1873. N°. 2. Zaterdag 4 Januari. 603te jaargang. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en VaiJDAG avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels h/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. GOES, 8 Januari 1873. Men verzekert ons, dat eenige leden van de Tweede Kamer het voornemen hebben om na den afloop van het reces een wetsvoordracht intedienen, waarbij de aanleg van een spoor weg tusschen Roosendaal en Ter Heyden (n. v. Breda), op staatskosten worde bevolen. Ieder, die met den toestand van het Zuidernet onzer staatsspoorwegen bekend is en weet, hoe van Belgische zijde het tot stand komen eener gewenschte aansluiting der deelen van dat net wordt tegengewerkt, en hoe de belangen van Belgie bij een paar invloedrijke hoofd ambtenaren in onze residentie steun vinden, zal het voornemen dezer kamerleden zeker van harte toejuichen. Vad.) Naar wij vernemen, zal de heer Jolig. Gram uit 's Hage eerlang eene letterkundige voordracht houden. De lezers van de gul dens-editie kennen hem reeds sedert lang en zijn jongste romande familie Schaffels ligt nog versch genoeg in het geheugen, om te onderstellen, dat het bericht van zijn optre den hier met ingenomenheid zal worden ont vangen. Te Borsselen heeft weder eene belangrijke oeverafschuiving plaats gehad. Men schrijft uit Cortgene van 1 Januari: Ter wering van het bedelen op nieuwjaar is door de ingezetenen weder bijeengebracht 277,75, die op heden op zeer doelmatige wijze aan de behoeftigen werden uitgedeeld. De officier van justitie te Zierikzee looft de som van 100 uit aan dengene, die eenig na richt kan geven van den dood of het leven van A. W. Snoep, die sedert den nacht van 5 op 6 December is vermist. De heer Lakenman, op wiens drukkerij S. werkzaam was, heeft deze som, bestaande uit bijdragen van verscheidene Zierikzeesche bur gers, den officier van justitie ter beschikking gesteld. - Wij ontvingen het volgende telegram te laat om het in ons vorig nummer mede te deelen Met zekerheid kan worden gemeld, dat aan het Fransche Gouvernement uitlevering gevraagd is van twee Hagenaars, thans te Rijssel zich bevindende genaamd Behagelkleedermaker en Verlindoppermanbeiden verdacht van deelgenootschap aan den dubbelen moord te 's Gravenhage gepleegd. In Den Haag is een telegraphisch bericht ontvangen dat Behagel, verdacht van mede plichtig te zijn aan den dubbelen moord, ge arresteerd is. Het schijnt, dat zijn kameraad Verlind nog op vrije voeten is. Naar Het Vaderland verneemt, zijn van Woensdagmiddag af de verschillende schildwach ten in Den Haag met geladen geweren opge trokken, en zjjn de wachtposten bij de paleizen, hetzij bewoond of onbewoond, en bij de The saurie des Konings, versterkt. Bij Koninklijk besluit is de heer Joost de Kater Janszoon tot consul van Belgie te Brouwershaven benoemd. Men schrijft van den Rijnkant: Na drie maanden van voorbeeldeloozen regen, die juist met den herfst begon en eindigde bij het be gin van den winter, heeft de laatste zich bijna evenzoo voorbeeldeloos ingesteld, wat de weers gesteldheid betreft. Sedert 8 dagen tochtee- kende de thermometer des middags gemiddeld 50 gr., terwijl de zachte zuidooste- tot zui delijken wind, met eene licht bewolkte lucht, aan Aprildagen deed denken. Alles heeft dan ook een aanzien of de winter reeds voorbij is. De weilanden zijn zoo groen als in April kan verlangd worden, de spreeuwen kwelen in het hout, de rozen dragen nog verscheidene bloem knoppen en de botten van vroegbloeiende hees ters beginnen merkbaar te zwellen. Doch nie mand op het land wenscht naar zulke schijn baar gunstige winterdagen, hoe aangenaam zij ook zijn. Integendeel, een gematigd strenge winter wordt verlangd, niet alleen, omdat