw- sche landbouwers zich moesten aaneensluiten. In dit opzicht als in zooveel andere, is het belang van één, het belang van allen en kan slechts door sa menwerking iets goeds tot stand komen. Op een en ander heb ik willen wijzen in de hoop, dat een of meerderen mijner medelandbouwers, zich wellicht opgewekt zullen gevoelen tot de bevordering der oprichting eener vereeniging als de Goriuchem- sche en opdat men in elk geval niet toegeve aan den door fabrikanten onbillijk en willekeurig gestelden prijs. Goes, 8 Februari 1873. J. M. KAKEBEEIxE. AFSCHRIFT. WelEerwaarden Heer Dr. E. MOLL te Goes. Goes, 7 Februari 1873. WelEerwaarden Heer! Met genoegen heb ik het werkje De Levensverzeke ring, door Dr. W. C. van Manen geschreven, gelezen, voor de beschikking waarvar. ik u mijnen dank betuig. Op pagina 19 beginnende met de derde regel van boven, kwam mij eene opmerking voor, gelijk staande met de verschillende opmerkingen in mijn ontworpen Levensverzekeringsplan aangegeven en die aan uwe bekend zijn. Uit het medegedeelde op pagina 21 beginnende met de woorden „Zij moet enz." moet ik afleiden, dat juist de aanbevolen wordende Fransche Levensverzekering Maatschappij met de ontvangen wordende premien speculeerd en daardoor groote winsten behaald, welke niet door vaste belegging der premien op de Groot boeken kunnen verkregen worden edoch van die winsten 50 percent ten behoeve der verzekerden afzondert, dat zoo lang zulks voordeelig gaat, goed en wel is, ma^r eigenlijk te liuis behoort bij eene Handel- en iijpt bij eene Levensverzekering -Maatschappij, welke handelwijze dus niet strekt tot meerdere soliedileit der Maatschappij, terwijl daarenboven alzoo bet aandeel in gemelde 1 winsten zeer onzeker is en das ook weinig kan komen te bedragen of dekking van verliezen'kan nood zakelijk maken en hoe zal de Maatschappij het dan met hare verzekerden vinden? Volgens UwelEerw. schrijven, geplaatst in de GoêS- sche Courant van 4 dezer, deelt uwe het gevoelen, dat de Levensverzekering bij eene soliede Maatschappij, waarbij men kan berekenen tusschen de 4 en 6 percent van de gestorte penningen te trekken, verreweg de meest zekere wijze van geldbelegging is, als zijnde van algemeene bekendheid, aat het speculeren in Effecten voor menschen althans, die niet schatrijk zijn, hoogst gevaarlijk is en bijna gelijk staat met het spelen in de Loterij. Die bewering is voorzeker volkomen waarheid, maar wanneer de contributien goed geregeld zijn en de af sterving der verzekerden zijnen gewonen loop volgt, dan zijn naar mijn oordeel de gestorte penningen bij eene Levensverzekering-Maatschappij met geen 4 a 6 percent rente op rente voor de verzekerden terug te verkrijgen; zulks kan alleen verworven worden door verhezen van den eenen deelnemer ten behoeve van den anderen; en dus wel voor sommigen maar niet algemeen gunstig uitvallen, of wel door werkelijke en aanhoudende voordeelige speculatien met de gestorte penningen gedreven of door andere buitengewone om standigheden, bij voorbeeld: Wanneer 1000 deelnemers oud 30 jaren, ieder storten ƒ90,90 'sjaars om op 60jarigen ouderdom of bij eer der afsterven alsdan over ƒ3000 te kunnen be schikken..allen de eerste 23 jaren in leven blijven, dan