1872. N°. 140. Dinsdag 26 November. 59ste jaargang. AANBESTEDING. Ministerie van Bimienlandsche Zaken. RIJKS-WATERSTAAT, PROVINCIE ZEELAND. KWEEKELINGE. Vertrek der Oost-Indische landmail, fiOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75, Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. bOllt VM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop bc trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels k f 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Op Vrijdag 6 December 1872, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Kpnings in de pro vincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van hetj Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud en liet doen van eenige buitengewone werkzaamheden aan het kanaal van.Sluis naar Brugge Nederlandsch gedeelte), aanvangende 1 Januarij 1873 en eindigende 31 December 1875. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving voor de drie onderhoudsjaren in massa, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsehe Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoïf, Raam straat no. 49 té 's Gravenhage, en door zijne tussclien- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdin genieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te bluis. 's Gravenhage, 6 November 1872. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat aan de openbare be waarschool voor minvermogenden op de Beestenmarkt met 1 Januari 1873 zal benoodigd zijn eene Kwee- leelinge. Zij noodigen diegenen uit, welke naar die betrek king, waaraan eene belooning van VI.JF EN TWIN TIG GULDEN verbonden is, willen dingen om zich voor den 15 December a. s. aantemelden bij den pre sident der plaatselijke schoolcommissie mr. J. G. de Witt Hamer, aan de brug, wijk B 169a. Goes, den 23 November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. Via TRIEST 26 November per laatsten trein naar Roosendaal. Via BRINDISI 29 November per trein van 9 u. 39 m. naar Roosendaal. 's HAGE, 24 NOVEMBER. Er is zóó veel gebeurd in de afgeloopen week op het eenzame Binnenhof, dat ik waar lijk verlegen wordt, hoe die veelheid van stof te rangschikken en te verwerken in een kort bestek van een politiek overzicht. Met vermijding alzoo van eene dorre op- sommig van feitenwensch ik een blik te werpen op het begrootings-debat tot zóó ver het nu gevorderd is. Was 't een salut alarm of eene behendige taktiek toen de conservatieve pers weken lang vóór dat de begrooting in behandeling kwam al hare soms zeer vergiftige pijlen afschoot op het nauwelijks opgetreden Ministerie en het als 't ware uitdaagde tegen het tijdstip, waarop het budget in behandeling zou komen om alsdan verantwoording af te leggen van al zijne zonden en tekortkomingen en bovenal wegens de kapitale misdaad van het bewind te hebben aanvaard toen 's Kónings vertrouwen het daartoe riep Ik weet waarlijk niet welke de juiste drijf veer was van deze houding, maar wel weet ik, dat in den laatsten tijd nog geen jaar 'is' omgegaan, waarin de eigenlijke politieke de batten en recriminatiën zóó beperkt of geheel afwezig waren als bij deze begrootirig, ter wijl er ook in langen tijd geen jaar was, dat men met de behandeling der verschillende hoofdstukken reeds zóó ver gevorderd is als bij deze gelegenheid. Den 18 dezer aange vangen was gisteren reeds een groot deel van het zoo belangrijke hoofdstuk Binnen landsehe Zaken afgedaan, welk hoofdstuk uit den aaid der Veelzijdige belangen, vooral van waterstaat én publieke werken, ook in den regel veel tijd inneemt. Slechts één spreker nam aan de anders dagen achtereen voort durende algemeene beraadslagingen, meestal over algemeenheden, deel en deze was alles be halve grimmig strijder, maar had, terwijl ieder een stokpaardje heeft, zijn eigen' twistappel'. Hij liet dus wijselijk al de andere twistappels welke de conservatieve pers op alles behalve gouden schalen don volke had aangeboden stillekens liggen, betuigde zijne goede verwach tingen van liet opgetreden bewind, maar de twistappel was de een seis wet. En waaróm? Omdat het nu uit zou zijn met' degelijke en onbevangen werkzaamheid omdat de groote zaken, die legio waren, niet 'zoüden kunnen worden afgedaanzoolang het zwaard van Damocles boven de hoofden der leden hing, en zij niet wisten welken invloed de yerande- ring van den census op hun eigen politiek bestaan zou hebben. Zelfzuchtiger, minder met de eervolle taak van volksvertegenwoor diger strookende betuiging heb ik zelden ver nomen, en de indruk dien zij in en buiten de Kamer maakte was dan ook verre van gunstig. Daargelaten nog de onjuistheid der bewering, dat belangrijke zaken op den ach tergrond zouden geraken, op het eigen oogen- blik dat een aantal wetten in aantocht is en de gewijzigde