BUITENLAND. STATISTIBKE OPGAVE INT. Gelukkig de werklieden en de patroons, waar onder zulk een goede geest heerscht Als tegenhanger van den moord, gepleegd in dé militaire strafgevangenis te Leiden, ver meldt het Leidache Dagblad eene daad, die wer kelijk geene geringe beteekenis heeft. De gezamenlijke gevangenen in genoemd de tentiehuis hebben, korten tijd na de vreeselijke daad van hun lotgenoot, aan de bevoegde auto riteiten het verzoek ingediend, om eenige gelden te mogen afstaan voor de nagelaten betrek kingen van den vermoorden bewaarder, welke gelden eene som konden beloopen van ruim 400. Hoewel dit verzoek niet kon worden inge willigd, is het toch een verblijdend verschijnsel voor den menschenvriend. Het Paleis van Justitie meent, dat het cri- mineele wetboek van het krijgsvolk te lande niet minder herziening vordert dan dat voor de marine. Stok-, riet- en klingslagen komen er maar al te veel in voor. In 1868 deed de Regeering een voorstel tot wijziging. Het werd in de afdeelingen der Kamer onderzocht, doch verder niet behandeld. Het is dus de schuld niet der Regeering, maar die der Kamer, dat het crimineele wetboek nog niet veranderd is. Verder herinnert Het Paleis van Justitie dat eigenlijk ieder vonnis, volgens de militaire wetboeken geveld, onwettig is, omdat die wet boeken nooit behoorlijk zijn afgekondigd. {N. R. Ct.) Op last van den minister van koophan del in Pruisen zullen alle spoortreinen voor zien moeten zijn van een kistje met genees middelen en heelkundige benoodigdhedeu, om bij voorkomende ongevallen of plotseling ont stane ongesteldheden althans eenige hulp bij de hand te hebben. Dubbel practisch zal die maatregel zijn, als een geneesheer op den trein aanwezig is. Het kastje beslaat weinig plaatsruimte, het is 2 voet lang, 1 voet hoog en 1 voet breed. Pluksel verbanden, pleister, alles is voorhan den. 't Geheel kost 60 thaler. De Berlijn-Hamburgsche treinen zijn reeds van dit nuttig meubel voorzien. De aanvoerder van iederen trein is bovendien voorzien van eene uitvoerige instructie, waarmede hjj zich vertrouwd moet maken. De N. M. Ct. meldt, dat de Minister van Justitie het korps marechaussees wil uitbrei den, in het belang van betere veiligheid op het platte land. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De heer J. E. Slingervoet Ramondt te Zwolle is we gens vroeger en thans bewezen diensten door den ko ning van Italië benoemd tot ridder van de Kroon. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De Wel eerw. heer J. P. P. Clinge Doorenbos, pre dikant te Wilhelminadorp, maakte gisteren zijne ge meente bekend, dat hij overwegende redenen heeft, die hem doen besluiten het beroep naar Rijssen aan te nemen. De uitgave door de Maatschappij tot Nut van 't Al- femeen van het ^godsdienstig leesboek voor school en uis' van ds. P. H. Hugenholtz Jr., heeft aan twee le den van het departement Leeuwarden, de heeren J. Romeny en E. ti. Lasonder, predikanten aldaar, aan leiding gegeven om het voorstel te doen, dat in de aanstaande algemeene vergadering deze afdeeling als haar gevoelen te kennen geve, dat de uitgave van dit werk, waarin voor eene der richtingen op godsdien stig gebied wordt partij gekozen, niet is overeenkom stig art. 3 van de algemeene wet der Maatschappij, en voorts besluite, om aan deze eerste reeks van ta- fereelen geen tweede toe te voegen, waarop in het voorbericht het uitzicht wordt geopend, indien nl. de poging der Maatschappij gewenschten weerklank vindt en de algemeene vergadering alsdan tot de voortzet ting mocht besluiten. