GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, liet kabinet van 7 December 1871, in den ministerraad beeft zitting genomen alleen op voorwaarde, dat bet tegenwoordig tracé zon in de plaats gesteld worden van dat, waarover men bet reeds eens was en dat in alle op zichten de voorkeur verdiende, maar Acbel niet in zich opnam? Ongetwijfeld zullen al deze onderwerpen tot levendige discussion in de kamer aanleiding geven. Inmiddels wordt over de begr >oting van het departement van bin- nenlandsche zaken nog al hartstochtelijk be raadslaagd. Gelijk ik verwachtte, heeft de deelneming van den heer Bara aan de dis cussie deze een grooten omvang doen nemen; zij betreft nu niet meer de benoeming van eenige burgemeesters en schepenen, maar het geldt de gebeele politiek van de clericale mi nisters. De heer Bara heeft hun verweten, van den oorlogstoestand in Augustus 1870 misbruik gemaakt te hebben om de kamers te ontbinden, zonder dat een ernstige verkie zingstijd zou kunnen ontstaan, en dus doende zich een geduchte meerderheid te hebben ver schaft. En nochtans durft het kabinet geen degelijken maatregel ondernemen; al de libe rale wetten, welke door de rechterzijde zijn aangevallen, blijven van kracht; geen enkele van de wetten, die door de geestelijkheid ver langd worden is ingediendvan waar komt dit? Omdat de ontbinding van de provinciale raden, en meer nog van de gemeenteraden, de hoop der katholieke partij niet heeft ver vuld. De groote steden zijn liberaal gebleven in weerwil van de nieuwe kieswet, en ten gevolge hiervan is het ministerie Malou niet bij machte iets uit te richten. „Uwe dagen zijn dan ook geteld, het vuur smeult onder de asch, en zal vlam vatten bij de verkiezin gen in 1874; hebt gij wat te doen, doet het dan nu, ge hebt niet veel tijd te verliezen." Deze woorden, onder de toejuchingen van de rechterzijde door den heer Bara uitgesproken, lokten achtereenvolgens de heeren de Tlieux en Jacobs op de tribune, doch de hoofden der oude en der jonge rechterzijde vermoch ten niet den indruk weg te nemen, veroor zaakt door „den Belgischen Gambetta' zoo als een katholiek blad den heer Bara noemt. De discussie is geschorst tot Dinsdag. De heer Orts zal dan waarschijnlijk opheldering geven, waarom hij te Brussel een nieuwe kie- zersvereeniging opgericht, en dus een scheu ring onder de liberalen veroorzaakt heeft. Voorts verwacht men redevoeringen van de heeren Malou, Frere-Orban enz. Het kan wel zijn, dat nog vele zittingen hieraan gewijd moeten worden. In Henegouwen (fóelgië) is men eene zwarte bende op het spoor gekomen, die zich in de laatste twee jaren aan velerlei misdrijven heeft schuldig gemaakt. Deze bende had zeer uit- gebreidde vertakkingen. Nog verneemt men omtrent de ongelukkige gebeurtenis van het overzeilen der Norilfleet, dat de koningin van MngeSand hare deelne ming betuigd heeft in het lot van de schip breukelingen en bizonder in dat der echt genoot van den kapitein ook heeft zij 200 gezonden als bijdrage tot het fonds ter onder steuning van de noodlijdenden, die gered zijn. Dit fonds bedraagt thans 1500. Stanley, de stuurman der loodskotter, die aan de Nortlfleet hulp verleende, legde te Dover ge tuigenis af en alle aanwezigen stonden ver baasd over het feit, dat men op de omliggende vaartuigen en aan het strand niets heeft ge weten of bespeurd van het gevaar waarin de Northfleet zich bevond. De vuurpijlen rezen bij