WEIDE GEMENGDE BERICHTEN. LIJST VAJV VfMOOPIM. BURGERLIJKE STAND GOES, UIT DE HAND TE PACHTEN AANZIENLIJKE VERKOOP1G BOOM EN, ia IJzendijke en Waterland-Oudeman. Donderdag §0 Januari 1873, Dinsdag den 4 Februari 1873, taat een te krasse handeling zou zijn, vooral nadat het Nederlandsche parlement het heeft goedgekeurd en het in de Staats-Courant is afgekondigd. Ik geloofdat de oud-mi nister zich hier vergist, en dat de Staten-Ge- neraal het tractaat nog niet hebben behandeld alleen is in de Staats-Courant bericht, dat de overeenkomst onderteekend is te Brussel.) Dit besluit der linkerzijde doet het kabinet aan een ernstig gevaar ontkomen, want het is moge lijk, dat eenige leden der linkerzijde zich bij deze gelegenheid zouden aangesloten hebben bij de oppositie, en dan zou de verwerping van het tractaat den heer Malou en zijne ambtge- nooten tot het nederleggen van hunne porte feuilles hebben genoodzaakt." Het gerechtshof Queen s Bench in de hoofd stad van Hngeland heeft zich in de afgeloo- pen week zeer befaamd gemaakt. Na de ver oordeeling van twee parlementsleden, wegens aanranding der waardigheid van het hof, werd te Brighton eene bijeenkomst gehoudeD, waarin de handelingen van deze rechtbank en van hare leden nog krachtiger gehekeld werden, zoodat de president eergisteren den procureur-generaal aanbeval er kennis van te nemen en de schul digen op te sporen. In dezelfde zitting werd verworpen een beroep van een vonnis, betrek king hebbende op de bijeenkomsten in Hyde- park. Een der aanvoerders van de bijeenkomst in genoemd park, ter gunste van de geker kerde fenians gehouden, werd tot een boete van 5 met 2 kosten veroordeeld, krachtens eene bevoegdheid aan den minister van open bare werken, den heer Ayrtongeschonken, in gevolge eene wet het vorige jaar door het par lement, naar het schijnt onder een misver stand - uitgevaardigd, en waarvan de minister, volgens het verwijt van eenige parlementsle den, misbruik maakt, met schending van het vertrouwen, waarin genoemde wet toegestaan werd. (Een zonderlinge wijze van wetgeving, doch die bij de algemeen bestaande wanorde in wetgeving en rechtspleging niet zoo vreemd luidt). Bij den grooten raad van het kanton Geneve is ingekomen een protest van den vicaris-ge neraal Dunoyer en 44 andere katholieke gees telijken tegen het ontwerp van wet op de katholieke eeredienst. Zij verklaren zich nooit aan zülk eene wet te zullen onderwerpen, nooit een anderen dan door den Paus benoém- den bisschop te zullen erkennen en nooit van staatswege een geestelijke betrekking te willen bekleeden. Het Journal de Genève. maakt dé opmerking, dat dus, bij aanneming der wet, voor die geestelijken niet anders zal overblij ven dan een afzonderlijk kerkgenootschap op te richten, want dat zij alsdan niet in hunne tegenwoordige functie zullen kunnen blijven; zonder zich vooraf aan de wet te hebben onderworpen. Bij de wetgevende macht der Vereenigde Sta ten van Sloord-Amerilia is aanhangig het voorstel tot opneming van Colorado als acht endertigste staat in de Unie. Op dit voor stel, door de commissie voor de territoiriën in gediend, is van den heer Hooper, vertegenwoor diger van Utah, ingekomen een amendement strekkende om Utah, ouder den naam van De- seret, als negen-en-dertigste staat op te nemen, en een sub-araendement van den heer Gargant heeft ten doel de veelwijverij in Utah te ver bieden. In het rapport der commissie uit het huis der vertegenwoordigers wordt gezegd, dat na de voldoening van alle vorderingen, door par ticulieren ingesteld ter zake van de schade door de Alabama veroorzaakt, het dan nog over schietende bedrag van de aan Amerika door het Geneefsche scheidsrecht toegekende som in de schatkist der Unie moet gestort worden. De Haarl. Courant bevat eene advertentie, waarbij in Engeland gevraagd worden hoofd- en hulponder wijzers, met een weinig kennis van 't