GOESSCHE C01JRMT. 1873. N°. 3. Dinsdag 7 Januari. 60 e jaargang. Invordering van Belasting. Vertrek der landmail naar Oost-Indie, B11SHMEIMLANDSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels A/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van HUGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam, Voor DUITSCHLAHD door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot twee ure, des namiddags. Stukken, welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de suppletoire kohieren van den HOOFDELIJKEN OM SLAG en van de belasting op de HONDEN, over het dienstjaar 1872, vastgesteld door den gemeente raad den 3 December 11. en door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd, blijkens hunne mis sives van den 24 December 1872 no. 4990/46 en 3 Ja^ nuari 1873 no. 38/42, aan den gemeente-ontvanger ter invordering toegezonden zijn; zoodat ieder aangesla gene verplicht is, om het verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. Goes, den 6 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WOLPHAARSDIJK, Overwegende, dat uit eene schriftelijke ver klaring van den plaatselijken geneesheer J. Per sant Snoep blijktdat aan typhus is overleden Cornells van der 1311ek, alhier gewoond hebbende, en dat het dringend nood zakelijk is, het beddegoed te onteigenen en te verbranden, waarmede die lijder is in aanraking geweest; Gelet op art. 69 der wet van den 28 Augus tus 1851, (Staatsblad no. 125). Besluiten: lo. Ten laste van den Staat te onteigenen een Veêren Bed met overtrek, behoo- rende aan den overledene; 2°. De schadeloosstelling bij minnelijke over eenkomst te bepalen op dertig gulden; 3°, "Van dit besluit afschrift te zenden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie en het te plaatsen in de Goessche Courant. Wolphaarsdijk, den 3 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. P. LENSHOEK, M. WESTSTRATE, loco Sec. POSTERIJEN. Via TRIEST, Dinsdag den 7 Januari, per laat- sten trein naar Roosendaal. BRIND1SI, Vrijdag 10 Januari, per tweeden trein naar Roosendaal. GOES, 7 Januari 1873. Men schrijft ons uit Borsselen van 4 Ja nuari jl. In vele dagbladen vond ik het bericht op genomen, dat er aan onzen polder eene belang- rijke oeverafsChuiving had plaats gehad. Ik acht mij gelukkig u te kunnen mede- deelen, dat wij tot heden voor zulk eene ramp zjjn bewaard gebleven, en tevens, dat dit ge rucht waarschijnlijk zijn oorsprong te danken heeft aan de verkeerde voorstellingen, welke men zich vormt van de grondboringen, die tegenwoordig aar den polder plaats hebben, en die alleen geschieden met het doel, om nauw keurig bekend te worden met de grondlagen, waaruit de zeedijk bestaat, ten einde, door die kennis voorgelicht, den oever zoodanig en op zulk eene wijze te versterken, dat hij be stand blijft voor de aanvallen van dien nimmer rustenden vijand, den stroom. Tot bevestiging van het bovenstaande, diene het volgende: In eene naburige gemeente liep het gerucht, dat men te Borsselen bezig was, den dijk te doorboren, op dezelfde wijze, als men een gat in eene plank maakt, zoodat weldra eene door braak te wachten was. Men verhaalde zelfs, dat er waren, die, als voorzorgsmaatregel, hunne goederen naar den zolder brachten. Aan den waterbouwkundigen ambtenaar bij dien polder deed iemand de vraag, of het ter rein, waarop zijn huis stond, nog al hoog lag. Nu is het wel waar, dat genoemde grond boringen geene zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd, daar de onderste grondlagen van den djjk uit zand bestaan; maar het is ook waar, dat er nog gegronde hoop bestaat, even wel niet zonder groote uitgaven, om den oever zoodanig te versterken, dat men in de naaste toekomst nog voor geene oeverafschuiving of doorbraak behoeft te vreezen. Ten bewpze van het zachte weder kan ge meld worden, dat er onder Nisse een blok zaad staat, waarvan enkele struiken in vol len bloei zijn en enkele bloemen aangesla gen, zoodat de peulen daaraan reeds zichtbaar zijn. Ofschoon bij den zachten en vocbtigen winter de gezondheidstoestand der menschen zeer gunstig is, komen toch op sommige plaat sen in ons eiland gevallen van typhus voor o. a. te Wolfaartsdijk en Kapelle. Als eene bizonderheid wordt ons uit Hein- kenszand gemelddat de heer 1. Polderman op 1 Januari jl. gedachtenis vierde van de SOjarige vervulling zijner betrekking als ge- agreëerd klerk ten Rijks-kantore