1873. N°. 17. Zaterdag 8 Februari. 603te jaargang. BINNENLANDSCH E BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke hommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20,c. GOES, 7 Februari 1873. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaa!, voor het district Sneek, wegens de benoemingvan den heer Moens tot inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht, zal plaats hébben op Dinsdag 25 Februari en een eventuëe'le herstemming op Dinsdag 11 Maart daaraanvolgende. Het Dagblad' verneemt, dat de Tweede Kamer den 25 dezer haar werkzaamheden zal hervatten. In eene gemeente van ons land deed zich het geval voor, dat iemand, om er «ene wettelijke begrafenis voor te kunnen verkrij gen, bij den burgerlijken stand aangifte deed van het ter wereld komen van een onvoldra gen kind, natuurlijk doodgeboren. De amb tenaar maakte zwarigheid om dit in te schrij ven. De Minister van Justitie is echter van oordeel, dat de ambtenaar van den Burgerlij ken Stand niet bevoegd is de inschrijving te weigeren, als- hebbende hij de al-, of niet levensvatbaarheid van het kind niet te beoor- deelen. Al heeft de wet op de begraafplaatsen én begrafenissen het oog op levensvatbare kin deren, de ambtenaar heeft zich te houden aan het Burgerlijk Wetboek, terwijl ook niet hij, maar Burgemeester en Wethouders verlof geven tot het begraven, die, wanneer hij de bevoegd heid bezat de inschrijving als bedoeld te wei geren, daardoor zouden belet worden de wet na te lev'eu. ArnliCf.) Aan de Kon. Milit. Akademie te Breda kunnen dit jaar 96 jongelieden geplaatst wor den. Voor den dienst hier te lande: infan terie 34, cavallerie 4, artillerie 13, genie 5-, voor den dienst in Oost-Indië: infanterie 18, cavallerie 2; artillerie 8, -genie 12. Gisteren is te Middelburg, volgens vroe ger gedane aankondiging, de eerste veemarkt gehouden, bestemd tot.den verkoop van rund vee, paarden, schapen, varkens en pluimgedierte. De zoogenaamde Kalvermarkt, het daartoe bè- stemde terrein, was met vlaggen versierd en trok veel bezoekers tot zich. Te Buren zijn door een Franschen paar- denkooper vele paarden tegen hooge prijzen aangekocht, tusschen 600 en 850. Toch zijn vele landbouwers nog onwillig hun paarden te verkoopen, daar zij hopen er in het vervolg nog hooger prijzen voor te ontvangen. Vele fabrikanten der beetwortelsuiker zijn thans overeengekomen om in de voorwaarden of contracten ter levering der beetwortels den prijs op ƒ11 per ÏO'OÖ kilo te bepalen, dus minder dan men over het algemeen in het vorig jaar gaf. Wederkeerig hebben de land bouwers besloten ze niet minder te leveren Jan if 12,50i de 1000 kilo. De uitgevers van het Vaderland melden, dat van verschillende zijden geregeld verhaald wordt, dat het Vaderland eerlang zal ophouden te bestaan. Dat de verspreiding van dat ge rucht de. strekking heeft de belangstelling in dat blad te verminderen. Dat zij het daarom hun plicht achteneens voor goeddat ge rucht pertinent tegen te spreken. Het Vader land, zeggen zij, zal blijven voortgaan hoe onaangenaam dit'voor zijne tegenstanders moge zijn de belangen der liberale zaak te ver dedigen tegenover het Dagblad c. a. Naar men verneemt is het aantal getuigen, die in de zaak van den moord op mevrouw van der Kauwen en haar dienstmaagd verkla ringen zullen hebben af te leggen, nu reeds tot over de 100 gestegen. Terwijl men hier te lande van verschillende zijden aandringt op de wederinvoering der dood straf, neemt de aandrang tot afschaffing in het naburige België van dag tot dag toe. Ook in Engeland komt men boe langer hoe meer tot de overtuiging, dat de doodstraf een straf is, die in de tegenwoordige maatschappij niet meer thuie behoort. De treurige wjjze, waarop in der tijd de heer Wijnne van Groningen, het leven verloor, toen twee treinen der Ned. Rhijnspöorwegmaat- schappij tusschen Amsterdam en Utrecht in botsing kwamen, was gisteren de aanleiding tot het proces, waarin voor den Hoogen Raad gepleit werd door adv. mrs. Rochussen en jhr. E. N. de Brauw. Deze advocaten traden op voor de levens verzekering-maatschappij Nederland", geves tigd te Amsterdam, bij welke maatschappij de heer W. zijn leven had verzekerd, zóó, dat bij overlijden zijn vrouw een zekere uitkeering zou genieten, waarvoor hij gedurende een reeks van jaren een premie stortte. Door de botsing werd de reeks van jaren echter verminderd tot eenige jaren, zoodat de maatschappij daardoor een groot verlies leed. Zij trachtte natuurlijk die schade wider terug te krijgen en tot dat einde stelde zij eene actie tegen de spoorweg-maatschappij in bij de Recht bank te Arasterdam, welke de eischeresse echter niet-ontvankelijk verklaarde, even als het Hof in Noord-Holland, bij zijn arrest van 2 Oct. 187b Van dit arrest kwam men thans bij den Hoogen Raad in cassatie, en voerde twee mid delen tot vernietiging aan, met het verzoek, dat de Hooge Raad de zaak naar genoemd Hof zou terugwijzen. De adv. mrs. Kappeijne van de Coppello en Vlielander Hein voor de verweerderesse op tredende verzochten de bevestiging van het arrest. De conclusie van het Openb. Min. zal later worden medegedeeld. Naar men