BUITENLAND. De oudste wethouder, de heer Jozias de Jager wenschte hein en de gemeente geluk met zijne benoeming, terwijl ook de Weleerw. heer, ds. van Hoek, hem in een eenvoudig schoone toe spraak gelukwenschte en de verschillende cor poration in zijn voortdurende belangstelling aanbeval. Ook hier sprak de burgemeester kort en bondig en gaf daardoor reeds het vooruit zicht, dat men van hem minder omhaal van woorden dan daden te wachten had. Van het gemeentehuis ging het naar de school, waar de kinderen op zeer verdienste lijke wijze een gelegenheidslied voordroegen en de onderwijzer, de heer A. Visser, de belangen van het onderwijs op welsprekende wijze in de zorg van den nieuwen burgemeester aanbeval. Toen deze den heer Visser bedankt en de ver zekering gegeven had, dat het onderwijs zijn voortdurende belangstelling zoude bezighouden en de jeugd uitnoodigde tot een feest op den volgenden dag, kende de vreugde geene grenzen en onder een oorverdoovendlang leve de burgemeester verliet de stoet deze school, om de Biezelingsche te bezoeken. Ook daar sprak de onderwijzer, de heer van der Linde, een hartelijk woord en zongen de jongens een lief gelegenheidsgedicht en ook daar verblijdde de burgemeester de jeugd door bij het woord van dankzegging aan den onderwijzereene uit- noodiging tot een schoolfeest op den volgenden dag te voegen. Toen de eerewacht daarna den burgemeester aan zijne woning gebracht had, moesten natuurlijk de ruiters nog eens een wedren houden en het is een opmerkelijk feit, dat onder dat groote aantal ruiters slechts een paar zandruiters ge weest zijn. De avond bracht voor allen een tweede genot. De burgemeester had de leden van den ge meenteraad en andere voorname burgers in het gemeentehuis genoodigd, waar men onder gezellige kout, gekruid door verschillende to asten den gewichtigen dag nog eens herdacht. Op Kapelle werd geïllumineerd; op Biezelinge werd prachtig vuurwerk afgestoken, waarnaar de burgemeester met zijne feestvierende gasten, slijk en duisternis niet achtende, nog is gaan zien, volksgejubel enmaar 'k zou on willekeurig te veel plaats vorderen. Daarom sluit ik met de zeker oude maar daarom hier niet minder ware opmerking, dat de dag van gisteren ons langzeer lang in het geheugen zal blijven en wij de toekomst, met den heer van der Mandere aan het hoofd der gemeente, gerust tegemoet gaan. Men schrijft ons het volgende: Schier ieder jaar openbaart zich nu hier dan daar de lenden-typhus onder de paarden. Veelal komt zij voor in den nazomer; men schrijft ze alsdan wel eens toe aan het volop gebruiken van saprijk voedsel, als: paardenpeen, man gels of dergelijke, maar soms ook, zooals nu weder het geval is, komt de ziekte voor in een tijd waarin dergelijk voedsel niet, of althans zeker in geen overvloedige hoeveelheid wordt gevoerd. In het begin dezer week verloor de landbouwer J. Kloosterman te Nisse 2 werkpaarden en een jong paard en zijn naaste buurman W. Hirdes 1 werkpaard, alle, zoo men zegt, tengevolge van de lenden-thyphus. Waaraan zou nu de oorzaak kunnen worden toegeschreven De heer E. van den Bosch deelt in uw blad de nadeelige gevolgen mede van het gebruiken van beschimmeld voeder; zou daaraan ook niet bij gevallen als bovengenoemde kunnen worden gedacht. De commissie van Oppertoezicht en Be heer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft ter kennis gebracht, dat op 27 Januari a. s. aldaar eene keuring zal plaats heb ben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan, en dat aan jongens bij hunne indiensttreding een pre mie van ƒ30 is toegekend; de commissie is gemachtigd die som tegen quitantie aan ou ders of voogden onmiddelijk uit te betalen. Wij ontvingen de volgende circulaire: Het bestuur van het XX VIL Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, te houden te Delft in de maand Juli 1873, neemt de vrijheid uwe bizondere aandacht te vestigen op deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige in stelling. Het bestuur acht het van groot belang, dat aan de samenstelling van het