J.L.PINTOLJZ. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, van Parijs en de hertog van Nemours bereid zijn zich aan hem, Hendrik V, te onderwerpen, j De hertog van Aumale weigert echter stand vastig, wordt er bijgevoegd, en als reden geeft men op, dat deze zoon van Lodewijk Filips van meening is, dat de Chambords geen partij in het land hebben en de onderwerping van de prinsen van Orleans aan hunnen neef Bourbon tot niets anders leiden zal dan hen, de zonen en kleinzonen van den burgerkoning", im populair te maken. Wat van deze geruchten ook waar of valsch moge zijn, zeker is het dat beiderzijds ijverig gewerkt wordt om een fusie tot stand te brengen; uit de taal der Orleanistisclie zoowel als legitimistische bladen blijkt dit duidelijk. De eerstbedoelden spreken op een in het oog loopenden vriendelijken toon van de Orleanisten, en het hoofdorgaan van deze, het Journal de Paris, bevat een reeks van vroegere verklaringen van den graaf van Chambord, om te doen uitkomen dat hij.... een zeer liberaal man is. De tegenwoordigheid van de prinsen van Orleans bij de zielmis voor Lodewijk X VI baart in de gegeven om standigheden natuurlijk veel opzien. Komt de fusie werkelijk tot stand, dan zal zij, naar het misschien niet onjuiste gevoelen van een der Parijsche correspondenten, hoogstens ten gevolge hebben dat al degenen vereenigd wor den welke van het clericaal-feodale stelsel, waarmede Chambord Frankrijk gelukkig zou maken, niets willen weten. In Kngelaiid zijn berichten van dr. Living stone ontvangen. Dr. Kirk schrijft, onder dag- teekening van 5 Nov. 11., uit Zanzibar, dat dr. Livingstone Unyanyembe op 18 Aug. verliet, om Isonde en Mayema in het oosten te be zoeken, alwaar de inboorlingen in grotten of rotsholten wonen en nog nooit door een Eu ropeaan bezocht werden. De afgezonden Engel- schen hadden dr. Livingstone bereikt, zoo als bleek uit de korte karabijnen, die, volgens de brieven der slavenmeesters te Unyanyembe aan dr. Kirk gericht, in het bezit waren van het reisgezelschap van dr. Livingstone. De slaven van Unyanyembe brachten tevens een blikken doos terug, waarin zich brieven bevonden van Seyd BurgastF en anderen en bestemd voor dr. IJvingstonedeze brieven waren in Juni ver zonden. Daar de blanke man vertrokken was, brachten zij den trommel ongeopend terug. De belangstelling in den Engelschen reiziger in Afrika is in den laatsten tijd zeer afgenomen. Van 1 Januari tot 27 December 1872 zijn te Siew-ïorK aangekomen 291217 emigranten, tegen 229639 1871. De meeste waren uit Duitschland afkomstig, namelijk 115415; Ier land zond 63995, Engeland 34581, Schotland 9100, Wales 3416, het eiland Man 151, Zweden 11131, Noorwegen 6406, Denemarken 4672, Zwitserland 4496, Rusland 4137, Italië 5858, Frankrijk 2746, Oostenrijk 1256, Boheme 3639, Hongarije 359, Nederland 3472, Luxemburg 1102 en België 622 landverhuizers. De oogst in Amerika gelukte zeer goed. Katoen, granen en provisiën zijn overvloedig, doch de papieren geldswaarde aan de eene zijde, de speculanten aan de anderebeletten dat men de volle waarde daarvan kunne schatten. De transportkosten zijn zoo hoog, dat in het westen de farmers zoo ver gekomen zijn in enkele plaatsen, dat zij vinden, dat het goed- kooper is hunne maïs als brandstof te ge bruiken, dan ze ter markt te brengen en brand stof te koopen. Dit belet natuurlijk, dat de steden der Atlantische Staten het voordeel on dervinden in den prijsdien men van een overvloedigen oogst billijk verwachten mocht, en zoo blijft alles hier