BUITENLAND. gemeente van zelf of op aanvrage de loonen hunner on dergeschikten verhoogen. En ze zouden dat zeker nóg meer algemeen doen, wanneer niet juist de »philantropen," zij, die als kampioenen voor 't werkvolk op treden, hun werk op de goedkoopste wijze zoch ten gedaan te krijgen. Dat kan ook onmogelijk samen gaan! Men schrijft aan de N. Rotterd. Courant In de couranten wordt de nieuwe Pruisi sche premier meest altijd graaf Von Roon ge noemd. Ten onrechte; want de juiste naam is Van Roon. De vader van den Pruisischen Minister was een Hollander, namelijk graaf Bentinck, de vriend van Prins Willem V, die, na het mis lukken zgner contra-revolutie in den Haag, naar Westfalen uitweek. Daar trouwde hij met een meisje uit den hoerenstand. Dat hu welijk was morganatisch, want Bentinck was als graaf van Kniphausen (wie herinnert zich niet de Kniphauser vlaggraaf van het Duit- sche rijk en kon slechts trouwen met eene rijksonmiddelbare. Twee zonen werden Bentinck geboren, die den naam kregen van Van Roondaar Bentinck heer was van Roon en Pendrecht. Na Bentinck's dood vindiceerden deze zonen (de tegenwoordige minister en zijn overleden broeder) hun recht op Kniphausen voor het Duitsche Bond. Dit proces heeft veel gerucht gemaakt en is geëindigd, meen ik, met eene schikking in der minne. Van Roon was niet geadeld, toen hij nog als generaal te Dussel- dorf resideerde. Daar de verpleging van den mond en de tanden volgens het oordeel van alle geneesheeren noodzakelijk en heilrijk voor de gezondheid der menschen is en voor veel lijden en onaangenaamheden bewaart, zoo is het plicht hiervoor het beroemde met het glansrijkste ge volg bekroonde Anatherin-Mondwater van Dr. Popp, k. k. Hof-Tandarts te Weenen, in herinnering te brengen. Geen middel werkt zoo spoedig en zeker tegen tand steen, bulten, gezwellen, bederf in den mond, zelfs tegen scorbuut, als dit heerlijk sap, dat daarenboven voor gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziektenis. Opwekkend, verfrisschend, den adem reinigend, werkt het vooral op de tanden, welker ge zondheid en natuurlijke kleur bewaard en weder her steld wordt. Het verdrijft den wijnsteen, de pijn aan holle of branderige tanden en heelt het licht bloedend tandvleesch. Tegen elke tandpijn (rhumatisch of zenuw achtig) werkt het snel en zeker en bewaart den wel riekenden adem, terwijl het alle schadelijke bestand- deelen uit den mond verwijdert. De zegenrijke wer king van dit sap, kan daarom allen tandlijders niet genoeg aanbevolen worden. R,ecbtszals:en. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft op 13 Januari 1873 de navolgende vonnissen uitgesproken als I. J. S. 56 jaar, arbeider, zonder beroep of vaste woonplaats noch middel van bestaan, geboren te 's Gra venpolder, thans gedetineerd in het huis van arrest te Goes, schuldig verklaard aan landlooperijveroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfs dwang, met bevel, dat hij na net uiteinde zijner ge vangenisstraf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zal worden overgebracht. II. M. V. G. 30jaar, zoon van Abraham, landbouwer geboren en wonende te Kortgene. P. V. L-, 34 jaar, zoon van Mar in us, koopman, geboren te Camperland, wonende te Wissenkerke, beklaagd van moedwillige mishandeling; de eerste schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werk beletsel van meer dan 20 dagen veroor zaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstan digheden; veroordeeld tot eene geldboete van ƒ12, subsidiair in een gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het geding ten zijnen aanzien ge vallen, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De tweede daarvan vrijgesproken, de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den Staat. III. A. Af., arbeider te Camperland, Wissenkerke, defaillant, schuldig verklaard, lo. aan eenvoudigen diefstal, 2o. medeplichtigheid aan eenvoudigen diefstal door met weten, dat de goederen gestolen waren, ze te helen, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en in de kosten van dit rechtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, alles bij verstek. IV. C. D. B. zoon van Benjamin, opperman, 19 jaar, wonende te Goes, defaillant, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, gee nerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, geldboete van ƒ8,subsidiair in een cellulaire gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten van het geding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang, alles bij verstek. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Heinkens- za,nd mr. T. G. A. Slingeland, thans kantonrechter te Kortgene. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage werd gistermorgen behandeld de zaak van den Sche- veningschen visscher, Cornelius Verhei], die den 5 Janu ari, onder de predikatie in de Ned. Hervormde kerk opstond en luide tot den leeraar riep; „houd je mond, leugenaar," waarna hij ijlings de kerk verliet. Jhr. mr. B. C. de Jonge, subst. officier van justitie requireerde schuldig verklaring met veroordeeling van den beklaagde tot gevangenisstraf van 14 dagen, be nevens twee geldboeten van 8. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Heinkenszand, Johan nes Adriaan Risseeuw te Schoondijke. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van Woensdag, met 31 tegen 2 stemmen, die der heeren Kuiper en Jager, aangenomen de voordracht van Burgemeester en Wethouders en den schoolopziener in het 3e district van Noord-Holland, om den heer Ph. Rank Az. te ontslaan als hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenschool L. A., aldaar. In diezelfde zitting is besloten een kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen opterichten. De hooldonderwijzer te Ureterp in Friesland geeft, reeds gedurende drie winters, aan verscheidene jonge lingen privaat-onderwijs in de landbouwkunde. Onder zijne leiding is aldaar ook eene vereeniging i pgerielvt van bejaarde landbouwers, die 's winters om de 14 dagen vergaderen, in welke bijeenkomsten alleen land bouwzaken worden besproken, en die getrouw worden bijgewoond, ofschoon sommige leden een uur ver af wonen. Misschien is mede een gevolg daarvan, dat er, onder het beheer van dat dorp, reeds voor ƒ609 a ƒ700 aan gras- en klaverzaad is uitgezaaid ter ver betering van de zandgronden en ter bevordering van den wisselbouw. Uit Parijs schrijft men onder dagteekening van 28 Januari het volgende: Geheel Parijs is heden vervuld van de prin sen van Orleans. Wat zegt NemoursWat doet d'Aumale? Heeft de graaf van Parijs gespro ken? Waar is Joinville Is er ook bericht van MontpensierMen wil volstrekt, dat de prin sen iets van zich doen hooren en heden is aan dezen wenseh weêr voldaanwant Nemours heeft door zijn secretaris een brief laten schrijven aan Figarodie gisteren het ge sprek tusschen den hertog en generaal de Maudhuy had opgenomen uit den mond van z-ekeren Labbé, die het weder van iemand had, aan wien de ge neraal het had verteld. Uit het schrijven van Nemours blijkt echter, dat hij den graaf de Chambord voor den wettigen vertegenwoordiger houdt van het monarchale begrip en mocht Frankrijk tot de monarchie terugkeeren, dan zou Hendrik V in geen der prinsen van Orle ans een meded'nger vinden.» Wat de quaestie der vlaggen betreft, - de hertog beschouwt die als niets beteekenend. '1 en allen tijde heeft men, zoowel in Frankrijk als in andere lauden, van vlaggen zien verwisselen, zonder dat iemands oo 7 eer er door gekrenkt is. //Wij beiden, die thans de driekleur dragen, generaal, hebben eens de witte cocarde gedragen en waarom zouden wij ze niet weêr mogen dragen?" - heeft de hertog gezegd. Hoezeer men den prinsen van Orleans ook genegen is, dergelijke taal is niet consequent met hetgeen zij vroeger hebben gezegd en ge daan. De vlaggen zijn natuurlijk als zoodanig van geen beteekenis, maar wel als vertegenwoor digende beginselen. De witte vlag is het oude regime, het