programma voor het 27e Congres door zeer velen worden deel genomen en dat de te behandelen vraagpunten betrekking hebben op den geheelen Nederlaud- schen landbouw. Daartoe roept het. Bestuur uwe hooggeschatte medewerking in, terwijl het u uitnoodigt zoo mogelijk ook anderen aantesporen in deze van hunne belangstelling te doen blijken door het opgeven van vraag punten, geschikt om aan de overweging der leden van het 27e Congres te worden on derworpen. Ten overvloede zij hier herinnerd, dat de onderwerpen, welke op de Nederlandsche Land huishoudkundige Congressen worden behandeld, voornamelijk betreffen 1°- Akkerlouw in den ruimsten zin, Veeteelt en Zuivelbereiding. 2°- Tuinbouw in al zijn om vang. 3°- Houtteelt in al haar onderdeelen. 4°- Natuurwetenschappen en hare toepassingen op den landbouw. 5o. Land- en Volkshuishoud kunde in het algemeen en Statistiek. Het bestuur drukt deji wensch uit, dat zoo wel de verschillende landbouwgenootschappen, als de landbouwers, landeigenaars, volkshuis houdkundigen en de beoefenaars van die we tenschappen, welke met den landbouw in be trekking staan, hunne medewerking aan het programma verleenen en hiervan vóór 15 Fe bruari 1873 mededeeling willen doen aan den Isten secretaris mr. W. K. S. van der Mandele, te Delft. Het Bestuur van het 27e Landhuishoudk. Congres, F. M. DE VRIES VAN HEIJST, Voorzitter. Mr. W. K. S. VAN DER MANDELE, Secretaris. In de zitting van den Gemeenteraad te 's Gra- venhage heeft de Burgemeester o. a. medege deeld, dat ter meerdere verzekering der open bare rust eu veiligheid in de gemeente, als ge volg van het onlangs verleende crediet: lo is bepaald, dat alle avonden, reeds van 9 ure af, de klapwakers en stille wakers, behalve de agen ten van politie alle wijken der stad zullen rondgaan; 2o. dat 24 stille wakers die rond te zullen doen 3o. dat twee hoofdagenten van politie zijn aangesteld om den nachtdienst te surveilleeren, eindelijk 4o. dat binnen kort een voorstel zal worden ingediend tot geheele reor ganisatie der gemeentelijke politie. Naar aanleiding van het bericht, in ons vorig no. uit de Amsterdamsche Courant opgenomen, kunnen wij mededeelen, dat te 's Gravenhage wel uit Amsterdam, als daar aangehouden, is vertoond een gouden ketting, waarvan men daar vermoedde, dat zij had toebehoord aan mevrouw de weduwe van der Kouwen, doch 't werd te 's Hage geconstateerd, dat zulks het geval niet was. De vondst had dus niets te beduiden. De bevoegdheid van eigenaars van long- ziek vee om het, na aangifte, ten eigen bate te slachten, werd laatstelijk verleend bij Ko ninklijk besluit van 30 October 1872. Daar de bepalingen der wet bezwaarlijk zijn toe te passen, zoolang niet wettig is gecon stateerd, dat de ziekte werkelijk longziekte is, en sommige bepalingen der wet op advies van den districts-veearts of diens plaatsvervanger worden toegepast, waaronder vooral moeten genoemd worden, het merken van verdacht vee en de, krachtens het aangehaald besluit, door den Minister van Binnenlandsche Zaken gege ven voorschriften omtrent inenting en afma king van dat vee, lijdt het geen twijfel of de slachting mag niet plaats hebben dan na on derzoek van het zieke vee door den districts veearts, of, bij diens verhindering, door zijn plaatsvervanger. Daar gebleken is, dat hieromtrent bij som mige burgemeesters verschil van gevoelen be staat, heeft de Commissaris des Konings in Z.Holland namens den Minister van Binnen landsche Zaken, hen nadrukkelijk gewezen op de verplichting om d3 voorschreven bepaling in bovenvermelden zin uit te voeren. In ons vorige nummer deelden we mede, dat de kapitein en de officier van gezondheid, die terecht stonden wegens het gebeurde met den soldaat Meeuwissen, die onder eene militaire wandeling bezweken is, zijn vrijgesproken. De Courier de la Meuse meldt nu, dat de vader van den soldaat tegen dit vonnis hooger beroep heeft aangeteekend bij het Hoog Mili tair Gerechtshof. De Maasbode, het bericht overnemende van de Arnli. Ct. betreffende Napoleons ge boorte op bet kasteel Blaarthem