dozijnen in de lucht, en er brandden vijf of zes blauwe lichten op het schip. Nochtans bleef de reddingboot van Duugeness liggen en van de tweehonderd schepen, waarvan de North fleet omringd wasontwaarde niet één den nood zelfs de bemanning der kotter beant woordde de seinen, als waren zij teekenen, dat er in allerijl een loods gevraagd werd. Deze uitlegging schijnt de algemeene geweest te zijn. Het blijkt verder, dat de pistool (revolver), waarmede de kapitein twee maal vuurde op de mannen, die zich in de booten redden, hem door een jongmensch, Brand genaamd, en die bij den Tasmanischen spoorweg was aangesteld, overhandigd werd, ten minste dit verorderstelt men, daar Brand bij het koopen van de pistool aanmerkte, dat het dienen moest om, in geval van onraad aan boordden kapitein bij te staan. Het pistool werd bij hem gevonden zoodat de kapitein het hem terug heeft ge geven, toen het nutteloos geworden was. Twee loopgaten waren afgevuurd. Het lijk van Brand werd opgevischt, drijvende op een kurken gor del, met het hoofd geheel boven water; naar het schijnt, is hij door de koude gestorven. Naar men zegt heeft Napoleon 111 twee maanden vóór zijnen dood eene leening van 270000 gesloten met eenige Amerikanen op het eiland Wight, en toen in een gesprek met Fleury verklaard revenir dans deux moisou je serai mort ou je serai quelque chose. Uit deze min of meer raadselachtige woorden leidt men af, dat de keizer een staatsgreep voorbe reid had. Sedert moet een gedeelte van het geld teruggegeven zijn. Het volgende wordt uit Eindhoven gemeld: Daar men hier, op verbod der geestelijkheid, des avonds, reeds terstond nadat het licht is ontstoken, niet in gezelschap van dames vergaderen raag, heelt men in een der voornaamste lokalen, in plaats van 's avonds, op klaarlichten dag eene tooneelvoorstelling gehouden. De deuren en ramen had meil door mid del van doeken, planken, enz. weten dicht te stoppen, om het daglicht te beletten, en vervolgens had men het gaslicht opgestoken. Het tooneeistuk „de Vader vloek" van de Vries werd opgevoerd. Omstreeks 3 ure 's middags echter viel een der lichtbarrieaden en dron gen de zonnestralen, als triomfeerend over de duis ternis, eensklaps naar binnen, hetgeen een zonderling effect maakte. Te Sneek hebben ernstige wanordelijkheden on der 't volk plaats gehad, bij gelegenheid eener veiling van vleescli, afkomstig van vee, dat als verdacht van longziekte was afgemaakt. De militaire macht heeft er zich mêe moeten bemoeien. Een klein, dik, zwart mannetje randde bij Oirschot verscheidene mensehen aan en was de schrik van den omtrek. Voor een paar dagen gelukte het de politie het mannetje te arresteeren, en nu bleek het, dat de misdadiger een jong- vrouwtje was, dat sedert een jaar gehuwd is. Men vond haar costuum in de wieg van haar kind. Te 's Hertogenbosch is de zoon van een herbergier, die plotseling krankzinnig was geworden, over de vorsten van het vrij hooge huis op het dak van eenen kleermaker gewandeld, waar hij eenige glasruiten brak. Toen begaf hij zich eindelijk raar beneden en werd zijne krankzinnigheid gemerkt. Te Heusden is eene prachtige vechtpartij gele verd tusschen een gepensionneerden O. I. majoor en ZEds. wederhelft. Mijnheer sloeg Mevrouw met een vuistslag neer en verzette zich toen tegen de politie, die hem kwam halen en de dame naar 't gasthuis bracht. Twee afgevaardigden van het Bazeische Zendeling- Genootschap, de