BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. ontvreemd. De diefstal werd ecliter niet als wettig en overtuigend bewezen aangenomen. De persoon was daarmede intusschen niet te vreden en kwam in appèl, terwijl hij inmid dels gevangen bleef. Den 4den werd bij door bet Provinciaal Gerechtshof in Overijsel an dermaal vrijgesproken en tegen zijn zin op vrije voeten gesteld. De raad der gemeente Dantumadeel heeft goedgevonden, aan de zoons der hoofdonder wijzers te Akkerwoudsterbroek en te Dantu- mawoude, knapen van 12 a 13 jaar den titel van kweekeling te verleenen op een sa laris van 150 's jaars. Beide scholen tellen 150 leerlingen. Die kweekelingen vervul len nu de betrekkingen van hulponderwijzers, daar er voor ƒ350 geen hulponderwijzers te bekomen zijn. Wanneer toch zullen alle gemeen teraadsleden hun plicht en belang begrijpen Menigmaal hoort men de Nederlanders als dui tendieven" qualificeeren, en 't is vaak niet ten onrechte. Volgens de Tijd bestaat in N. Brabant bij eenige heeren het voornemen, om een pel grimstocht naar Lourdes te ondernemen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Bij beschikking van den minister van Justitie wor den met 15 Jan. a. s. verplaatst van Vlissingen naar Bergschenhoek en van Hillegersberg naar Vlissingen, de rijksveldwachters 3e kl. D. Zeylemaker en W. J. Lokhoff. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. NISSE, 12 Januari. Heden werd, bij weiwillenden afstand van den consulent, ds. B. A. Overman, pred. te Heinkenszand, onze van 'sHeerenhoek beroepen Leer- aar, ds. J. van 't Hooft, tot onze gemeente ingeleid door ds. J. H. L. Roozemeijer, pred. te Middelburg, met eene leerrede naar 1 Cor. 4:1 en 2, terwijl de be vestigde 's namiddags zijn dienstwerk aanving met de betuiging van den Apostel, Bom. 1 16. Beide gods dienstoefeningen werden door eene talrijke opkomst opgeluisterd. Ds. W. Kraijenbelt nam den 5 dezer afscheid te Ede, na aldaar voor 23, en gedurende zijne 36jarige loop baan in het geheel voor 66 beroepen bedankt te heb ben. Op Zondag 12 dezer is hij op zijne 7de standplaats, Bodegraven, door een der predikanten van Harderwijk bevestigd. Naar wij vernemen, hebben ds. W. Petri te Wemel- meldinge en ds. S. van Hoek te Kapelle ook beroep of toezegging van beroep ontvangen. Bij aldien zulks ge volg zal hebben, staat de ring van Kruiningen geheel herderloos te worden, tenzij de beroepene predikanten te Waarde en te Fort Bath, c. a. intusschen naar hunne gemeenten overkomen. (Ingezonden.) Door het kiescollege te Ovezand is ter vervulling van de aldaar bestaande vacature het navolgend drie tal van predikanten opgemaakt: H. W. van Loon te Bunnik, dr. G. de Wilde te Oudelande en E. B. Gun ning te Nunspeet, en daaruit terstond beroepen ds. H. W. van Loon. Door den raad der gemeente Baarderadeel is op voorstel der plaatselijke schoolcommissie besloten, dat tot aanmoediging voor de onderwijzers, om kweeke lingen op te leiden, het beginsel wordt aangenomen om, wanneer iemand met goed gevolg examen aflegt als hulponderwijzer ot hulponderwijzeres, aan den hoofd onderwijzer, die zoo iemand heeft opgeleid, een gra tificatie ad ƒ200 uit de gemeentekas te verstrekken. Met het oog op het tegenwoordig bestaande gebrek aan hulponderwijzers, verdient dit besluit navolging. Onder geleide van den inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland en van den districts-school- opziener hebben twee Japansche heeren verleden week een bezoek gebracht aan de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes te Leiden. De tijding van het overlijden van Napoleon 111 werd Donderdag namiddag ten 3 ure te Parijs bekend en verspreidde zich als een loo pend vuur door de stad. Bijna overal kon men hooren", schrijft een correspondent van daar, dat het doodbericht tevredenheid ver wekte de herinnering aan al de onheilen, welke de ex-keizer over Frankrijk gebracht heeft, werd weder levendig, de hardste uitdruk kingen kwamen over de lippen en slechts bij wjjze van uitzondering hoorde men een woordje van deelneming." Op de beurs veroorzaakte de tijding een rijzing; de rente, die volgens den officiëelen sluitingskoers 53,82 stond, steeg zelfs tot 54, omdat men in het overlijden van den ex-keizer een voor Frankrijks rust gunstig feit zag en van meening was, dat