BERICHT. 1872. N°. 153. Zaterdag 28 December. 59ste jaargang. VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST en POLITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald20, c. Het eerste no. van den ZESTIGSTEN jaar gang dezer Courant, zullen wij in plaats van des avonds op NieuwjaarsnouGhx uitgeven. Wij maken daarop opmerkzaam, omdat in vele plaatsen van ons land de nieuwsbladen worden te baat genomen om de gebruikelijke wenschen tot vrienden, bekenden of kalanten te richten en wij gaarne ook in ons blad daartoe de gelegenheid willen openstellen. En opdat daarvan een ruim gebruik zou kunnen gemaakt worden, zoo stellen wij den prijs van iedere dergelijke annonce, 6 regels niet te boven gaande, op slechts "VE3E RTIG CENTS. Van buiten de gemeente gelieve inen het bedrag in postzegels franco over te maken. Annonces voor dat no. worden ingewacht tot en met 31 December 1872. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Gezien het ambtsbericht van den Provincialen veearts le klasse in dit gewest, van 6 December 1872, no. 485; Gelet op art. 2? van het reglement betreffende de veeartsenij kundige dienst en politie in deze provincie; Besluitenals volgt Ontheffing wordt verleend: lo. van de verplichting tot het door een provincialen veearts doen onderzoeken van het rundvee: voor zoo ver het te huis behoort in de provincie en daar binnen wordt vervoerd; voor zoo ver het over de grenzen heen en weder wordt gevoerd ter beweiding of ter bearbei ding van in de onmiddellijke nabijheid der grenzen gelegen gronden, met dien verstande nogtans, dat het blijkt gezond te zijn, volgens verklaring van een der provinciale veeartsen, die daaromtrent telken drie maanden een on derzoek zal instellen, naar aanleiding van het slot van genoemd art. 22 c. voor zoo ver het te huis behoort in de provincie en van daar wordt vervoerd naar het buitenland; 2o. van de verplichting tot afzonderingvoor wat be treft rundvee, dat wordt aangevoerd en bestemd is voor de slachtbank. Deze ontheffing geldt niet: a. voor vee, ingevoerd van buitenslands, zoolang die invoer is verboden door de Regeering en van de vergunning van haar of hare ambtenaren is afhankelijk gesteld; b. voor vee, in te laden in een schip voor bui tenslands bestemd, bedoeld in het Koninklijk besluit van den 28 Mei 1871, Staatsblad no. 42, zoolang dit besluit niet is ingetrokken. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en door de zorg van burgemeester en wethouders in al de gemeenten der provincie afgekondigd en aangeplakt worden. Gedaan te Middelburg, den 18 December 1872. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. BUTEUX, griffier. GOES, 27 December 1872. De Tweede Kamer is Maandagavond tot na dere bijeenroeping gescheiden, nadat zij in de avondzitting nog eenige kleine wetsontwerpen had aangenomen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben Dinsdag het wetsontwerp tot wijziging der kies wet onderzocht en tot rapporteurs benoemd de heeren Van Reenen, voorzitter, Jonckbloet, Be Roo van Alderwerelt, s' Jacob en Van der Linden. Bij herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Cortgene zjjn jl. Maandag van de 52 kiezers 49 opgekomen. Bij de opening bleek, dat waren uitgebracht op de heeren J. de Die 26, P. de Kcijzer 15 en S. Rade maker 8 stem men, zoodat eerstgemelae is ge kozen, die dezer dagen Gok benoemd is tot lid van het burgerlijk armbestuur aldaar. Jl. Maandag is onder de gemeente Wissen- kerke een treurig ongeluk gebeurd. Bij eene jachtpartij en bij het kruipen door eene haag, is door eene onbekende oorzaak, (waarschijn lijk het slingeren van een doorn om den haan) het geweer van een der jagers afgegaan met het gevolg, dat een ingezetene dier gemeente, die mede jaagde, het volle schot in de borst kreeg, zoodat hij weinige oogenblikken later een lijk was. De ongelukkige was in de kracht zijns levens en laat eene ziekelijke vrouw en talrijk kroost na. Aan den Gemeenteraad te Amsterdam is een adres gezonden door bestuurderen der verschil lende vakvereenigingen te Amsterdam, allen aangesloten aan het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, waarin zij, op grond »dat, wegens de voortdurende stijging der le vensbehoeften en huren der woningen, voor alsnog eene [geleidelijke loonsverhoogiug nood zakelijk is; en dat echter, bij het aanwenden van pogingen tot het verkrijgen eener loons- verhooging, niet alleen een beroep moet wor den gedaan op patroons en werkbazen, maar ook op werkgevers en verbruikers der produc ten," verzoeken, dat de vergadering, als werkgeefster namens de gemeente besluite de tarieven der arbeidsloonen, bij het verrichten, uitschrijven of aanbesteden van werken wegens de gemeente, te verhoogen en vast te stellen voor bekwame werklieden in alle vakken op 25 cents per uur en voor opperlieden, hand langers, enz. op 21 cents per uur." Zij voe gen er bij, dat de aanbieding van dit verzoek niet ontspruit uit de meening, dat het gemeen tebestuur kan optreden als bemiddelaarster in geschillen, welke door wanverhouding tussehen kapitaal en arbeid bestaandat ligt ook niet in hunne bedoeling. Wel meenen zij, dat de raad, om redenen bovengenoemd, veel kan bij dragen tot beperking dezer wanverhouding. (Hbl.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft tot leden van den Geneeskundigen Raad in Zeeland benoemddr. 