Fransch, Duitsch en Engelscü. Acten zijn geen vereischte, salaris, eerst weinig, is voor uitbreiding vatbaar. Adres franco den heer H. C. Meck, 117, Minories, Londen, E. Zekere J. K.houtzager, te Drunen woonachtig en te Waalwijk werkzaam, had Woensdagmorgen zijn ge woon ontbijt genomen, bestaande in ongeveer 1 pd. brood. Tegen den middag ging hij een weddingschap aan om 40 zoogenaamde beschuit/bollen op te eten. Deze taak volbracht hij onmiddelijk. Daar hij echte nog niet verzadigd was, presenteerde mem-hem er nog twintig, die even als de 40 vorigen hun weg naar zijn maag vonden. Hierna begaf hij zich aan zijn werk alsof hij zijn gewonen maaltijd gebruikt had. Alles is maar een gewoofttel Donderdag morgen begaf zich de landbouwer J, te Bocholz naar het land, om daar eenige werkzaam heden te verrichten. Toen men hein op den gewouen tijd niet zag huiswaarts keeren, ging men onderzoek doen en vond men hem met afgesneden hals op' 'i veld liggen. De ongelukkige had zich zeiven van 't leven beroofd. De oorzaak is onbekend. Verleden week vermaakten zich te Eijsden eenige kinderen met het in beweging brengen van een dorsch- machine, toen een van hen met de hand onder de ma chine geraakte, waardoor die hand geheel werd verplet terd en onmiddelijk afgezet moest worden. Men beweert, dat de vrouwen niet kunnen uit munten in wiskundige wetenschappen. Zekere miss White, te Manchester in ühïo, heeft die bewering ge logenstraft. Zij bezocht daar het Antich-college. De hqogleeraar in de waterbouwkunde was gewoon elk jaar, bij het einde van den cursus, aan de studenten een voorstel optegeven, waaruit hunne vorderingen konden blijken. Elk jaar gaf hij hetzelfde, omdat dit nog niet was opgelost, niettegenstaande hij reeds vijf tien jaar lang het gemiddeld aan 1000 jongelieden 'sjaars had opgegeven. Dit jaar, eindelijk, ontving de hoogleeraar de oplossing van genoemde 'miss White, waarvan hij nu, ua van zijne verbazing te zijn bekomen, terecht getuigde: wat vijftien duizend mannen niet vermochten, heeft één vrouw gedaan. Dit verschijnsel intusschen is meer gezien maar niet op het gebied der wiskunde. AmhCt.J Verleden week werd een telegram medegedeeld om. trent een schip, met landverhuizers aan boord, dat in den nacht van den 22 op den 23 in het Engelseh kanaal, tusschen Foikestone en Dnngeness werd aan gevaren en in den grond geboord. De agent der Lfoyrf-maatschappij heelt aan de En- gelsehe dagbladen omtrent deze ontzettende ramp eeni ge bizonderheden medegedeeld, waaraan wij het vol gende ontleenen. Het schip, bestemd naar Hobart-Town, had, behalve een volledige lading koperwaren, ongeveer 400 land- vex-huizers aan boord. Het stoomschip, dat het - vaartuig in den grond voer, vervolgde rustig zijn weg zonder eenige hulp te verlce- nen. Dertig werklieden, die zich aati boord van de Northfleet (zoo heette 'tschip) bevonden, wisten,zich op een klem vaartuig te redden. De sleepboot City of London heeft nog 34 personen gered, terwijl men nog 21 anderen dacht te behouden, die op de hun ter hulp gekomen loodsboot hadden weten te komen. Ongelukkig schij nen al de overige passagiers verdronken te zijn. Men onderstelt, blijkens'ëene depêche a&n de Lloyds, uit Dover, van Donderdagmiddag, dat de steamer, die de Northfleet in den grondheeft gebooi'd, een Portu- geesch vaartuig is. Allerwege zijn orders gezonden om, zoo mogelijk, het schip aan te houden. Het blijkt, dat de matrozen op de Northfleet tijdig alarm hebben ge geven, maar de schok had plaats, voordat het schip kon uitwijken. De paniek aan booi'd moef vreeselijk zijn geweest zijn. De hartverscheurendeta*CWM-'dersvrpttwen en kindereu werden een mijl in de róiMfié'gêltöord.' En de vreemde steamer ging maar altijd rustig zijn weg. Men vreest, dat minstens 321 personen zijn ongekomen, Er heerschte zulk eene verwarring aan boord, dat de kapitein, om gehoorzaamd te worden, op sommigen deed schieten. Het schip is op een ondiepe plaats gezonken, zöodat de ra's bovên de golven uitsteken. De Board of Trade heeft 100 pond sterling uitgelpofd aan dengene, die eerjïge aanwijzing kan doen omtrent den steamer, die de Northfleet. in den grond boorde. Men denkt, dat hij van Antwerpen kwam. revogel en Johanna Katsman. Levenloos Geboren den 26, een kind van de vrouwelijke kunne vari Jacob'Nonnekes en Ka- tharim Breeker. Datum. Plaats. 