1873. N°. 18. Dinsdag 11 Februari. 60ste jaargang. 11 5 BEKENDMAKING van het Gremeente- bestuur. COMMIES TER SECRETARIE. Infopmatiën de Commodo et Incommodo. Vertrek der landmail naar Oost-Indie, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels k/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. OPENBARE VERGADERING van den RA A II der G JU JU AS Mi W T J£ GOES, op DINSDAG den 11 FEBRUARI 1878, des avonds ien 8V2 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. J. Mededeelingen, ingekomen Stukken. II. Overlegging der voordracht voor de benoeming van een leeraar aan de Koogere Burgerschool. III. Verzoek van G. Verburg om rooiing en over name van boomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de heer Jan Jrtcohus Cor nelia Reinier van der Rilt, wegens zijne be noeming tot secretaris en ontvanger der gemeente Ka- pelle, op zijn verzoek eervol is ontslagen, als com mies ter secretarie dezer gemeente, met ingang van heden. Goes, den 8 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat door ADRIAAN van ZWEDEN, winkelier te Goes, vergunning is ver zocht, om in het perceel kadastraal sectie D no. 86 op de Oude Vischmarkt, plaatselijk geteekend met B no. 70 een Baleoven daartestellen, en dat de bezwaren daar tegen kunnen worden ingebracht vóór of op Zaterdag den 15 Februari aanstaande, des namiddags ten één ure, wanneer het proces-verbaal der informaties de commodo et incommodo zal worden opgemaakt. Goes, den 8 Februari 1873. Burgemeester en Wethouder* voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 14 Februari per tweeden :trein naar Roosendaal. GOES, 10 Februari 1873. Het bericht in de Zaanl. Courant, dat be halve de beer Hoffmann, ook dr. Westerho f bij zjjne aanstaande aftreding niet weder wenscht in aanmerking te komen, wordt ons uit de Provincie Groningen bevestigd. De hooge leef tijd en toenemende zwakte van den beer Wes- terhofi hebben hem tot dat besluit geleid. (V. R. Ct.) Blijkens het bericht, voorkomende in de Staatscourant van 15 Januari jl„ is in de daarbij bedoelde overeenkomst met België ook begrepen de afschaffing der surtaxe van vijf francs, die daar te lande van het Nederland- scbe gedistilleerd geheven wordt. In afwachting der nadere inededeelingen, welke ter zake aan de Vertegenwoordiging der beide landen zullen worden gedaan, wordt, met toestemming der Belgische regeering, reeds thans bekend gemaakt, dat, in geval van be krachtiging van het tractaat, de surtaxe voor de invoeren in België sedert 15 Januari jl. zal worden teruggegeven. y- 't Volgende, uit de Haagsche Nieuwsbode overgenomen, geven we als eene curiositeit. De Neva, een Petersburgsch blad, dat in het Fransch geschreven wordt, verzekert aan »de dagbladen van Duitschland" alleen de Wanderer van Weenen wordt bij name ge noemd het bericht ontleend te hebben, dat tusschen Nederland en fEngeland een geheim tractaat is gesloten, waarbij laatstgenoemde mogendheid »de Vereentgde Provinciën de in tegriteit van haar grondgebied waarborgt, met het oog op alle dreigende gebeurlijkheden." De Neva voegt er bij, dat dit tractaat ziet op de annexatiezuebt van Pruisen; en verzekert, dat, indien Nederland gevaar mocht loopen, de Fransche driekleur naast, de Engrische vlag zal wapperen, ter verdediging van bovenge noemde Vereenigde Provinciën." Wie ooit de telken jare terugkeerende drink gelagen bij de loting voor de nationale militie heeft aanschouwd, zal eene poging tot verbe tering als onderstaande zeker toejuichen. De Commissaris des Konings in Noord-Bra bant namelijk heeft een circulaire aan burgemees ters der gemeenten in die provincie gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op de om standigheid, dat de loting voor de nationale militie in enkele gemeenten nog in herbergen gehouden wordt, waardoor eene gelegenheid te meer bestaat tot bet misbruik van sterken drank. Zoowel in het belaug der lotelingen als in dat der openbare orde is het wensche- lijk, dat de loting plaats bebbe in het gemeente huis, maar bevat dit geen voldoende ruimte en is een ander vertrek noodig, dan is daar voor geen herberg te bestemmen Tevens verzoekt de Commissaris, dat de bur gemeesters bij gelegenheid der loting al hun invloed aanwenden, ten eiDde daarbij van ster ken drank zoo min mogelijk worde gebruik gemaakt. De militie-commissarissen worden voorts uit- genoodigd, aan den Commissaris des Konings verslag te doen, in hoever aan den inhoud dezer aanschrijving is gevolg gegeven. Volgens 'f Hulsterblad is van Zuiddorpe naar het huis van arrest alhier