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het departement is dit voorstel verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Dat het gemeentebestuur van Zaamslag, vroeger het werk des onderwijzers niet waardeerende en hem de belooning niet toekennende, waarop hij rechtmatig aanspraak had, sedert 1863 eene betere houding heeft aangenomenmoge uit het volgende blijken. Sints dien tijd toch zijn de jaarwedden der hulponderwijzers successievelijk van 300 gulden verhoogd tot 400 a 450, en bij een raadsbesluit van den 14 dezer is het tractement van den hoofdonderwijzer verhoogd met 150 en alzoo gebracht op 1100 gulden. Vóór dien tijd achtte men, dat 700 daartoe meer dan voldoende was, terwijl men nu zelfs eenen tweeden hulponder wijzer zoekt. (Ingezonden.) De vrees voor eventualiteiten, die naar bet vermoeden van sommige voorname personen, na verloop van korten tijd in FranKrljK zullen te wachten zijn, wordt niet weinig ge rechtvaardigd door de dagelgksche rapporten, die de President der republiek van den prefect van politie te Parijs ontvangt over den toe stand en de gezindheid der arbeidersklasse. In den faubourg St.-Antoine zijn eeuige personen gevangen genomen, en deze maatregel moet een gevolg zijn van de inhechtenisnemingen dezer dagen te Lyon, Marseille, Bordeaux, St., Etienne, Narbonne, Béziers en Lisieux gedaan. Deelneming aan de Internationale is het voor wendsel, maar de ware reden is de nog niet verdwenen commune-geest. In de groote steden verwekken die aanhoudingen niet veel opzien, maar in kleine plaatsen gebeurt het tegendeel. Met de inhechtenisnemingen in het zuiden des lands moet wel met wat overijling zijn te werk gegaan, zoo althans is het gevoelen van ver scheidene prefecten, die brieven hierover aan den minister van justitie geschreven hebben. Waar is het, dat menig burger, als fatsoenlijk man bekend en ter plaatse zijner inwoning geacht, naar den kerker werd overgebracht en eerst bij zijn ontslag, een paar dagen later, vernam, dat hij verdacht werd gehouden van lid der Internationale te zijn. Onder den wer kenden stand veroorzaken zulke voorvallen groot misnoegen, en zij geven op nieuw aan leiding tot het dringend verzoek, dat de staat van beleg worde opgeheven, waarin de hoofd stad en eenige departementen nog verkeeren, en krachtens welke het zoo gemakkelijk is iemand zonder veel formaliteiten van zijne vrijheid te berooven. Dat de inhechtenisne ming te Parijs van eenige bestuurders van financiëele en industriëele maatschappijen op zich zelve staat, en niet in verband is te brengen met de andere inhechtenisnemingen, lijdt geen twijfelverscheidene van die heeren zijn jl. Maandag naar de gevangenis gebracht; twee van hen, de directeur der Compagnie Navarro-arragonaise (volgens anderen van het Crédit Suisse) en een directeur van het Crédit communal de France kregen een verblijf in Mazas. Onder de bestuurders van laatstgenoemde maatschappij, vooral niet te verwarren met het Crédit foncier de France, bevinden zich een gewezen senator deskeizerrijke, generaal Uhrich (de gewezen commandant van Straats- burg), graaf Duchatel enz. Deze financiëele établissementen waren reeds lang in kwaden reuk, en thans heeft men, naar het schijnt, de bewijzen in handen van de oplichterijen door hunne bestuurders gepleegd. Mag men Figaro gelooven, dan is het proces- Bazaine nu onherroepelijk op 15 April bepaald. Wel is waar, er kunnen zich nog onvoorziene verwikkelingen opdoen, zij zullen in geen ge val het openen der debatten meer dan een dag of tien kunnen ophouden. De instructie is afgeloopen en het dossier compleet. Het moet nu nog slechts aan generaal Pourcet, die als openbaar ministerie zal fungeeren, aan den mi nister van oorlog, den zegelbewaarder en ein delijk aan den heer Thiers worden medegedeeld. Figaro verklaart thans tot dusverre vrees ge koesterd te hebben, dat alles op ontslag van rechtsvervolging of niet-voortzetting der zaak, langs een of anderen uitweg, zou zijn neder- gekomen, daar het blad zeker weet, dat de heer Thiers zeer tegen dit proces was. Hij meende, dat de