BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. VOORDEELEN lo. Nederland heeft door de opheffing van den surtaxe eene bron van inkomst meer. 20. Eene schadelijke financieële betrekking is opgelost, zonder dat van onze zijde geldelijk nadeel is geleden. 3o. Het kapitaal van eene rentedie te eeniger tijd geheel of gedeeltelijk zou kunnen vervallen, is aangewend tot het vermeerderen van de welvaart des landsterwijl bovendien onze afhankelijkheid van den vreemde heeft opgehouden. NADEELEN 1°. Nederland heeft daarvoor de vergunning verleend aan eene Belgische maatschappij tot het leggen van een spoorlijn door een uithoekje van zijn grondgebied. De balans wijst dus ruim in ons voordeel en wij aarzelen niet deze uitkomst een groot di plomatiek suecès voor onze regeering te noemen. GOES, 3 Februari 1 873. De Minister van Oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als kadet bij de Kon. Mil. Akademie en dat dit examen op 1 Juli a. s. een aanvang zal nemen. Tot verduidelijking van hun besluit van 18 December 11. no. 7 (P. B. no. 127) is door Gedeputeerde Staten, bij eirc. van 24 Januari no. 96 (P. B. no. 15,) aan burgemeesters me degedeeld dat genoemd besluit alleen strekt om krachtens litt. a. van art. 22 van het re glement, betreffende de veeartsenijkundige dienst en policie in Zeeland, ontheffing te verleenen van de verplichting, tot het doen onderzoeken van het veedoor een veeartsalvorens de vergunning tot vervoer wordt verleend; geens zins om het verbod tot het vervoer zonder schriftelijke vergunningop te heffen in de gevallen, waarin het vervoer van die vergun ning is afhankelijk gesteld. Derhalve is voortaan de schriftelijke ver gunning noodig, in elk der gevallen, bedoeld in artt. 17 en 19 van bet reglement. Verder wordt de aandacht er op gevestigd, dat de verleende ontheffing van het onderzoek, door een veeartsalleen betreft het te ver- Voeren rundvee, dat in de provincie te huis behoortzoodat zij niet geldt voor veedat van elders in de provincie wordt ingevoerd hetwelk in elk geval door een veearts behoort te worden onderzocht. NM. Ct.) Men verneemt, dat in de dezer dagen gehouden openbare vergadering der Kamer van Koophandel te Middelburg ter tafel is gebracht een door den Minister van Financiën ter be oordeeling toegezonden gewijzigd ontwerp-tarief van havengeld en schutgeld op het kanaal van Walcheren. De Regeering schijnt ongenegen, te vol doen aan de eischen van Middelburg, om van hare schepen althans geen havengeld te heffen en de vaart vrij te doen zijn evenals op het Zuid-Bevelandsche kanaal. Intusschen schijnen de voorgedragen heffingen toch belangrijk lager, dan tot dusver gevorderd wordt. In de gemeente Goes zijn in 1872 geboren: 123 mannelijke-, 119 vrouwelijke kinderen, sa men 242. Overleden: 72 mannelijke-, 82 vrou welijke personen, samen 154. Gesloten 42 huwelijken. In de gemeente zijn gekomen166 man nelijke en 188 vrouwelijke personen, samen 354, terwijl uit de gemeente vertrokken zijn 261 mannelijke en 271 vrouwelijke personen, samen 532. Het totaal inwoners was op 31 December jl. 3028 mannelijke en 3244 vrouwelijke per sonen, totaal 6272, die verdeeld waren in 4359 Hervormden, 1209 Roomsch-Catholieken, 532 Christ. Gereformeerden, 109 Israëlieten en 63 tot andere gezindten behoorende. Op 31 December 1871 bedroeg de bevol king 6397 personen, zoodat zij in 1872 met 125 personen is verminderd. Naar men verneemt worden ook te Rot terdam, even als dit bereids te Amsterdam is geschied, pogingen aangewend om eene veree- niging te vormen, wier leden slechts een kleine contributie zullen behoeven bij te dragendoch die zoodoende bij het 25jarig jubilé van 's Ko- nings troonsbestijging, in het bezit eener be trekkelijk groote som zal zijn, om dat heug lijk feit luisterlijk te vieren. Op verschillende plaatsen in ons land, o. a. in Friesland, in Noord- en Zuidtiolland, komen gevallen van longziekte onder 't rundvee voor. De zieke beesten worden terstond afgemaakt en begraven, terwijl de overige runderen van denzelfden stal, zoo men niet gezind is, ze te doen inenten, op rijkskosten worden geslacht en