BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. chelle op zich zelve éeü instrument, dat ons voldoet en verfrischt, onder de handen van dien heer was ze ons dubbel welkom. Vraagt men ons: zoudt ge niet liever composition van Beethoven of Schumann dan van Popper en Servais gehoord hebben, dan moeten we zeggenjamaar 't valt niet te ontkennen, dat zijne keuze uit de tegenwoordige litteratuur toch ge lukkig was. Het Souvenir de Spa van Servais is zeker geen onverdienstelijk nummer. Ten slotte, bij onze hulde aan den directeur, de solisten en cho- risten, nog esn woord van dank aan den heer van Milligen van Middelburg, ('t spijt ons bijna, dat wij hem niet 't eerst genoemd hebben) voor de uit stekende wijze, waarop hij de kooren heeft begeleid. Is 't begeleiden over 't algemeen een ondankbaar werk ten opzichte van 't publiek, zij, die weten, hoe moeielijk 't is, zullen van harte dankbaar zijn voor zijne belanglooze en uitstekende hulp. Wij roepen hem, zoowel als allen anderen uit den vreemde een hartelijk: tot wederzien! toe. De feestdagen en de daarmede verbonden vaeantie van de meeste wetgevende lichamen maken het politieke nieuws zeer schraal. De Nationale Vergadering van Frankrijk is jl. Zaterdag reeds uiteengegaan, om eerst na veertien dagen hare werkzaamheden te hervat ten. Alvorens te scheiden bracht zij Vrijdag en Zaterdag de behandeling van het budget voor 1873 ten einde. De wetten tot vast stelling der middelen voor sommige speciale diensten werden met algemeene stemmen aan genomen, na verwerping van eenige amende menten strekkende tot bezuinigingen van groo- ten omvang, onder anderen door opheffing van de opvoedingsgestichten van het Legioen van Eer, tot aanzienlijke inkrimping der benoe mingen in die orde, en tot opheffing harer civiele afdeeling. Vervolgens werd aangeno men de wet tot vaststelling vau alle midde len en uitgaven voor het dienstjaar, benevens, na derde behandeling, verscheidene vroeger reeds behandelde wetsontwerpen, waaronder ook dat, tot teruggave der verbeurd verklaarde goe deren, welke aan de leden van het huis van Orleans hadden toebehoord, al welke wetten dus thans definitief zijn vastgesteld. Ook is de duur van het tabaksmonopolie van den Staat verlengd. De tabak mag, even als het kruit, slechts door den Staat gemaakt en verkocht worden en dat monopolie brengt hem niet minder op dan 300 millioen fr. per jaar. Nu moge men tegen alle monopolie zijn, zoo veel men wil, het spreekt van zelf, dat Frank rijk het inkomen er van niet missen kan en men heeft er dan ook geene zwarigheid in gezien om het monopolie te verlengen tot 1 Januari 1883, dus voor den tijd van tien ja ren. Men zal dus duren tabak blijven rooken, maar ook goeden, want dit moet gezegd wor den, dat de regie uitstekende waar levert. De schatkist zal, gelijk de minister Say Zaterdag heeft aangetoond, althans in de eerst volgende jaren, op den tabak een groot verlies lijden. Immers, vroeger leverden den Elzas en Lotha ringen 8 millioen kilogr. tabak, waarvan die twee provinciën 2 millioen kilogr. voor zich hielden en 6 millioen kilogr. aan de regie ver kochten. Deze betaalde 68 fr. 16 c. voor de 100 kilogr. en nu de provinciën Duitsch zijn geworden, is er in 1871 116 fr. 70 c. en in 1872 120 fr. 32 c. voor betaald. En het is te voorzien, dat de tabak in de afgescheiden provinciën nog duurder zal worden, waarom de minister het wenschelijk heeft genoemd, dat in Frankrijk meer en meer werk van den ta baksbouw worde gemaakt, opdat de regie min der afhankelijk worde van den vreemdeling. Reeds nu zullen 19 millioen kilogr. van de 33 millioen, die de regie jaarlijks behoeft,uit Frank rijk worden genomen. Thiers is met zijne familie naar Parijs ver trokken, waar hij op het Elysée zijnen intrek genomen heeft en de parlements-vacantie zal doorbrengen. Aan het spoorwegstation ont vingen hem de twee Parijsche prefecten en nog eenige personen; doch het daar versche nen publiek was niet talrijk, want het juiste uur van aankomst was niet bekend. Voor het Elysée bevonden zich ongeveer vijftig personen, waaronder eenige Engelscbenzij begroetten Thiers met veel sympathie, doch geen kreet werd vernomen. In een nieuw prachtig rijtuig met twee zeer schoone paarden reed Thiers vergezeld van een zijner adjudanten, naar het Elysée, waar hij ontvangen werd door den gouverneur van dit paleis, met wien hij zich geruimen tijd onderhield. Een correspondent der Köln. Zeit. maakt de opmerking, dat Thiers er zeer goed uitzag. «Zijn voorkomen, zijne houding, die vroeger iets burgerlijks hadden, waren dezen keer zeer voornaam en deftig, en voor den eersten keer groette hij als een grand seigneur." De katholieke bladen van België