thans een der grootste moeielijkheden, die den toestand hache lijk maakte, is weggenomen geworden. Evenwel is het, gelijk wij Vrijdag reeds aanmerkten, niet aan te nemen, dat de Bonapartisten hunne plannen reeds voor goed zouden hebben opge geven, al moeten zij voor Napoleon IV, in plaats van voor Napoleon 111ijveren. Hunne partij lijdt echter een gevoeligen slag door den dood van den ex-keizer, daar het leger geen sympathie voor den jeugdigen prins heeft, en voorts dezulken, die aan het keizerrijk hangen, omdat zij vroeger er geld door verdienden en geen het minste vertrouwen in den zoon van den overledene stellen. Te Versailles kwam het dood bericht, terwijl de Nationale Vergadering bijeen was, en daar verwekte het groote sensatie. Pietri, Napoleons voormalige prefect van politie, deelde het aan Rouher mede, en deze scheen zeer ver slagen te zijn. Naar men wil, zou Napoleons dood eene scheuring onder de Bonapartisten ten gevolge kunnen hebben, daar, zoo wordt ver der beweerd, een testament bestaat, krachtens hetwelk de ex-keizerin met de leiding der Bo- napartistische pogingen is belast, terwijl aan den anderen kant prins Napoleon en zijn aan hang vast besloten hebben voor »de Spaansche" en voor de partij, aan wier hoofd zij staat, niet te bukken. r Is het billijkheidsgevoel of medelijden met den overledene, dat de meeste Engelsche en Duitsche bladen met zoo'n onpartijdige wel willendheid voor Napoleon 111 bezielt? Wij gelooven 't eerste, want wij zeiden 't reeds in ons vorige nommer: Napoleon was niet van bekwaamheden ontbloot. Wij vonden 't daarom niet ongepast aan onze korte opsomming van de merkwaardigste gebeurtenissen, die onder en door zijn bestuur hebben plaats gehad, een schets van zijn politiek en maatschappelijk leven toetevoegen. Een der Engelsche bladen zegt: Napoleon 1 had een goed vorst kunnen zijn als hij 't gewild had; Napoleon III had een goed vorst willen zijn als hij gekund had." En zoo is 't. Napoleon III was doorgaans te zwak om het goede te kunnen. Van daar de tegenstrijdigheid in zijne handelingen; van daar dat beurtelings believen van verschillende par tijen. »Hij was," zegt een der Duitsche bladen, niet, wat men met recht noemt: een groot menseh in den edelsten zin des woords, een man rein van inborst, een geniale volksmen ner en staatsman, maar wel: de man zijner eigene loopbaan, de schepper van zijn buiten gewoon geluk, de bewerker van zijn val, een mensch, wien het niet aan verstand en andere natuurgaven, ook niet aan gemoede lijkheid en edele neigingen ontbrak, en vóór alles: Napoleonide met de goede en de slechte eigenschappen van zijn geslacht. Hij was een ware zoon van den modernen tijd, vervuld van de begeerte om een nieuwen staat van zaken in Frankrijk te voltooien en in Europa voor te bereiden, maar toch was hij een vol geling der romantische school, fatalist, wereld burger en egoïst in den hoogsten graad. De staatsman-souverein, wiens nieuwjaarstoe spraken en troonredenen met zoo buitenge wone spanning in beide halfronden verwacht werden, was geen gewoon avonturier. In zijn gezin aangenaamdoch wel wat lichtzinnig, jegens zijne omgeving min zaam en uiterst toegeeflijk, tegenover zijn volk welwillend doch niet afkeerig van klein geestige en noodelooze plagerijen, een goede zoon van zijne kerk, doch vrij van dweeperij, Franschman en met het volkomen besef van de zwakheden, de ijdelheid en de edele trekken zijns volksvol liefde voor kunst en weten schap, zelf schrijver, maar niet bij machte den bloei te bevorderen die onder de Juli-dynastie zich begon te openbaren, voorstander van het vrijhandelsstelsel, doch bevreesd met zijne idea listische denkbeelden op het gebied der staat- en volkshuishoudkunde voor den dag te ko men; heeft hij aan velen goed, aan velen kwaad gedaan maar zich zeiven het leven lastiger gemaakt dan waarschijnlijk het geval ware ge weest indien hij een meer degelijk karakter had gehad minder zich door veelal slechten raad had laten leiden. Steeds er op bedacht de fouten van den oom Napoleon 1 te ver mijden voornamelijk zich aanmerkende als grondvester eener dynastie, heeft hij toch op het einde zijner politieke loopbaan juist alles gedaan, wat hem ten val moest brengen; door de radicale democraten aangespoord tot utopiën, door de kleine oppositie