1872. N°. 146. Dinsdag 10 December. 59ste jaargang. AANBESTEDING. Ministerie van Binnenlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. BEKENDMAKINGEN PATENTRECHT. Vertrek der Oost-Indische landmail, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. mm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatsl. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels èt/1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20] c. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 20 December 1872, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: lo. Ret aanleggen van een in den Zwinpolder gelegen gedeelte van liet uitwateringskanaal in het voormalig 4de district van Zeeland. 2o. Ret uitnemen, herstellen en weder in- hangen van de buitenvloeddeuren der groote sluizen van het kanaal door Zuid-beveland, met bijbehoorende werkzaamheden. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving volgens 434 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiioït, Raam straat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdin genieur van den Waterstaat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Sluis en te Goes, 's Gravenhage, 18 November 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. va,n liet Gemeente-bestuur. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat de Patenten van hen die op het kohier van het tweede kwartaal voorkomen, ter secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald van den 9 tot den 23 De cember aanstaande, dagelijks, uitgenomen op Zon- en Feestdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, terwijl de dan niet afgehaalde Patenten door eenen deurwaarder der directe belastingen, aan be langhebbenden, tegen betaling van 10 cents, zullen worden uitgereikt. Goes, den 9 December 1872, De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. POSTERIJEN. Via TRIEST den 10 December per laatsten trein naar Roosendaal. Via BRINDISI den 18 December per trein van 9 u. 39 m. naar Roosendaal. GOES, 9 December 1872. Per Telegraaf.) De Eerste Kamer is bij- eengeroepen tegen Woensdag 18 dezer, des avonds ten acht ure. By 't Ministerie van Buiten], Zaken, bestaat gelegenheid tot plaatsing van klerken bij bet departement op een voorloopig tractement van 500 'sjaars. Belanghebbenden moeten zich vóór 31 Dec. a. s. schriftelijk bij het departe ment aanmelden. De Staats-Courant van den 7 bevat de voorwaarden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de jaarletter voor den ijk en herijk ge durende 1873 te bezigen, zal zyn de letter E in den gewonen drukvorm schuins gesteld, terwijl bet merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, voor 't ijkkantoor te Middelburg 12, voor dat te Zie- rikzee 13 is. Naar aanleiding van ons artikel van jl. Maandag, heeft men ons gevraagd, of wij de oprichting eener landbouwschool in deze ge meente al of niet wenschelijk achten, en zoo ja of wij dan het goede niet erkennen van wie bet ook komt. Wij gelooven, dat uit bedoeld artikel ner gens blijkt, dat wij tegen eene landbouwschool zyn. Van ons standpunt is dat ook niet te verwachten. Reeds in een artikel over deze aangelegen heid in no. 65 dezes jaars geplaatst, hebben wij het denkbeeld om eene landbouwschool iu Zeeland op te richten, geopperd; en wij wenschen die school nog even goed als toen. Wij wenschen haar zelfs in Goes, maar zij mag geene zoo zware offers van de gemeente eischen als thans is geprojecteerd. Het geldt hier geene school voor onze Goessche jeugd, hetgeen wel van de andere openbare scholen in de gemeente kan gezegd worden, en daarom zou den wij er iets onbillijks in vinden, indien voor deze school een zware last op de gemeente werd geladen. Bovendien bestaat bij ons groote vrees, dat, terwijl bij een klein getal leerlingen de kos ten te zwaar voor de gemeente zullen zijn, een groot getal leerlingen andere kosten zal veroorzaken, waaraan waarschijnlijk thans niet gedacht wordt, maar die er een onvermijde lijk gevolg van zullen zijn. Of wij dus iets goeds zullen te erkennen hebben is nog zeer twijfelachtig, maar zoo dit werkelijk bet geval is, zal onze dank even groot zijn aan de oppositie als aan iemand anders. In ons artikel van jl. Maandag hebben wij ons omtrent het wensebelijke der oprichting in deze gemeente voorloopig gereserveerd ge houden, maar eenvoudig willen aantoonen, hoe door de oppositie