eeren Ramseyer en Kühne, die vier jagen lang door den koning der Ashantijnen zijn ge vangen gehouden, zijn eindelijk in vrijheid gesteld en bevonden zich, volgens de jongste berichten van de Kust van Guinea, op weg naar de kust Bij het tolkantoor te Darmstadt is gedeponeerd een troonzetel, die aldaar in der tijd door keizer Na poleon besteld, maar eerst onlangs afgewerkt was. De maker is nu voornemens, den zetel, die op eene waarde van minstens 10,000 francs wordt geschat, bij eenige Duitsche hoven te koop aan te bieden. Amerikaansche bladen meiden, dat de aldaar en ook hier te laude welbekende accrobaten-familie Lee, bestaande uit acht personen, op reis naar Mexico, door een bende Apachen-Indianen is overvallen en vermoord. Te Leiden is Woensdag eene vergadering gehou den van een groot aantal ingezetenen dier gemeente, waarin met eenstemmigheid is besloten een stand beeld opterichten voor Pieter Adriaansz. van der Werff, waarna men overgegaan is tot de benoeming eener commissie, om tot verwezenlijking van dat plan werk zaam te zijn. Een brief uit Des lloines, Iowa, meldt het volgende In de staatsgevangenis te Fort Madison zit thans een bejaard paar, dat zijn strat-termijn uitdient voor de mis daad van bloedschande; daar zij gehuwd waren met elkander en eigen broeder en zuster zijn. Het verhaal van hun levensloop is als volgt. Als een knaap van 12 jaren verliet de man zijn vader's huis, om zijn fortuin te zoeken en keerde nimmer weder. Hij kwam naar het westen, groeide op, huwde, bracht een huisgezin met kinderen groot en verloor eindelijk zijne vrouw. De zuster groeide op, huwde en kwam met haar man naar Iowa Haar man stierf en zij werd gevraagd de vrouw te worden van een weduwnaar. Zij nam liet aanbod aan. Haar man was welgesteld. Na eenigen tijd wil de een der zonen uit een vorig huwelijk eenige eigendom men hebben, doch de vader weigerde die hem te geven. De zoon, op een keer het famulie-register zijner stief moeder overziende, dat ter zijde gelegd en vergeten was, vond uit, dat er eene familie-betrekking bestond tus schen zijn vader en moeder en, bij nader onderzoek bleek, dat zijn vader en moeder „eigen broeder en zuster" waren. Hij klaagde hen aan; zij stonden terecht, het feit werd bewezen en zij werden veroordeeld tot een jaar gevangenis-straf. Beiden zijn over de 50 jaren oud. en in bedoeling geheel onschuldig aan de misdaad. In gezonden. De N. Goessche Courant heeft zich dezer dagen vermaakt, met eenen hulponderwijzer, die de partij voor zijnen superieur opnam, te kapittelen en hem indirect verweten, dat bij alzeer weinig geschikt was voor zijne betrekking, als hij zijn gezach niet hand haven kon, zonder hulp van anderen. Het orgaan van de meerderheid in den gemeenteraad nam die gelegenheid te baat, om nog eens te herhalen, dat de school van den heer S. in een kwaden reuk staat en schepte er blijkbaar behagen in, dat zij nog eens tegen eene dier godlooze scholen kon optrekken. Misschien behoort de 2V. G. C. wel tot het getal van hen, die meenen, dat, hetgeen onlangs in dit blad, over ongeregeldheid op zekere school, uit de Zierikzeesche Nieuwsbode overgenomen werd, betrek king had op dezelfde school, waarover in den laat- sten tijd zooveel gesproken werd. Zijn echter onze iuformatiën juist, dan gold het laatstgenoemde bericht de meisjesschool, waar, naar men verzekert, orde en tucht veel te wenscben over laten, waar