1873. N°. 7. Donderdag 16 Januari. 60ste jaargang. BIIMIMENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1— 8regelsA/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam, Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot twee ure, des namiddags. Stukken, welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorjgen dag aan het bureau bezorgd zijn. OPENBARE VERGADERING van d£n 11 A A W der GKMEM1VTX GOES, op ZATERDAG den 17 JANUARI 187B, des namiddags ten 1 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeelingen, ingekomen stukken. 2. Benoeming van een hoofdonderwijzer aan de school le klasse. 3. Idem van een lid in de commissie van classificatie. 4. Voorstel van burg. en weth. om crediet voor de herstellingen aan het huis in het School- straatje. 6. Idem tot voldoening der kosten van het ver gelijkend examen op 27 December 1872 en 2 Januari 1873. 6. Idem omtrent de benoeming van een hulpon derwijzer of eene hulponderwijzeres aan de school le klasse. 7. Rekening der Nieuwjaarscommissie. GOES, 15 Januari 1873. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren de spoorwegbegrooting voor 1873 na langdurige beraadslaging met algemeene stem men aangenomen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft o. a. verklaard, lo. dat waarschijnlijk in de Staats-Courant van gisteren avond zou voorkomen eene gunstige mededeeling omtrent den uitslag der onder handelingen met België, over het gebruik van de sectie Breda-Roozendaalten behoeve van de exploitatie der Staatspoorwegenzie lager 2o. besprak de Minister het kanaal bij Yeere en de verzanding aldaar. Hij meende, dat het vroeger genomen besluit omtrent de richting van het kanaal geen gelukkig besluit was maar dat de Regeering, nu het werk eenmaal uitgevoerd isalles zal doen, wat zij kan, om behoorlijke verbetering aan te brengen. Het reglement en het tarief voor kanaal- en sluisrechten is een voorloopig tarief; men zal de belangen van de scheepvaart in over eenstemming brengen met de belangen van Middelburg en zoo spoedig mogelijk tot een herziening overgaan. Tegen het reglement is het grootste bezwaar gelegen in de niet-schut- ting bij nacht. Dat nadeel wordt echter, door gegeven voorschriften, zooveel mogelijk wegge nomen, in afwachting eener geheele herziening. Verder zegt de Minister, dat binnen zeer kort de tijdelijke stoombootdienst tusschen Rot terdam en Fijenoord op alleszins voldoende wijze zal zijn verzekerd en waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar de tijdelijke toestand geheel zal kunnen ophouden dat binnen zeer korten tijd een voorstel aan de Kamers zal worden gedaan, houdende een uitgewerkt plan voor den aanleg van staatswege of de uitbreiding van nieuwe spoorweglijnen buiten het spoorwegnet van 1860 vallende. In de Staats-Courant van heden wordt medegedeeld, dat door directeuren der spoor wegmaatschappijen van Antwerpen naar Rot terdam en der Grand Central-Beige een contract onderteekend is, waarbij de prijs en de voor waarden worden bepaald voor de overname door de Nederlandsche Regeering van de spoorweg- lijnen RoosendaalBreda en Roosendaal Moerdijk. De Rijks-middelen hebben in de maand December 1872 opgebracht 6579466,26'/a, tegen 6062255,79 in December 1871. 'In der raming voor'72 bedroeg ƒ6195360,80, ter wijl over het geheele jaar 1872 82511301,86V> werd geïnd tegen 77637467,68 in 't jaar 1871. De raming over 1872 bedroeg ƒ74344330,50. Men verneemt, dat bij den Raad van State is ingekomen een wetsontwerp tot het maken van een gemetseld droog dok te Vlis- «ingen, dat ruim een millioen gulden zal kosten. Aan Zr. Ms. Commissaris in de prov. Zeeland, is machtiging verleend tot bijeenroe- ping van de Staten dier provincie in eene buiten gewone vergadering in de laatste helft dezer maand tot behandeling: lo. van de vaststelling van een bizonder reglement voor het bestuur en beheer der wa- terkeering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen 2o. van eene wijziging van het den 11 No vember 1871 door de Staten vastgesteld re glement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen en 3o. van de bedenkingen gerezen tegen het den 8 Nov. 1872 vastgesteld Algemeen Re glement voor de polders of waterschappen, in geval dit noodig mocht zijn. Men schrijft ons uit Oudelande van eergisteren Heden hadden alhier in de gemeenteschool de aangekondigde volksvoordrachten van 't leesgezelschap Ons genoegen plaats. Men