Rechterlijke Organisatie reeds de Kamer bereikt heeftzoo is de politieke strekking van de bewering weinig eervol voor hen, op wie ze sloeg en volgens de inkleeding van den Haagschen afgevaardigde, sloeg zij eigenlijk op al de leden der Kamer, die se dert de indiening van een meer uitgebreid kiesrecht, in angstige gejaagdheid zouden zit ten over het behoud van hun mandaatHet is mogelijk dat, wanneer de wet tot stand komt en de Haagsche census van f 100, op 50,— komt, een anders samengesteld kiezerspersoneel het mandaat van den heer Wintgens niet verlengt en een liberalen afge vaardigde kiest, waartoe met het oog op de jongste gemeenteraads-verkiezingen (census f 50,veel kans bestaat; maar of nu daarom de herziening van de kiestabel een twistappel voor de Kamer isen of in die Kamer ieder lid het als zijn hoogste roeping moet beschouwen de kansen nategaan, welke aan zijne persoonlijke herkiezing bij tijd en wijle of ook bij mogelijke ontbinding, al of niet in den weg staan met het oog op den grooteren invloed der burgerij, zie, dat is iets dat niemand zal toestemmen, al had dan ook de heer Wintgens de egoistische openhartigheid om zijn ware grief tegen wat hij den twistappel noemde, openlijk te verkondigen. Zeer terecht vroeg overigens de Minister van Justitie, of dan die twistappel zoo maar op eenmaal uit de lucht was komen vallen? Inderdaad het is opmerkelijk dat de hëer Wintgens zieh niets scheen te herinneren van het drijven der con servatieven tot census-uitbreiding, vooral na de twee mislukte kamerontbindingen, waarop gevolgd is het onbekookteop geen enkel onderzoek steunend amendement Heemskerk tot verlaging van den censusen sedert welk oogenblik de quaestie aan de orde is gebleven het ontwerp Fock ingediend het nader on derzoek door Thorbecke ingesteld en de be lofte tot uitbreiding in de jongste Troonrede gedaan werd op grond van erkende noodza kelijkheid. Zoo als gezegd is, bepaalden zich dit jaar de algemeene beschouwingen tot dit ééne punt. Het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken gaf aanleiding tot velerlei vragen en opmerkingen van diplomatieken, internationalen, commer- ciëelen en industriëelen aard, hetgeen niet te verwonderen is in een land, waar handel scheepvaart en nijverheid naast den landbouw zulk eene ruime plaats op het gebied der volks werkzaamheid en volkswelvaart innemen. De Minister, die nu en dan alleen van graaf van Zuylen en baron van Lijnden eenige kleine politieke speldeprikken ontvingwaarvoor hij hun met open vizier menigen Hinken punt- stoot teruggaf, heeft op verschillend gebied goede toezeggingen gedaan en menig tractaat staat op het punt van gesloten te worden en menige onderhandeling is aangeknoopt om voor handel en industrie betere voorwaarden te bedingen in het buitenland. In één woord, men kan zeggen dat uit het debat gebleken is, dat het beleid onzer buitenlandsche zaken aan eene bekwame hand is toevertrouwd wat ook onder liberale ministeriën niet altoos het geval was. Ruimer gelegenheid om dienzelfdeh goeden indruk te verschaffen had de Minister van Justitie, die des gevraagd, niet alleen zijn plan van rechterlijke organisatie kon op den voorgrond stellen, maar ook eene volledige schets ineêdeelen van wat in of buiten ver band daarmede, op judicieel en justitieel ge bied er mee vergezeld moest gaan of er, hetzij oumiddelijk of in een meer verwijderd tijd perk, op zou moeten volgen. Iedereen roemde om 't zeerst de groote mate van bekwaamheid en helderheid, waarmede de Minister zijne plannen voordroeg in 't logisch-verband van eene wel doordachte, algeheele hervorming van ons rechtswezen. En sedert heeft de pu bliek geworden memorie van antwoord met gewijzigd ontwerp rechterlijke organisatie den goeden dunk bevestigd, die van de kunde en het talent van het voormalig lid van den Raad van State en van den Voorzitter der Juristen-vereeniging bij zoo velen in den lande, onverschillig van welke politieke richting, be stond. Zijn bekend antwoord aan den heer Haffmans, die,weder de pondspondsgeüjke vér- deeling van ambten en bedieningen tusschen Roomsch en onroomsch tot een onderwerp van debat maakte, zal naar ik mij vlei, nu wel voor goed een einde maken aan dat voortdurend drijven met onbewezen aantij gingen, om, gelijk de heer Jonclcbloet zeide, der Regeering „een klad aan te wrijven, die zij niet verdient;" om de goê gemeente „zand in de oogen te strooien en om te doen ver moeden dat de Nederlandsche Regeering de grootste onbillijkheden begaat." Waarlijk, we hebben nu toch aan de poMerc-agitalie genoeg gehad; dat nu de zoogenaamde uitsïuitings- agitatie om der geloofswille er maar buiten blijve. Van diezelfde zijde wordt toch al ia

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1