1872. N°. 149. Dinsdag 17 December. 59ste jaargang. KOOPMANSBEURS. Vertrek der Oost-Indische landmail, GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels A/l,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20, c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Zaterdag den 28 December a. s. des namiddags ten 1 ure in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen trach ten aantebesteden: het vergrooten der Koopmansbeurs met de uitvoering van daarbij behoorende werken. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter secre tarie der gemeente eiken dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, terwijl aanwijzing zal gedaan worden door den bouwmeester der gemeente op Maan dag den 23 December bevorens, des voormiddags ten 9 ure. Goes, den 14 December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via MARSEILLE 20 December per trein van 9 u. 39 m. naar Roosendaal. BINNENLAIMDSCHE BERICHTEN. GOES, 16 December 1872. De Goessche zangvereeniging, afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, zal op Maandag den 21 December haar eerste concert onder leiding van den bekwamen directeur dhr. A. Winter geven. Met gespannen verwachting op waarachtig kunstgenot zien we dit concert tegemoet, aan gezien men ons verzekert, dat die avond opge luisterd zal worden door de verdienstelijke solisten mej. I. S. Piccardt (sopraan) en de heeren A. van Hemert (Bariton) van Rotter dam en J. Ermerins, (violoncellist) van Gro ningen. Waar men, naast den zang en het spel van zulke verdienstelijke solisten, goed ingestudeerde koren te verwachten heeft, zal men de hoop op waarachtig kunstgenot niet gewaagd of overdreven noemen. Verslag der Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, van 5 Augustus 4 November 1872. Het aantal leden bedraagt op dit oogenblik 113, daar er in de afgeloopen drie maanden tien nieuwe leden bijgekomen en drie uitge treden zijn. Het gezamenlijk bedrag der gestofte aandee- len bedraagt na aftrek der uitgekeerde aan- deelen 4932,81 of 357,59 meer dan de vorige drie maanden. Het reservefonds vermeerderde met 26,30, zoodat het thans bedraagt 663,68\ Het bedrag aan spaargelden beliep in den aanvang van dit kwartaal 9823,60r'. Ingebracht werden in deze drie maanden 5552,98uitgehaald 3200,38, zoodat thans in de spaarbank aanwezig is 12176,205. Bij particulieren zijn opgenomen: ƒ1000 voor den tijd van 3 maanden. 800 11 weken. 700 j> 2§ maand. 700 1 of samen 3200, dit gevoegd bij de 1800, als restant van de op 5 Aug. bij particulieren opgenomen uitstaande gelden geeft 5000 samen. Hiervan werden afgelost 3300, zoodat de bank op dit oogenblik van particulieren beeft opgenomen 1700. Dit bedrag van 1700 gevoegd bij de spaar gelden ad ƒ12176,205 maakt ƒ13876,205, zijnde bet gezamenlijk bedrag de1* gelden op dit oogen blik door de bank opgenomen. De navolgende voorschotten werden door de bank verleend: 4000 voor den tijd van 2 2> 700 7> 10 700 7 500 3 300 7 300 4 100 12 85 12 75 12 70 12 25 6 of 11 voorschotten tot een bedrag van ƒ6855. Op 5 Aug. waren nog aan voor schotten f 17821,86 Voegt men daarbij de in deze drie maanden verleende ad 6855, 24676,86 Trekt men daaraf de in deze drie maanden aan de bank terug betaalde voorschotten4610,49 Krijgt men het bedrag der op dit oogenblik nog uitstaande voor schotten metƒ20066,37 Wij hebben van bet departement van finan ciën ontvangen, de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen, ge durende de maand October 1872, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter in zage liggen. Men verzoekt ons te melden, dat de nieuw jaarscommissie alhier, ofschoon inschrijvingen ook voor Amerikaansch spek ontvangen heb bende, weder gewoon Zeeuwscb spek voor hare uitdeeling beeft gekozen. Men schrijft ons uit Kloetinge: In de laatst gehouden vergadering van bet leesgezelschap »Lust tot Onderzoek" alhier is besloten om op nieuw een volksvoordracht te houden en wel op Vrijdag 20 November a. s. in het schoollokaal. Het onderwerp