geveild. In 't belang van den minderen burgerstanden ook in 't voordeel der rijksfond- sen i3 het gewensclit, dat de verkoop van 't verdachte vleesch in kleine partijen ge schiede en aan den verkoop zooveel moge lijk publiciteit gegeven worde. Dienovereen komstig heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken een schrijven aan de Commissaris sen des Konings "gericht. De natuurkundigen schijnen 't niet eens te zijn, te oordeelen naar 't volgende. Eenige jaren geleden kwamen de porseleinen en speksteenen gasl'Anders te voorschijn en wer den als veel beter fn voordeeliger aangeprezen, omdat zij niet warm werden, gelijk de metalen branders, en het gas dus niet werd gedecom- poneerd. Nu heeft in 't vorige jaar Cremin een nieu wen gasbrander laten octroieeren, waarin het gas verwarmd wordtom daardoor de licht- kracht te versterken; volgens zijne opgave ver krijgt hij ongeveer 20 p. c. meer licht van dezelfde hoeveelheid gas. Wat is waarheid vraagt de N. R. Ct. De behandeling van paarden in Rusland is zeer afwijkend vau de onze. Daar worden ze nooit eerder gebruikt, voor dat ze volkomen ontwikkeld, dat is, zes jaren oud zijn. Gedu rende dien tijd krijgen de paarden geen haver, maar gaan 's zomers in de weide en worden in den winter met hooi en stroo gevoederd. De rus behandelt zijn paard wel altijd met zachte en vriendelijke woorden en zelden met zweepslagen, maar daarentegen reinigt hij het weinig, en legt het nooit een warm dek op, opdat daardoor de huid minder prikkelbaar en meer aan alle weersgesteldheid gewoon worde. De Russische voerman spant wel vroeg in, maar hij is zeer gesteld', op een langen voertijd des middags waarbij zijne paarden nooit minder dan 4 uren rust moetefi hebben. Waarlijk, deze wenken konden velen onzer landbouwers of houders van paarden zich wel ten nutte maken. Uit de Locomotief van 20 Dec. ontlee- nen wij de volgende Indische berichten: De Javasche Courant gaat voort, de rappor ten mede te deelen der hoofden van geweste lijk bestuur aangaande de prijzen der rijst en den aanwezigen voorraad van dat voedings middel. Het blijkt uit die officiëele opgaven al meer en meer, dat het bespottelijk is ge weest onrust te koesteren over gebrek aan rijst. Met elk rapport wordt de overvloed grooter, en het is te voorzien, dat als de re sidenten nog eenigen tijd vol houden met rap porteeren, de inlandsrs zich in de rijst zullen kunnen baden. Intusschen kost op Samarang de witte rijst 13 per picol, welke prijs na tuurlijk nog aanzienlijk stijgt voor hen, die bij kleinere hoeveelheden moeten koopen. 't Is echter ook waar, dat in de beide laatste ver slagen der officiëele courant, de naam der re sidentie Samarang niet voorkwam. De koorts heeft zich ook vertoond te Sala- tiga, dus in het gezonde gebergte, te Demak en te Soerabaia. De eerste en de laatste plaats tellen een aantal lijders. Batavia is bezocht door een soort typhus van zeer boosaardig ka rakter, daar de aangetasten meermalen in 2 a 3 dagen bezwijken. Van den stand der opnemingen voor de ha ven te Batavia is in de laatste dagen niets vernomen, dan dat het daarmede in omge keerde orde eenigszins gaat, als met de rust verslagen der residentenhoe meer er wordt opgemeten, hoe minder de laag modder wordt. Dat zijn van die Duizend en-éen-nacht-wonderen, die alleeu in het Oosten gevonden worden. De krijgsverrichtingen op Celebes schijnen beëindigd te zijn; ten minste, uit Mandhar zijn de troepen teruggetrokken, behalve een bezet ting van 75 man onder bevel van een ln lui tenant, die voorloopig op Pankadjene zullen blijven. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bevestigd te Heerjansduni en Kijfhoek ds. A. 11. L. de Bel door ds W. Vliegenthartpred, alhier. Bedankt voor hei beroep naar Silvorde door ds. G. Doedes pred. te Biezelinge, en voor dat naar Ovezand door ds. H. W. van Loon, pred. te Bunnik. Beroepen te Overschie ds. J. liromsigt te Cortgene. Beroepen bij de Christelijke Gereformeerde gemeente te Tholen ds. P. Diermanse, pred. te Westmaas. Aangenomen het beroep naar Grand-Rapids (K.