verneemt, zal met het afbre ken van het oude, zeer bouwvallige paleis van wijlen Z. M. Willem II te Tilburg, eerstdaags een aanvang worden gemaakt, en zal op die zelfde plek door de Hooge Erven, onder lei ding van den heer Tulder aldaar, een monu ment worden opgericht. De boekhandelaar Vorsterman van Oyen te Tilburg, heeft eene aanklacht ingediend tegen deü pastoor aldaar. Die pastoor had namelijk onlangs van den kansel gewaarschuwd tegen slechte boeken en de winkels, waar zulke boeken worden verkocht, vergeleken bij besmette huizen, die ter waarschuwing moestep geteekend worden. Den volgenden ochtend heeft men op de deur van den genoemden boekverkooper de woordenbesmettelijke ziekte" geschreven. Hét gevolg hiervan was, dat som mige klanten, door het opschrift afgeschrikt, voorbijgingen, en de heer Vorsterman van Ogen heeft, de preek voor de oor^aaji houdende van den hoon, hem aangedaan, en de schade, hem berokkend, eene vervolging tegen den pastoor ingediend. De Indische mailberichten van de Loco motief van 28 Dec. bevatten o. a.'t Volgende: Den 14 dezer is door de Regeering het be sluip uitgevaardigd, waarbij de trac.tementen der adsistent-residenten en controleurs bij het binnenlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madura worden vastgesteld, respectie- i velijk op 7200 en ƒ4800 voor controleurs le, klasse en 3600 voor controleurs 2e klasse, benevens indemniteit voor huishuur en reis- en verblijfkosten. In hetzelfde nummer der Javasche Courant zijn de besluiten gepubliceerd betreffende: de oprichting van kweekscholen voor inlandsche onderwijzersde opening van verschillende cïedieten tot een gezamenlijk be drag van 164650 ten behoeve der IV af- deeling van het tweede hoofdstuk der begroo ting Departement van Binnenlandsch Bestuur eene wijziging der ordonnantie betreffende de heffing der landrente; de heffing der belasting op het bedrijf van af 1 Januari' 1873. Van Ambon wordt gemeld, dat een daar heerschende pokken-epidemie zich' steeds uit breidt. De heruitbestedingen van het opiümdebiet hebben over het algemeen een goed resultaat opgeleverdvoor de residentie Djocjaêarta ech ter niet. Het onderzoek in de zaak van den voor- maligen assistent-resident van Djocjacarta iè bijna geëindigd en schijnt de ernstigste bewij zen tegen den beschuldigde te hebben opge leverd./ 1 'ij: De koorts woedt te Samarang met onver minderde kracht voort en schijnt zelfs een twee den rondgang te houden, daar Velen reeds voor de tweede maal door haar zijn aangetast. Deze lijders verklaren, dat de tweéde bezoeking veel heviger is dan de eèrste. Ook de hiér. aan wezige dokters djawa zijn er riu door aange- tast. Van andere plaatsen dan de vroeger dobr ons vermelde hebben wij van hare verschij ning nog niets vernomen. 1 ^0!>: Een Engelsph blad heeft berekend, dat de uitgestrektheid grond, welke over den ge- heelen aardbol voor tabakscultuur gebezigd wordt, 450350 bunders bedraagtdie gezamenlijk 5000000000 kilogram van die plant oplever ren. De tabaksplant wordt in alle werelddee- len geteèld; zij groeit even goed, op.der de.ger matigde als onder de verzengde luchtstreek', lp Amerika vindt men haar van Canada af tot aan Paraguay; in Europa, in alle Staten, be,- halve Zweden, Denemarken en Noorwpgen; in Afrika, overal; in Azië, van de boorden van den Euphraat tot aan Japan, van Araffie naar het Aralmeer, in den Hindostan, in Indisch- China, in China en in den grooten-Arcfjjpeï van Azië. Bij het tegenwoordig vaak zuur en ongezond weder, waar verkoudheden aan de orde van den dag zijd, ma ken wij voornamelijk bezorgde moeders aften,t hop licht bij kinderen uit een in den beginne onbeduidend hoesten de afmattende kinkhoest of de gevaarlijke keel ontsteking1 kan ontstaan, en: van hoeveel belang het'iS tegen deze en dergelijke ziek teverschijnselen steeds een goed middel bij de hand te hebben. Wijvér- meenen daarom op een preparaat te moéten wijzen, welks geneeskracht bij alle verkoudheden zieh ojt> de schitterendste wijze geopenbaard heeft, Het is de RIJNLANDS CHE DR UI VEN-B ORSTH ON ING uit de fabriek van W. U. ZICKENIlEIMER te Mdite, bereid uit een een extract van wijndruiven en'het atV treksel van balsemachtige borstkrpiden hoogst aange naam van smaak. Ook door geneeskundigen wordt genoemde Druiven-Bors'fhoning steéds'meer erkend en door autoriteiten van naam in de wetenschap voorge schreven en elk huisgezin aanbevolen als een voor treffelijk, onontbeerlijk huismiddel. Daar men dit in derdaad uitstekend fabrikaat door namakiitg zoekt tè benadèelen, waarsehuwen wij het publiek bij, het kop pen voor elk namaaksel door op het mej'k; van den fóbrikant te wijzén, dat bij'dewét gedeponeerd'I's. Dit uitstekend geneesmiddel is alhier te bekomen bij den heer IR S. Krol van der Hoek. BENOEMINGEN en BESLUITEN! Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht mr. A. fff,B. Hanlo, thans subsïstuut-officier bij de arrondissements rechtbank te Goes; en tot substituut-officier van juéliti'e bij de rechtbank te Goes, mr. F. J. M. Jespers, 'thans substituut-griffier by de rechtbank te Rotterdam,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1