Pianino's, SAUHY ORGEL, AMBAGHTSPORTH, LEVENS-VERZEKERING GERM ANI A, op Zaterdag den 11 Januari 1873, LIJST VAK VERKOOPIIVCEM. BURGERLIJKE STAND GOES, DANKBETUIGING! M. v. KALMTH0UT. OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 22 Januari 1878, we toch het een en het ander te moeten opnemen om trent den moord te 's Gravenhage, zooals dit door 't Vaderland wordt meegedeeld. Dit blad verzekert, dat de opsporing van het be wijs van de schuld der beklaagden in de zaak van den dubbelen moord, onlangs te 's Hage gepleegd, dagelijks, al is het dan ook langzaam, vordert en dat er alle reden bestaat om te verwachten, dat het zal gelukken het bewijs van schuld te leveren, ook al blijven zij alle drie, zooab zij totnogtoe gedaan hebben, ontkennen. Vervolgens verhaalt het blad, behalve andere reeds bekende zaken, dat Behagel en Verlind niet terstond de stad zijn uitgegaanna den moord hebben zij nog eenige dagen in den Haag rondgezworven. Een kennis van Behagel, die vermoeden op hem had en de ƒ1000 wel wilde verdienen, heeft hem nog met een mooi praatje en een borrel trachten te verlokken om uit de school te klappen, maar Behagel is te slim en heeft te veel van de wereld gezien om zich gemakkelijk te laten vangen. Evenwel moet hij zich toch eenmaal onvoorzichtig hebben uitgelaten, waardoor natuurlijk de argwaan vermeerderde. Hij moet nl. aan een kameraad, die zich voordeed alsof' hij achter het geheim was, en hem aanbood om tegen billijke vergoeding een gelegenheid aan te geven waar men inkoopt zonder consciëntieus te vragen, van waar het goed komt, gezegd hebben: ik heb daarvoor eene uitstekende gelegenheidvrouw Verlind neemt alles. Of dit gesprek door een derde is afgeluisterd dan of de kameraad zelf voor verklikker heeft gespeeld, is ons niet gebleken. Dit is zeker, dat de politie het is gewaar geworden. Kort daarna was Behagel verdwenen. Zijn zuster wist niet te zeggen, waar hij was. De zoon van vrouw Verlind, de opkoopsier, de intimus van Behagel, was insgelijks verdwenen. Maar waarheen dat was nu de groote vraag. Op welke wijze, is ons weder een raadsel, maar men is met groote moeite te weten gekomen, dat zij van hier gegaan zijn naar Botterdam. Vandaar, dat na de arrestatie een commissaris van politie terstond met twee inspecteurs eerst naar Rot terdam op reis is gegaan. Als zeker kunnen wij mee- deelen dat nog een aerde, een kennis van de verdachten, is meegegaan om aanwijzingen te doen, maar wie dat geweest is, zijn wij totnogtoe niet kunnen te wetenkomen. Te Rotterdam was noch Behagel noch Verlind te vinden. Van daar wordt ons door iemand, die goed ingelicht kan zijn, meegedeeld, dat de politie regelrecht is gegaan naar de Walesteeg en daar in een kroegje geruimen tijd heeft vertoefd. De inlichtingen, door onzen correspondent ingewonnen, komen daarop neer, dat de eigenares van die woning erkend heeft, dat Behagel, deftig gekleed met een Garibaldihoedje op, een poosje ten harent heeft vertoefd, en dat zij reeds terstond argwaan heeft gehad. Of nu de politie van Rotterdam terstond naar Ant werpen is vertrokken of eerst naar 's Hertogenbosch is gegaan, daarover loopen onze information uiteen, maar zeker is het dat de heer Beukmari c. s. èn te 's Hertogenbosch èn te Antwerpen zijn geweest, en ook op beide plaatsen aanwijzingen ontvingen, waaruit bleek, dat de verdachten niet op