aldaar. Het afschepen der suikerpeen uit den Engelschen polder te Bath is omstreeks Kerstmis afgeloopen. Deze arbeid, die door de weekheid van den bodem in de meeste kleistreken groote moeielijkheden heeft opge leverd, is daar aanmerkelijk verlicht en be spoedigd door den wire-rope-tramway, waar mede het vervoer der gedolven peen naar het schip heeft plaats gehad. Reeds in Maart des vorigen jaars, toen het »luchtspoor" naar het systeem van den En gelschen ingenieur Hodgson daar iu werking werd gebracht, is daarvan in dit blad eene beschrijving gegeven. Sedert dien tijd is van dat vervoermiddel voor verschillende goederen met gewenscht gevolg gebruik gemaakt, zoo dat deze eerste proef hier te lande als wel- gelukt kan worden aangemerkt. Men schrijft uit Schooudijke van 4 Jan. Te dezer plaatse zal in de maand Juni de zes jaars gehouden worden de algemeene ten toonstelling der maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Door het loodswezen wordt medegedeeld, dat het niet raadzaam is om schepen, die van Rotterdam langs Brouwershaven of Zie- rikzee zee wenschen te kiezen, dieper te be laden dan tot 50 decimeters, daar de toestand van het Hellegat weer verergerd is. Uit Gorinchem schrijft men Zoo menig maal spreekt men van zeldzaamheden. Nu 25 jaar geleden begon een horlogemaker alhier zijn vak. Het eerste wat hij doen moest, was eene aan pas gehuwde lieden verkochte klok in orde te brengen. Flink heeft die klok 25 jaren achtereen gegaan, maar moest nu schoongemaakt en nagezien worden. Daar toe bracht men hem bij denzelfden man, Zie zoo, zeide deze, met dit stuk begon ik mijn werkkring en zal hem daarmede ook eindigen; want ik heb mijne zaak renteloos overgege ven aan mijn knecht, die mjj 25 jaar onaf gebroken trouw en eerlijk heeft gediend en mi) behulpzaam is geweest, om nu een man te worden die stil en burgerlijk leven kan. Had hij zjjn zaak willen verkoopen, min stens had hij ƒ1000 meer er voor gemaakt.'.' Werkmansvr.) De schildersgezellen te Amsterdam vragen bij monde van het bestuur der schilderveree- niging «Vooruitgang zij ons doel», aan hun bazen verhooging van loon. Vroeger reeds waren patroons en gezellen het eens, dat het loon, bij 10 uur werkens daags, minstens 20 ct. per uur moest zijn, doch dat cijfer heeft het nog niet bereikt. Zij roepen nu de samen werking in van de patroons, door middel van eene cireulaire, waarin zjj dezen voor het di- lemna stellen of gijlieden hebt'overvloed óf gjj hebt pok pas het noodigste, en dan ljjden wij gebrpk met zooveel minder loon in beide gevallen, werkt met ons mede om het ontbre kende te verkrijgen." De adressanten verkla ren, dat hun de hoop nog niet heeft begeven, maar «bittere en onnoodige teleurstelling" is daartoe in staat. «God echter verhoede zulks» zoo eindigt de circulaire «want wee den werkman, wee den werkgever, wee der geheele maatschappij, als ons voor goed alle hoop ont vliedt." Den 23 dezer zal te Amsterdam een ver gadering worden gehouden van hen, die voor nemens zijn naar Minnesota te vertrekken. Een Nederlandsch landbouwer, in diep Ame-- rikaanschen Staat sedert 6 jaren gevestigd, zal alsdan mededeelingen doen. Bij de nog niet ontbonden Hoofdcommis sie te Brielle voor de Nationale feesten in April 11. bestaat het voornemen,, alle bescheiden om trent die feesten, zooals dag- en weekbladen, brochures, liederen, programma' enz., zoowel in ons land als daar buiten verschenen, te verzame len, ten einde daaruit een goed geordend geheel samen te stellen en de herinnering aan die dagen en hunne roemrijke aanleiding ook voor het na geslacht te bewaren. De commissie, waarvan dr. de Jager te Brielle Secretaris is, ODtving van verschillende uitgevers en schrijvers reeds menig aanmoedigend blijk van belangstelling. Men meldt uit Moerdijk aan de N. R. Ct. Met zekerheid kan jik u inededeelen, dat de in omloop zijnde geruchten, als zou de pre dikant dezer gemeente in de waarneming van zij ambt geschorst wezen, onjuist zijn. Tot en met 1 Januari jl. werden nog steeds de godsdienstoefeningen door ds. Koeken geleid. Meer waarschijnlijk is het hier ter plaatse in omloop zijnde gerucht, dat de heer Koeken gebruik zou hebben gemaakt van een hem toe gekend recht, om tegen een door het ProV. Kerkbestuur van Noordbrabant genomen be sluit te appelleeren, en dat het bedoelde be-

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1