GEMENGDE BERICHTEN. LIJST VAN VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES, 25jarige Huwelijksvereeniging EENIGE KOREN-MOLENAARS. Rusland bleef, trots de aanraking met het overige gedeelte van Europa, en trots de verbe terde handelsgemeenschap, zijne oude traditiën getrouw. Siberië en de knoet, ziedaar de middelen, die er nog steeds gebezigd werden om, zoo als men het noemt, de orde te hand haven, maar die in waarheid dienen tot on derdrukking van alles wat ontwikkeling en politieke vrijheid kan bevorderen. Het is nog niet lang geleden, dat wij een staaltje van die onderdrukking en tegenwerking mededeel den, in de censuur op de dagbladen uitgeoe fend. En wij behoeven bovendien alleen den naam van Polen uittespreken, om de gedach ten te vestigen op de eeuwenoude en nog onveranderde gewoonte van den kolossus van het noorden, om den voet op de borst en den nek van dat volk, zoowel als van zijn on derdanen te zetten. Ondanks dat ongunstige oordeel, hebben wij echter ook eene goede opmerking te maken. Rusland breidt zijne handelsondernemingen bij voortduring naar het oosten uit, en de over tuiging is niet zoo vreemd, dat Azië voor zijne wedergeboorte veel van Rusland te ver wachten heeft. Nog dezer dagen werd een rapport openbaar van eene welgelukte proef neming, om, door de onafzienbare steppen van Aziatisch Rusland, China te bereiken. De ver korte handelsweg belooft goede vruchten te zullen afwerpen. Keizer Alexander heeft reeds veel voor Rusland gedaan, en zijn zoon, de toekomstige troonsopvolger huldigt nog libe raler beginselen dan de vader. Hopen wij, dat die beginselen steeds meer en meer, ook in de staatkunde van het rijk, zullen zegevieren. Zweden en SToorwegen leden een zwaar verlies in den bemiuden koning, die bij een warm hart voor kunst en wetenschap, tevens den bloei van zijn rijk steeds voor oogeu had. Doch hoezeer dit zijn streven was, toch blijft er voor zijn opvolger nog veel te doen. De binnenlandsche hervormingen, door Karei be gonnen, moeten door Oscar worden voortge zet. Wel zien wij reeds de bloesems van burgerlijke en godsdienstige vrijheid ontluiken, maar de vruchten moeten nog groeien. Moge daartoe 1873 bevorderlijk zijn, evenals 1872 een weldadigen regen en zonneschijn daartoe geschonken heeft. En BeiieinarKeii, de laatste uit het drie tal Noordsche rijken, dat wij heden tot on derwerp onzer herinneringen maakte, Dene marken had veel te lijden, zoowel stoffelijk als zedelijk. Terwijl geweldige overstroomingen den grond teisterden, woedden ook hier partij schap en partijtwist in den staat en bleef deze bo vendien beroofd van een deel van zijn grondge bied en van zijne ingezetenen. Sleeswijk is nog altijd Pruisisch, ondanks art. 5 van het Prager-verdrag den koning de teruggave van de vroeger ontnomen deelen waarborgde. Maar terwijl de stoffelijke nood door de liefdadig heid, zoo van binnen als buitenland, werd ge lenigd, bleef de meerderheid der Denen gehecht aan orde en wet, en vermochten de socialis- tischen woelingen niet veel invloed uitteoefenen. Den blik naar het zuiden slaande, is het Spanje, dat het eerst ons oog treft. Rijk door de natuur gezegend, bleef het een prooi van de woelingen der verschillende staatkundige partijen. Koning Amadeus, met welke goede bedoelingen ook bezield, vermocht de rust niet te handhaven. De volgelingen van don Car los, de aanhangers der republiek, en zoovele an deren, zij bedreigden telkens de binnenland sche orde en de krans van vrede en vrijheid schijnt nog in lang niet te