6. Dobbelaar de Wind te Mid delburg, dr. N. Verschoor te Goes en M. J. Verhulst, apoth. te Middelburg en tot plaatsvervangende leden in den raad: dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Mid delburg, dr. J. C. de Man te Middelburg, dr. E. J. F. P. J. G. Vogelvanger te Hulst, H. B. Waal Henry, heel- en verloskundige te Oostburg en 5. G. Hauta van der Grijp, apoth. te Zierikzee. Benoemd in het bestuur van den polder Willem Adriaan tot dijkgraaf A. Blok, en tot gezworen S. Rademaker; tot gezworen van de Breede Watering be westen Yerseke, A. Dominicus Jz. en J. Dekker Jz.; tot gezworen van de watering Baarland, J. Nieuwenhuyse. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer H. A. Gillot, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Zierikzee, heeft het beroep naai de Hervormde gemeente te St. Petersburg aan genomen. Aangenomen het beroep naar St. Maartensdijk door ds. J. G. Ormel, pred. te Loon op Zand. Aan het heden aangevangen schriftelijk onderzoek naar de bekwaamheden der sollicitanten naar de be trekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school le klasse alhier, neemt een 17 tal adspiranten deel. Volgens de Landbouw-Courant hebben in het acht jarig tijdvak, van 18651872,28 onderwijzers acte van bevoegdheid tot het geven van landbouw-onderwijs verkregen. En toch is 't met den wetenschappelijken landbouw in ons land nog treurig gesteld. In den gemeenteraad van Steenwijk is een ministe- riëel schrijven behandeld, betreffende een vroeger ge nomen raadsbesluit, om £van de leerlingen op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, die van buiten de gemeente mochten komen, hooger school geld te heffen dan van hendie binnen de gemeente wonen; de Minister acht genoemd raadsbesluit in strijd met de wet en dringt daarom op intrekking aan. Over een voorstel, om de beslissing des konings in te roe pen, staakten de stemmen, zoodat daarover in een vol gende raadsvergadering zal moeten worden beslist. KUNSTNIEUWS. We hebben eene even aangename als moeielijke taakte vervullen: we hebben namelijk een verslag te geven van 't concert, dat Maandag avond jl. door de afdeeling Goes der Maatschappij van Toonkunst alhier gegeven is. Was onze verwachting, na inzage van 't programma, hoog, ze was niet te hoog; ze werd zelfs ver over troffen en we durven beweren, dat „Goes" in jaren geen zoo degelijk concert gegeven heeft. Ofschoon de wellevendheid eischen kondat we aanvingen met een oordeel over de sopraansolo beginnen we, gedachtig aan de spreukwat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen, met het koor en den directeur, den heer Aug. Winter. De afdeeling Goes toch vraagt 't eerst en 't meest naar een goed directeur en die komt hoofdzakelijk uit bij 't leiden van 't koor of van 't orchest. De voordracht eener piano-compositie moge ons doen oordeelen over den pianistden directeur leeren wij er niet door kennen. En de kooren waren uitmuntend. Het eeuwig frissche mo- tette van Haydn, „Die Staubes eitle Sorgen" en de schoone toonschepping van Hiller bij 't gedicht van Byron; „O! Weint um sie", met dien Oosterschen gloed en die wegslepende somberheidze werden zeergoed uitgevoerd. Maar de schoonste oogenblikken hadden koor en solo's, directeur en accompagnateur in de ballade, „Schön Ellen" van Max Bruch Allen wed ijverden om den eerepalm en we zouden waarlijk verlegen staan, als we moesten zeggen, wie zich 't meest onderscheiden heeft. Als we ons dien prachtigen aanhef van den baryton herinneren: „Nun Gnade dir Gott," of het schoone: „Farht wolh denn, Weib und Kind daheim", zoo gevoelvol door hem weergegeven als we ons de schoone vertolking van Ellen's partij te binnen brengen; als we nadenken over de eenheid en zuiverheid van 't koor, zoo uitstekend bewezen in het Unison koor: „Und die Salve kracht und die Sturm ward beiss en in de slotstrophe„Nun hat uns errettet die alte Treu, Und Gott in der Höh sei gepriesen," als ons de bewonderenswaardige juistheid en eenvoud der begeleiding door den heer van Mil- ligen voor den geest komen, dan zeggen we: Eere den directeur, die zulke toonscbeppingeu kiest en ze op zulk een wijze weet te doen uitvoeren, eere den solisten en den accompagnateur, maar ook eere 't betrekkelijk kleine, maar ijverige koor, dat zoo te zingen wist! In 't laatste nummer van 't programma, twee kooren uit Mendelsohns „Paulus" hadden de alten de gele genheid ons te bewijzen, dat ze in den laatsten tijd veel zijn vooruit gegaan. „Het thema toch: wie lieblich sind die Boten" werd zeer schoon voorgedragen. We hebben den tijd gekend, en dit is nog zoo lang niet geleden, dat de damespartijen slecht waren, daarom nog eens: eere den heer Winter! En nu de solisten. Mejufvrouw Isabella Piccardt kenden we en kenden we niet. De leiding in den laatsten tyd heeft hare stem zoozeer versterkt en verfraaid, dat we ons zeiven vaak afvroegen Is dat onze oude bekende Daar was gloed, daar was leven in die stem 1 En na haar schoone voordracht van Mendelsohn's concert-aria waren we overtuigd, dat ook Goes voor de muzikale wereld iets goeds geleverd heeft. Ook de heer van Bemert van Botterdam heeft ons veel schoons doen hooren. De voordracht van de aria uit de Elias was goed, ofschoon wel wat koud, maar zijn zang in Schön Ellen was bewonderingwaardig. 't Was eene gelukkige gedachte van den heer Winter om den heer Ermerins van Groningen uittenoodigen dit concert met zyn spel op te luisteren. De heer 1 Ermerins is hierin volkomen geslaagd. Is de violon-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1