BUITENLAND. sluit tot nadere decisie niet zal worden ten uitvoer gelegd. De questieuse zaak zal dezer dagen door de Synodale Commissie te 's-Hage worden behan deld. Men schrijft uit 's Gravenhage, dd. 5 Januari Eergisteren, Zaterdag, zijn de te dezer stede in de laatste dagen gepleegde inbraken, of pogingen daartoe, wederom met één vermeer derd. Thans gebeurde dit, tot verbazing van iedereen, in een der drukste gedeelten dezer stad, namelijk op den hoek van de Houtstraat en Kalverstraat, in den goud- en zilversmids winkel van den heer K., tevens horlogemaker. De dag had nauwelijks voor den avond plaats gemaakt, toen drie manspersonen, geen Hage naars, de winkelruit met een scherp voorwerp uitsneden, om zoodoende de daarachter ge plaatste zilveren voorwerpen weg te nemen. De winkelier, inmiddels gedruisch hoorende, ging in den winkel, om daarnaar te onder zoeken en zag toen, dat de drie personen bezig waren met het wegnemen van zilveren voor werpen, bestaande in lepels. Terstond snelde hij door een achterdeur zijn huis uit en pakte de dieven stevig bij den kraag, en gaf ze, door omstanders bijgestaan, aan de politie over, die ze naar het commis sariaat bracht, dat slechts een honderd schre den van den winkel verwijderd is. V;>n daar dat de diefstal al zeer brutaal is te noemen. Men schrijft uit Zwollerkerspel van 4 Jan. De gezamenlijke steenfabrikanten aan den Gelderschen IJsel hebben met lo. Januari dezes jaars de prijzen der steen met 1 per duizend verhoogd. De reden hiervoor is niet alleen gelegen in de verhoogde dagloonen, maar vooral ook in de groote vraag naar steen voor de vele publieke werken en den particulieren aanbouw. Vóór een zestal jaren, toen de turf duurder was dan nu, gold de steen wel 4 de duizend minder. Men schrijft uit Limburg aan het Hbl. »Het overigden van den inspecteur-generaal P. Motké wordt als een treurmare in Limburg vernomen. Te Thorn nabij Roermond van ne derige doch fatsoenlijke ouders geboren, was Limburg terecht trotsch op den zoon zijner volksklassse, die door eigenkunde en werk zaamheid den hoogsten rang in 's rijks admi nistratie bekleedde. De heer Motké, die gaarne in onze provincie vertoefde, was er algemeen bemind en hooggeschat, niet alleen voor me nigvuldige diensten, die hij met onverander lijke bereidwilligheid aan zijne vrienden en kennissen bewees, maar ook om zijn open en oprecht karakter. De nederigheid, die hem steeds eigen bleef, had hem tot een der po pulairste mannen van Limburg gemaakt," In zijn literarisch jaaroverzicht zegt Daily News van de Nederlandsche letterkunde, na aangemerkt te hebben, dat men daarvan in Engeland veel te weinig werk maakt, dat de letterkundige werkzaamheid der Nederlanders dat jaar meer dan ooit haar neiging heeft ge toond om zich te bewegen in theologische rich ting. In het Atheneum legt de heer von Hell- wald, bij het bespreken onzer letterkunde, haar eveneens groote eenzijdigheid ten laste. The ologische en historische literatuur bloeiden in het afgeloopen jaar. Terwijl in Europa de weersgesteldheid buitengewoon zacht is, heerscht in Noord- Amerika thans een strenge koude. Uit Chi cago wordt gemeld, dat de thermometer aldaar Woensdagmorgen 44 graden onder nul tee- kende. Aan het Mailoverzicht van de Locomotief van 22 Nov. ontleenen wij het volgende De Regeering heeft naar aanleiding van het in de dagbladen opgenomen berichtdat op zeer vele plaatsen van Java binnen kort rijst- gebrek te voorzien isden hoofden van ge westelijk bestuur aangeschreventer zake de noodige inlichtingen te verschaffen. Die in lichtingen komen hoofdzakelijk hierop neer dat vooralsnog geen gebrek te vreezen is." De bevolking zal het, niettegenstaande die of- ficieele verklaring, zeer hard te verantwoorden hebben. De rijst 1ste soort kost hier thans reeds 12,de 2de soort 10, en de slechtste, die op de markt te krijgen is, wordt graag voor 8,50 gekocht. Voortdurend hebben op Ambarawa aard schokken