zal voor dien avond zijn de «Voorvaderlijke leefwijze» Bij de verkiezing op den 13 dezer van een lid voor den gemeenteraad te Kruiningen, heb ben van de 117 kiezers, 70 gestemd; bij de opening der bus werden bevonden 72 stem briefjes, waarvan één van onwaardegekozen met 44 stemmen Pieter Kole Mz., voorts be kwamen C. der Weduwen 12, M. Maas 9, P. Kole Cz. 2, P. PoldermanJ. C. Bouwens, A. Dek en E. Wiskerke 1 stem. Bp beschikking van den Minister van Justitie van 7 dezer, is ingetrokken de aanstelling van onbezoldigd rijksveldwachter, verleend aan Cor nells van der Endt te Yerseke. Naar wij vernemen is bet gerucht, dat bet lijk van A. W. S. (van wiens verdwijnen wij in een vorig no. gewaagden), te Zierikzee ge vonden zou zijn, van allen grond ontbloot. De justitie doet ijverig onderzoek, maar men heeft nog geen spoor van den vermiste ont dekt. Naar bet schijnt is hij op St. Nicolaas- avond bet laatst gezien in eene herberg, waar hij met eenige personen in ongenoegen geraakt moet zijn. Men schrijft uit Neuzen van 14 December- De op- en afvaart op het kanaal van hief naar Gent is sedert eenige dagen gestremd, ten gevolge van het vele opperwater, waardoor de schuttingen te Sas-van-Gent niet kunnen plaats hebben. Zoowel bier als op het bo- ven-kanaal liggen alsnu verschillende op- of afgaande zeeschepen en e?n aantal binnen-vaar- tuigen, welke dientengevolge verhinderd wor den de reis te vervolgen, terwijl reeds twee Engelscbe stoombooten aan bet spoor alhier de ladingen, voor Gent bestemd, lossen. Bij Kon. besluit is aan A. Geul, gepens. wacbtm. der marécnaussée te Sas van Gent, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevre denheid wegens de redding van een kind uit bet kanaal GentNeuzen op 22 Juli jl., toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij be sluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. De door de post-administratie ingevoerde binnenlandsche postwissels bevatten onder an deren de volgende bepaling: Wanneer de kas van bet postkantoor tijdelijk ontoereikend is, kan de betaling van den postwissel eerst na aanvulling der kas verlangd worden," dus een uitstel van een wissel op zicht, waarvoor men de noodige percenten beeft geuoten, op onbe- paalden tijd. Die clausule is in strijd met alle regelen der billijkheid en kan bovendien tot schrome lijke gevolgen aanleiding geven, bijv.Men remitteert een postwissel tot dekking van een afgegeven accept één dag voor den vervaldag, maar de post-adminstratie weigert de betaling op grond van de ontoereikende kas, en de wissel wordt geprotesteerd tot schade en schan de van hem, die daarvoor gelden bij de post-ad ministratie beeft gedeponeerd (Sluisch weelcbl.) De oud-minister W. A. baron Schimmclpen- ninck van der Oije van de Pol is Donderdag jl. te Voorst in den ouderdom van 73 jaren overleden. De Standaard meent te weten, dat Prins Hendrik nimmer de waardigheid van Groot meester der vrijmetselaren aanvaarden zal en verder, dat verscheidene aanzienlijke personen binnen kort van 't staatstooneel zullen aftre den, om den politieken toestand in ons land. Men schrijft uit Deventer, dat daar Vrijdag nacht zoo veel sneeuw gevallen is, dat de aankomst en 't vertrek der meeste middelen van vervoer aanzienlijk vertraagd werden. In een der stallen van bet regiment rijdende artillerie te Amersfoort zijn meer dan 50 paar den afgezonderd, naar men verneemt, aan long ziekte lijdende. Door den industrieel W. A. Scholten te Gro ningen is, evenals in bet vorige jaar ƒ1000 beschikbaar gesteld om daarmede arme kinde ren, die getrouw de school bezoeken, van warme spijzen te voorzien. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. Vrijdag nacht is eene zware misdaad alhier gepleegd. In eene woning aan het begin van de Bocht van Guinea werden Zaterdag namid dag door ingeroepen politie-beambten in de keuken vermoord gevonden twee vrouwen, zijnde mevr. de weduwe V., van middelbaren leef tij dt

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1