BINNENLANPSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. GOES, 8 Januari 1873. JPer telegraaf. Blijkens de algemeene be schouwingen in de afdeelingen der Eerste Ka mer over de staatsbegrooting 1873, werd de houding van het kabinet in al de afdeelingen uitsluitend ter sprake gebracht. Verschillende bedenkingen werden daartegen ingebracht, als: gemis aan programmaweifelachtigheid om trent het defensiewezen, waarop door anderen geantwoord werd, dat de regeering toch een za-, kelijk programma had gegeven en zich verklaard had nopens de landsverdediging enz. Verschei dene leden hadden tegen de eencus-verlaging groot bezwaar. Omtrent al deze punten, zoo mede omtrent het voornemen tot belastingher ziening, werden inlichtingen gevraagd. Betrek kelijk de defensie werd dit met aandrang her haald bij hoofstuk 8. Aan de onzekerheid moest een einde komen. Bij hoofdstuk Koloniën wer den vragen gedaan nopens de voornemens van den Minister omtrent de uitvoering der agrari sche wet, en of hij zich niet gebonden achtte aan de verklaringen van den heer de Waal, vooral aan die, in de Eerste Kamer door den laatste afgelegd? De Minister van Financiën heeft ter ken nis van belanghebbenden, gebracht, dat tot benoeming van twaalf surnumerairen der re gistratie en domeinenop den 16 April aan staande en volgende dagen te Utrecht, ten over staan van de daartoe benoemde commissie, het bij art. 2 van het koninklijk besluit van 7 Juni 1856, daarvoor bepaalde vergelijkend exa men zal plaats hebben. Zij, die tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den 1 Maart e. k. het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift indienen met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Zij worden door den voorzitter der voormelde commissie bekend gemaakt met de plaats waar, en den dag en het uur, waarop zij voor die commissie zullen moeten ver schijnen. Maandag jl. heeft de justitie van hier zich naar Hontenisse begeven ten einde onderzoek te doen naar een aldaar op het gehucht Kie- verhil, in den nacht van Zondag op Maandag plaats gehad hebbenden kindermoord. Heden ontving de weduwe Snoep het be richt per telegraaf, dat het lijk van haren zoon te Zierikzee is opgeviseht. Nadere bizon- derheden ontbreken. Afsluiting der Kasboeken en Restanten! ijst bij de Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, op 30 December 1872. ONTVANGSTEN Reservefondsf 673,23' Storting aandeel- 5335,02 Terugbetaling op schuldvordering - 24472,17 Intresten daarvoor en ger. intrest- 1730,77 Opgenomen gelden - 39264,94s Onkosten Nihil Gezamenlijk bedrag - 71476,14 UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 157,01 Verleende voorschotten40263,34 Terugbetaalde intressen21,20 Terugbetaalde opgenomen gelden - 25880,61 Intresten van opgenomen gelden - 133,22 Onkosten- 86,02 Gezamenlijk bedrag- 66541,40 Kas-saldo f 4934,74 Zondagavond had in het schuttershof de Edele Handboog te Middelburg de door de vereeniging Uit het volk Voor het volk aange kondigde tweede winterbijeenkomst plaats. De heer Vorsterman van Uoijen uit Aarden burg wist zijn toehoorders door zijne populaire voordracht te boeien. Zijne onderwerpen »Van trouwen en van nog veel meer andere zaken" en «Over koetjes en kalfjes", beiden aan het dagelijksch leven ontleend, bevatten menige nuttige wenk. «Vergelding" dichtstuk van He remans, voorgedragen door den heer J. A. Snij ders Jacz., werd eveneens met belangstelling gevolgd, terwijl »eene nieuwe manier van voor dracht" door den heer K. J. Pervoost, meer malen den lachlust opwekte. De voordrachten werden afgewisseld door eenige nommers, uitgevoerd door het muziek gezelschap Accelerando. Het geheel liet bij het talrijk publiek een goeden indruk achter en doet hopen, dat de pogingen van het bestuur van genoemde ver eeniging, om het nuttige met het aangename te vereenigen, voortdurend met goeden uitslag zullen bekroond worden. Als een bewijs, dat door den aanleg van spoorwegen ook in Zeeland de belemmering in de postdienst voor dat gewest nog lang niet is opgegeven, wordt uit lissingen aan het Utrechtsch Dagblad het volgende ingezonden De verrassingen, die het postwezen