overgevoerd eene onge huwde vrouw,/3, v. D., beschuldigd van baar pas geboren kind om het leven te hebben gebracht. Men leest in de Prov. Groninger Ct. het volgende Goningen 8 Februari: Een aanzienlijk en uitgelezen publiek vulde gisteren avond de groote harmoniezaal, waar het jaarlijksche stu denten-concert werd gegeven, 't Is ons aan genaam te kunnen getuigen, dat het zijn roem heeft gehandhaafd van in de rij der Groning- sche concerten steeds eene eerste plaats te bekleeden. De beide dilettanten, die hunne talenten ten toon spreidden, hebben rechtmatige aanspraak op den dank der hoorders. En dan brengen wij allereerst hulde aan mej. Piccardt van Goes, die den luiden bijval, dien zij in- oogstte, meer dan verdiend heeft. Was het eene gelukkige gedachte van heeren commis sarissen van het studenten-concert, hare me dewerking interoepen, door zich daartoe bereid te verklaren heeft de uitstekende chan teuse den avond van gisteren grooten luister bijgezet. Heur stem is welluidend en helder en wat meer zegt, zoo zuiver, dat het niets te wenscben overlaat. En kwam de kracht, die de dilettant-kunstenaresse ontwikkelt, in het concert-aria van Mendelssohn niet tot haar volle recht; in de aria nit Jessonda was ook deze zwarigheid overwonnen. En de maat van bewondering en geestdrift was vol, toen het du Ring an meinem Finger van Schumann en bet Sie sagen: es ware die Liebe van Kirchner door de zaal klonken. Vooral het laatste lied werd met gevoel en kracht voorgedragen. De kennismaking met mej. Piccardt zal nie mand hebben berouwd. En de indruk, dien zij heeft gemaakt, is zóó, dat wjj het bestuur der gemengde zangvereeniging geluk wenschen, dat bet er in heeft mogen slagen, de kunstenaresse te bewegen, nu zij eenmaal ter wille van het studenten-concert de verre reis hierheen heeft ondernomen, ook bij de uitvoering op aan staanden Vrijdag haar liefelijk geluid te laten hooren. In de gemeente Krabbendijke zijn in 1872 geboren29 mannelijke en 26 vrouwelijke kin deren, samen 55. Overleden18 mannelijke en 14 vrouwelijke personen, samen 32. Er zijn 16 huwelijken gesloten. Id de gemeente zijn gekomen: 35 mannelijke en 27 vrouwelijke personensamen 62. Vertrokken zijn 29 mannel. en 33 vrouwel, samen 62. Hei totaal inwoners was op 31 Dec. 1872 610 mannelijke en 613 vrouweljjk personen samen 1223, die verdeeld waren in 1096 Her vormden, 81 Roomseh-Katholieken, 95 Chris- telijk-Gereformeerden en 1 Doopsgezinde. Donderdag had te Middelburg een treurig ongeluk plaats. Bij de Dambrug werd een paardvoor een boerenwagen gespannen schichtig, en zoude in de kade zijn gestort indien het niet intijds door toegesnelde per sonen was gegrepen. In tusschen was de op den wagen gezeten boerin er afgesprongen doch deze kwam zoo hevig op de steenen nederdat haar de hersenen zijn verbrijzeld en zij reeds den volgenden nacht aan de ge volgen is overleden. Men meldt uit Vlissingen van 7 Februari: De stormen die zoozeer dezen winter kenr- merken, hebben vooral in de Noordzee, op de Engelsche kustenvele schipbreuken veroor zaakt waaronder ook vrij zeker moeten ge rekend worden twee alhier te huis behoorende schepen, namelijk de hoeker Twee Gebroeders, kapitein Persoon en de schooner Clemens kapitein Le Roy. Eerstgenoemde vertrok uit de haven van New-Castle den 7 December en de andere uit de haven van Blijth den 14 Decemberbeide met eene lading steen kolen bestemd voor deze stad. Tot heden is niets van deze schepen ver nomen, zoodat men vreest, dat de geheéle be manning, bestaande uit 12 personen, is ver gaan, nalatende 8 weduwen en 21 onverzorgde kinderen. De reederij heeft gepasseerde week de laatste uitbetalingen gedaan aan de weduwen. In de Woensdag te Zierikzee gehouden vergadering der stoomboot-maatschappij is be sloten tot den aankoop van nog een tweede boot. Het daartoe strekkende voorstel werd sedert eenige dagen druk besproken en vond zoowel bepaalde tegenstanders als voorstanders. Te Goriuchem heeft de aangekondigde ver gadering van landbouwers plaats gehad, tot het bespreken hunner belangen in zake het ver- koopen van beetwortelen. Wegens de slechte communicatie, ten gevolge van ijs en sneeuw, waren vele belanghebbenden niet in de mó gelijkheid die vergadering bij te wonen. Een 200tal opgekomenen toonden al dadelijk met het voorstel ingenomen te zijn tot het verkoopen der suikerpeeën tegen 12.50 per 1000 kilo, en traden bijna allen aanstonds toe als lid der gevestigde vereeniging. Op heden zou nog eene vergadering wor-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1