maarschalk in zijne verdediging een ge deelte van het leger compromitteeren zou, ter wijl hij, Thiers, alle pogingen aanwendt om dit aan zijne regeering verknocht te maken. De volharding, waarmee Bazaine er rusteloos op heeft aangedrongen voor den rechter te ver schijnen; de stappen in dien geest door mevr. Bazaine gedaanhet vertrouwen, dat men te Versailles in de voorzichtigheid en de vader landsliefde van den advokaat Lachaud stelt, en vooral de dood van Napoleon III, waar door veel verdeeldheid, veel «haken en oogen", onder de officieren, uit de voeten geruimd is, dat alles werkt samen pm de vrees, die de president voor het voeren van het proces- Bazaine koesterde, te doen verdwijnen. Het zal dus nu stellig zeker zijn loop hebben. Men rekent, dat het twintig dagen minstens duren zal. Bijna vijfhonderd getuigen zullen er bij optreden, waaronder maarschalk Mac- Mahon, Gambetta, de generaals Boyer6han garnier, enz. De Europeesche dagbladpers niet alleen zal er door een aantal verslaggevers ver tegenwoordigd zijn, maar ook de voorname Amerikaansche bladen hebben reeds langs di- plomatieken weg plaatsen voor hun reporters laten bespreken. Sedert het proces tegen Lode- wijk XIV, zullen in Frankrijk, naar de schatting van Figaro's rechtsgeleerde medearbeiders, geen zoo gewichtige judiciëele debatten gevoerd zijn. Auguste de Bourbon, de inzonderheid bij ons te lande bekende pretendent naar de Fransche koningskroon, en die, gelijk men weet, de aan spraken van den graaf van Cliambord betwist, heeft aan het Journal de Paris, het Orleanis- tisch hoofdorgaan, een brief geschreven waarin hij zijne eischen herhaalt, ofschoon >deze ei- schen nooit door iemand in ernst zijn opge nomen geworden," zegt genoemd blad, dat den »zich opwerpenden pretendent" en zijnen nu gedanen nieuwen stap in een bespottelijk licht plaatst, doch hem niettemin acte geeft van zijn protest. Aan eene particuliere correspondentie uit de hoofdstad van België ontleenen wij het vol gende: »Ik ben in staat u mede te deelen, dat in eene vergadering van de voornaamste leden der oppositie besloten is, het op 13 Januari met Nederland onderteekende tractaat goed te keuren, niet omdat men de daartegen aange voerde bezwaren ongegrond acht, integen deel al de bedenkingen tegen die overeenkomst, zoo als zij voorkomen in het artikel van den Écho du Parlement, worden beaamd, maar omdat de hier bedoelde afgevaardigden een stemmig van oordeel zijn, dat het onderwer- pelijke tractaat is een daad van wanbeheer; de heer Malou zelf erkent dit, naar het schijnt, in 'de memorie van toelichting, waarin hij in zekeren zin een indemniteitsbill vraagt, als hij zegt dat »aan Nederland het beste deel is toe gewezen." De heer Frère-Orban, de steller van het artikel in den Echo, heeft gezegd, dat hij dit alles bewijzen zal in de kamer, doch dat desniettegenstaande verwerping van het trac- Bevolking der onderstaande gemeenten op 31 December 1872. Geboren. Overleden. O 09 In de gemeente gekomen. Uit de gemeente vertrokken. Verdeeld in TOTAAL. GEMEENTE man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. "oï S s man. vrouw. totaal. man. vrouw. totaal. hervormd. room9ch. chr. geref. israëliten. andére gezindten. man. vrouw. totaal. Baarland Borsselen. 's Gravenpold. 'sHeerenhoek. Kruiningen. Schore&Vlake. Yerseke. 14 17 20 19 64 6 35 11 27 18 17 60 14 26 25 44 38 36 114 20 61 10 9 14 13 35 11 36 16 13 9 17 38 11 22 25 22 23 30 73 22 58 6 12 8 8 16 7 13 21 34 19 43 68 25 21 24 27 35 41 74 16 23 45 61 54 84 142 41 44 18 45 12 30 103 19 15 17 52 29 40 87 21 19 35 97 41 70 190 40 34 373 671 469 196 1863 614 916 153 168 106 804 198 37 191 54 40 19 190 23 155 5 2 109 203 1 14 364 494 390 497 1140 310 546 355 508 428 523 1130 364 525 719 1002 818 1020 2270 674 1071

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2