BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. ziening noodig was, en kon hij ook vooralsnog voor ons land de noodzakelijkheid van school plichtigheid niet beamen, ten aanzien der handhaving van het hoofdbeginsel der wet was hij, evenals al zijn liberale voorgangerson wrikbaar. Op de strafpredikatie van den heer Saaijmans tegen de openbare school en de verdrukking van het bizonder onderwijs, was het antwoord kort en goed: //Geen goed onderwijs is volgens de richting van den heer Vader mogelijk, tenzij het be- heerscht wordt door de godsdienstige overtuiging. Welnu, de grondwet heeft de vrijheid van onder wijs in die richting gewaarborgd en die rich ting kan alzoo ook in de bizoudere school prac- tisch werkzaam zijn. Maar als dan aan die richting de volkomen vrijheid is gegeven, dan hebben wij, voorstanders van de neutrale school, voorzeker ook het recht te vorderen, dat men het onze school niet verwijte, dat zij niet geeft, wat zij niet geven kan noch mag. Is er iemand (zoo vroeg hij nader aan den heer Heemskerk, die liever eene meer verzoenende taal had ver nomen) in deze vergadering, die meenen zou dat deze regeering, dat deze Minister van Bin- nenlandsche Zaken, niet zou zijn een voorstan der van de neutrale school?" GOES, 11 December 1872. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren is het Oorlogs-budget besproken door de heerenBieberstein, Heydenrijck, Bredius, AkerlakenSypesteijn, Nierstrasz en Bergsma. Allen hebben gewezen op allerlei leemten in den militairen toestand en bezwaar gemaakt groote sommen voor vesting-werken toe te staan, alvorens een compleet defensie-stelsel is aan genomen. De heeren Nierstrasz en Bergsma hebben afgekeurd de handelingen van den Mi nister tegenover den ontslagen kapitein Janssen. Ingekomen is eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, begeleidende de census- bescheiden. Per telegraaf. De Algemeene beraadsla gingen over oorlog zijn nog niet afgeloopen. Morgen is de Minister aan het woord. Warme discussie is gevoerd over een voorstel van dhr. Heemskerk om, in strjjd met het gevoelen der centrale sectie, de censuswet vóór het winter- reces in de afdeelingen te onderzoeken. Nadat de regeering verklaard had, zoo mogelijk het onderzoek voor 't reces te wenschen, werd het voorstel Heemskerk aangenomen met 46 tegen 21 stemmen. Maandag heeft in de afdeelingen der Tweede Kamer het tweede onderzoek plaats gehad van het wetsontwerp houdende een nieuwe rech terlijke inrichting. De Mimister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis gebracht, dat de lichten aan den ingang der haven te Breskens den 12den a. s. weder ontstoken zullen worden. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goes, op 30 November 1872. ONTVANGSTEN: Reservefonds668,185 Storting aandeel- 5159,82 Terugbetaling op schuldvordering - 22376,34 Intresten daarvoor en ger. intrest - 1607,34 Opgenomen gelden - 37752,78s Onk osten Nihil Gezamenlijk bedrag - 67564,47 UITGAVEN ReservefondsNihil. Terugbetaalde aandeelen 157,01 Verleende voorschotten -38153,34 Terugbetaalde intressen - 21,20 Terugbetaalde opgenomen gelden - 24577,28 Intresten van opgenomen gelden - 127,21 Onkosten- 82,15 Gezamenlijk bedrag - 63118, L9 Kas-saldo 4446,28 Morgen zal, blijkens achterstaande annonce de rederijkerskamer Union" van Wilhelmina- dorp eenige tooneelstukken opvoeren, in het slot Oostende. Om 't goede doel en ter aan moediging bevelen we deze opvoering gaarne in de belangstelling van 't publiek aan. Te Wemeldinge is op 7 December jl. tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Pieter Dekker Janszoon in plaats van wijlen Jan Dekker Cz. Nu in spijt van agitatie en adressen de wet op de besmettelijke ziekten en dus ook de verplichte vaccinatie door den Koning