duur en bijkans even kostbaar als gedurende den oorlog. De lands- belastingeu zijn verminderd, doch de stedelijke belastingen nemen hand over hand toeen men schijnt de buitensporigheid der gemeente besturen niet aan banden te kunnen leggen. Zij, die dus meenen, dat men in Amerika een elysium heeftslaan de plank mis tenzij zij behooren tot die klassen, aan welke geene be lasting kan opgelegd worden, omdat zij niets bezitten, dat belast kan worden. Met betrekking tot de Internationale verne men wij, dat zij sedert het Haagsche congres door verdeeldheid geteisterd wordteen burger oorlog heerscht onder de leden dezer wereld- vereeniging. Fransche, Zwitschersche, Belgi sche en andere gedelegeerden hebben te Sant- Imier (Zwitserland) een congres gehouden en een nieuw internationalistisch evangelie vast gesteld; doch door den algemeenen raad, die te New-York zetelt, is het congres te Saint- Imier (genaamd dat van de Jura, congres ju- rassienniet erkend geworden en verklaard, dat de deelnemers aan deze bijeenkomst scheurma kers zijn; de raad heeft voorts hef congres ge last zijne besluiten in te trekken! de gedele geerden van de Jura hebben echter geweigerd te gehoorzamen en in een onlangs te Sonvil- lier (Zwitserland) gehouden vergadering ver klaard een beroep te zullen doen op al de afdeelingen der Internationale in Europa zoowel als in Amerika. De twee partgen beschuldi gen elkander, dat zij verklikkers en spionnen onder zich hebben en aan de politie verkocht zijn. Misschien hebben zij met het een en ander geen ongelijk. Het Nieuws van den Dag is veroordeeld om, 25 jaren lang, jaarlijks 1000 gulden uit te keeren aan zijn vroe gere drukkers, gebrs. Binger. De stalen-pennenfabriekant Joseph Mason te Bir mingham lieet't de stad zijner inwoning met een wees huis begiftigd, dat 700000 kost, benevens een kapitaal ter waarde van derdehalf millioen gulden tot onderstand. Vrijdagavond ontving de kastelein van het loge ment te Rheden bezoek van een persoon, die voorgaf tot den gezeten stand in den Haag te behooren en te rei zen voor belangen van het onderwijs. Na een goed sou per begaf hij zich ter rust, en den anderen morgen maakte hij eene wandeling, waarvan hij echter nog moet terugkeeren om zijn verteering te voldoen. Daar het mogelijk is dat zijn reis hem ook in andere dor pen brengt, is het misschien niet noodeloos de aandacht van heeren logement-houders opmerkzaam op hem te maken. (A. Ct.) Woensdagnamiddag had te Rotterdam het vol gende voorval plaatseene koe, die zich uit de slacht plaats van de weduwe Van Loon in de Bleekersteeg had weten los te maken, liep heel rustig het portaal van een naast den stal gelegen pand binnen, liep vervol gens drie verdiepingen den trap op, zoodat hij op den zolder terecht kwam, tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar heel rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelukt het dier in een broek door het zolderraam met een takel naar beneden te laten zakken, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. Een bij uitstek philantropisch werk wordt te Rotter dam tot stand gebracht. De heer Ittmann namelijk laat voor zijne rekening in de onmiddelijke nabijheid der stad, langs den hoogen dijk die het hark begrenst, 40 arbeiderswoningen bouwen, vooral met het oog op de arbeiders in de fabrieken ten westen der stad gele gen. Deze woningen, die ruim ƒ37000 van aanbouw kosten, zullen tegen zeer geringen huurprijs verhuurd worden. Bij het optrekken van dit blok huisjes volgt men het goede beginsel, dat