de verhouding tusschen het onderwijzend personeel volstrekt niet is, zooals die zijn moest en waar het onderwijs tot hiertoe slechts een mager resultaat schijnt te beloven. Die meisjesschool is, wat het onderwijzend perso neel aangaat, geheel en al de schepping van de partij der N. G. Courant. Zij ging de eerst genomimeer- den voorbij, als ware zij vau de meerdere geschikt heid der anderen overtuigd Zij en zij alleen heeft de tegenwoordige inrichting dier schooi gewild; wij kunnen zeggen, zij heeft die school met hare onder wijzeressen aan de gemeente opgedrongen. Gaarne willen wij gelooven, dat 2ij onkundig is van wat er op die meisjesschool voorvaltmaar zij kan bet ons niet euvel duidendat wij bepaalde eischen stellen, nu wij ons moesten laten wijsmaken, dat de wijzen in den gemeenteraad de beste keus deden. Die eischen zijn niet overdreven. Want immers is het billijk en natuurlijk als wij vragen; dat er geen wanorde zij in de school; dat de onderwijzenden sa menwerken; dat het onderwijs goede vruchten doe hopen. Zijn onze informatiën juist, dan laat een en aüder veel te wensehen over en bij menigeen komt de vraag op, of de doordrijvende partij de belangen der jeugd wel behartigd heeft, toen zij die school en dat perso neel gaf. Wij voor ons meenen, dat wij ten aanzien van het onderwijs ons oordeel nog moeten opschorten maar in de andere grieven, zoo die gegrond zijn, zou nu reeds kunnen voorzien worden. Ja, het zou wen- schelijk zijn dat men daarmede niet talmde, want het is gemakkelijk te begrijpen, dat gebrek aan orde, dat onverschilligheid der leerlingen, die daarvan het gevolg zijn moet, hoogst nadeelig werken. Misschien zullen de ouders belanghebbenden zich wel doen hooren eu zal daardoor een noodig onder zoek worden uitgelokt. Voor ditmaal achten wij het voldoende de aandacht er op te vestigen dat, naar het oordeel van velen, juist die school, die zoo geheel het product is der behoudsmannen, in meer dan een opzicht het meest te wensehen overlaat. XX. LUST VAN VERKOOPINGEiY. Datum, Plaats. Voorwerp. Notaris, 4 Feb. Goes, 5 Goes, 11 12 14 21 22 22 27 Oudelande, Rotterdam, Colijusplaat, Hoedekensk. Wolfaartsdijk. Heinkenszand, Goes, Yerseke, Hoveniering, Pilaar. Meubelen, Paardekoopcr cn v. d. Bussche. Woonhuis en Bouwland, Prumers. Verpacht. Vlasl. mr. de Kuijper. Inspan v. d. Moer. Verpachting, Rembges. Kakebeeke. Pilaar. Pilaar. Rembges. 12/13 Mrt. Yerseke, Inspan. Bouwland, Tuin, etc. Inspan, Inspan en meu belen, mr. van Dam 280ste STAATS-LOTEKIJ. Prijzen van J 100 en daarboven. 5 kl. 14e lijst. No. 16669 ƒ1500; no. 13496 18920 19401 ƒ1000; no. 10466 17145 18882 ƒ400; no. 3386 4241 4763 10041 17164 200; no. 1033 1100 1266 1525 2133 6943 7396 8090 8338 9263 9997 10101 11705 13335 13568 16776 17643 18071 18957 18996 19373 19445 ƒ100. 15e lijst. No. 3363, 5254,7226, 15777 en 17379, 1000; no. 18915 400; no. 633, 5688, 7397 en 16845, ƒ200 no. 1490, 2244, 3693, 3784, 6780, 7343, 8258, 8990, 16881, 17239, 8029 en 19010, 100. van 29 tot en met 31 Jan. 1873. Ondertrouwd: den 31, Willem de Waard oud 47 j. wedr. van Wilhelmina Remijnse met Maria de Jager j. d. oud 35 j. Cornells Winkels, jm. oud 29 j. met Adriana Bokelaar oud 27 j. weduwe van Albertus Carolus Feijt. Gehuwd, Geboren en Overleden Geene CORRESPONDENTIE. Het ingezondene over „Levensverzekering' hopen wii spoedig te plaatsen.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3