hun komst hadden gewacht. Te 's Hertogenbosch moeten B. en zijn kameraad een nacht hebben doorgebracht in een huis in de Tolput- steeg; te Antwerpen hadden zij langer vertoefd en zooals onze correspondent uit die plaats reeds de vo rige week mededeelde, hadden zij vier volle dagen gelogeerd in de Blauw Moeselstraat. Dat zij te Antwerpen het een en ander hebben te telde gemaakt, is zeer waarschijnlijk; de logementhou- er moet naar wij kooren, dan ook bepaald verklaard hebben, dat zij naar de diamantfabriek zijn geweest. Hoe het zij toen de Haagsche politie kwam, wa ren zij te Antwerpen niet meer, en niemand wist te zeggen, waarheen zij gegaan waren. Waarschijnlijk zou den zij nog op vrije voeten zijn, indien zij geen briefwisseling hadden gehouden met hun betrekkin gen hier. Of er een brief onderschept is en of de familie zich onvoorzichtig heeft uitgelaten, laten wij in het midden, maar op de een of andere wijze is men te weten ge komen, dat Verlind te Rijsselvertoefde en daar als koloniaal wilde dienst nemen. Dat Behagel naar Antwerpen is teruggekeerd en daar gearresteerd en Verlind te Rijssel is ingepakt, is on zen lezers bekend. Verlind zal waarschijnlijk ook eerst naar Antwerpen worden getransporteerd, ten einde hen van daar gezamenlijk naar den Haag over te brengen. Tegen de uitlevering schijnt niet het minste bezwaar gemaakt te worden. De vermoedens, dat men thans de werkelijke daders in handen heeft, beginnen dagelijks meer gegrond te worden. De Jong beweert stokstijf, dat hij rustig op zijn bed heeft gelegen op den tijd, dat velen hem aan de Bocht van Guinea hebben gezien. Ook de eigen zwager van de J. verklaart hem daar met den kraag ih de hoogte gezien te hebben. Verder moet hij ook bepaald ontkennen in het bezit te zijn van een derge- lijken dolk, als waarmede de steken moeten zijn toe gebracht, maar verschillende getuigen kunnen het te- deel bewijzen. Behagel moet van zijn kant verklaard hebben de Jong volstrekt niet te kennen, ofschoon tal van Hagenaars weten, dat hij zijn knecht geweest is, enz. enz. De belangrijkste getuige is zeker wel een zekere P., die circa 1 uur in ae nabijheid van het huis van me vrouw van der Kouwen tusschen twee personen is door- fegaan, van wie de een tot den ander moet gezegd heb- en: heb jij de deur goed dichtgedaan? waarop de an dere moet hebben geantwoordja, mijn jas zat er nog tusschen. Deze P., voor de Jong gebracht, moet hem duidelijk herkend hebben. Ook moet hij gehoord heb ben dat de een zeide: heb jij je handen gewasschen? waarop de ander moet gezegd hebben: ik heb de zeep weggeworpen. Het aantal getuigen, die eenige inlichtingen kunnen geven, is reeds zeer groot. De Jong is bij voortduring zeer onrustig. Als hij in tegenwoordigheid wordt ge bracht van getuigen, die iets te zijnen nadeele mee- deelen, wordt hij woedend en zou 'op hen willen aan vliegen. Hij doet het voorkomen alsof het hem spijt, dat hij een oogenblik zoo zwak is geweest van zich van kant te willen maken. Later moet hij gezegd heb ben gooi mij in een leeuwenkuil, en ik ben zeker, dat ik, als bewijs mijner onschuld, er ^ongeschonden zal uitkomen. Nog steeds worden de opgravingen op verschillende plaatsen voortgezet. Ingezonden. gevestigd te Stettin. Wat de inkoop van Lijfrenten betreft, verdient die Levens-verzekering voorzeker de voorkeur boven de Hollandsche Sociëteit