BUITENLAND. STATISTIEKE OPGAVEN. Stoete en Hermans lof voor de juiste opvatting hunner rollen. In Mei 1874 zal het 25 jaren geleden zijn, dat koning Willem III als hoofd der Nederlandsehe regeering is opgetreden. Met het oog hierop heeft zich nu reeds te Am sterdam eene commissie gevormd, met het doel eene volksvereeniging op te richten onder de zinspreuk koningsgezindheid en vaderlands liefde, om door die vereeniging binnen de hoofd stad een luisterrijk feest te organiseeren ter viering van 's Konings 25jarige regeering. Wij verwachten, dat het goede voorbeeld, door de hoofdstad gegeven, te zijner tijd overal in het land navolging zal vinden. Onder aller lei omstandigheden toch heeft Willem III ge toond een echt constitutioneel vorst te zrjn, die, in tegenstelling van zoo veel andere vor sten, den plechtig bezworen eed op de grond wet steeds getrouw en consciëntieus is nage komen, om er niet van te spreken, dat hij ook in veel andere opzichten heeft getoond waardig te zijn aan het hoofd te staan van een volk als het Nederlandsehe. In de raadsvergadering der gemeente Ka- pelle van jl. Maandag is, op verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer P. J. v. d. Mandere als Secretaris dier gemeente. Z. M. heeft aan D. J. J. Marinissen te Middelburg, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Zeeland, en in zijne plaats als zoo danig benoemd G. A de Looze, apotheker te Zierikzee. Uit Oud-Vossemeer schrijft men, dat daar in vergelijking van vorige jaren, weinig oes ters en mosselen worden gevangen en de prij zen dientengevolge zeer hoog zijn. De premie-trekking der leening voor den bouw van 1000 burgerwoonhuizen te Amster dam, die den 15 dezer had moeten plaats heb ben, is in eene vergadering van aandeelhouders tot 15 Maart e. k. uitgesteld. De Ned. Spectator verneemt, dat in de laatste dagen een zestiental ontwerpen zjjn in gezonden, als antwoorden op de uitgeschreven prijsvraag, voor een gedenkteeken ter vereeu wiging der nagedachtenis van de gesneuvelden op de Citadel van Antwerpen. Naar men meldt vorderen in de fabriek van de heeren Van Enthoven en C°. te 's Hage, de voorbereidende werkzaamheden voor het gie ten van het standbeeld van de Nimf goed; deze arbeid is opgedragen aan denzelfden er varen vormmaker, die ook voor de standbeel den van Vondel en Boerhave dit werk heeft verricht. Reeds begint het beeld langzamer hand in zijn leemen omhulsel te verdwijnen, waaruit het later in metaal zal herrijzen. De beide armen, waarvan de eene een standaard omhoog houdt, worden afzonderlijk in bewer king genomen. Men berekent met de vorming van het beeld over vijf maanden gereed te zijn. Naar de A. Ct. verneemt zullen zich de volgende week eenige jongelieden van Dalfsen naar Amerika begeven, welke dit jaar voor de nationale militie moeten loten, dus klaarblij kelijk met het doel zich aan den dienst te ont trekken. Per telegraaf meldt men ons uit den Haag Behageleen der verdachten van den dub belen moord, is gisteren avond uit België, waar hg was gearresteerd, door de Haagsche politie afgehaald en naar het huis van arrest alhier overgebracht. Men schrijft uit Deventer: Sedert een paar dagen hebben we strenge vorst. De landbouwers verheugen er zich zeer over, daar het op de landerijen en in de booinen wemelt van ongedierte, waarvan deze, zoo de landbouwers meenen, door het thans heerschende weder gezuiverd worden. De boterprijzen hebben eene buitengewone hoogte bereikt. Men besteedt reeds ƒ36 a ƒ37 per 20 kilogrammen, zoodat de prijzen sedert de vorige week een verhooging van ƒ7 a ƒ8 per 1/8 ton ondergaan hebben. De IJsel is weder buiten zijne oevers ge treden. Alle uiterwaarden zijn geïnundeerd. In de Rotterdamsche bladen komt een