vragen de afzetting van den uitstekenden hoogleeraar Laurent, van de rijks-universiteit te Gent, om dat hij in zijn cursus onbewimpeld verklaard heeft vrijdenker te zijn, met herhaling van hetgeen hij had gezegd in de dertig of veer tig met groot talent door hem geschreven boek- deelen over de geschiedenis der philosophie. Ove rigens heerscht sedert de burgerlijke begrafenis van prof. Allard tweedracht op deze hooge- school. De studenten hebben een scherp protest onderteekend tegen de hoogleeraren, die de ter-aarde-bestelling van het lijk van hunnen collega niet bijwoonden. Een der professoren, bij wiens cursus de studenten om deze reden rumoer maakten, heeft waardiglijk betoogd, dat ieder volkomen vrij is te doen en te laten wat hij wil. Zeer waar, maar dan moet het ook aan den heer Laurent vrijstaan zijne meening uit te drukken. De zaken der Banque de 1'Union krijgen een gunstiger aanzien. Men gelooft, dat bijna alle aandeeldhouders de opgevraagde 500 francs zullen storten, hetgeen de bank in staat zal stellen de schulden te betalen en misschien de zaken voort te zetten met andere direc teuren dan de gebroeders Jacobs. De 1000- francs-aandeelen, die tot 165 frs. gevallen waren, zijn weder tot 230 gestegen. In Spanje is weder een ministeriëele crisis geweest. De onbewimpelde verklaringen, door den minister-president, Zorilla, in de Cortes afgelegd met betrekking tot de hervormingen op Porto-rico intevoeren, hebben, ofschoon zij op het publiek den gunstigsten indruk teweeg brachten, tengevolge gehad, dat de minister van Koloniën en die van Financiën hun ontslag namen, omdat zij, hoewel het met Zorilla eens zijnde, echter niet kunnen goedkeuren, dat aan bedoelde hervormingen een zoo groote omvang gegeven wordt. Deze twee ministers werden later nog gevolgd door hun ambtgenoot voor Openbare werken, doch de president Zorilla had spoedig een ander drietal gevonden om hen te vervangin. De nieuwe ministers hebben den 19 den eed afgelegden in de zitting van 21 December heeft Zorillana de voorlezing der decreten, wijzigende de samenstelling van het ministerie, opheldering nopens de crisis gegeven, een uitvoerig overzicht van Spanje's tegenwoordigen toestand geleverd, en gezegd dat de Oarlistische opstand weldra geëindigd zal zijn. Daarbij kondigde hij aan, dat zoo spoedig mogelijk ontwerpen van wet zullen worden aangeboden tot afschaffing der slavernij op Porto-rico. In antwoord aan den heer Suarez voegt de heer Zorilla er bijdat hij geene hervorming met betrekking tot Cuba zal invoeren, noch voorstellen, zoolang er nog een insurgent is. Het congres der Yereenigde Staten van Bfoord- Amerifta is geopend en die opening kenmerkte zich door eene bizonderheid, welke melding ver dient. Gedurende de laatste campagne wer den in sommige dagbladen eenige der meeste eminente republikeinen beschuldigd, omgekocht te zijn voor de wetgeving, de Union Pacific- spoorweg betreffende. De afgetreden president van het huis, Colfax, de nieuwe president, Blainede minister van finantiën, drie sena toren werden met name genoemd. Dit gaf Blaine aanleiding tot het voorstel eene com missie van onderzoek te benoemen, tevens ver zoekende, dat deze commissie grootendeels be staan mocht uit democratische leden. Met eene enkele stem tegen werd zijn voorstel goedge keurd en eene commissie van vijf leden be noemd. Iedereen, bekend met de wijze waarop in Amerika politieke verkiezingen geschieden, weet dat de dagbladen allen min of meer zich bij die gelegenheid niet ontzien de grofste laste ringen te promulgeeren, en zoo verre genoemde mannen betreft, is de algemeene meening, dat zij onschuldig zijn aan het hun toegedichte vergrijp. Doch men weet even goed, dat al die commissiën van onderzoek niet veel meer zijn dan eene comedie en altijd uitdraaien op de verklaring, dat men niets schuldigs heeft kunnen vinden. Zij zijn dus eigenlijk tot niets dienstig, omdat men het kwaad niet wil ge openbaard hebben en het zelfs niet wenscht uit- teroeien. Ware het ernstig gemeend in het Congres, een einde aan die omkoopingen te maken, dan behoorde het in de eerste plaats de wetten in zoo verre te veranderen, dat de omkooper vrij gesteld werd, indien het feit niet kon bewezen wor den. Nu worden beide op gelijke wijze gestraft, en daardoor wordt het bijna onmogelijk ge maakt, dat de gepleegde misdaad ooit bewezen kan worden. De algemeene opinie is dat amb tenaren overal, de leden van het congres niet uitgezonderd, aan omkooping zjjn blootgesteld dat geld vereischt wordt in vele gevallen om eenig act of charter te bekomen, is eveneens geen geheimdat er in Washington eene klasse van menschen bestaat, die hare fortuin maken door stemmen te winnen voor deze of