hij eigenaardiger ismaar tevens, omdat hij na zooveel nattigheid nut zou aanbrengen. Als na een zoo zachten winter de groeiaanbre'n- gende lente verlangd wordt, laat zij zich dik wijls weken achter elkander te vergeefs wach ten. Dan kwijnt het houtgewas en het wei land, de bloemengaard én de kweekerij onder een snerpenden oostewind, en eene wintersche dorheid heerscht over de geheele natuur. Het spreekwoord: »een groene Kers «mis, een witte Paschenwordt alsdan maar al te dikwijls bewaarheid. De overlast van water in de pol ders is geleden; de meeste zijn aan deze zijde op zomerstand gebracht. Het buitenwater blijft echter nog vrij hoog, met geinig val. Van tijd tot tijd vertrekken nog uit Overijsel verscheiden personen naar Pruisen, waar zij tegen hoog loon bij de kanaal- en andere werken voor langen tijd arbeid kunnen bekomen. De zelfmoord, die voor eenige dagen een matroos van het wachtschip beging, uit vrees voor de hem wachtende straf van slagen, heeft een aantal ingezetenen der gemeente Den Helder tot het plan doen besluiten om ten adres tot den Minister van Marine te richten met verzoek, die onmenschelijke straf voor goed af te schaffen. Dat adres telt reeds een zeer aanzienlijk getal handteekeningen. Aan een particulier schrijven uit Indië van 14 Nov. jl. ontleenen wij het volgende: Reeds sedert 2v» maand staat de tkermo- mether 's middags 12 ure 95 a 96 falirenheit in mijne galerij en geregeld 85o, wanneer ik die binnenskamers hang. 's Morgens vroeg 6 ure hebben we reeds 65 a 70o en niet voor 8 ure 's avonds kan men zeggen, dat 't wat koel begint te worden. Daarbij moet ik u melden, dat de koelies in de stad Probolingo, die gewoon waren suiker te pikelen, op de schaal te brengen en te stapelen, hebben be dankt om zulke zware krandjangs (knassers) te versjouwen, als men leverde. „Het was bepaald eene strike". Zelfs voor 't dubbele van het gewone loon wilden ze niet werken en de industriëelen zijn verplicht geweest kleine krandjangs te gebruiken en die op vroeger van het Gouvernement gebruikelijke wijze te stampen, d. i. 3'/5 a 4 picol netto of 550 pond bruto. Dat scheelt ons vreeselijk veel aan stamp- loon, krandjangs, bindroting, bekleedsel, weeg loon in de stad en agentuur aldaar. Tevens moet ik u melden, dat de rijst, 't hoofdvoed- sel der inboorlingen, met den dag duurder wordt en dat, al wordt 't officiëel tegengespro ken, in sommige residentiën wel later van gebrek aan rijst sprake zal zijn. Me dunkt, uwe conservatieve bladen zullen, dit lezende, wel zeggen, dat de Internationale nu hare vertakkingen ook al op Java heeft! Recb tszaken. De Arrondissements-rechtbank te Goes heeft den 23 December 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken als in zake van: I. C, B 31 jaar. schipper, te huis beboerende te Sliedrecbt, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werkbéletp 1 van meer dan J0 dagen hebbende veroorzaakt» gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 1,— subsidiair in een ge vangenisstraf van één dag en de kosten van het geding, des noods invorderbaar bij lyfsdwang, II. J. B. 50 jaar, schippersknecht te Philippine* tchulflig ver klaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende om standigheden, veroordeeld tot eene geldboete van twaalf gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van 7 dagen en in. de kosten van bet rechtsgeding, desnoods te verhalen by, lyfsd\yangT III. L. 6, 31 jaar, schipper te Geersdfök, schuldig verklaard aanj medeplichtigheid aan eenvoudigen diefstal door met weten gestolen goederen te hebben, gepleegd onder verzachtende om standigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het reehtsgeding, desnoods te ver halen bij lijfsdwang. IV. A. V, J). 