1873. N°. 6. Dinsdag 14 Januari. 60ste jaargang. Vertrek der landmail ^mar Oost-Indie, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. MIKSMM COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 18regels /l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. POSTERIJEN. Via MARSEILLE,Vrijdag 17 Januari, per twee den trein naar Roosendaal. GOES, 13 Januari 1873. In haar antwoord op de algemeene beschou wingen der Eerste Kamer over de staatsbe- grooting zegt de regeering, dat zij zich nooit anders voorgesteld heeft dan naar eigen, zelf standige overtuiging het bewind te voeren niet te zijn de dienares der meerderheid, maar vertrouwen te stellen in de overeenstemming harer beginselen met die der meerderheid van de vertegenwoordiging. EeD programma scheen onnoodig, omdat de politieke richting der op tredende ministers bekend was, en overigens bp de behandeling der staatsbegrooting nader genoegzaam gebleken is. In de gebeurtenissen van den laatsten tijd vond zij geen grond om aan de defensie den voorrang te geven boven al 't andere. De buitenlandsche betrek kingen zijn van vriendschappelijken aard. Niet temin is behartiging van de verdediging der regeering ernst; maar niet alle wetten kunnen tegelijk bewerkt en aangeboden worden. Een ontwerp-vestingwet is bij den ministerraad in overweging. Het vermoeden, alsof de census- wet ware aangeboden om zich vooreerst van andere zaken af te maken, werpt de regee ring verre van zich af. Na al 't gebeurde was de regeering verplicht eene beslissing nopens die quaestie uit te lokken. Zij heeft ook geen aanleiding gegeven tot het vermoeden alsof herziening der belastingen voorgoed terzijde ware gesteld. De Minister van Koloniën zegt in zijn ant- w ord, dat hij zich nopens de agrarische wet aan de wet-zelve gebonden acht. Hoewel ver antwoordelijk voor gedane beloften of mede gedeelde plannen van voorgangers, mag men geen toezegging verlangen om gevolg te geven aan alle toezeggingen of plannen van een zij ner ambtsvoorgangers. Waar wijziging noodig is in 's lands belang, zal hij zich niet laten weerhouden door motieven buiten de wet. Er is voorts geen reden denkbaar, waarom de regeering de koffiecultuur zou willen loslaten. De ingenieur Cluijsenaer is belast met spoor weg-opnemingen op Sumatra en vertrekt in het begin van Maart naar Indië. ï-*er telegraaf. In de Eerste Kamer zijn de hoofdstukken 2, 3 en 4 met algemeene stemmen aangenomen na discussie. Bij hoofd stuk 3 kwamen ter sprake de inrichting der diplomatie, het sluiten van handelsverdragen, de zaak met Venezuela en het uitleveringstractaat met België. Bij hoofdstuk 4 deelde de Minister de Fries mede, dat onderscheidene wetsontwer pen tot partiëele herziening der wetgeving reeds gereed zijn. Morgen behandeling der verdere hoofdstukken. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 13 Januari 1873. Ten opzichte van het belangrijke vraagpunt der Spoorwegen op Java vernemen wij, dat Z. Exc. de Minister van Koloniën de Rotter- damsche Bank, de heeren Wertlieim fy Gom- pertz 4' Lippmann Rosenthal 4" Comp. te Am sterdam, de Rotterdamsche Handelsvereeniging en de Bank voor Handel en Industrie te Darm stadt (waarvan de Directeur een in Duitsch- land algemeen erkende specialiteit in spoor wegzaken is) uitgenoodigd heeft, zich tot eene Commissie te vormen, ten einde hem door in diening van een volledig uitgewerkt financieel plan voor te lichten omtrqnt de voorwaarden, waarop door de Regeering voor den aanleg en de exploitatie van door haar verlangde spoorweg- lijnen op Java, desgeraden achtend concessie zou kunnen worden verleend. De Regeering heeft daarbij op den voor grond geplaatst, dat zij volkomen vrij blijft van het rapport en de voorstellen dier Com missie zoodanig gebruik te maken als haar in het belang van het Rijk wenschelijk zal voor- komen. Die Commissie heeft zich thans geconstitu eerd, tot haren voorzitter benoemd den heer L. Pincoffs, President Directeur der Rotter damsche Handelsvereeniging en heeft, door uit muntende technische en juridische krachten ter zijde gestaan, onmiddelijk hare taak aan vaard met toezegging zoo spoedig mogelijk hare rapporten en voorstellen aan den Minister in- tedienen. Men bericht ons uit Oudelande, dat he den (Maandag) avond bestemd is tot eene sa menkomst aldaar in het schoollokaal ten einde, van wege het leesgezelschap Ons genoegen, van Oudelande en Baarland, volksvoordrachten te houden. Als sprekers zouden optreden de hee ren J. de Hond en ds. W. J. Wouters van Baarland, en J. Agterberg, van Oudelande. Men leest in Het Vaderland „Naar wij met genoegen vernemen is W. A. de Gelder, die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft ge zeten, maar toen weder is losgelaten, omdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der