naamlooze oproeping voor aan de „1400" Rot terdammers, die door het aannemen van bet aanhangig wetsontw erp kiesbevoegd zullen wor den, om door het opgeven van naam en adres blijk te geven, dat zij genoemd wetsvoorstel wenschen te steunen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De heer P. D. Broekman, ijkmeester te Maastricht, is bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken verplaatst naar Rotterdam, ■e KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bij de onlangs door den gemeenteraad van Leeuwar den vastgestelde nieuwe verordening, regelende het ge tal der onderwijzeressen aan de openbare lagere scho len, is bepaald, dat, waar dit, naar het gevoelen van den districischoolopziener en den betrokken hoofdon derwijzer, wenschelijk wordt geacht, hulponderwijzers der 2e en 3e klasse door hulponderwijzeressen, des vereischt bevoegd tot het geven van onderwijs in de vrouwelijke handwerken, kunnen worden vervangen. Van die bepaling zal thans voor het eerst reeds in rui me mate worden gebruik gemaakt. Door Bui gemeester en Wethouders zijn thans zes voordrachten in genoem den zin aan den Raad ingediend. De jaarwedde voor iedere betrekking is ƒ350. In de Gemengde berigten van ons vorig nom- mer maakten wij melding van het ongeluk een Engelse!» schip,, met landverhuizers aan boord, overkomen, door de aanvaring van eene onbekende stoomboot. Thans verneemt men omtrent de geschiedenis van dat schipde Northfleet" genaamdhet navolgende. Vóór ruim twintig jaren werd het gebouwd om op China te varen en gekocht door den welbe kenden reeder Duncan Dunbar. Na diens dood ging de Northfleet over aan John Patten en zij werd nu onlangs bevracht door de firma Edwin Clark Ponchard fy Co., Victoriastreet S. W. te Londen. Deze firma was aannemer der Tasma- nieche brievenmalen en spoorwegen en scheepte 350 spoorweg-arbeiderswaarvan sommigen met hunne vrouwen en kinderenmet de Northfleet, naar Hobart Town. De bemanning van het schip en eenige gewone passagiers waren gezamenlijk 40 in getal en de lading hield slechts 450 tonnenlast. Den 13 Januari liet de sleper de Northfleet te Gravesend achter, en den 17 kwam het schip op de hoogte van Dungeness, doch het werd door noodweer ge dreven om de reede van Margate te zoeken, op den 19 Januari. Den 24 zette het weder zeil, doch het kwam niet verder dan Folke stone en was genoodzaakt wegens slecht weêr terug te keeren. De loods oordeeldeom de talrijke ten anker liggende schepen voor Mar gate op nieuw naar Dungeness te moeten stevenen en liet aldaar het anker vallen. Een hevige wind, die gunstig was, stak op en nu schijnt het plan geweest te zijn het anker weder te ligten doch dit is niet duidelijk. Hoe dit zij, omstreeks half elf in den avond van Woensdagterwijl de loods zich in de groote kajuit bevond en de kapitein insgelijks beneden was, zag de ankerwacht eene stoom boot recht op het schip aanloopen en riep »Wat voor stoomboot zijt ge? waar wilt gij heen Op dit geroep kwam evenmin als op de vier of vijf herhalingen er van antwoord, hetgeen moet toegeschreven worden aan de omstandigheid dat het scheepsvolk der stoom boot uit vreemdelingen (men zegt Spanjaarden) bestoud. Spoedig daarop geschiedde het aan- stooten en ontstond er een groot lek onder de waterlijn. De pompen werden in gang ge bracht, de reddingsboot uitgezet en de vuur pijlen opgelaten, doch na ongeveer drie kwar tier uurs zonk de Northfleet met 280 menschen aan boord, onder de angst- en wanhoopkreten van mannenvrouwen en kinderen diein het donker in hun nachtgewaadzoo als zij uit de kooien gevlucht waren door elkander woelden, vrouwen hare kinderen, mannen hunne vrouwen zoekende. Zulk een tooneel is niet te beschrijven, hoewel de