bereiken. Portugal leverde in 1872, even als zoo vele malen vroeger, weder stof tot ergernis door zamenzwering en verzet. Gelukkig voor de dynastie, maar nog gelukkiger voor het volk zelf, werd de eerste nog in tijds ontdekt en vermocht het tweede niet veel uitbreiding te erlangen. Moge voor het Iberisch Schiereiland, het jaar 1873 een gelukkig (aar zijn! In de 7 dezer gehouden zitting van de Kamer van Afgevaardigden van Pruisen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eenige in lichtingen gegeven omtrent de jongste, bekende wijzigingen in het kabinet. De Minister verklaarde, dat het aftreden van den heer von Bismarck als minister-president slechts geschied was om dien staatsman ver lichting van werkzaamheden te geven. Het kabinet blijft evenwel, zooals tot dusver, het ministerie-won Bismarck. De ex-keizer Napoleon heeft de operatie van den steen ondergaanmen ontdekte een groo- ten steen en de eerste operatie door middel der lithotripsie is gunstig afgeloopen. Uit Lon den werd Maandag gemeld, dat de toestand van Napoleon voortdurend goed is en dat over eenige dagen eene tweede operatie zal plaats hebben. Zondag avond had tijdens de godsdienstoefening in de Protestantsche kerk te Scheveningen een zonderling voorval plaatsEen der hoorders toch stond midden in de preêk op en verklaarde den dominé voor een leugenaar. Dit verwekte, zooals men begrijpen zal, eene groote opschudding; gelukkig verwijderde de man zich onmiddellijk na dit protest, zoodat de orde spoe dig was hersteld. Op verlangen des leeraars zal aan de zaak geen verder gevolg worden gegeven. In de nabijheid van Kerkrade is dezer dagen eene nieuwe kolenmijn ontdekt, die naar de verklaring van een hoofdingenieur tot exploitatie geschikt is. De ge vonden kolen bezitten zeer veel vetstoffen. Zekere K. te Utrecht is in eene kroeg met een glas jenever in de hand doodgebleven. Dezer dagen heeft een inwoner van Deventer, de heer J. Polak, zijn 101ste jaar bereikt. De oude man ge niet nog den besten weistand, is in het bezit van al zijne geestvermogens en gaat nog dagelijks te voet bezoeken aan zijne kennissen brengen. Men schrijft uit Middelburg van 6 dezer Gisteren zijn in een tuin in deze stad eenige rijpe aardbeziën van den kouden grond geplukt. Ook ae weilanden zien er frisch en groen uit; in sommige treft men reeds het meibloempje aan. Voorzeker wel een bewijs van de buitengewone groeikracht, die in den grond is. Eene ontzettende gebeurtenis heeft eergisteren morgen zeer vroeg in het huis van militaire detentie te Leiden plaats gegrepen. Een der gedetineerden, zekere S., die als een zeer zedeloos en gevaarlijk mensch bekend stond, en als kok fungeerde, werd door den bewaarder v. d. R. op eene zedeloosheid betrapt, die hier niet kan genoemd worden. De bewaarder maakte daarvan onmiddelijk rapport bij de politie, maar werd eenige oogenblikken later door S. met een mes in den buik gewond en overleed kort daarna. Spoedig was natuurlijk de ge- heele politie op de been: de commandant en de ad junct-commandant verschenen vergezeld door de wacht. Men trachtte zich nu meester te maken van den moor denaar, maar deze had zich in dien tijd in de keu ken geposteerd, zoodanig, dat hij van drie zijden ge dekt was en alleen van voren kon worden aangeval len. Met hetzelfde wapen, waarmede hij den moord had gepleegd, verweerde hij zich nu als een razende en bracht een der andere bewaarders een gevaarlijken messteek tusschen de ribben toe. Daarna ontblootte hij zijn borst en riep: „comman