ons bier in het zuiden bereidt, zijn te interessant om daarvan niet een staaltje raeê te deelen, in de hoop, dat de ruchtbaarheid, aan de zaak gegeven, de oorzaak moge zijn van verbete ring en herziening van die dienst. «Vóór de stoomwagen tot hier doordrong, terwijl nog de oude postkar ons onze brieven en tijdschriften toevoerde, ontving ik het Ltr. Dagblad des morgens ten 8 ure. Na de ope ning van de spoorlijn Goes—Vlissingen ver wachtte ik natuurlijk sneller gang van dienst, maar ontviDg daarentegen mijn dagblad des namiddags ten half eendaarop volgden de vele klachten over de dienstregeling en de interpellaties dienaangaande. De Minister be loofde herziening en verbetering; hoopvol zag ik 1 Januari te gemoeti «Werkelijk was er ook verandering, want in plaats van half een, was nu en volgende dagen het uur van ontvangst half drie ge worden. «Ik meen, dat dit staaltje te sprekend is, om er nog anderen te noemen, en dat het hoog noodig zou zijn, de oorzaak van derge lijke vertraging te onderzoeken en opteheffen, als men de gevolgen nagaat, die daaruit kun nen voortvloeien voor commerciëele en per soonlijke belangen." Omtrent de poging tot moord te Nieuw- Vosmeer gepleegd, vernemen wij de volgende bizonderheden De weduwe Suikerbuik, een vrouw van 82 jaren, bezit te Nieuw-Yosmeer eene smederij, die door inwonende knechts gedreven wordt. De knecht, die 't vorige jaar in dienst der we duwe was, een zekere G., geboortig uit Goes, had kameraadschap aangeknoopt met een ze keren P., die vroeger in dienst derzelfde we duwe geweest was en bij haar had ingewoond. P. bezocht dezer dagen zijne vroegere meesteres en bleef ten haren huize vernachten. Volgens eene reeds vroeger gemaakte afspraak zouden G. en P. tijdens dat bezoeken wel in de nacht tusschen 28 en 29- December de weduwe en de dienstmeid van kant maken zich het geld dat men hoopte te vindentoeëigenen en daarnagezamenlijknaar Amerika ontsnappen. Dien nacht werd echter het snoode opzet niet uitgevoerd, hetzij omdat G. voor de daad terug beefde, hetzij omdat men niet zeker wist of een zoon der weduwe, die te Nieuw-Vosmeer logementhouder isen bij zijne moeder wel eens den nacht komt doorbrengendit ook thans niet zou doen. Hoe het zij de daad kwam dien nacht niet tot uitvoering. P. deed echter zijn makker zwerendat hij den vol genden dag onder kerktijdwanneer ook de meid afwezig zou zijn, het opzet zou volvoeren. Deed G. zulks niet, dan had hij zelf van hem, P.het ergste te vreezen. Den volgenden dag, Zondag, vertrok P. en liet dus aan zijn makker de uitvoering van het plan over. Toen het gunstige oogenblik gekomen was, greep G. de niets kwaads vermoedende we duwe aan, bond haar handen en voeten, en wilde haar daarna den mond stoppen, om dan de bloedige daad te volvoeren. Het smeeken der oude vrouwhaar wijzen op de lief derijke behandelingdie zij hem altijd had betoondscheen G. tot inkeer te brengen. Hij aarzelt, het vreeselijke der voorgenomen daad verlamt voor een oogenblik zijne hand. Daar hoort hij naderende voetstappen. Het is de dienstmeid, die de godsdienstoefening heeft verlaten. IJlings springt G. op, snelt het huis en het dorp uit en tracht de wre kende hand der gerechtigheid te ontvluchten. Maar reeds bij het gehucht Notentaai, tus schen Nieuw-Vosmeer en Steenbergen, wordt hij door de politie achterhaald en gevangen genomen. Naar men zegt heeft G. reeds alles volle dig bekend, uit welke bekentenis de beschre ven omstandigheden haren oorsprong moeten hebben. Ook P. moet reeds in handen der justitie zijn. Het Provinciaal Gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van den 6, wat de opgelegde straf betreft, vernietigd het vonnis der Arron- dissements-rechtbank aldaar, waarbij de hoofd onderwijzer Philippus Rank, wegens de bekende mishandeling van een zijner leerlingen, tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 weken en be taling eener geldboete van 8 is veroordeeld. Het Hof heeft namelijk, zich vereenigende met de door den eersten rechter uitgesproken schul digverklaring, met betrekking tot de straf over wogen, dat de gunstige bekendheid des be klaagden ook in de waarneming zijner