van Levens-vevzekeviDg ge vestigd te Amsterdam, als zijnde eerstgemelde te dier zake veel voordeeliger. Voorts kan iemaud oud 30 jaren verlangende op 60 jarigen ouderdom of bij eerder afsterven als dan voor zijne erfgenamen te ontvangen 3000, zulks te gen betaling eener jaarlijksche contributie van 90,90 bij de Gerinauia verkrijgen welke bijdrage zoo juist is als deze in verband met de Nederlandsehe sterfte- tafelen kan verlangd worden. Maar buitengewoon koddig en kluchtig is het te noemen dat wanneer iemand wil beginnen met ƒ104,10 'sjaars te betalen als dan door hem wordt gedeeld in de winsten reeds aanvangende met het derde jaar door 33'/3 dividend of korting op laatst gemelde contributie. De eerste betaalt dus in vier jaren met rente op rente a 4 401,45. De tweede 2 104,10 en 2 x 69,40 is met rente op rente- 386,11. Winst ...- 15,34 of per jaar S,831/s of p/m, 4 minder dan eerst gemelde, want de korting van 33'/^ op 104,10 kan niet blijven voortduren of de Germania zoude op de 1000 deelnemers met winst van liever lede belangrijke verliezen lijden. Maar aannemende, dat gemelde korting werkelijk zal standhouden, dan heeft in ieder geval de deelhebber met winst na ver loop van 30 jaren of op 60 jarigen ouderdom toch nog met rente op rente in het geheel betaald 4268,75. Verkrijgt - 3000,00. Dus verloren 1268,75 of p/m 293/4 op het betaalde in plaats van SS'/a zoogenaamde winst. Daar nu van de 1000 deelhebbers oud 30 jaren volgens de sterfte-tafelen op 60jarigen ouderdom 575 overblijven, offeren die in bet voordeeligste geval tezamen op 719531,25 ten behoeve der 425 over ledenen waarvan nog ongeveer 122 of wel de af gestorvenen tusschen de 53 en 60 jaren mede meerder dan 3000,zullen hebben betaald en dus voor hunne erfgenamen ook geen winst hebben behaald. Deze mededeeling wordt bevestigd door eene spe cifieke berekening door steller beschikt aau een ach tingswaardig ingezetene dezer gemeente. Goes, 10 Januari 1873. N. M. BOSDIJK. OPENBARE VERGADERING van den R A A SS der 55 fitt 13 SS Si T JE O fiS S, des namiddags ten 3 ure. Voorzitter mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig, 11 leden en de secretaris. Afwezig, de heeren dr. G. T. Callenfels met kennis geving, wegens ziekte, en dr. C. A. van van Ren- terghem. punten van behandeling I. Notulen. II. Overlegging der voordracht voor de benoeming van den hoofdonderwijzer aaD de sehool le klasse. I. De notulen der vergadering van den 27 Decem ber 1872 worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de navolgende mededeeling: Tot vervulling der vacature van de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school le klasse hebben zich 47 sollicitanten aangemeld. Van deze zijn er 25 opgeroepen tot het examen, daar zij aan de vereischten der advertentie, door inzending hunner stukken voldaan hadden. Van de opgeroepenen heb ben 17 aan het schriftelijk examen deelgenomen, terwijl tusschen burg. en wetb en den heer dis- tricts-schoolopziener was overeengekomengelijk te genwoordig meestal gebeurt, dat 6 of 7 zouden worden teruggeroepen voor het mondeling en practisch onder zoek. Acht sollicitanten kwamen daarvoor iu aanmer king, en het examen, dat den 2 Januari jl. gehouden is, werd door spr. en ook door eenige leden van den raad, gedurende korteren of langeren tijd bijgewoond. De schoolopziener heeft de resultaten