1873. N°. 12. Dinsdag 28 Januari. 80ste jaargang, Informatiën de Commodo et Ineommodo. Vertrék der landmail naar Oost-Indie, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VTlijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binheïi als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COlftlVT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatèt. Geboorte-,'huwelijks- en 'doodberichten met de'daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 'k ƒ1,- 'ienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels, bedragende en contant betaald, 20, c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van' NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam, Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VO.GLE!r,-te Hamburg De inzending van advertentiën kan geschieden op des dag der uitgave tot twee ure, des namiddags. 'Stukken, welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter algemeene kennis, dat door den heer JAN JACOB van den BROEKE, koopman te Goes, vergun ning is verzocht, olii in het perce'él kadastraal sectie D no. 392 op de groote markt, plaatselijk geteekend met A no. 6, een mosterdmolen daartestellen, en dat de bezwaren daartegen kunnen worden ingebracht vóór of op Zaterdag den 1 Februari aanstaande, des namid dags ten één ure, wanneer het procesverbaal der in formatiën de commodo et ineommodo zal worden op gemaakt. Goes, dén 25 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 31 Januari per tweeden trein naar Roosendaal. BIN1MENLAIMDSCH E BERICHTEN. GOES, 27 Januari 1873.. De Minister van Justitie heeft 22 Jauuari 11. art. 89 der instructie op den dienst der 'bezoldigde rijksveldwachters ingetrokken en vervangen door eenige nieuwe bepalingen, waar bij het den rijksveldwachters op straffe, van schorsing Voor hoogstens zeven dagen, ten strengste verboden wordt eenigën drank te gebruiken in herbergen, tapperijen of drank winkels, wanneer zij bij openbare verkoopingen of verpachtingen of op markten of kermissen met het houden van toezicht belast zijn. De rijksveldwachter, die veelvuldig gebruik maakt van sterken drank, wordt met schorsing van hoogstens eene maand en hij die, in dienét zijnde, in openbaren staat van opgewondenheid door drank verkeert, met schorsing of ontslag gestraft. Die, na eenmaal gestraft geweest te zijn, om bovengenoemde redenen op nieuw straf beloopt wegens dronkenschapwordt uit den dienst ontslagen. Ook bevat deze instructie de bepaling, dat herhaalde deugdelijke aanvragen om korting op de jaarwedde van den rijksveldwachter aanleiding tot zijn ontslag zullen kunnen geven. - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in antwoord op een tweede adres van den Vlissingschen gemeenteraad, tot bestrating van den berm weg langs het kanaal door Wal cheren, tusschen Vlissingen en Middelburg, aan dien raad onder anderen te kennen ge geven dat, moge die weg al eene nieuwe en verkorte verbindingsweg zijn, het toch nim mer in het plan heeft gelegen om vóór rijks rekening aldaar een straatweg aanteleggen terwijl er wegens de belangrijke uitgaven, die nog gevorderd worden voor de voltooiing van de werken te Vlissingen, bezwaar bestaat om, althans vooreerst, toetegeven aan uitgaven voor werken, waarvan de behoefte, als een gevolg van de kanaal- en spoorwerken, nog niet kan erkend worden. Men meldt, dat de heer Stieltjes is benoemd tot secretaris van de commissie van bankiers, aan wie de opdracht is gegeven den Minister een uitgewerkt advies te geven omtrent den aanleg van spoorwegen op Java. Bij Kon. besluit zijn de jaarwedden van de Rijksveldwachters nader vastgesteld als volgt voor die der le kl. op 600voor die der 2e kl. op ƒ500; voor die der 3e kl.voor zoover zij bij het in werking treden van dat besluit een bezoldiging genieten van 400, op 450, en voor de overige tot de 3e kl. behoorende Rijks veld v> achtera op 425; voor die, welke bizon der belast zijn met het toe zicht op de jacht en visscherija. der 2e kl. op 470 b. der 3e kl. op 400, een en an der te rekenen van den 1 Januari 1873. Het Provinciaalblad no. 13 van Zeeland bevat de mededeelingdat tot burgerlijke en militaire leden in den militieraad dezer pro vincie voor het jaar 1873 door Z. M. zijn benoemd tot voorzitter E. H. F. G. Mathon; tot zijn plaatsvervanger H. P. Winkelman beiden leden der staten tot burgerlijk lid jhr. W. li. de Jonge; tot zijn plaatsvervanger mr. N. G. Lam- brechtsen van Ritthem; beiden leden van den gemeenteraad te Middelburg tot militair lid luitenant kolonel Prévët, pro vinciale adjudant in Zeeland tot zijn plaatsvervanger kapitein van Witis- lieim van het 3de regiment infanterie. Bij besluit van den 25 