plaats. Het laatste bericht, daarom trent ontvangen, is gedateerd den 17 November. De troepen hebben echter de beneden-lokalen der vesting reeds weer betrokken. De Delische expeditie is afgeloopen. De troepen zijn, op de helft van het 9 bataillon na, den 10 November te Batavia gedebarqueerd en daar met zeer veel geestdrift ontvangen. De expeditie naar Mandhar (Balangnipa) gaat met zeer weinig bloedstorting gepaard. De bevolking van het zoogenoemde vijandelijke land geeft alle teekenen van welwillendheid jegens de Regeering, en verlangt niets ster ker dan onder het Nederlandsche gezag te worden gesteld. Alle weerspannige hoofden hebben zich reeds onderworpen. De eenige te genstander van belang blijft zekere Madaria Kapedie zich tot hoofd heeft opgeworpen, en bij de bevolking uit vrees gehoorzaamheid vond: een tyran, een opium-schuiver en een menschenroover. Hij is nu voortvluchtig in een der naburige staatjes. Het comité der spoorwegmaatschappij hoopt in het begin van December, met het leg gen der railstot het station Toentang ge reed te zijn, en in Januari tot Willem I. Wij geven echter beleefdelijk in overweging om de champagne, die bij de opening der lijn tot Willem I geplengd" moet worden, niet vóór December uit Europa te ontbiedenmen be spaart dan renteverlies en is toch nog tijdig voor het feest gereed. Uit Riouw ontvangen wij een hoogst belangrijke tijding welke ons door een ge loofwaardig persoon is toegezonden, doch welke wij desniettemin niet dan onder reserve mee- nen te moeten plaatsen. Ziehier wat men ons schrijft: Van goeder hand vernemen wij, dat de le. sultan van Atsjin dezer dagen door eenige ge zanten het Nederlansch-Indische Gouvernement heeft doen verzoeken, om het oppergezag over Atsjin en onderhoorigheden te aanvaarden. Is dat bericht juist en geeft de regeering aan het verzoek gehoor, dan is het zeer te wenschen, dat den, sultan het denkbeeld be nomen worde, dat de bescherming der »Com- panie" hem de vrijheid geeft, om de mindere, thans nog welgestelde hoofden broodeloos te maken. De herinnering aan de expeditie naar Deli, die schatten gekost heeft, kan der re geering bij deze aangelegenheid groote en goede diensten bewijzen. BENOEMINGEN ex BESLUITEN. Z. M. heeft den heer P. J. van der Mandere benoemd tot burgemeester der gemeente Kapelle. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Middelburg mr. A. J. van Deinse, advocaat aldaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Benthuizen ds. M. M. de Lint te Kat- tendijke. Ds. G. Janszoon Noomen, pred. te Bruinisse, die den 27 Dec. jl. te Kruiningen beroepen werd, is tevens beroepen te Hellevoetsluis en te Loosduinen, en ont ving dezer dagen nog eene toezegging van beroep naar Ouddorp. In de vacature te Zoutelande, welke reeds den 5 Dec. 1869 ontstond, is nu beroepen ds. Cornelis ter SpilU pred. te Akker- en Murwerwoude (cl. Dokkum). In de Nederl. Hery. kerk zijn thans 162 vacante predikants-plaatsen, waarvoor slechts 33 candidaten beschikbaar zijn, na aftrek namelijk van de heeren, die aan gymnasiën of Hoogere Burgerscholen geplaatst zijn, terwijl van die 33 nog 4 tot de Waalsche com missie behooren. De R. Katholieken in Nederland worden doorgaans gerekend 2/5 deel der bevolking uit te maken. Bij nauwkeurige berekening is hun aantal evenwel slechts ruim 1/3 deel. Bij Kon. besluit is dr. J. Bosscha Jr., met ingang van den lsten Februari e. k., benoemd tot hoogleer aar aan de Polytechnische school te Delft, en is hem eervol ontslag verleend als inspecteur van het mid delbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Voorts is tot inspecteur van het middelbaar onderwijs benoemd de hoogleer aar di1. M. Salverdra, met toekenning van eervol ont slag al9 inspecteur van het lager onderwijs in de pro vincie Utrecht. Waar wij aan den overwinnaar van 1870 en 1871 een eerste plaats verleenden in ons over zicht van het vorige jaar, geschiedde dit zonder eenige bedoeling, en om dit