men alle onnoodige ver sierselen moet mijden, doch liever alles zóó inrichten, dat alle gemakken worden aangebracht, zoodat de werkman inderdaad een te huis kunne vinden. Reeds vóór twee eeuwen gaf men den wensch te kennen, dat er vóór het Raadhuis te Leiden een stand beeld ter eere van Pieter Adriaensz. van de WerJ} mocht verrijzen. Voor een vijftigtal jaren werd die wensch door den curator Collot d' Esc.ury herhaald, en sedert de stichting van het standbeeld van Boerhaavc, begon men luider en luider het verlangen te openbaren, dat het derde eeuwfeest van Leiden's ontzej door het stand beeld van den man, aan wie land, stad en academie zoo dure verplichtingen heeft, mocht worden opgeluis terd. Daar er echter eenige twijfelingen geopperd wa ren omtrent zijne verdiensten, en vooral omtrent de beroemde woorden, welke hij tot het volk zou gespro ken hebben, noodigde men dr. Schotel uit, zoo moge lijk, dezen twijfel op te lossen. Hij heeft zulks gedaan in een bij de heeren de Breuk tp Smits, boekhandelaren te Leiden, uitgegeven brochure, getiteld: Een Stand beeld voor Pieter Adriaensz. van de Werff. De prijs van 100000 uit de 280ste Staatsloterij is voor '/io ten heel gevallen aan een vereeniging van 12 onderofficieren te 's Bosch, die vóór een paar een jaren gelijk aandeel in den prijs van ƒ5000 i won. Naar men zegt, zou een brouwersknecht uit den Haag ook V10 van den hoogsten prijs getrokken hebben. Men schrijft uit Maastricht van 22 Januari: Gisteren avolrd is op de spoorlijn Luik-Maastricht een reiziger overreden. Vermoedelijk is hij op den trein gesprongen, terwijl die in beweging was, en zóó gevallen. Heden ochtend vond men het verminkte-lijk te Laanacker fBelgiëJ. I ngezonden. Mijnheer de Eedacteur! Daar ik sedert 1 Jan 1873 aan de school le klasse werkzaam ben, en dus den heer Swart voor- loopig als mijn patroon begroet, zal het U misschien niet verwonderen, wanneer ik mij thans verplicht acht mijne bevindingen met betrekking tot den heer Sicart en zijne school kenbaar te maken. De heer Swart toch moet volgens „geloof" van enkele Edel Achtb. leden van onzen gemeenteraad de oorzaak zijn, dat er zich geen sollicitanten voor de vacante be- trekking van hulponderwijzer aan zijne school hebben opgedaan; en wei, omdat hij niet in staat is zijne hulponderwijzers voor onaangenaamheden te vrijwa ren. Tegen deze bewering, M. de R heb ik gemeend te moeten protesteerer.. De tijd toch, dien ik nu reeds bij den heer Swart ben werkzaam geweest, heeft mij hem doen kennen als een patroon, die alles wat in zijn vermogen is, aanwendt, om de taak zijner hulponderwijzers te ver gemakkelijken In alle netelige omstandigheden heeft hij mij ten minste met raad en daad bijgestaan, en tegenover kwaadwilligen nooit in den steek gelaten. Deze verklaring zullen, naar ik vertrouw, zijne vroe gere hulponderwijzers mede moeten afleggen, de heer II. zelfs niet uitgezonderd. Hierin kan de oorzaak dus niet gelegen zijn, te meer niet, omdat de onder wijzer Sicart in de schoolwereld, niet alleen in Zuid- Beveland, maar zelfs daarbuiten, algemeen bekend staat als een goed en degelijk onderwijzer. Wat de vorderingen en orde betreft, daarover zal ik niet uitweiden. De heer Sicart zelf heeft genoeg zaam van het een en ander het bewijs geleverd. Alleen veroorloof ik mij eene -simpele vraag. Kan de hoofdonderwijzer ook verhinderen, dat de ouders der kinders zich uu en dan ongunstig uit laten over de school, en zoo doende het zoo hoog noodige gezag van den onderwijzer ondermijnen? De