jl., (Provinciaal- blad no. 14) is door den Commissaris dès Konings in deze provincie bepaald, dat de loting voor de nationale militie, in dit jaar in de ondergenoemde gemeenten zal plaats hebben als volgt te Kortgene op Woensdag 12 Februari voor Wissenkerke, Colijnsplaat, Kortgene en Kats; te Goes op Woensdag 19 Februari voor Borsselen, 's Heerenhoek, Heinkenszand, Wol- faartsdijk, 's HeerArendskerke en Goes te Goes op Donderdag 20 Februari voor Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande, Ovezand, Baarland, Hoedekenskerke, Nisse, 's Graven polder Kattendijke's Heer Abtskerke en Kloetinge te Kapelle op Vrijdag 21 Februari voor Fort Bath, Rilland, Waarde, Krabbendijke, Yerseke, Kruiningen, Wemeldinge, Sehore en Kapelle. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben hij besluit van 24 dezer vastgesteld, dat de gemeenten Kortgeue en Kats gecom bineerd een aandeel zullen dragen in 't ge deelte, dat door dé provincie Zeeland in de liebting voor de nationale militie van 1873 moet geleverd worden. Naar wij vernemen, hebben burgemeester en wethouders onzer gemeente aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en de Staten van Zeeland kennis gegevendat de raad bereid is uit de gemeentekas eene landbouwschool op te richten en te onderhouden indien een jaar- lijksche subsidie van 8000 van het Rijk en de Provincie tezamen wordt toegezegd. De plannen en het programma voor zoodanige in richting moetep het onderwerp van een nauw keurig onderzèek bij het dagelijksch bestuur onzer gemeente uitmaken. In deze gemeente zijn in eene volière, staande op eene achterplaats en dus iu dé open lucht, in de maand November laatstleden m twee nesten jonge Australische graspar kieten uitgebroed, en kwamen dezer dagen nit één dier nesten weder jongen te voorschijn. Heeft men vroeger herhaaldelijk geklaagd over den slechten toestand van den 's Gra- venpoldersehen straatweg, thans kan met ge noegen vermeld worden, dat die weg, zoo veel de slechte toestand dat toelaat, is hersteld, zoodat hij nu ten minste konder gevaar kan bereden wordeh, Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk van gisterenHeden avond ten 5 ure werd ons dorp in opschudding gebracht door het luiden der klok en het roepen van brand!" Weldra bleek, dat de brand was uitgebro ken in den schoorsteen van den bakker G. Krijger. Hoewel dé brand' aanvankelijk een kwaadaardig aanzien had, heeft hij zich tot het uitbranden van dién schoorsteen bepaald. Gedurende het jaar 1872 is er op de telegraafkantoren in Zeéland over hét alge meen veel minder 'drukte geweest dan in hét vórige jaar, zoodat zelfs 15 kaatcfren dienten gevolge in eene lagere klasse zijn gekomen; een zeer zeldzaam verschijnsel. SI. Weekblad. Men verneemt, dat aan den hèër D. Jeras te Middelburg met 1 April a. s-op zijn Ver zoek, op de meest éërvöflle wijze ontslag is ver leend als chef der eerste afdeeling tér provin ciale griffie van Zeeland onder dankbetuiging voor de langdurige aan de provincie bewezen diensten èu behoudens aanspraak op .pensioen. Wij vernemen, dat heden voor de ar- rondissements-rechtbank te Breda zou behan deld worden, de zaak tegen J. G., beschul digd van poging tot moord op de 'wed. S. te Nieuw-Vosmeer. Men schrijft uit Harderwijk. De belang stelling in de Haagsche moordgeschiedenis is hier zeer groot en geen wonder ook, daar toch één der vermoedelijke daders, de'Jong, hier bij allen overbekend is, en wel niet van gunstige zijde. Eenige jaien geleden, toen de Jong nog te Amersfoort woonde, bezocht hij geregeld onze weekmarkt en maakte die bezoeken voor de inwoners alles bejialvè aan genaam, daar zij steeds vergezeld gingen van afpersingen van verschillenden 'aard. Hét moet op het oog een ruw man zijn, doch hij is moedig als een muis, daar hij zijn verkeerde verhandelingen steeds daarWerricbttè, waar hp wist, geen man te zullen aantreffen. De landlooper Deinema, wegens dubbel zinnige uitdrukkingen verdacht van medeplich tigheid aan den moord te 's Gravenhage, en Donderdag te Ridderkerk door de justitie aangehouden zou heden naar Dordrecht vervoerd en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld worden. Men schrijft uit Deventer vkn jl. Vrijdag. De persoon, die onlangs wegenfe zijn hoogen ouderdom door de firma Hamelberg fy Gie ontsla gen werd, doch wien door de werklieden onderling en een lid der firma door het afstaan van 1 pCt. van hun werkloon enz. een goeden ouden dag, werd bereid, is dezer dagen overleden. Het stoffelijk overschot werd gister ter aarde be steld en door al de werklieden dier fabriek en door de leden der firma grafwaarts geleid.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1