-Ame rika) door ds. J. N. Dosker, pred. bij de Christelijke Gereformeerde gemeente te Zwolle. Kaar men verneemt, zijn de schoolopzieners uit de provincie Friesland door den inspecteur van het lager onderwijs tegen 6 Februari e. k. tot eene bijeenkomst te Leeuwarden opgeroepen, ten einde de verschillende belangen van het lager onderwijs te bespreken. Een der punten van samenspreking zal o. a. over de ver gelijkende examens loopen. Door Ged. Staten van Noord-Braband zijn als mi- nimum-tractementen van onderwijzers vastgesteld: voor scholen tot en met 70 leerlingen ƒ500, voor scholen tot en met 150 leerlingen 600, voor scholen tot en met 200 leerlingen ƒ700, voor scholen daarboven 800; en bovendien een veranderlijk inkomen ter bevordering van het schoolbezoek. Waarschijnlijk zullen in de eerste dagen van de aanstaande zomermaand de voornaamste ge kroonde hoofden van Europa misschien ook van Azië te Weenen vereenigd zijn, en hoe vreemd, hoe zonderling ook, de doorluchtigste onder de daar te zamen gekomen hoofden van staten zal hoogstwaarschijnlijk een eenvoudig burger wezen. Thiers toch zal zich op ge noemd tijdstip bij gelegenheid van de wereld tentoonstelling naar de hoofdstad van Oosten rijk begeven, ter voldoening aan de uitnoodi- ging, welke hij van keizer Franz Jozef heeft ontvangen. Er valt niet aan te twijfelen of deze vorst en de andere souvereinen zullen er een eer in stellen, hulde te bewijzen aan den uitstekenden man, die zulk een verheven rol in Frankrijk gespeeld heeft. Particuliere be richten bevestigen de tijding van het bezoek van Thiers te Weenen, ofschoon ook de juist heid van dit bericht door de Fransche bla den wordt ontkend. Deze tegenspraak vloeit voort uit den spijt, dien de monarchale par tijen, en alleszins natuurlijk, moeten gevoelen over het voornemen van den president der re publiek zij laten ook niets onbeproefd om hem er van terng te brengen. De monarchalen, royalisten zoowel als imperialisten, vreezen dat, bijaldien Thiers, als president der Fransche republiek, te Weenen zal zijn bij de gekroonde hoofden en op gelijken voet met deze vorsten, zijn prestige aanmerkelijk zal toenemen, en dientengevolge Frankrijk in eer en aanzien zal stijgen. Alles zal evenwel afhangen van de houding, die de Nationale Vergadering te Ver sailles zal aannem nde vraag is voor het oogenblik: zal de rechterzijde, gelijk men be weert, een nieuwe poging doen om, niet recht streeks, den president der republiek te nood zaken ontslag te nemen? Zou de meerder heid zoo stout, zoo onbeschaamd zijn? Zulk een vermetelheid is bijna niet denkbaar. Kan Ihiers gevolg geven aan zijn plan Weenen te bezoeken, dan ligt het in zijne bedoeling met den Duitschen keizer en Bismarck te spreken over de middelen geschikt om de ontruiming van het Fransche grondgebied te bespoedigen, nl. door het wegnemen van de bezwaren die de volledige betaling der oorlogsschadevergoe ding belemmeren. In Parijs gaat de politie voort met het in hechtenis nemen van personen, die verdacht worden öf tot de Internationale te behooren of om andere redenen gevaarlijk voor den Staat te zijn; vooral Dinsdag en Woensdag jl. was het getal gearresteerden zeer groot. Men wil dat deze handelwijze der openbare macht een gevolg is van de in beslagneming van papie ren, gevonden bij leden der Internationale, die te Lyon en Narbonne gevangen genomen zijn. De wijken Belleville en Montmartre leveren in de hoofdstad het grootste contingent tot dezen nieuwen toevoer aan de bevolking der kerkers. Bovendien zijn, naar men verneemt, alleen in de werkplaatsen van den Noorder spoorweg 32 arbeiders in verzekerde bewaring genomen. Al de straten, waar de politie-agen- ten hunne taak te verrichten hadden, waren afgezet, en de strengste huiszoeking werd ge daan, o. a. in de rue Myrrha. Over het al gemeen is vooral in bedoelde wijken schrik in de gemoederen gekomen, en voor zoo verre die aanhoudingen in verband staan met het lidmaatschap der Internationale, is de indruk, welken zij veroorzaken, te grooter, daar het aantal dergenen, die deze strengheid afkeuren, steeds toeneemt. De dagbladpers trekt ziek

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2