dant, laat mij doodschieten of ik steek mij zelfdood." Ifoen de commandant bleef aarzelen, voegde hij de (laad bij het woord en bracht zich zeiven eene zeer 'gevaarlijke wonde toe. Eenige oogenblikken daarna was ook de moordenaar een lijk. Gelukkig nog had dat alles plaats, terwijl de overige gevangenen zich nog in hunne slaapcellen bevonden, zoodat er door hen van de geheele zaak niets is gezien. (L. D.) Zaterdag vervoegde zich ten huize van den ma joor P te Arnhem een werkman om den gazometer na te zien. Hij werd toegelaten. De majoor zelf kwam bij hem en vroeg, terwijl de man bezig was aan het toestel een schroefje aan te draaien, hoeveel gas hij wel ongeveer gebruikt zou hebben. De con troleur, althans hij, die zich daarvoor had uitgegeven antwoordde, na zich een oogenblik te hebben be dacht, dat liet wel een meter zou bedragen, waarop de heer P., begrijpende, dat deze persoon te onkun dig was om de functie van controleur uit te oefenen, hem gelastte terstond te vertrekken. De ander haast te zich daaraan gehoor te geven, maar de heer P. volg de hem, en na eerst bij een der bewoners van de Rhijnkade gewacht te hebben of dezelfde onkundige controleur zich misschien ook bij dezen aanmeldde, maar hem ziende passeeren, volgde hij hem en verzocht een agent van politie den man in arrest te nemen. Aan het bureau van politie bleek, dat de persoon in geen betrekking stond tot de gasfabriek, en werd hij, als verdacht van andere bedoelingen, voorloopig in hech tenis gehouden. Ter correctioneele terechtzitting der Arrond.- Rechtbank te Amersfoort stond dezer dagen terecht de heer K.wethouder der gemeente Rijsenburg, be schuldigd 22 November jl. den heer v. W., burge meester dier gemeente, op diens kantoor, tijdens de waarneming zijner bediening, te hebben geslagen. Hei Openbaar Ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, aannemende verzachtende omstandigheden. ~~BOEKBEOORDEELING. De boerenstand wordt hoe langer hoe meer een gewaardeerde stand en de boer hoe langer hoe meer een ontwikkeld mensch. Als we ons den boer voor stellen onder het leenstelsel voor een kleine duizend jaren, den boer, ternauwernood van 'tnoodige voedsel en de noodige kleeding voorzien, gedoemd tot hand- span- en wagendiensten voor zijn heer, den grond eigenaar, die zelfs 't recht had, althans 't zich aanma tigde, over 't leven en den dood zijner boeren te beschikken, dan moeten we zeggen, dat het tijdvak van duizend jaar veel goeds heeft voortgebracht. En toch heeft de boer dien gunstigen toestand meer aan de omstandigheden dan aan zich zeiven te danken. Toen er een vrije burgerstand opkwam, die zich weldra in de plaats der groote lieeren dreigde te stellen, was het niet meer dan natuurlijk, dat die heeren hunnen boeren wat meer voorrechten en vrijheden schonken, om in hen zoodoende een steun tegenover de aanma tigingen der burgers te hebben. De boeren genoten die vrijheden en voorrechten in eenvoud en ze waren er niet te minder gelukkig om. Maar ziet daar kwa men de gemakkelijker middelen om zich te verplaatsen, om te reizen en de wereld te zien, en de boer at van den boom der kennis. Hij zag, dat er nog meer te winnen was dan hij nu won, hij leerde 't leven ook van andere zijde bezien, hij schepte zich meer behoeften en zette zoo 'de eerste schrede op den wég der ont wikkeling. Van dien tijd af heeft de boer meer zijne opkomst aan zich zelf te danken. De landbouwer wil nu eenmaal vooruit en nat men wil, kan men veel tijds. Talrijke scholen verrezen ten platten lande, be