heer Swart is niet iu staat zijne hulponderwij zers te vrijwaren voor onaangenaamheden buiten de school. Eilieve, is dat de heer Sicart alleen? Heb ben niet alle hulponderwijzers, onverschillig aan welke school zij werkzaam zijn, daarover te klagen, zoo zelfs, dat er reeds één zijne klachten daarover ingediend heeft bij de politie (geen hulponderwijzer van den heer Swart). En is dat nu de schuld der hoofdon derwijzers? Ik voor mij zal de laatste zijn dit te beweren. Neen, geheel andere oorzaken zouden daar voor op te noemen zijn, die ik hier evenwel niet zal trachten te ontwikkelen. Met de opneming dezer regelen zou U mij, M. de R. ten hoogste verplichten. Uw dienaar G. BAARDOLF, Hulponderwijzer aan de school le klasse. LIJST VAN VERK00P1NGEN. Datum. Plaats. Voorwerp. Notabis. 27 Jan. Vlake, Eikenhout, Rembges. 28 Goes, Baairegenjas sen, reisdekens, mr. van Dam. 29 Goes, Woonhuis, etc. )Paardekooper 29 Goes, Tuin, v. d. Bussche. 29 Wolfaartsdijk. Inboed. en woonh. Ilakebeeke. 30 IJzendijke, Boomen, )mr. Brevet on Waterland- q„„, en du Oudeman, lüem' JDobbelaere. 31 Veere, Houtwaren, v. Rijsoort van Meurs. 4 Feb. Goes, Hoveniering, Pilaar. 12 Colijnsplaat, Inspan v. d. Moer. 14 Hoedekensk. Verpachting, Rembges. 21 Wolfaartsdijk. Inspan. Kakebeeke. 22 v Heinkenszand, Bouwland, Pilaar. 22 Goes, Tuin, etc. Pilaar. 27 Yerseke, Inspan, Rembges. 12/13 Mrt. Yerseke, Inspan en meu belen, mr. van Dam 2 8 oste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 ld- Tiende lijst. No. 519 en 9504 ieder 1000; no. 11058 en 13462 iéder ƒ400; no. 3585, 3929, 7408, 14308 en 18475 ieder ƒ200; no. 621, 7576, 11347, 11559, 12968, 13599 en 15577 ieder ƒ100. Elfde lijst. No. 12445 ƒ2000; no. 11854 en 17946 ieder ƒ1000; no. 15418 en 16638 ieder ƒ400; no. 313, 7872, 8918, 11062, 14098, 16278, 18798 en 19117 ieder ƒ200; no. 2350, 3867, 8001, 8903, 10654, 12583, 12623, 13066, 14477, 16241, 19209 en 19612 ieder ƒ100. van 22 tot en met 24 Jan. 1873. Ondertrouwd den 23 Jan., Robbert Marti- nus van den Boogaart, 22 j., j. m., met Maria Katelientje Sieprnan20 j., j. d.; Johan Pieter de Keijzer, 34 j., j. m., met Lena Nag eiker ke, 35 j. d.den 24, Huibregt Duijvewaard,- 58 j., wed>'. van Joha. Jaca. de Lange, met Adriana Maria Proos, 41 j. d. Gehuwd den 23, Marinus Reijnhout, 34 j., eerst wedr. van Adriana Boone, laatst van Kor- nelia Beenhakkermet Lena Beenhakker, 46 j., jd. Geboren: den 23, Abraham Nicolaas, z. v. Jan Cornelisse en Neeltje Cornelis; den 24, Cor nells Jakobus, z. v. Leendert Reijerse en Francina Pieternella du BooWillem Frederik, z. v. Gerrit Marinus den Herder en Elisabeth Rijnders. Overleden: den 22, llignus Jacobus, 7 j., z. v. Leendert Meijler en Pieternella Jacoba Heijblom. ADYERTENTIÉN. Heden overleed te Bieselvngein den ouderdom van 27 jaren en circa 3 maanden na een langdurig lijden mijn geliefde broeder NICOLAAS ZEGERS. 's Heer Arendskerke, Uit aller naam, 19 Januari 1873. E. ZEGERS. te MIDDELBURG, gebrevetteerd tandmeester der Vereenigde Staten van Amerikazal DINSDAG aanst. Ilótel Zoutkeet te Goeste spreken of te ontbieden zijn over alle Tand.- en M/ondg-ebreben, bet inzetten van Kunsttandeu van af f 3,en hooger, in goud geëmailleerd met kunsttandvl^esch platina en caoutchouc, enz. Alsmede worden abonnementen aangenomen ter regeling der kin dertandjes. Hij verricht tandoperatiën zonder dat de lijder de minste pijn gevoelt en is verder te raadplegen over al hetgeen tot de tandheel kunde behoort.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3