is be krachtigd, stelt de Standaard de vraag of Ne derland nu de individuele vrijheid ten offer zal brengen aan de dwingelandij van den mo dernen Staat en of ons land op den duur be woonbaar zal blijven voor hen, die van het Evangelie niet afgaan. Reeds eenmaal," zoo laat het blad er op volgen, beleefden we een landverhuizing op tamelijk groote schaal. Toen was het om de dragonnades der Afgeschei denen." Zou dr. Kuiper een tweede landverhuizing willen organiseeren en zich aan 't hoofd daar van stellen? De Haagsche predikant Dr. Roelof Bennink Janssonius, om zijn gevoelvolle gedichten met eere bekend, is Maandag morgen plotseling overleden, nadat hij nog den vorigen dag in de Willemskerk gepredikt had. Door de Maatschappij van Weldadigheid (de landbouwkoloniën Frederiksoord, Willemsoord en Wilhelmina'soord) zijn verschillende voor werpen, aldaar vervaardigd, ingezonden op de tentoonstelling exposition universelle d'économie domestique), die te Parijs in het nijverheidspa leis gehouden is. Volgens bericht, voorkomende in de s> Union industrielle', het speciale orgaan voor de groote tentoonstellingen, is aan de inzending van de Maatschappij van Weldadigheid door de jury het groote eere-diploma, grand diplome dhon- neur) toegekend, en w el in de zevende groep Verschillende instellingen in 't belang van den arbeidenden stand." In een conferentie van de administratie der Duitsehe spoorwegen, die den 29n Oct. jl. te Weenen is gehouden, en waaraan de verte genwoordigers der vreemde Maatschappijen deelnamen, is besloten de tarieven voor het vervoer van reizigers, tijdens de wereldtentoon stelling aanmerkelijk te verminderen. Het transport van puik vette runderen uit de noordelijke provinciën voor de slachtbanken in Holland, enz., is tegenwoordig hoogst be langrijk. 't Meeste vette vee, alles eerste qua- liteit, per spoor geëxpedieerd, geldt boven de ƒ300 per stuk; in geen jaren is het slachtvee zoo uitmuntend uitgevallen. De vervoer van vette varkens te Zwolleker- spel en in omliggende gemeenten is steeds le vendig, doch de prijzen aan het dalen. De zwaarste worden voor Pruissen erf Frankrijk gekocht voor 56 a 60 ct. per kilo schoon. De opkooping van aardappelen voor Engeland wordt minder waardoor de prijzen van 4,00 tot reeds 1,90 a 2,10 de heet. zijn gedaald. Men leest in de Zierikzeesche courant van heden: Sedert Donderdag avond wordt alhier vermist de persoon van A. W. S., (geboortig uit Goes), letterzetter ter drukkerij van ons blad. Men verdiept zich in allerlei gissingen aan gaande het lot, dat hem kan wedervaren zijn. De vermiste was een oppassend jongeling, zoo dat dit de geheele zaak nog raadselachtiger maakt. Tot hiertoe zijn alle nasporingen vruchte loos geweestdaar wij natuurlijk een meer dan gewoon belang in deze zaak stellen, zoo hou den we ons voor informatiën aanbevolen. Men heeft reeds lang opgemerkt, dat het le dergoed in stallen door de ammoniak-dampen hard en broos wordt. Het gebruik van vet of andere smeermiddelen is niet voldoende geble ken. Men bereikt volkomen het doel door onder het vet of de olie eene kleine hoeveelheid glycerine te mengenhet leer blijft dan goed en buigbaar. Men leest in het Amsterd. Handelsblad no. 11905. Bij de afwisselende weersgesteldheid der laatste dagen met de daarbij gepaard gaande vatbaarheid voor Long- en Borstlijden Hoest, Heeschheid, Asthma enz. vestigen wij wederom gaarne de aandacht onzer geachte lezers op geneesmiddelen, die duizenden bewijzen gebracht hebben en nog brengen degelijk en doel treffend te zijn. Wij bedoelen de JOHANN HOFF'sche Mout-(3ïal«;)-pre|iarateii het Malz-Kxti'act-fGezoiidheidsbier) en de 9Ialz-l)oni)ons (met het Motto: blaauw niet geel.) Zijn er wel ook weinigen, die niet reeds met het een of ander der HOFF'sche preparaten