grieveninzonderheid te gen het onderwijs in 't leven zijn geroepen, hoe di9 grieven zorgvuldig aangekweekt en het middel zijn geworden om mannen, die op dit punt zouden bezuinigen, in den Raad te bren gen, en hoe nu die zelfde mannen, met ver- krachtiug van hun verkiezingsmotief, de ge meente willen bezwaren met de kosten eener school, die, hoe wenschelijk ook op zich zelf, veel minder dan eenige school in deze gemeente geacht kan worden een bepaald gemeentebelang in zich te bevatten. Als de onverdeelde goedkeuring van dit plan door de oppositie een teeken is van bekeering op het punt van onderwijs, dan doet ons die bekeering genoegen. Maar 't feit blijft niette min waar, dat juist na het optreden der op positie als meerderheid de kosten voor 't on derwijs aanzienlijk zijn toegenomen en dit plan ze weder met ongeveer ƒ3000 zal vermeerderen. En dit op het oogenblik, dat er stemmen opgaan om de bezoldiging der ambtenaren te verbeterenOp die wijze zal al spoedig 't maximum van den hoofd. omsl. geheven en nieuwe leeningen gesloten moeten worden. Als dat nu de vrucht is van de bezuini gingsplannen, de vrucht van 't optreden der partij Pornpe-Quist, dan ziet 't er treurig uit, en dan zullen, om eene door zeker iemand geliefkoosde beeldspraak te gebruiken, spoedig den kiezers „de schillen van de oogen vallen." Het algemeen Nederlandsch werklieden-ver bond zond ons ter plaatsing een oproepings brief voor de eerste algemeene jaarlijksche bonds vergadering, die op den 25 en 26 December gehouden zal worden te Amsterdam in 't lokaal »Neêrlandsch Werkman." Plaatsgebrek noodzaakt ons het bij deze een voudige meêdeeling te laten, ofschoon een ver bond als dit om zijn nut van ons een uit voerige behandeling zou verdienen. Men schrijft ons uit Wolfaartsdijk van 7 Dec, Gisteren in den vóóravond ontstond hier geene geringe beweging en ontsteltenis, toen van wege het gerecht uit Goes twee onzer ingezetenen opgehaald en ter gemeentekamer in verhoor genomen werden over de twee branden, welke in Sept. en Oct. 11. alhier hebben plaats gehad. Voorloopig is een hunner, L. d. P. nog 's avonds ten 11 ure gevankelijk weggevoerd. Indien uit het verder in testellen rechterlijk onderzoek onverhoopt mocht blijken, dat hier aan opzettelijke brandstichting te den ken zij, zal men zich verblijden, dat zoodanig wanbedrijf aan bet licht is gekomen, om de onrust weg te nemen, waarin velen in de ge meente sedert verkeeren. Men schrijf van Yerseke aan de N. R. Ct. Zijn onze informatien juist, dan is de inschrij ving op 150,000 kweekoesters, ten verkoop aangeboden door de Naamlooze Vennootschap »De eerste kunstmatige oester- en mosselcultnur in Zeeland", gevestigd te Goes, niet toegewezen, vermits de hoogste inschrijver voor 50,000 oesters slechts 18,00 per mille zou geboden hebben, met verandering der voorwaarden. De kunstmatige oesterkweekerij neemt steeds gunstiger wending. Nieuwe ondernemers ne men binken van den minderen visscher over, om de primitieve oprichters te volgen en dat wel voor zulke hooge prijzen, dat men niet weet, waarover zich meer te verwonderen, over vraag of aanbod. De Midd. Ct. meldt, dat de Schelde in Bel gië door overstroomingen groote verwoestin gen heeft aangericht. Op verschillende plaat sen staat alles onder water en is de com municatie gestremd. Te Vieux Condé is de Scheldedijk doorgebroken. Ia de op Woensdag a. s. eerste winterby- eenkomst van de vereeniging Uit het volk voor het volk" te Middelburg, zullen als sprekers optreden de heeren dr. R. A. S. Piccardt, J. C. Altorffer en W. Appel. Tot secretaris te Moordrecht is door den gemeenteraad benoemd de heer D. Nugteren. Óp de aanbeveling was nevens den benoemde geplaatst Jhr. J\I. J. de Marees van Swinderen. Vele jaren geleden zoo schrijft men aan de TV. R. Ct. werd een woonhuis te Schaer- berg (Limburg) door eene familie aan de kerk vermaakt, met bepaling, dat de koster het kosteloos zou bewonen. Daar de tegen woordige koster er eene tapperij op nahoudt, heeft de pastoor hem dezer dagen het huis doen ontruimen, en het gebouw voor een non nenklooster bestemd. De bevolking van het dorp is daarover zeer verstoord; heeft bij den pastoor de glazen in geworpen en de nonnen met steenworpen bui ten het dorp gedreven. Maréchaussees zijn tot bescherming van den pastoor afgezonden.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1