van het onder zoek en de aan elk der adspiranten toegekende punten aan burg. en wetb, medegedeeld en gisteren is de voordracht, bij de wet gevorderd, opgemaakt. Burg. en weth. hebben vrijheid gevondende over legging van die voordracht als een spoedeischend ge val te beschouwen, en van daar, dat, met gebruik making van art. 42 der gemeentewetde leden, bin nen den bepaalden termijn ter vergadering zijn opge roepen ten einde in de volgende bijeenkomstdie waarschijnlijk in de volgende week zal gehouden wor den, tot de benoeming overtegaan. Spr. leest nu de voordracht, waarop geplaatst zijn de hulponderwijzers: Abram Richard Breetvelt te Delft. Christianas van Rossen te Schiedam en Willem in 't Veld te Dordrecht. Daarna vervolgt hijdat deze voordracht voor de leden ter visie zal liggenalsmede dat gelegenheid zal zijn het schriftelijk werk der sollicitanten in te zienterwijl hijomdat het doel der vergadering is afgeloopendeze op de gewone wijze sluit. Datum, Plaats. Voorwerp. Notaris. 14 Jan. Goes, 14 woonhuizen, Paardekooper v. d. Bussche. 15 H 's HeerArendsk. Landerijen, )Paardel:ooper 15 Kapelle, Landerijen, v. d. Bussche. 18 a Kapelle, Suikerpeen, Rembges. 21 Wolfaartsdijk, Boeren-inspan, Kakebeeke. 22 Goes, Ambaclitsportiën, v. d. Bussclie. 23 u WerneRling^, Afbraak Planken, Rembges. 29 Goes, Woonhuis, etc. )Paardekooper 29 i, Goes, Tuin, v. d. Bussche. 30 IJzendijke, Boomen, )mr. Brevet 30 Waterland- en 30 Oudeman, ïaem. )Dobbelaere. van 10 tot en met 13 Jan. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den 11, Cornells, z. v. Pieter de Munck en Katharina Harinckden 12, Hende- rica, d. v. Cornelia Blanker. Overleden: den 13, Theodorus, oud 17 m., z. v. Gilles Warrens en Stoffelina Wijk. ADYERTEN TIËN. Heden overleed na een smartelijk lijden tot groote droefheid van mij en mijne kinderen, mijne innig geliefde echtgenoote KEELTJE P AAU WE in den ouderdom van 52 jaren en 25 dagen. P. KAKEBEEKE en Kinderen. Goes, 13 Januari 1873, De ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling zoo van hier als van eldersop zijn 70sten jaardag ondervonden. A. Kakebeeke Jz. Goes, 10 Januari 187 3. Voor de vele bewijzen van belangstelling zoowel van hier als van elders ondervonden bij het overlijden van zijne zuster MARTINA GEERTRÜID LENSHOEKwed. dr. R. B. van den Bosch, betuigt de ondergeteekende zijn welgemeenden dank. Mr, Ir*. Lenshoek v. Kerkwijk, Goes, den 13 Januari 1873. De ondergeteekende betuigt bij deze haar welgemeenden dank voor de ondubbelzinnige bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van het overlijden van haren geliefden echtgenoot COR NELLS de VOS, ontvangen. De wed. O. de Vos, geb. Jacobs. Krabbendijke, 13 Januari 1873. ONTVANGEN 10 registers, Paris. des voormiddags ten elf ure, in het Hotel Zout keet" te Goes, van EENE GROOTE PARTIJ in en aan Zuid-Beveland, gedeeltelijk ter plaatse waar de tegenwoordige Oesterbanken zijn gele gen, voor de gemeenten Yerseke, Krabbendijke en Rilland, bekend ten name van Ambachts- heeren van Schoudee, Broucke, Kreecke, Duvenée, Seldijk, Rommerswaal, Wemeldinge, Eversweerdt, Tolzende en Zwartewaal, ter gezamenlijke grootte van 1834Hectaren. 94 Aren SO centiaren. De veiling geschiedt in perceelen en in massa. Informatiën te bekomen bij Notaris VAN DEN BUSSCHE te Goes.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3