mocht zich, niettegenstaande 't zeer ongunstige weder, in eene talrijke opkomst, onder welke men ook dames telde, verheugen. Na een inleidend woord van den heer de Wilde, pred. alhier en voorzitter van genoemd gezelschap, trad als spreker op de heer de Hond, hoofdonderw. te Baarland, die, in een levensschets van den beroemden Engelschen spoorweg-ingenieur George Stephensontrachtte aan te toonen, dat kennis macht is. Daarna droeg de hr. Wou ters, pred. te Baarland, een vers voor van prof. ter Haar, waarna de heer Agterberg, hoofdonderw. alhier, over de nieuwjaarswenschen sprak. Eindelijk vergastte de heer Steuvoer, hoofd onderw. te Driewegen, de vergadering op een luimig dichtstukje. Alles werd met gepaste stilte en aandacht aangehoord. De voorzitter sloot, met dankbe tuiging aan de sprekers, de bijeenkomst, en drukte de hoop uit, dat het bij de volgende voordrachten, te houden den 10 Febr. e. k zou blijken, dat geene nieuwsgierigheid maar belangstelling zoovelen herwaarts had gevoerd, alsmede dat het gesprokene vruchtbaar voor t leven moge zijn. In den nacht van 12 op 13 Januari jl. is in den Noord-Kraaijertpoldergemeente 's HeerArendskerke aan den postweg een tarwehoop totaal afgebrand. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Naar men ver neemt was de tarwe tegen brandschade ver zekerd. Men schrijft uit Oostburg, dd. 12 Januari. De brandklok verkondigde ons heden avond omstreeks 6 ure, dat er brand was uitgebroken, nabij deze gemeente, op de hofstede, bewoond door de weduwe Cammaert te Waterlandkerkje Bij nader onderzoek bleek, dat aldaar de naast en bij de schuur staande hoopen ongedörsohen granen geheel in brand stonden. In het begin van Meia. s. zal te Arnhem in Musis Sacrum" een muziekfeest iwordan gegeven. Daarop zal o. a.en wel voor het eerst in ons land, ten gehoore worden gebracht: het oratorium »de Legende van de Heilige Elisabeth," van dr. Frans Liszt. Behalve een tweehonderdtal zaugers en zangeressen, hebben het orchest van den heer Stumpff vdt, Amsterdam en dat van het aldaar gevestigd genootschap »St. Caecilia" hunne medewerking aan dit twee- daagsch veel kunstgenot belovend féést toe gezegd. Luidens een vrij betrouwbaar gerucht 't welk wij daarom ook niet aarzelen op te nemen zou de politie in de woning van dén verdachten de Jong bescheiden hebben gebon den, vermoedelijk afkomstig uit het huis van de vermoorde mevrouw, de weduwe van der Kouwen. Ook zouden zich zeer bezwarende getuigen tegen de drie verdachten hebben opgedaan, zoodat er hoe langer zoo meer zekerheid ont staat, dat de politie spoedig tot overtuiging der schuld zal komen. Naar de Amst. Ct. van goederhand ver neemt, is te Amsterdam door de politie aan gehouden een gouden horloge met ketting, afkomstig van de vermoorde mevr. v. d. Kouwen te 's Gravenbage. L y V Bij vonnis van den krijgsraad in de 2a militaire afdeelmg ter standplaats 's Hertogen bosch, Zaterdag jl. uitgesproken, zijn de offi cier van gezondheid v. W. en de kapitein V., beiden van het 2e reg. infanterie, vrijgespro ken van de beschuldiging »onwiiligen manslag" hun ten laste gelegd. (Pr. Nbr. eu 's H. Ct) Men schrijft uit Groningen van 10 Januari: We hebbeu hier ook nog mensch m, wier hart warm klopt voor hunne onvermogende stad- genooten, en die de spreuk in toepassing bren gen: »doe wel en zie niet om." Beter dan eenige vereeniging tot wering van 'f pauperisme'" werken deze menschenvrienden. Ze Weten, dat werken een van de steunpilaren, de machtigste hefboom is voor de voortbrenging, maar ze bedenken tevens, dat om te werken, niet alleen de geest maar ook het lichaam goed ontwik keld moet zijn. En aan 't hoofd van allen staat onze industriëél, de heer W. A. Scholten. Hij gaf nl. duizend gulden aan de commissie uit het dep. Groningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ter bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderen, om dezen winter vele der armste schoolkinderen van goed, warm voedsel te voorzieti. Daarbij schreven de ingezetenen nog i'n voor 1405,75. Door de hoofdonderwijzers der openbare seinden le klasse zijn opgegeven 615 kinderen, om in de Groninger volksgaarkeuken," iedere school op zijn beurt, te komen dineren! Moge dit loffelijk streven elders nagevolgd wordenl Onder het opschrift beschimmelde lijn koek deelt de heer E. van den Bosch het volgende mede in de Landbouw-Courant

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1