28 Jan. Goes, 29 Goes, 29 u Goes, 29 Wolfaartsdijk. 30 IJzendijke, g0 Waterland- 31 Oudëman, Veere, 4 Feb. Goes,, 11 Rotterd. 12 Golijnsplaat, 14 Hoeiiekensk. 21 Wolfaartsdijk. 22 Heinkenszand, 22 Goes, 27 Yerseke, 12/13 Mrt. Yerseke, Voorwerp. Notaris. Baai, regenjas sen, reisdekens, mr. van Dam. Woonhuis, etc. Paardekooper Tuin, v. d. Bussche. Inboed. én woonh. Kakebeeke. Boomen, )mr. Brevet idemen mem. )Dobbeiaere. Houtwaren, v. Rijsoort van Meurs. Hoveniering, r Pilaar. Verpacht, vlasl. mr. de Knijper. Inspan v. d. Moer. Verpachting, Rembges. Inspan. Kakebeeke. Bouwland, Pilaar. Tuin, etc. Pilaar. Inspan, Rémbges. Inspan en meu belen, mr. van Dam 280ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. Twaalfde lijst.- No. 5756, 9878, 10393, 13122 en 19321, ieder 1000; no. 60i8, 10449 en 19156, ieder ƒ400; no. 2130, 7533, 7857, 9306. 10290, 14884, 17484, 19660 en 19914, ieder ƒ100. van 24 tot en met 27 Jan. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geborenden 25, Marinus Johannes, z. v. Johannes Sclieffers en Neeltje Kooman. Overleden den 25, Cornells Jacobus 1 d., z. v. Leendert Reijerse en Francina Pieternella du Boo; Hendrik Daniel van den Ende, 36 j,, jm.; Marinus, 10 j., z. v. Geerard Sie- ADYBRTENTIËN. Ondertrouwd L. POSTHUMUS met ISABELLE van EMDEN van Zwolle. Goes, 27 Januari 1873. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde vader NICOLAAS MEIJER, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Hoedekenskerke, 23 Januari 1873. Uit naam zijner kinderen en kindskinderen, JAN GELOK. De ondergeteekende betuigt zijnen dank, ook namens zijne vrouw, kinderen en behuwd- kinderen', voor de velé en hartelijke'bewijzen van bélangstelling 'en vriendschap, ondervonden bij het op 24 dezer gevierde gouden bruiloftsfeest. 'sHeerArendskerke, 27 Januari. 1873. J. SLABBEKOORN. Bij brieven van mëérdërjarigvérklaring, ver leend door den Hoogen Raad der Nederlanden den '9 Januari 1873, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van den 19 Januari 1873, No. 14, zijn aan r MARINUS PIETER VAN DER WEELE, gedomicilieerd te Borsselengegeven al de rech ten bij de wet aan meerderjarigen toegekend, behoudens de bepaling van artikel 478 van het Burgerlijk Wetboek. C. J. FRANCOIS, Procureur bij den Hoogen Raad, ongeveer 6 Hectaren der hofstede /LANDLOST," gelegën in de ge meente Wiss.enkerke. Infbrmatiën te bekomen bij den heer J-. H. L. VADER van 'sGRAVENPOEDER te Wissenkerke. v3 t -jc,;yr i- j van a. tyr De Notarissen Mr. BREVET en DOBBE- LAERE zullen op 's voormiddags ten 9 4 ure beginnenpubliek verkoopen lOO zeer gave en rechtstammige Olmen Boomen, metende van 2 tot 2,70 Meters in de koörd; voorts eene groote partij Canada, Boo- metende tot 2,50 Meters; een partijtje Essclien tot 1,50 Meters en eenige "Wil gen opgaande Boomen; staande te IJzendijke op de hofsteden van de erven F. D. CORTVRIENDT in den Eilaudpol- der gemeente IJzendijke, en in' Röovershoek gemeente Waterland-Oudeman, in de nabijheid van den Keiweg van Waterlandkerkje naar Ou deman, alles bij uitgezette plakbiljetten verder geadverteerd. De Notaris J. M. PILAAR zal verkoopen voor de wede. en erven JACOBUS ALMEKINDERS, op des avonds ten 7 ure,, te Goes, in het koffie huis de Prins van Oranje eene HOVBNIERING, aan den Cingel te Goes, bestaande in HUIS SCHUURTJE en TUIN ter grootte van 12,37 centiaren. men.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 4