1872. N°. 141. Donderdag 28 November. 59ste jaargang. PROVINCIALE GELDLEENINCEN. van de geldleening, ad ƒ60.000, alsnog ƒ4.000; van de geldleening, ad 79.000,hetgeheelbedrag; Personeele Belasting. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte', huwelijks- en doodberichten met de dhafóp be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8regels h/1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAKZEEL AND, Gelet op het' besluit der Staten van den llden November 1871, no. 17, goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den 28sten dier maand, no. 11, opgenomen in het Provinciaal blad van Zee land. no. 138 van 1871, en op het besluit der Staten van den llden Julij 1872, no. 11, goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 9den Augustus daaraanvolgende, no. 44, opgenomen in het Provinciaal blad van Zeeland, no. 70 van 1872} In aanmerking nemende, dat behoort te wor den te gelde gemaakt: Besluiten: Ter kennis te brengen van belanghebbenden lo. dat kan worden ingeschreven: a. in de geldleening van 60.000, voor vier aandeelen, elk van duizend gulden, splits baar in twee halve aandeelen, elk van vijf honderd gulden; b. in de geldleening van ƒ79.000, voor het geheel bedrag en aïzöo voor negen en zeventig aandeelen, elk van duizend gul den, splitsbaar in twee halve aandeelen, elk van vijfhonderd gulden; beide geldleeningen tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar, in te gaan met 1 Januarij 1873 2°. dat de termijn voor het inleveren der in- schrijvings-biljetten is bepaald van Dinsdag den 17den tot en gedeeltelijk met Donder dag den 19den December 1872; 3°. dat de inlevering der inschrijvings-biljettem moet plaats hebben ter provinciale griffie, op den 17den en 18den December 1872, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 ure, doch op den 19den December daaraanvolgende, slechts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure; 4°. dat de inschrijvingsbus en biljetten in het openbaar zullen geopend worden op Don derdag den 19den December 1872, des na middags ten twee ure, in de gewone raad zaal van Gedeputeerde Staten; 50. dat het bedrag der ingeschreven aandee len, voor zooveel die zijn aangenomen, moet overgestort worden bij den heer Betaalmees ter te Middelburg, in de maand Januarij 1873, op de gewone kantoor-uren, en dat de quitanciën van storting, uiterlijk binnen 8 dagen na de afgifte, behooren te worden overgebracht ter provinciale griffie, in handen van den met de comptabiliteit belasten amb tenaar, die gemachtigd is, om, in verhouding tot het bedrag der gedane overstorting, de vereischte obligatien en rente-coupons aan den inschrijver, tegen bewijs van overname, af te geven; 6°. dat exemplaren van het plan der onderwer- pelijke geldleeningen kosteloos verkrijgbaar zijn bij genoemden ambtenaar, op franco aanvrage, Dit besluit zal worden geplaatst in het Pro vinciaal Blad van Zeeland, en bovendien in de Staats-Courant, in de Middelburgsche. de Nieuwe Middelburgschede Goessche en Zierikzeesche Couranten, het Sluissclie Weekblad en in het Al gemeen Nieuws- en Advertentieblad van Zeeuwsch- Vlaanderen. Middelburg, den 22sten November 1872. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R. W. VAN BIJNDEN, Voorzitter. BÜTEUX, Grifier. De BURGEMEESTER -:,m GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat dat het kohier van het PERSONEEL voor het 2de kwartaal no. 3 voor deze gemeente van het dienstjaar 18721873, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goes, den 27 November 1872. De Burgemeester voornoemd, H P. BLAAUBEEN. GOES, 27 November 1872. In de zittingen der Tweede Kamer van gis teren en eergisteren zijn de diseussiën over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) voort gezet. De afdeeling Kanalen en Spoorwegen hield den leden gisteren gedurende de geheele zit ting bezig. Heden morgen ten 11 ure, zijn de diseussiën over die afdeeling voortgezet. De directeuren der Nederlandsehe Maat schappij tot bevordering van Nijverheid heb ben aan de verschillende departementen dier maatschappij opgaven gevraagd van lo de voorstellen, die de departementen wen- schen gebracht te zien op de punten van be schrijving voor de algèmeene vergadering van 1873, die te Utrecht gehouden zal worden; 2o de ontwerp-prijsvragen, bestemd om mede op die punten van beschrijving geplaatst te worden 3o. de vraagpunten, voorstellen of onder werpen voor het congres (art. 174 der wet.) Ds. H. A. Gillot, pred. te Zierikzee, ontving Zondag het telegrafisch bericht van zijne be roeping bij de Herv. gemeente te St. Peters burg. De heer D. Verhulstin de vorige week gekozen tot lid van den gemeenteraad te Mid delburg, heeft voor die betrekking bedankt. Ook de Kamer van Koophandel te 's Gra- venhage zal aan de regeering een adres inle veren, waarin zij z.al