BESTEDINGEN I BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Ingezonden. Tengevolge van de jongste daling van den prijs der steenkolen, hebben de eigenaars van de mijnen in Fifeshire de loonen hunner del vers met 60 cents per dag verminderd. Naar men zegt, heeft de heer De Lesseps het plan gevormd de landengte van Corinthe door te graven. Een brief uit Genua bevat aardige bizon- derheden omtrent de avonturen van een Hol- landsch meisje, dat als jongen verkleed, dienst genomen had aan boord van de bark Dskdale, van Hartlepool. De eigenaar en de kapitein van het schip, toen op de reede van Shields liggende, bemerkende dat de jonge knaap vlug en behendig was, namen hem als jongen, voor een tijdvak van drie jaren. Gedurende de reis van Shields naar Genua gedroeg hij zich zeer goed, verrichtte alle werkzaamheden en klom in de masten met de vlugheid van een aap. Men had volstrekt geen vermoeden omtrent haar geslacht, tot den dag na de aankomst van het schip te Genua. De matrozen ontdekten het feit en maakten er den kapitein mede bekend. De kleine kajuitsjongen werd bij den kapitein geroepen en bekende weldra, dat zij zich als jon gen verkleed had. Men begaf zich naar den consul; het contract, waarbij zij zich voor drie jaar als jongen had verhuurd, werd verbroken, doch de Hollandsche werd onmiddelijk aangenomen als keukenmeid op het schip voor de terugreis. PurrnCf.) BENOEMINGEN en BESLUITEN. Door den Gouverneur Generaal van Ned. Indië is o. m. aan den officier van gezondheid J. C. D. Steendijk, wegens langdurig verblijf aldaar, vergunning verleend om te repatriëeren. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Engelen c. s. door W. Oudegeest. Beroepen te Otterloo en Bleskensgraaf ds. Mac. Pherson, pred. te Axel. Bedankt voor Kootwijk door ds. Renierpred. te 's Gravenpoldervoor Èengelo door ds. 11. Bax te Poortvliet. Op 20 dezer zal te Middelburg, aan het gebouw van het prov. best. worden aanbesteed het uitnemen, her stellen en weder inhangen van de buiten vloeddeuren der groote sluizen van liet kanaal door Zuid Beveland, met bij behoorende werkzaamheden. Het werk bestaat in.- 1. het uitnemen van de twee buiten vloeddeuren in de groote sluis van het kanaal door Zuid Beveland te Hansweert, het tijdelijk inhangen en daarna weder uitnemen der twee riviervloeddeuren, het inhangen der vloeddeuren na herstelling2. het uitnemen der bui- tenvloeddeuren in de groote sluis aan het kanaal door Zuid Beveland te Wemeldinge en het inhangen der reservedeuren; 3. het herstellen der uitgenomen vloed deuren te Hansweert en te Wemeldinge; 4. het in orde brengen van en plaatsen van jukken bij de sleephel- lingen te Hansweert en te Wemeldinge, Bestek no. 140; begrooting 5000.Betaling in 2 gelijke termij- men; aanw. den 6den en 4den dag vóór de besteding. Inlichtingen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van den water staat te Goes. JBit en andere Bestekken teijn ver krijgbaar bij de uitgevers dexes. De nieuwe strike waarvan wij in ons vorig nommer spraken zet de hoofdstad van Engeland in rep en roer. Het is de weigering van ar beid door het werkvolk der verschillende gas maatschappijen. Aan wie de schuld ligt was niet gemakkelijk uit te maken. De bestuurders beschuldigen het werkvolk van moedwillige weigering en onhandelbaarheid, en het werk volk zijnerzijds die besturen van een opzettelijk plan om aan de zoogenaamde Unions of Yer- eenigingen der werklieden, als behoorende tot de bekende ambachts-vereenigingenden kop in te drukken. Intusschen heeft een der gas maatschappijen wier hoofdzetel te Woolwich is, aanvrage gedaan om zes werklieden, die te zamen beproefd hadden om hunnen baas of meester te noodzaken een afgedankten man weder in dienst te nemen, te dagvaarden, als schuldig aan samenspanning. De overheids persoon stond dit toeofschoon de term van beschuldiging eenigszins ongerijmd is en ge woonlijk gekozen wordt om iets te kunnen aanvoeren tegen verscheidene personen, die het zelfde doel beoogen. Yan beter gehalte en van meer gewicht was de vergunning, die de maat schappij verkreeg om vijfhonderd man te dag vaarden als schuldig aan overtreding der wet op de verplichtingen tusschen bazen en werk volk, doordien zij plotseling hun werk gestaakt hebben. De ongelegenheid, jl. Dinsdag avond door de arbeidstaking van het gas-werkvolk veroorzaakt, was wel niet groot, maar toch zeer hinderlijk. Op sommige plaatsen brandde het gas bij tusschenpoozen helder of flauwen hier en daar in het geheel niet. Aan