betrek king als onderwijzer en zijn aan den dag ge legd berouw, aanleiding geven tot toepassing van verzachtende omstandigheden en hem, on der aanneming daarvan, veroordeeld tot betaling eener geldboete van 100. Met zekerheid verneemt men, dat ook de derde van medeplichtigheid aan den dubbelen moord verdachte, Verlind, te Rijssel is gevan gen genomen. In de barakken te Deventer worden thans 24 lijders aan typhus verpleegd. In de zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage, gisteren gehouden, is bij accla matie aangenomen een voorstel van den bur gemeester om aan deze een crediet te ver- leenen van ƒ5000, tot tijdelijke versterking der nachtpolitie, ten einde daardoor rust en kalmte, die sedert het plegen van den bekenden dub belen moord zoozeer waren verdwenen, in de stad terug te brengen, 't Werd tijd ook; de Hagenaars zijn zoo onrustig en ontsteld, dat ze in den avond eiken vreemdeling voor een dief of moordenaar aanzien, 't Is dan ook be paald een waagstuk, zich als vret mdeling naar den Haag te begeven. BENOEMINGEN. Herbenoemd tot kantonrechter te Sluis, mr. J. C. Tak; tot kantonrechter te Axel, mr. R. 11. J. Schmal- hausen; tot kantonrechter te Tholen. mr. J. IJ. L. van Buren. KUNSTN1EUWS. Zij, die de beide jongste voorstellingen, door het geselschap Stoete en Cu. alhier gegeven, hebben bij gewoond, zullen zich zeker na de voorstelling van jl. Maandagavond wel de vraag hebben gedaanzijn de voorstellers van Nappie en Wilhelm" dezelfde als die van Sara Waters Zooveel lof er toch met 't laatstgenoemd stuk door dat gezelschap werd ingeoogst, zoo weinig goeds valt er van Nappie en Wilhelmte zeggen, 't Was alsof de familie Stoete eens wilde beproeven hoe veel onzin 't Gocssche publiek ia eens wel zou kun nen slikken. Ieder meende, dat men hier met eene parodie, met een karakteristiek stuk, toepasselijk op de bekende vorsten, zou te doen hebben. Maar, hoe we ons ook inspanden, en welk verband we ook trachtten te vin den in 't stuk en zijne titelrollen, we konden er niets in zien dan een samenllansing van allerlei on zin, die in zoover bewondering wekt, dat men er verstomd over moet staan, hoe iemand zijn naam aan 't stuk durft geven. Die mijnheer Bigot is een on dernemend man. Nappie en Wilhelm, zijn niets dan een paar oude woekeraars, die in 't eerzaam ge zelschap van zekere jufvr. Mossel, een jong student nazitten, die hun geld schuldig is. In die naspo ring raken zij verdwaald in een paardenspel, waarin ze natuurlijk als sujetten dienst moeten doen, la ter in eene gevangenis. Eindelijk krijgt de jonge student geld en betaalt hun. Het stuk is voorts on natuurlijk gerekt met ,een aantal laffe coupletten, die er als met de haren bijgesleept worden eu waarvan de voordracht ver beneden 't middelmatige wasMijn heer Flambouw vooral was onuitstaanbaar, en herhaal delijk vroegen we ons af, of dit dezelfde persoon was, die zoo verdienstelijk, ja onverbeterlijk, de rol van den polilie-beambte in Sara Waters uitvoerde? We aarzelen niet te verklaren, dat 't gansche stuk eene bespotting is voor den kunstsmaak van het publiek, en we betreuren het, dat talenten als hier en daar in de uitvoering schitterden, aan zulken laffen kost wer den besteed. Want we moeten erkennen, dat de uit voering der rollen van Nappie en Wilhelm, hoe be spottelijk ook de karakters waren, den bekwamen too- neelspeler verriedden, terwijl de poses, door hen aan genomen, dikwijls niet zonder beteekenis waren. We wanhopen dan ook niet tegen eene volgende voor stelling. Als de directeur in aanmerking neemt, dat het Goessche publiek niet met zoo'n wansmakelijk product is gediend, en als hij weder een goed tooneel- stuk geeft, desnoods gevolgd door een kort komisch stukje, dan zal bij den vroegeren roem kunnen herwin nen. Anders vreezen wij, dat op hem en zijn gezel schap van toepassing zal worden gemaakt het„ik zag je liever"van Wilhelm. Wij hebben ons met ons overzicht tot bier toe slechts bewogen in de meer onmiddelijke omgeving van ons land. Thans slaan wij den blik in ruimen kring en wel bet eerst naar bet noorden van ons werelddeel.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2