te bewijzen laten wij dadelijk den overwonneling volgen. Frankrijk had den vrede met Duitschland gesloten, en ofschoon tot een bitter duren prijs, (een bloedprijs mocht het wel geheeten wor den) hadden Frankrijks burgers toch nog niet genoeg wijsheid opgedaan; want met den vrede van buiten was de vrede van binnen niet we dergekeerd. Hadden Duitschlands krijgers met een zekere Schadenfreude gezien, hoe de zo nen van hetzelfde Vaderland elkander in de hoofdstad des rijks vermoordden, en brand en plundering de sterke toonen in het treurig accoord van de eerste maanden der republiek waren, die toonen maakten plaats voor an dere, niet minder dissoneerend, die zoowel het gehoor als het gevoel pijnlijk aandeden: party- twistpartyhaat, partijwoede. Te vergeefs trachtte Thiers de politieke stormen te bezwe ren; wat hij vermocht, was de vernielende werking voor een oogenblik te verhoeden. Niet alleen, dat de republiek in hare wording te worstelen had met de aanhangers van de Bourbons, de Orleanisten, de begunstigden van het tweede keizerrijk, maar zelfs van de re publikeinen werd menig hard woord, menige daad vernomen, die een minder vaderlandlievend hart dan dat van Thiers zou doen bezwijken. Wij herinneren alleen aan de onhandige vriend schap van Gambetta, aan de pogingen der rech terzijde van de Nationale Vergadering en aan zoo menige hinderpaal of struikelblok, die den president op zijnen weg tot herstel van Frank rijks luister werden voorgeworpen. Men moge dit nu toeschrijven daaraan, dat het tegenwoordig bestuur te veel den wortel der nationale sympathie mist, en men moge daarin de voorspelling lezen, dat dit bestuur niet gezegend voor Frankrijk kan zijn, noch het een, noch het ander is ons gevoelen. Frank rijk heeft een moeielijke crisis te doorstaan, maar de aflossing der oorlogsschuld, en het voorbijdrijven van menige wolk, die scheen te ontaarden in eene vernielende donderbui, geeft hoop en vertrouwen, dat de constitutioneele republiek" in waarheid Frankrijk redden zal. De horizont was voor dat land aan het einde van 1872 veel helderder dan aan het begin, en blijft Thiers getrouw aan zijn pro gramma wordt hij gesteund door de goede republikeinen, welkehem nu ter zijde staan, dan kan het niet anders, of Frankrijk zal, bij een nieuwen regeeringsvorm toch zijne plaats in de rij van Europa's staten hernemen, die het door den oorlog van 187071 verloren had. Engeland huldigde eene nieuwe soort van politiek, te weten, die van non-interventie in den oorlog van de vorige jaren. Daardoor had het veel verloren in de oogen der diplomatie; maar 1872 bracht het weder een stap terug tot zijn oude aanzien. Het bleef in zijne re geering de liberale begrippen huldigen, en nu moge men van conservatieve zijde verwachten, dat de Tory's in de toekomst weder mees ter van het gezag zullen zijn, in ons oog hebben de Wigh's nog niet uitgediend. Daar bij mogen wij wijzen op eene schitterende uitkomst, die het ministerie in het afgeloopen jaar verkregen heeft, door de vreedzame op lossing der Alabama-questie. Albion is daar door weder gerezen in de achting der volken van Europa. En mogen er al andere misgre pen van het Wigh's ministerie zijn aantewijzen, dit eene, dat het den vrede heeft gesauveerd is genoeg, om te hopen, dat Engelands be stuur op denzelfden weg zal voortgaan, en het beginsel zal handhaven, gegrift in het hart van John BuilDieu et mon droit." In België zwaaide de partijschap nog steeds den heilloozen scepter, en de conservatieve partij, of liever de ultramontanen, bleven helaasaan het bestuur. Daarbij had het een zware finan- ciëele ramp te meer te verduren. Toch was de horizont aan het einde van 1872 helderder dan aan het begin. De verkiezingen der ge meenteraden vielen meest allen in liberalen geest uit, en bij de werking der Belgische grond- en gemeentewet oefent dit een grooten invloed op den gang van 's lands zaken uit.

Goessche Courant | 1873 | | pagina 2