het spoor wegstation van Ludgate-Hill moest men ander licht verschaffen, even als op de kantoren der dagbladen waar men 's nachts werkt. Ook in sommige schouwburgen, o. a. in dien van Drury Lanescheen het gas iets minder dan ge woonlijk en in de gangen zeer weinig, doch men had lampen aangeschaft. In Covent Garden kwijnde het licht. Een der kleinere schouw burgen had overvloedig licht door lampeD en beoogde dien avond des noods een bizondere wijze van verlichting in te voeren. Een paar schouwburgen, die onder de meest bezochte be- hooren waren goed verlichtdaar zij gas hebben van fabrieken, die niet aan werkstaking lijden. In het Westend heerschte echter duis ternis, wat St. James en twee andere schouw burgen betrof. Eerstgenoemde plaats was ge sloten, de tweede bezigde kaarsen en de derde bleef in het donker. Dienzelfden avond werd eene bijeenkomst gehouden van het weigerende werkvolk, be hoorende tot zeventien gasstations. Volgens de mededeeling van den voorzitter hield de man schap vol. Het antwoord, op eene mededee ling door het gas volk aan een der raddraaiers in de werkstaking der timmerlieden gezonden, was, dat hij den weg van onderhandelingen moest bevorderen, met handhaving van het vereeni gingsrecht. Er schijnt eenig gevolg aan dien raad gegeven te zijn, doch er is niets stelligs bekend. De gas-maatschappijen kunnen, naar zij verkiezen, in veertien dagen, een sjouwer man, veldarbeider, of wien ook, het werk leeren dat het volk, hetwelk thans weigert, verrichtte de loonen, die het gasfabriek-volk verdient, zijn niet 15 tot 21 shilling (f 9 tot f 12,60), zooals die van sjouwerlieden enz.maar van 28 tot 88 sh. (ƒ16,80 tot 22,80) per week. Gedurende de laatste tien jaren waren die loonen vijftig percent verhoogd inbegrepen de jongste inwilliging en zijn de werkuren op den Zondag, waartegen bezwaar bestond, zoo veel ingekort als de omstandigheden het toelieten en dan nog met verhoogd loon behalve an dere voordeelen. Het pnbliek behoorde dus tegenover deze mededeelingen van wege de gasfabrieken het werkvolk als zeer ondankbaar te beschouwen, doch er heerscht eene onte vredenheid bij het publiek, niet alleen over de slechte hoedanigheid van het gas, maar over de verhindering beter gas te verkrijgen, die zij bij het Parlement bewerkten, toen er plan bestond eene Londensche gasfabriek op te richten. De tegenwoordige werkstaking zal zonder twijfel eene goede uitwerking hebben voor het publiek, in welke richting dan ook, en de houders van aandeelen in de gasfabrie ken overtuigen, dat eene uitdeeling van 10 pet. jaarlijksch dividend niet het eenige oog merk der fabrieken behoort te zijn. De stokers der verschillende gasfabrieken wandelden ten getale van ongeveer drie duizend de stad door naar Trafalgar Square, alwaar zij, bij monde van hunnen zegsman, hunne grieven bloot legden. De reden der werkstaking van de stokers is: dat, toen door middel der vereeniging, de manschap eene verbetering in loou en arbeidsuren verkregen had, in plaats van, zoo als dit het geval was vóór dat de vereeniging tot stand kwam, hard te moeten werken voor gering loon, diegenen onder hen, welke de vereeniging tot stand hadden gebracht en dus de bewerkers der verbetering waren geweest, niet slechts afgezet waren geworden door de fabriek waartoe zij behoorden, maar ook door anderen; zij waren hetgeen men »geteekende« of aangeduide personen noemt. Wanneer zij werk kregen in de eene of andere fabriek, dan werd het bestuur daarvan ver wittigd met opgave van hunne hoedanigheid met betrekking tot de »Unie« en dan werden ze weggezonden. De werkstakers eindigden met te besluitendat zij zich aan een scheids rechterlijke uitspraak onderwerpen zouden, doch hielden vol dat de gasmaatschappijen door het willekeurig wegzenden van de bovengenoemde personen de aanranders waren, en dat de sto kers zich over niets anders te beklagen heb ben dan over het ongelijk hunnen makkers aangedaan, die zich voor het belang van allen in de bres gesteld hadden. Yan de zijde der gasfabriekdirectiën leest men slechts ééne opheldering, gegeven door den directeur der fabriek te Woolwich. Deze bericht dat een man, tot de hoofdbewerkers der »Unie« behoorende, weigerde te arbeiden, omdat hij onder een getal stokers geplaatst was geworden, die niet tot de Unie behoorden, ofschoon deze verklaard hadden zich bij de Unie te zullen aansluiten. Dilley, zoo heet de man, bleef echter weigeren de hem aangewezen plaats in te nemen en werd dientengevolge ontslagen. De gasfabrieken