dagbladen er zeer lange verhalen van leveren met vermelding van bi- zonderheden waartoe een levendige verbeelding van den schrijver of van den schipbreukeling het meest bijdraagt. De loods heeft eene verklaring afgelegd, die daarop nederkwam dat hij, zoo als boven reeds is gemeld, door de menigte van vaartuigen die zich elders bevonden, het best oordeelde de reede van Dungeness te kiezen, Toen de stoomboot naderde, was hij beneden in de kajuit of salon en hij hoorde het geroep «loods, loods, kom bo ven!» Op het dek gekomen, alwaar de kapitein insgelijks onmiddelijk verscheen, kon hij nog juist de stoomboot achteruit zien stoomen om vrij te raken van het middenschip der North fleet. Alle lichten waren op hunne plaats. Hij verzocht alstoen den kapitein bet pompen te bevelen en beraadslaagde vervolgens met hem wat te doen. Tengevolge daarvan gaf de kapitein last dat noodvuren aangestoken en noodseinen gegeven zouden worden. Al de vuurpijlen wer den tegelijk opgelaten. De verwarring, welke middelerwijl ontstaan was, belette elke geregelde handeling en de mannen wierpen zich op en in de booten. De loods begaf zich in het tuig en zag een menigte menschen in het water wor stelen. Tot zijn bezinnen gekomen ontdekte hij de kruissteng van de bezaansmars; hij bereik te die zwemmende en hield er zich op tot hij gered werd. Uit Weenen wordt gemeld dat het bezoek van den Duitschen keizer aldaar, ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling, officieel is aangekondigd, en op last van keizer Frans Jozef reeds nu toebereidselen gemaakt worden om Wilhelm in de eerste dagen van Juli a. s. luisterrijk te ontvangen. Juist in die dagen zal het zeven jaren geleden zijn, dat Wilhelm, niet als keizer, maar als koning van Pruissen, na Sadowabijna op een andere wgze de hoofd stad van Oostenrijk ware binnengetrokken. - Wilhelm zal zich na het bezoek van de ten toonstelling naar Wildbad-Gastein begeven, doch vóór den zomer (in April) zal hij de gast zijn van Czaar Alexander II. Onlangs hebben wij medegedeeld, dat de rijkskanselier van Duitschland op zijn ver zoek was ontheven van zijne betrekking als minister-president van Pruisen. Bij de be raadslagingen over de begrooting van buiten- landsche zaken in het huis van afgevaardigden heeft hij nu voor het eerst het woord gevoerd, en verklaard, dat de taak welke hem was op gelegd, hem te zwaar was geworden, dat zijne gezondheid zwakker werd, en dat het hem onmogelijk was als minister-president alleen de verantwoordelijkheid van alle regeerings- maatregelen te dragen. Hij voegde er bij, dat overigens de richting van het Pruisische minis terie niet was veranderd. Een niet-Pruisischen rijkskanselier achtte prins von Bismarck onmo gelijk; en hij deed de eenheid tusschen het keizerrijk en Pruisen, welke in den persoon Bevolking der onderstaande gemeenten op 31 December 1872. GEMEENTE Geboren. Overleden. o o v a X In de gemeente gekomen. Uit de gemeente vertrokken. Verdeeld in TOTAAL. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. hervormd. roomsch. chr. geret'. israëliten. andere gezindten. man. vrouw. totaal. Driewegen. Ellewouts'lijk. Fort Bath. 'sHr.Abtsk.c a. Oudelande. Ovezand. Billand. Waarde. 21 20 13 8 14 14 29 22 17 19 9 7 13 15 12 23 38 89 22 15 27 29 41 45 12 9 6 3 13 10 19 16 11 4 5 5 7 6 6 10 23 13 11 8 20 16 25 26 6 8 4 2 6 4 8 8 25 27 49 32 24 28 43 15 18 24 33 15 29 61 30 12 43 51 82 47 53 89 73 27 25 27 36 29 21 45 42 26 22 26 18 22 36 38 29 22 47 53 54 51 57 83 71 48 471 698 430 223 514 241 832 616 54 8 16 66 63 663 106 28* 37 21 17 45 9 92 6 1 267 352 234 149 303 425 491 347 295 382 212 147 319 479 456 389 562 734 446 296 622 904 947 736

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2