hebben kennis gemaakt en dan ook zeker met het verkregen resultaat tevre den waren zoo hebben wij, bij de vele ge neesmiddelen die dagelijks aangeprezen wor den, eene kleine herinnering aan de HOFF'sche artikelen toch niet voor ongepast geacht en zal ons daarvoor mogelijk menige lijder niet on dankbaar zijn. D. R. (De HOFF'sche producten zijn hier ter stede verkrijgbaar bij de HH.: Fabery de Jonge en Oerlemans. BENOEMINGEN en BESLUITEN. De lieer L. P. J. Baerueldt, tUans rijksontvanger te Kruiningen c. a, is als zoodanig benoemd te Neuzen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer A. H. L. de Belpredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Yerseke, heeft het beroep naar Heerjans- dam aangenomen. Benoemd tot hulponderwijzer te Haastrecht tegen 1 Januari a. s. de heer A- W- Swart, hulponderwijzer te Goes. Pruisen zou onlangs begiftigd worden met eene nieuwe districtswet. Het ontwerp daartoe werd echter door het Heerenhuis verworpen, en daardoor kwam er van de zaak niets. Thans heeft de regeering een nieuw ontwerp ingediend, en de behandeling daarvan is jl. Zaterdag bij het Heerenhuis aangevangen. Een gedeelte der vertegenwoordigers, bekend onder den naam van de fractie-Stahl, wilde eerst nog moeielijkheden in den weg leggen, en had verscheidene amendementen op verschil lende paragraphen en artikelen ingediend, doch verklaarde, later niet verder aan de discussie te zullen deelnemen, welke verklaring met le vendige toejuiching begroet werd. Heden bericht men ons, dat de districtswet aangenomen is met 116 tegen 91 stemmen, 't Heerenhuis schijnt zich bekeerd te hebben en te begrijpen, dat Pruisen's grootheid, even goed als die van andere landen, van liberale hervormingen afhangt en dat een egoistisch behoud een land te gronde voert. De dezer dagen te Berlijn gehouden veiling van de verzameling van Nederlandsche etsen, nagelaten door baron von Mecklenburgis zeer belangrijk geweest. Yoor den handel in kopergra vuren is deze auctie van het grootste gewicht, want de prijzen van goede gravuren zijn daar door wel met 50 pet. g 'stegen, daar men in dien handel de prijzen naar de opbrengst der auctiën pleegt te regelen. Onder anderen heeft het Koninklijk Museum te Berlijn door een uitstekenden afdruk van het paard" van Philip Wouwerman 1000 th. geboden; de Uilenspie gel" van Lucas van Leiden werd door den kunst handelaar Olement voor een Parijsschen liefheb ber - men zegt Rothschild - voor 1500 th. gekocht Nooit werd te Berlijn voor de Rem- brandts zooveel geld besteed; sommigen gin gen voor 754, 851, 895, voor 1130 th.»de Stier" van Potter bracht 895 en //de Wande laar van Jacob Ruysdael 691 th. op. Kardinaal de Bonnechoseaartsbisschop van Rouaan, heeft onlangs, zooals men weet, Koine bezocht en is daar door den Paus bij herha ling op zeer minzame wijze ontvangen. Thans in zijn bisdom teruggekeerd, heeft hij de re denen medegedeeld, die hem tot zijne reis naar Rome hadden bewogen en tevens eene be schrijving van den toestand der eeuwige stad gegeven. Hij beweerde, dat de Paus in zijne vrijwillige gevangenschap volhardde, dewijl hij, den stedehouder van Christus, zich niet mocht bloot stellen aan de godslasteringen en be- leedigingen der revolutiedoor zijne wijk plaats te verlaten. De Paus zelf was, zooals de kardinaal getuigde, kalm en gelaten en ver wachtte van den hemel alles voor Frankrijk. De wedergeboorte van Frankrijk, zoo liet de kardinaal er op volgen, staat in nauw verband met het herstel van den Pauselijken stoel: dit is de overtuiging van den Paus, van de kardinalen, van de kerkvoogden en van de welgezinde bevolking van Rome." Na de vele treurige berichten, die wij in den laatsten tijd hebben moeten mededeelen

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2