beweren dat zij steeds meer volk vinden dan zij behoeven en dat, indien het publiek slechts een paar dagen langer in schikkelijk wil zijn, de toevoer van gas her steld zal wezen. In de bieenkomst der afge vaardigden van de stokersin Finsbury ge houden werd echter aangaande den toestand der fabrieken een verslag uitgebracht, dat min der bemoedigend is. De eerste fabriek, die ver meld werd (die welke het parlement van gas voorziet) had slechts één gasmeter vol in plaats van 10; een tweede fabriek had, in plaats van 5 miljoen voet gas 400,000, en een derde in plaats van 2% miljoen voet gas, miljoen. De fabriek te Fulham had, volgens mededee ling van den afgevaardigde uit die fabriek, 800 man of jongens aan het werk, om de 250 werkstakers te vervangen. Er werd beweerd, dat de directiën der gasfabrieken vast besloten hadden de stokers niet weder aan te nemen. Het publiek is natuurlijk verbitterd over de ongelegenheid waarin het gebracht wordt en die stemming zal met eiken dag toenemen, in dien de gastoevoer nog vermindert. Er zal nu een strengere wet vereischt worden ter voorko ming van werkstaking. Vrijdagavond is aan het station te Haarlem een con ducteur-remmer door een trein overreden. Hij wilde, terwijl de trein aankwam, de rails oversteken, strui kelde en geraakte onder den wagen. Het lichaam werd letterlijk in tweeën gesneden. Zaterdagmorgen bij het elkander passeeren der treinen van Rotterdam naar 'sHage en van laatstge noemde plaats naar Rotterdam, op de hoogte van Delft, heeft een passagier van den trein naar Rotter dam bestemd, een ledige jeneverkruik door eene ruit geworpen in een goederenwagen van den anderen trein, waardoor een conducteur, die achter die ruit zat, be langrijk gewond is. Terwijl zekere Oosterwijker gerust in den scheer winkel zat, heeft men hem, met inbraak in zijn huis, 800 ontstolen. Eene vrouw te Londen werd voor veertig jaar door haar man verlaten; zij was sedert nog tweemaal gehuwd, doch die mannen zijn beiden gestorven. Nu beweert zij op eens in zekeren man haar eersten echt genoot herkend te hebben en vordert van hem haar te onderhouden; de man ontkent. Men heeft deze vreemde zaak voorloopig een week aangehouden, tot dat berichten omtrent de identiteit zullen zijn inge wonnen The Globe van Boston geeft aan de dames den volgenden raad; Keert u op straat nooit om, om te zien wat een andere dame aan heeft, omdat gij haar altijd bezig zult vinden hetzelfde harerzijds te doen. De Amerikaansche bladen, die anders voor geen klein gerucht vervaard zijn, roepen wraak over een schandelijke daad van ongerechtigheid. In Owingwille (Kentucky) zat de neger Ram Bascorn gevangen onder verdenking van brandstichting. Daar hij geen borg tocht van 1000 dollars kon betalen, was hij gevangen gezet. Op een goeden dag, 's morgens te 2 uur, ko men vijf en twintig man te paard aangereden en be steden drie kwartier om door de muren en de ijzeren cel der gevangenis te breken, waarna zij den man medenemen en ondersteboven aan een boom ophangen. Aan het lichaam hadden zij een papier gehecht met de volgende „waarschuwing": „Straf voor brandstich ters en paardendieven. Hij, die het lijk vóór 10 uur wegruimt, zal 't zelfde lot ondergaan De verontwaardiging over de onbeschaamdheid der heeren „lynchers" is groot, vooral, omdat allerwaar schijnlijkst de man onschuldig was. Dat de zoogenaamde kleurlingen na dit feit op geen goeden voet staan met de blanken, is niet te verwonderen. De Seine is zoozeer gewassen, dat Dinsdag te Parijs bijna alle in de nabijheid der rivier gelegene kelders van het water te lijden hadden. De Moniteur kon niet op den gewonen tijd verschijnen, omdat de drukkerij onder water stond Rondom Parijs is de toestand nog veel erger, tewijl de regens aanhouden en men dus beducht is, dat het water nog hooger stijgen zal. Ook uit Italië zijn weer verontrustende berichten ontvangen nopens het wassen der rivieren in opper- Italië. Ook de Tiber dreigt buiten hare oevers te tre den. De regen houdt aan. Onze waarde burgemeester, de heer Jan van Duine een man, die gedurende ruim 40 jaren aan het hoofd der gemeente stond, en die plaats zoo met eere ver vulde, die man is niet meerDoor dat afsterven is de betrekking van burgemeester opengevallen, en reeds hoort men hier enkele candidaten noemen, die ver zocht hebben bij de benoeming van een burgemee ster dezer gemeente in aanmerking te komen. Het meest van alle candidaten, hoort men den naam noe-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2