kwame onderwijzers werden aangesteld, ouders span den al hunne krachten in om hunne kinderen zoolang en getrouw mogelijk de scholen te doen bezoeken en zoodoende is de boerenstand geworden, wat wij in 't begin van ons artikel zeiden; een gewaardeerde stand. Menige boer begrijpt ook, dat hij een der nuttigste menschen is. Laat de aarde zooveel steenkolen, me talen en petroleum voortbrengen als maar mogelijk is, laat de nijverheid er de schoonste vormen of de nuttigste stoffen van maken, zonder eten doen we met dit alles niets, en voor dit eten zorgen onze landbouwers, 't Is dus niet alleen in hun eigen belang maar ook, en voornamelijk, in 't belang der gansche menschheid, dat zij zooveel vruchten van den grond trekken als met alle krachtsinspanning mogelijk is. Dit gestadig meer voortbrengen nu leert hun de weten schap, de juiste kennis van alles wat hun in het da- gelijksch bedrijf voorkomt. Wij juichen 't daarom toe, dat op verschillende plaatsen in ons land behoefte gevoeld wordt (door de boeren zeiven) aan goed landbouw-onderwijs, dat zoo veel werken over den landbouw gekocht en gelezen worden, dat zooveel wenken in nieuwsbladen en jaar boekjes voor den landbouwer door hem worden ter harte genomen en daarom ook bevelen wij een dier jaarboekjes, dat ons ter bespreking gezonden is, gaarne aan. 't Is een almanak voor landbouwers en veehouders, uitgegeven te Leeuwarden bij W. Eekhoff. Tal van wenken en lessen zijn daarin te vinden, en de tweede reeks, die van den jaargang 1873 reeds verscheen, bewijst, dat dit jaarboekje door velen gekocht wordt. De prijs van 30 ets. gaat dan ook niet boven de krachten van onzen gegoeden landbouwersstand. Gaarne hadden we er een paar opstellen uit over genomen, om te doen zien, hoe helder en eenvoudig er de zaken in besproken worden, maar plaatsgebrek noopt ons, het bij deze aanbeveling te laten. Datum, Plaats. Voorwerp. Notaris. 9 Jan. Baarland, Hoefje, Prumers, 10 Colijnsplaat, Boomen, v. d. Moer. 11 Hoedekensk. Boomen, Rembges 13 Goes, Woonhuis en )Paardekooper Erve. )Kakebeeke. 14 Goes, 14 woonhuizen, Paardekooper v. d. Bussche. 15 's HeerArendsk. Landerijen, (Paardekooper 15 Kapelle, Landerijen, v. d. Bussche. 22 Goes, Ambachtsportiën, v. d. Bussche. 280ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. lste 'lijst. No. 1818, 2967 en 12101, ieder f1000; no. 895. 10239, 18015 en 1S402, ieder 400; no. 9587, 10431, 13660, 15190, 17217 en 19889, ieder ƒ200; no! 9448, 12949, 15303 en 18632, ieder 100. 2de liist. No. 845 ƒ25000, no. 3564, 4128, 7666 9695 en 12266, ieder ƒ400, no. 3473, 6513 en 14831, ieder ƒ200, no. 1526, 6367 en 15661, ieder ƒ100. van 6 tot en met 8 Jan. 1873. Ondertrouwd en Gehuwd geene. Geboren: den 6, Elisabeth, a. v. Anna Ta- venier; den 7, Johannes Josephus, z. v. Kasper Loobeek en Clasina Kegel. Overleden den 7, Jorius Francis de Ridder 48 j., j. m. ADYERTJEN TIÉN. fo van A 1 Z. H. HIJLKEMA j I met I J. J. de VRIES. i, eft Goes, 8 Januari 1873. -#! Run dankbare zoon. Eenige KOREN-MOLENAARS in Z.-Beveland, brengen bij deze aan be langhebbenden ter kennis, dat bij hen het plan bestaat tot eene LOONSHER- ZIENING. Zij noodigen derhalve ieder belanghebbende uit zich op Zaterdag IS Januari l&TS, ten 10 ure, op het Slot Ostendebewoond door J. J. Koens te vervoegenom het daartoe benoodigde te be spreken en vasttestellen. Januari 18 73. Bij de bovenbedoelde vergadering van KOREN MOLENAARS worden ook uitgenoodigd die van Noord-Beveland. EENIGE KORENMOLENAARS»

Goessche Courant | 1873 | | pagina 3