Frankrijk van vóór 1789; de driekleur is het accepteeren van de revolutie, hetgeen Chambord nooit doen zal, gelijk hij, die oprecht en eerlijk is, op gevaar af van alle kansen op den troon te verspelen, ronduit verklaard heeft. Als d'Aumale schrijft, dat hij gehecht is aan le drapeau(tricolore) chéri de la France en als de graaf van Parijs spreekt van les immortels prin cipes de 1789, dan is tusschen hen en den graaf de Chambordal vertegenwoordigen zij in hunne personen ook de twee takken der Bourbons, dat is der Fransche koningen, een zoo groot ver schil, dat men er niet met zekere luchtigheid over heen mag stappen, als gold het slechts de kleur van een stukje dundoek. In ieder geval moet het in de prinsen van Orleans worden afgekeurd, dat zij, als zij iets te zeggen hebben tot Frankrijk, dit langs om wegen doen. Die manier is hunner niet waar dig. Nemours sprekende met Maudhuy en Maudhuy sprekende met een derde die het gesprokene voor Figaro schrijft, is niet prin selijk. Een soort van politieke geloofsbelijdenis, uit zoo hevigen mond gevallen moet direct tot Frankrijk komen. Te Madrid is weder een kabinetscrisis op til; het ministerie Zorilla heeft nog wel altijd den steun van de meerderheid der Cortes, maar de drang zou dezen keer uitgaan van de kroon. Koning Arnedeus, zegt men, is op het punt om zich met maarschalk Serrano te verzoenen. In die omstandigheden zou eene crisis vreemde gevolgen kunnen hebben. Zorilla, de president, is wel bereid voor den wil des Konings te wijken maar uit zijne' woorden zeiven is op te maken, dat het nog lang niet zeker is of zijn ambtgenooten zoo licht te bewegen zijn hunne plaatsen aan de tegen standers in te ruimen. Clericale bladen willen weten, dat de koning Zorilla scherpe woorden zou hebben toegevoegd over de traagheid in het te keer gaan van de Carlistische woelin gen, en Zorilla zou zijn best hebben gedaan om den Koning te bevredigen, zonder dat dit gelukte. De clericalen verwachten daaruit eene nederlaag voor de liberalen. Intusschen wor den overwinningen op de Carlislen gemeld. Yan andere zijde, dat in Malaga en omstreken voor de Carlisten wordt geworven a 500 realen hand geld en een soldij van 8 realen daags. De dus geworvenen worden op Catalonië gericht. Dit zou niet voor de regeering pleiten. Maar bei derzijds zijn de berichten even weinig gaaf voor waarheid aan te nemen. Uit Belüië schrijft men, dat de quaestie van het met Nederland gesloten traetaat al meer en meer gewicht erlangt en de politici ernstig bezig houdt. Van alle kanten wordt het Bel gische kabinet beschuldigd, bij de onderhan delingen het landsbelang verwaarloosd, maar daarentegen zekere particuliere belangen zorg- vuldigd behartigd te hebben; zoo b. v. wijkt het nieuwe tracé van den spoorweg Antwerpen- Gladbach af van de rechte lijn, en laat het de kantons Peer en Bree onaangeroerd, die dus ten eenenmale van spoorwegverbinding verstoken blijven en alle hoop verliezen ook zulk een baan te bekomen, hetgeen als een oudergang voor het Limburgsche Kempenland is aan te merkendoch bij wijze van vergoe ding loopt de nieuwe weg over eene lengte van eenige kilometers langs de mooie bezittin gen te Achel van den heer de Theuxvoor zitter van den ministerraad. Is het waar, dat de heer de Theux, bij de samenstelling van STATISTIEK.EJ O T> G? A V EJ KT. Bevolking der onderstaande gemeenten op 31 December 1872. Geboren. Overleden. Huwelijken. In de gemeente gekomen. Uit de gemeente vertrokken. Verdeeld in TOTAAL. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. liervormd. roomsch. chr. geret'. israëliten. andere gezindten. man. vrouw. totaal. Cats. Colijnsplaat. Kapelle. Kortgene. 14 41 47 24 20 52 44 16 34 93 91 40 t 8 33 37 18 7 48 33 11 15 81 70 29 6 17 17 10 16 47 62 30 16 38 66 20 32 85 128 50 18 47 82 38 23 36 78 26 41 83 160 64 561 1811 1516 1031 10 1 29 1 22 203 136 3 4 2 298 985 850 516 295 1034 831 521 593 2019 1681 1037

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2