gedwongen tot her vormingen stond hijtoen 1866 voor hem verloren wasalleen door zijne diplomaten slecht gediend, bij zijne ministers geen steun vindende, alleen zonder bondgenootschappen zonder sympathie in Europa en zonder wortel in zijn eigen, naar nieuwigheden steeds hun kerend, volk." Yerder zegt de Ff. Zt.»Yan Frankrijks meest beteekenende mannen in de laatste helft der negentiende eeuw, van Frank rijks politieke, historische en militaire schrij vers van Frankrijks stylisten en redenaars was hij niet de geringste, niet de minst begaafde. Steeds heeft Napoleon 111 de hand gehad in zijne regeeringszaken, zoowel, wat het bin nenland als voornamelijk, wat het buitenland betreft, en daarbij de kunsten des vredes aan gekweekt; hij heeft zich zijne taak niet ge makkelijk gemaakt; maar merkwaardig was en bleef het steeds voor den onbevangen waar nemer, hoe het universeele en het beperkte, schoone en leelijke trekken, scherpzinnigheid en kortzichtigheid, bekendheid met bizonderhe- den, oppervlakkigheid en traagheid zich in hem naast en met elkander openbaarden. De coup dV.tat van 2 December was Fortunaas rad tot zijne verheffing, maar was ook zijn vloek en dwong hem zich als hazardspeler voor te doen, die, na lang door het geluk te zijn be gunstigd geweest, in den avond zijns levens moest klagenzoo gewonnen, zoo geronnen De half ofïïcieele Berlijnsche bladen hebben de bevolking reeds zoeken gerust te stellen, dat er door de jongste ministerieele wijziging eigenlijk niets veranderd was. Ditzelfde is ook door Graaf Eulenberg in het Huis der Afge vaardigden verkondigd; doch de heeren Las- ker en Virchow waren met de verklaring om trent de zorg voor Bismarcks gezondheid niet tevreden en zeiden ronduit, dat de beweering, alsof alles bij het oude was gebleven, in strijd was met de feiten. De interpellatie heeft ten slotte niets opgeleverd en het Huis zal zich als van ouds, wel bij den wil van den lands- vader en zijne raadslieden nederleggen en af wachten. Dit blijkt intusschen, dat er in de verhouding der Regeering tot de ultramonta- nen geen verandering is gekomenMinister Falck heeft namelijk de aangekondigde wets ontwerpen tot regeling der verhouding tusschen Kerk en Staat ingediend en deze wetten, drie in getal, zijn tamelijk ingrijpend: het eerste bevat waarborgen voor ieders vrijheid om zijn kerkgenootschap te verlaten, het tweede betreft de opleiding en aanstelling van geestelijken, het laatste de uitoefening der kerkelijke tucht en de oprichting van een hoogste gerechtshof voor kerkelijke zaken. De Minister betoogde, in zijne redevoering hierover, de noodzakelijkheid om eindelijk te breken met de toegeeflijkheid jegens de steeds aangroeiende aanmatiging der geestelijkheid. Tot de kerk zal het heetenbin nen de grenzen! Bij de Eerste Kamer in Saksen hebben de beraadslagingen plaats gehad over een compro— nis met de Tweede Kamer aangaande de School wet. Nadat twee punten waren aangenomen, verklaarde de Kamer, met 40 tegen 3 stemmen, het confessioneel karakter der school te wil len handhaven. Tevens werd met algemeene stemmen beslist, dat zij zou volharden in haar besluit, volgens hetwelk kinderen van ouders, tot geen der erkende Kerkgenootschappen be- hoorende, verplicht zullen zijn deel te nemen aan de lessen van een godsdienstleeraar uit een erkend kerkgenootschap. Bovendien werd met algemeene stemmen op 1 na besloten, het verplicht schoolgeld te behouden. De be paling op het aantal leeruren, zooals die door de Tweede Kamer was aan genomen, werd met algemeene stemmen verworpen. Ten gevolge dezer besluiten kan er van de hervorming in het schoolwezen vooreerst niets komen, en zal Saksen vooralsnog gedoemd zijn, zijn domheids- slaap te slapen. Als we alle berichten van inbraken en diefstal len, die zoo gezegd hier en elders in ons land gepleegd worden, wilden vermelden, konden we gemakkelijk ue geheele ruimte van ons blad daarmeê vullen. Doch men kan gerust aannemen, dat slechts een zeer klein gedeelte dier berichten op waarheid steunt. Althans de burgemeester van den Haag heeft ver klaard, dat na den moord aldaar slechts één proces verbaal is opgemaakt. Ofschoon aus't verhaal van al die vermeende gruwel daden ons ongepast en ondoelmatig voorkomt, meenen

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2