46 jaar, arbeidster, wopejode te Schore, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het rechtsgeding, desnoods te verhalen bij lijfsdwang. - BENOEMINGEN en BESLUITEN. Z. M. heeft den officier van administratie 3e kl. P. D. G. Soetbroodt Piccardt, op zijn verzoek, tegen ulto Februari a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen en hem tegen primo Maart daaraanvolgende benoemd tot tweede luitenant-kwartiermeester bij het leger in Neder- landsch Indië. "KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naarVelsen door da. G. Roedes pred. te Biezelinge. Gisteren werd door den schoolopziener, mr. J. H. de Laat de Kanter, het vergelijkend examen (mondeling gedeelte) voor de alhier vaceerende lioofdonderwijzers- etrekking afgenomen. Een achttal candidaten was voor dit examen opgeroepen. De schoolopziener werd bijgestaan door den heer Leopold van Arnhem en de hee- ren Huizinga, Swart en Witte van Goes. Ing ezondeu. NECROLOGIE. Heden voormiddag werd te Wolfaartsdijk het lijk van wijlen den lieer Bastiaan de Regt Adrz., door le den van het gemeente- en polderbestuur grafwaarts gedragen, en, gevolgd zoo door aanverwanten als door lien, die tot den overledene in bizondere betrekking stonden, naar zijne laatste rustplaats h^en geleid. Al hier den 7 October 1809 geboren, was hij aanvankelijk geenszins bestemd voor de loopbaan, welke hij ïater mocht intreden. Eerst bij zijne opname als klerk ten kantore van wijlen den Weled. heer E. P. Lenshoek, kwam hij, door de werkzaamheden, welke daar voor vielen, van lieverlede, bij eene onvermoeide vlijt, tót die mate van kennis, welke hem achtervolgens in staat stelde tot het aanvaarden van die gemeentelijke betrekkingen, welke hij tot aan zijn laatsten stond met orde, nauwgezetheid en onverdroten ijver gedu rende eene reeks van jaren heeft mogen volbrengen. Bij besluit van den 8 April 1856 tot gemeente-ont vanger benoemd, werd hem, bij resolutie van den 18 Februari 1843, tevens die van secretaris der gemeente opgedragen, en bediende hij daarnevens de betrekking van secretaris-penningmeester bijhet algemeen arm bestuur. Tengevolge van de veelvoudige bèdieningen, welke gemelde heer Lenshoek bekleedde, en waarin deze gedeeltelijk werd opgevolgd door zijnen zoon, den Weled. heer mr. G'. P. Lenshoek, .sedert 1863 onzen geachten burgemeester, was de Real ook jaren lang werkzaam als notaris klerk, en nam hij overigens steeds vol ijver deel in de bemoeiingen, zoowel met betrekking 'tot die der ambachtsheerlijkheid als van de polder-directie, gelijk Ook vroeger ten opzichte van de kerkelijke aangelegenheden. In één woord, gedu rende een tal van jaren was hij de ziel van al het geen de uitwendige belangen der gemeente aangaat. Bij eène doorgaande ongestoorde gezondheid,, steeds getrouw op zijn post, en nuin den vroegen mor gen van den 28 December jl., zoo ganseh onverwacht daarvan afgelost, wordt de zwaarte van zijn gemis jn dezen stond dan ook maar altezéer gevoeld, want dé gemeente verliest iri hem een getrouw ambtenaar, wiens nagedachtenis alleszins verdient bewaard te blijven. Hij toch, door zijnen stand, aan elks belang gesnoerd, Is thans, gelijk 'een damp, aan aller oog ontvoerd! Gelijk een forsche eik, bij 't woên dér donderslagen, Zijn fiere kruin verheft, spijt onwêer, storm en vlagen, Maar door één bliksemstraal al ploffend nedersfort, Zóó werd op 't onverwachts zijn levensdraad verkort. Helaasl wat is de mensch, zelfs bij zijnstoutstë wenschéri. Gelijk een teng're bloem, zien wij zijn pronk verflensen; Hij is gelijk het kaf, dat wegstuift voor den wind, Waarvan men zelfs geen spoor, geen plaats noch wèzèn Vindt! W. 2 Januari, 1873. v, d. B,

Goessche Courant | 1873 | | pagina 1