bij Eindhoven, maakt de opmerking, dat ook te Rotterdam altijd het gerucht heeft geloopen, dat de Keizer te dier stede zou geboren zijn en wel in het hotel St. Lukas. De Tijd voegt hierbij, dat ook in de hoofd stad des Rijks Keizer Napoleon door velen een „Amsterdammer" genoemd werd, daar men altijd heeft hooren beweren, dat Z. M. op het Koninklijk paleis op den Dam het eerste levens licht zou hebben aanschouwd. Men meldt uit Almelo, dat in de om streken aldaar de kwade droes onder de paar den zich meer en meer openbaart. Als eene merkwaardigheid kan worden ver meld, dat Z. M. de Mikado van Japan, door tusschenkomst van den Amerikaanschen gezant, het geschenk heeft aangenomen van een En- gelschen Bijbel en Engelsch Woordenboek, van dr. Hepburn. De Bijbel is indertijd door dien heer naar Japan medegebracht, en een der rijk versierde drukken, door het Amerikaansch Bij belgenootschap vervaardigd, ten eide aan Vor sten en andere aanzienlijke personages aan te bieden. De Mikado heeft bij een eigenhan dig schrijven dit geschenk aanvaard. Men be sluit daaruit, dat meer godsdienstige verdraag zaamheid in den geest zijner staatkunde ligt. De aanneming zelve van den bijbel door den Vorst van Japan zou vóór eenige jaren nog als iets onmogelijks zijn beschouwd. Handelsbl Per telegraaf. De Eerste Kamer heeft de hoofdstukken Marine en Financien met algemeene stem men aangenomen. Heden avond is het budget van oorlog aan de orde. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Haarlemmermeer ds. J. Kromsigt, pred. te Cortgene. Te Kats is met G7 of algemeene stemmen tot pre dikant beroepen ds. C. C. J. Hiebendaal predikant te Driel (bij Arnhem). Van verschillende zijden wordt ons gezegd, dat het ingezonden bericht over de toezegging van beroep, aan de predikanten te Kapelle en Wemeldinge, zoo al niet van allen grond ontbloot, dan toch niet geheel juist is. Wij brengen deze mededeeling inzonderheid onder den aandacht van den berichtgever. De gemeenteraad van Leiden heeft tot onderwijze ressen aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse voor meisjes benoemd mej. J. E. Drechsler te Leiden en mej. A. B. L. Ti- mans te Goes. 't Getal meisjes, die aan de lessen op 's Rijks Hoo- gere Burgerschool te Heerenveen deelnemen, is reeds tot acht geklommen. De Vereenigde Staten van Hoord-Amerika zullen te Weenen op de internationale tentoonstelling een model school met onderwijzers, leerlingen en schoolmeubelen tentoonstellen. Zwitserland heeft ook reeds aanzien lijke kosten gemaakt om zijn onderwijs aldaar eene eervolle plaats te doen bekleeden. VERKOOPINGEN. De eergisteren te 's HeerArendskerke publiek ver kochte goederen uit de nalatenschap van wijlen J, M. Dekker bestaande in een perceel wei- en een perceel bouwland hebben opgebracht als: perceel no. 1. 1 heet. 57 ar. 80 cent. weiland, ver kocht per blooisch gemet voor ƒ525, perceel no. 2. bouwland groot 1 heet. 01 ar. 29 cent. per blooisch gemet voor 630,onverminderd de on kosten ad 121/., pCt. De overleden ex-keizer van S'i-diiluijft is nog steeds het onderwerp van de dagblad artikelen, die, al naar den aard der partij, welke zij dienen, Napoleon 111 verheerlijken of verfoeien. De Soir trekt te velde tegen de bladen, die den keizer aanvallen, en gaat hierbij zoo ver, te beweren, dat de heftige taal, door een deel der republikeinsche pers gevoerd, de republiek" moet benadeelen. Zulk een on derstelling in den Soir kan echter weinig bevreemden, daar het bekend is dat genoemd orgaan een der ijverigste aanhangers van Emile Ollivier was en met de meeste hartstochtelijk heid den oorlog tegen Duitsehland predikte. Overigens vinden de grove uitdrukkingen, waar van eenige bladen zich bedienen, ia hunne artike len over den dooden ex keizer hare opheldering in de taal der Bonapartistische bladen, die hem tot boven de wolken verheffen en hiermede ten doel hebben Napoleon IV aan Frank rijk als 's lauds toekomstigen redder voorte- stellen. Te Chislehurst bestaat Napoleon IV

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2