zal men na aftrek van Administratie-loonen en zekere belegging der gestorte penningen door inschrijvingen op het Grootboek of soliede uitzetting op Hypotheek, na verloop van 23 jaren reeds zuiver verzameld hebben 3,149,997, 0 en kan in dat geval 7 jaren vroeger dan bedongen is aan voormelde l üO deelnemers .ieder 3149,00 in plaats van f 3000,— worden uitgekeerd en tevens hun de verschuldigde contributien voor de resterende 7 jaren worden kwijtgescholden-, maar dan hebben die deelnemers toch nog met rente op rente a 4 percent per hoofd betaald3461,47 genoten3X49,00 na oud 2 j, d,ji. Josias Pukken en p)igna Aaltje Arno isden 9, Johan, oud ojtn. z. v. Ary de Nooijer en Anthonia Nonnekes. 11 Liefdadigheid. DIAKENEN (ier Herv&rmde Gemeente:, nmkèn met dankbaarheid melding dat bij de avondgodsdienstoefe ning op gisteren, ondpr meerder ;egn bankbiljet groot *.5,- D gecollecteerd ten behoeve der armen. Zij datiïtèh 'cfen edelen gever of geefster en ook lien, die 'in den laatsten tijd naar vermogen hebben bijge dragen, terwijl zij bij de vele behoeften,beleefdelijk de aan hunne zórg toevertrouwde armen in de liefdadig heid-blijven- aaribevelen. 5 Goes 10 Februari 1873.- ,-sij i.'U MG Heden morgen iiog pntvaiigqi} als extragift een bapk- biljet groot 25,— waarvoor, namens üe 'armen, mede hartelijk dank wordt gezegd. .Namens Diakens W. DE BESTE Voorz. V. D. BUSSOHE. Sec. v i!> CORRESPONDENTIE. 1 Het ingezonden stuk van den heer tfofê N. moeten we, wegens plaatsgebrek, tot ons volgend niynmer aan houden. ADVERTENTIËN. Heden ontsliep in den Heere in den gezegenden ouderdom van 86 jaren en 10 maan den onze geliefde Schoonvader BOUDEWIJN NIEUWENHÜIZE, in leven Dijkgraaf van den Ouden Kraaiert Polder. 's Heek Arendskerkk 8 Febr. 1873. en verloren 312,4-7 Doch znlke uitkomsten zijn niet te verwachten en daarbij zoude de Levensverzekering-Maatschappij al hoewel gedurende 23 jaren Administratie-loon genoten hebbende, tot zoodanige uitkeering en kwijtschelding ook niet gezind zijn, want het Bestuur der Maatschappij en vooral de Aandeelhouders van het Waarborg-ka- pitaal zouden om hooge dividenden te kannen genieten en rijzing der Aktien te bevorderen op dusdanige baat- gevende melkkoe gedurende nog 7 jaren veel te veel prijs stellen. Wilt deze nadere berekening wel als eene aanvulling op het door mij medegedeelde in de Goessche Courant van den 14 Januari 1873 beschouwen; verder in het midden latende wat meerder of minder Loterij is, J gelden te beleggen in soliede Nederlandsche fondsen of Bnitenlandsche Levensverzekeringen; maar zoo veel is zeker dat drie jaren of langer in eene Levensver zekering te storten en daarna zijn contract ter waarde van of hoogstens van '/2 der betaalde premien weder aan de Maatschappij te verkoopen, ten minste geen rekening kan geven en misschien nog nadeeiiger zal komen te lóopen dan jaarlijks een kleine som in Grieksche en Mexicaansche fondsen te beleggen; welke thans zoo laag noteren, dat daar bezwaarlijk meer de helft op kan verloren worden. Overigens vertrouw ik UwelEerwaardo mij deze na dere opmerkingen ter handhaving mijner vroegere be rekeningen in zake Levensverzekering ten goeden zult duiden; alsmede dat ik het gevoelen blijf