aandringen op de opheffing van elk recht hoe ook genaamd, dat voor de enkele doorvaart van het Walchersche kanaal is bepaald, en van het verbod om des nachts het kanaal te mogen bevaren. Men schrijft uit Willemstad- vau 23 Nov. i Gisteravond circa 6 uur, had op het- Hollandsch Diep bij deze gemeente een treurig ongeval plaats. Een groot nieuw tjalksehipI)e Vrouw Adriana Wilhelinina, met 2000 mud rogge, komende van Antwerpen en bestemd naar Schie dam, werd niet ver van de bovensluis, door de zeestoomboot Hendricus Marinus, van Dor drecht naar Londen, in den grond gevaren. Hoewel de schipper op de tjalk, de stoomboot op zich ziende aankomen, alle moeite deed om haar te ontwijken, was zulks vruchteloos. De stoomboot kwam met volle vaart dwars tegen het schip aan, zoodat alles scheurde en kraakte en he.t schoone vaartuig weldra begon te zin ken. Met groot gevaar en de uiterste inspan ning gelakte het den schipper, om zijn twee kindertjes, een van 3 en een van 4 jaar, die reeds te bed lagen, uit het zinkende vaartuig boven te brengen, en daarna met deze en met vrouw, zuster en beide knechts, op de stoom- boo.t over te springen. Nauwelijks hadden zij hun vaartuig verlaten, of het zonk met de daajraan bevestigde roeiboot in de diepte neder. De schipper met de zijnen werden daarop door de, stoomboot te Willemstad aan wal gezet, waar zij, beroofd van alles en geen andere kleederen hebbende dan die zij aan hadden, in deerniswaardigen toestand aankwamen. Van het gezonken vaartuig is niets meer te zien. Voor eenige dagen deelden we mee, dat-de zéndeling de Bode in Indië, een zijner kwee- kelingen de hand had verbrand. De Locomotief van Woensdag 2 October be vat dienaangaande de volgende bizonderhedén De Bode, op Rotti geplaatst, had drie meis jes, allen nog zeer jong, van Java medege nomen. Hij zou haar tot vader zijn. Eens op een dag had het jongste, nog geen vijf jaar oud, honger en nam een stuk vleesch uit de keuken weg. De zendeling dat ziende werd nijdig, pakte het meisje bij de kleederen, nam een hoeveel heid stroo, beval de zuster van het meisje dat om de rechterhand te binden, en toen dat ver richt was stak de vader» een lucifer aan en beproefde het stroo, dat om de hand van hej; meisje gebonden was, in brand te steken. Dat gelukte niet, of wel de martelaar had er niet genoeg voldoening van; althans hij bracht helt meisje naar de keuken, beval haar zuster het vuur aan te wak keren en stak de rechterhand van het kind in de kolen, tot dat niet alleen het stroo verbrandde maar de hand zoodanig gewond werddat het gebruik daarvan voor altijd verloren is; zij is een onooglijke klomp geworden. Zeven Samarangsche doctoren heb ben onder aanbod van eede verklaarddat de hand zoodanig alleen door een handelwijze als die van den zendeling de Bode misvormd kan zijn." Het mailnummer, dat we gisteren ontvingen, deelt mede, dat de zaak op nieuw onderzocht wordt. De Officier van Justitie te Soerabaija heeft reeds aan een geneesheer te Samarang om een visum repertum van zijne hand verzocht. Uit Nederlandsch Indië aangekomen berich ten loopende tot den 17 October melden o. a. Te Ambarawa en omstreken heeft zich weder eene sterke aardbeving, drie dagen achtereen, den 10, 11 en 12 dezer doen gevoelen. Yele gebouwen zijn daardoor gescheurd. De troepen kampeerden in de open lucht. De schade moet echter niet van beteekenis zijn. Het wordt in tusschen meer dan tijd naar een ander en beter emplacement voor ons militair kampe ment in Midden-Java om te zien. Het nieuwe onderzoek in de zaak van den voormaligen adsistent-resident van Djokja heeft zijne arrestatie ten gevolge gehad. Er loopen ook geruchten over valsche vendu-aeceptatiën tot een aanzienlijk bedrag. eeiitsz alxen. De Arrondissementsrechtbank te Goes heeft op den 11 Novem ber 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken, als tegen I, P. 2). Boud naar gissing 22 jaar, J. B. B.t oud naar gis sing 24 jaar, beide kooplieden in vee wonende te Clinge (Belgie), defaillanten, beidé schuldig verklaard' aan feitelijken en gewel- dadigen wederstand j gens den gewapenden arm, handelende ter uitvoering van een vonnis, gepleegd door twee personen zonder wapenen, de tweede beklaagde bovendien aan gewelddadigheid te gen een agent van de gewapende macht ondefr het waarnemen zyner dienst, waardoor kwetsing en ziekte is verooozaakt, en het opzettelyk aan een anders roerende goederen schade toebrengen, veroordeeld, de eerste tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maan den, de tweede tot cellulaire gevangenisstraf van twee jaar en in eene geldboete van 7,50 subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen in gerüeenséhap^elykè' dpsl uiting te ondergaan en heide hoofdelijk in de kosten van het rechtsgeding desnoods bij

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1