gemeente werkzaam. Wel is de betrekking hem opgedragen zeer onbe duidend, maar men heeft hem beloofd, dat hij zou opklimmen, indien hij zich door goed ge drag onderscheidde. „Wij vernemen dat met genoegen, omdat wij het niet meer dan billijk vinden, dat men preventief gevangenen, die zonder veroordee ling weder worden losgelaten, zooveel mogelijk het nadeel, dat langere of kortere gevangen schap hun berokkent, tracht te vergoeden. Dat de gemeente hier voorgaat is daarom des te meer re prijzen omdat iemand, die van moord is verdacht geweest, ook al wordt hij weer losgelaten, bij particulieren in den eersten tijd nog bezwaarlijk werk kau krijgen. De N. Arnh. 0. acht het niet onbelangrijk te vermelden, dat er wel eens twijfel is ge opperd of Louis Napoleon wel te Parijs op 20 April 1808 geboren is, dan wel op het ka steel Blaarthem bij Eindhoven, eenige dagen vroeger. Immers daar wijst men nog de kamer aan, waarin de bevalling van koningin Hortense zou hebben plaats gehad, en vóór weinige jaren leefde nog de oude huisbewaarder, die beweerde, deze geschiedenis bijgewoond te hebben. De koningin zou, op weg naar Parijs, on verwacht haar zoon ter wereld hebben ge bracht. Om staatkundige redenen vond men het verkieslijker, prins Louis te doen doorgaan voor een „Franschman" dan voor een »Belg." Te Geervliet in Zuid-Holland is onder het vee van een landbouwer aldaar de long ziekte uitgebroken. Drie runderen zijn, als daardoor aangetast, onteigend en afgemaakt. De overigen werden ingeënt. Met 't oog op de nadering dier gevreesde ziekte, wijzen wij nogmaals op het middel, dat volgens bekwame veeartsen voorbehoedend is, nl. de inenting. De Nederlandsche letterkunde heeft het verlies van één harer sieraden, den voortref- felijken vertaler der diepzinnige Divina Com media van Dante Alighieri, te betreuren. Dr. J. C. Haclce van Mijndengeboren te Haarlem, 11 Nov. 1814, is Donderdag, na een langdu rig lijden, te Nieuw Loosdrecht, huize Eiken rode, overleden. Naar men verneemt, heeft het Dagelijksch Bestuur van Leiden, met eerbiediging en waar- deéring der goéde bedoelingen van de kerke raden van onderscheidene godsdienstige gezind ten, nochtans gemeend niet te moeten treden in het verzoek der kerkeraden, dezer dagen gedaan, om de verleende toestemming tot het geven van volkstooneelvoorstellingen op Zon dagavond in te trekken. Het Gemeentebestuur is nl. van oordeel, dat velen daardoor van het bezoeken vaa andere minder voegzame plaatsen worden teruggehouden en, dat door die voor stellingen mitsdien op de zedelijkheid des volks een gunstige invloed moet worden geoefend. Naar wij van geachte zijde vernemen, is voor het aanstaande Nationale Zendingsfeest, waarschijnlijk te houden op Woensdag 23 Juli e. k.het schoone buitengoed Boekenrode onder Bloemendaal, door de familie Messchert van Vollenhoven welwillend ten gebruike af gestaan. (TV. v. d. D.) Naar men verneemt, wordt in Febr. e. k. eene pensioneering en promotie voor de officieren bij het leger hier te lande ver wacht. Niet alleen de handwerkslieden zegt De Werkmansvriend, hebben bij de duurte der le vensmiddelen te klagen over lage loonen. In het Handelsblad van 2 dezer werd gevraagd van 8 tot 4 uur een boekhouder, tegen een sa laris van 350 a 400. Taalkennis strekte tot aanbevelingEen salaris dus van hoog stens 400 voor acht uren arbeids per dag, of 48 uren per week als de gevraagde Zondag althans vrij mag zijn. Dat is ietwat meer dan zestien cent per uur; voor een man, bij wien men liefst ook taalkennis zou vinden. En dat in Amsterdam, waar de handwerks lieden in vele vakken 18 tot 23 cents per uur verdienen en het loon in alle vakken tot 2.5 cents per uur wenschen verhoogd te zien. Arme boekhouderGeen opperman zou met u willen ruilen Naar men verneemt, is de aanvoer van het opperwater op het bovenpand van het ka naal van Neuzen naar Gent thans zooveel ver minderd, dat de schuttingen te Sas van Gent weêr plaats hebben en de scheepvaart op het kanaal hersteld is. De Tolsluis te Gent is voor meer dan afgesloten, zoodat de aftappingen van het be- nedenpandvanhetkanaalniet meer dan hoogstens eenmaal per etmaal noodzakelijk schijnen. Men schrijft uit Overijsel, dat de vee- prijzen aldaar in den laatsten tijd dalende zijn. De teruggang bepaalt zich tot ƒ15 a 20 per stuk voor bijna alle soorten. In het Geuzen gesticht te Brielle, Wil helmus van Nassouwen, voornamelijk uit bijdra gen van afgescheidenen en hunne geestver wanten opgericht, zijn tot vader en moeder benoemd de heer P. Stam en echtgenoote uit Arnhem. Door de avrondissements-rechtbank te Zwolle werd onlangs een metselaar vrijgespro ken, die bekende in Augustus jl. te Staphorst een horloge met zilveren ketting te hebben

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1