voorstaan, dat eene eenvoudige Levensverzekering binnen een bepaal den kring speciaal in het belang van den Burgerstand verreweg te prefereren is boven Buitenlandsche Levens verzekeringen; immers verblijven dan al de voordee- len en verdiensten binnen dien kring en kan menig een uit gemelden Burgerstand tegen betaling van -ge matigden intrest zoo noodig voortgeholpen en bijstand verleend worden; zonder deszelfs toevlucht tot Buiten- of Binnenlandsche Bankiers te moeten nemen, die zich bij voorkeur met zaken op groote schaal inlaten en niettemin ook wel eens in derzelver verplichtingen te kort komen. Met alle achting verblijve ik UwelEerw. B. W. Dienaar (get.) N. M. BOSDIJK. Voor Copie Conform N. M. BOSDIJK. Datum. Plxats. 11 Feb. Rotterdam, 12 Oolijnsplaat, 19 Oolijnsplaat, •20 21 21 22 22 27 27 Wolfaartsdijk, Hoedeliensk, Wolfaartsdijk, Heinkenszand, Goes, Yerseke, 's Heerenkoek, 12/13 Mrt. Yerseke, voorwerp. Verpacht. Vlasl Inspan Hoefje, Woonhuis enz., Verpachting, Inspan. Bouwland, Tuin, etc. Inspan, Logement enz., Inspan en meu belen, Informatie. mr. de Knijper, v. d. Moer. Paardekooper mr. Liebert. mr. v. Dislioeek. Rembges. Kakebeeke. Pilaar. Pilaar. Rembges. v. d. Bussche mr. v. Dam. mr. van Dam van 7 tot en met 10 Febr. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den 8, Maria Philippina d. v. Marinus Govers en Jacoba van den Wijngaert; den 9, Marinusz. v. Jan van Zweden en Maria Dagevos; Elisabeth Maria, d. v. Jacobus Scheele en Martina Bobijn Overleden: den 8, Wilhelmina Helena Dig- Namens de familie P. de MAAKER. Heden ontvingen wij het treurig bericht van het overlijden van onze geliefde Schoon dochter M. I. C. WESTPHALzeer geliefde echtgenoot van Dr. J. W. Verschoor. Goes Dr. N. J. F. VERSCHOOR 9 Febr. 18 73. en Echtgenoot. Eenige kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling, bij gelegenheid van hunné 45jarig0 Echtvereeniging ondervonden. Wolfaartsdijk, MARINUS MINNAAR. 10 Feb. 1873. JANNA WALHOUT. des morgens 11 ure, te Hoedekens- fÓfC'-fSl kerke in het gemeentehuis, zal pu- WwB» bliek worden verkocht, hetzij in massa hetzij in perceelen -. met zoo goed als niéuwe op het dorp Hoedekenskerkesectie D no. 616, 617 en 6.18 v groot 35 aren 90 centiaren, be nevens de MEST in den mestput. Informatiën bij den heer I. J. PAARDE KOOPER en den Notaris Mi-, LIEBERT, bei den te Góesl ten overstaan van den Notaris H. K. D. VAN DEN BUSSCHE te Goes 1 des voormiddags 10 ure, ten verzoeke van den heer C. J. HESSELING, logementhouder te 's Heerenlioek, in het te Verkoopen perceel zelve. Van een hecht sterk en welbetimmerd met ruime "Erve, PAARDENSTAL en SCHUUR, zijnde het van ouds bekende LOGE MENT en KOFFIEHUIS benevens daaraan annexe BERGPLAATS met ruime Erve, zeer geschikt tot bouwen van een Woonhuisalles staande en gelegen op het dorp 's Heerenlioek en samen ter inhoudsgrootte van 6 Aren50 Centiaren. Nadere informatiën zijn te bekomen bij de heeren Mr. P. J. A. VAN DAMGriffier te Goes, en bij genoemden Notaris. Ondergeteekende heeft de eer zich in de gunst der ingezetenen aan te bevelen tot het geven van PRIVAAT-LESSEN in de FRANSCHE TAAL. A. Vei'horst, Adres, St. Adriaanstraat A 52.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3