gene acte, is aan het congres zoowel bekend als aan iedereen, die zijn gezond verstand bezit. Duidt niet dit alles aan dat het kwaad bestaat? En toch kan men het niet uitvinden; zelfs geen comité van het congres, ofschoon met onbe paalde macht voorzien. Welnu, men kan aan de gevolgtrekking niet ontgaan, dat het con gres de misdaad niet wil uitvinden, en het denkend publiek beschouwt al die comités van onderzoek als eene comedie, die alleen tijd en kosten vereischtwelke men nuttiger voor 's lands welzijn kon gebruiken. Ten slotte heeft men zooveel ophef gemaakt van het overlijden van Greeley, dat dit ook hier niet onvermeld moet blijven. Zijne be grafenis werd bijgewoond door den president der Yereenigde Staten en vele der hooge per sonages, en alle dagbladen hebben zijnen lof vermeld, ook die, welke hem ten sterkste heb ben aangevallen gedurende zijn leven. Het bestuur der sociëteit Momus te Maastricht is herkozen met 335 van de 357 stemmen. Slechts 22 leden stemden dus tegen het bestuur, dat zijn ontslag had gevraagd, omdat het in 't votum, waarbij de Ami de Limbourg weer voor de leestafel werd geaccepteerd, een blijk van wantrouwen zag. Volgens 'I Ami du Limbourg zijn de officier van gezondheid en de kapitein, die betrokken zijn bij het bekende geval met den milicien Meuwissen, die ten gevolge van de vermoeienis op eene militaire prome nade overleed, veroordeeld tot 8 dagen cellulaire ge vangenisstraf. Men schrijft uit ZwollerkerspelDe jachttijd loopt ten einde; nog slechts acht dagen I Maar 't is goed ook, want men is thans druk bezig het hazenras uit te delgen. Immers, waar zullen de arme dieren zich langer bergen? Overal water en niets dan water. Zoo veel mogelijk zoeken ze nog redding op de smalle walletjes, in jagersterm de kliften, die hier en daar boven 't water uitsteken, en de luwe zijden der hooge kampen, maar juist daar geven zij aan t doodend roer een zeker schot. Nu het met de langooren toch zóó slim staat, is er geen jagershart zoo koud, of het had wel gewenscht, dat de jacht dit jaar vroeger dan ge woonlijk gesloten ware geworden. Volgens het Ulr. JJ. is een der in verband met den bekenden dubbelen moord gearresteerde personen een zandschipper, die dezer dagen bij advertentie in het Dagblad, om den laster tot zwijgen te brengen, onder aanroeping van God en alle Heiligen, honderd gulden uitloofde aan wie hem van moord of diefstal zou kun nen overtuigen; de andere was slechts een veertien da gen uit de Ommerschans ontslagen. Dinsdag werd door de rechtbank te Rot terdam een persoon veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf van eene maand, omdat hij in den Fran- schen bazar in de Hoogstraat aldaar een der uitge stalde voorwerpen had ontvreemd. Dit is de vierde keer in deze maand, dat de rechtbank wegens het ple gen van diefstal in bedoelden winkel een veroordeelend vonnis uitspreekt. Men schrijft uit Schipluiden: Een ijverig en oppassend huisvader viel Maandag door het oveislaan van 't zeil over boord, Een klein half uur later werd hij levenloos opgehaald. Zijne jonge weduwe verkeert met twee jonge kinderen in zeer hulpbehoevende omstandigheden Dinsdagavond ten ongeveer 6è uur ontstond er brand in eene boerenwoning aan den Waaldijk on der de gemeente Rijsoord, bewoond door 2 arbeiders, wier geheele inboedel met het huis is verbrand. Maandagmorgen zou een matroos van het wacht schip te Nieuwediep afgestraft worden met slagen. Alles was reeds voor die zeldzame executie gereed: doch toen men den man uit zijn cel wilde halen, vond men hem dood; hij had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt, zeker uit vrees voor de ver schrikkelijke straf. Handelsblad Bij een bedeelde oude vrouw te Meppel, in de wandeling „Geesje de Kruier" genaamd, die j'aren lang van de Diaconie heeft getrokken, is een rok gevonden met een 30tal kleine zakjes, waarvan in ieder 1 was verborgen. Berichten uit Engeland bepalen zich ongelukkiger wijze voornamelijk steeds tot zeerampen, en tot ge volgen van overstroomingen. De lage landen in Nor thampton, Leicester en Kiddelminster staan allen on der water. Te Leigh Stinton werd eene kudde van veertig schapen door den vloed medegesleept en de herder verloor zijn levendoor een schaapdat in een doornheg verward raakte, te willen redden. Hij werd door den stroom medegesleept. De Nederlandsche brik Nijverheid, van Rotterdam naar Manznnilli, strandde te Dungeness. De beman ning redde zich in de booten. Te gelijker tijd strandde de Engelsche brik Annie Nisle van Londen naar Mel bourne. De bemanning daarvan werd door de vuur- pijllijn gered. De Engelsche bark Consul strand de bij het noordelijk

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2