1872. N°. 138. Donderdag 21 November. 59 jaargang. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJBLAD- binnenlandsche berichten. GOESSCHE riiSt COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nonamers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten met de daarop be trekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels 5/1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. GOES, 20 November 1872. Men sehrijft ons uit 's Hage Het is juist uitgekomen gelijk we in ons num mer van 7 November vermoedden. De Eerste Kamer heeft zoowel de Indische Begrooting als het O. I. tarief, de eerste met algemeene, het tweede met beduidende meerderheid aangenomen, zoomede het ontwerp nopens de besmettelijke ziekten, waartegen een opgeschroefd petionne- ment, dat aan de April-dagen van 1853 herin nert, was in het leven geroepen ter zake van de bekende bepaling om geene kinderen of geen onderwijzend personeel op eenige school toete- laten, wanneer niet het bewijs van vaccine of van doorgestane pokziekte is geleverd. Ook die wets-voordraeht werd met vrij beduidende meer derheid (23 tegen 12) aangenomen, terwijl ei genlijk gezegd slechts één lid zijn hoofdbezwaar aan dat art. 17 ontleende (de heer Messchert van Volletikoven) en één enkel ander lid (de heer Cremers), als 't ware in 't voorbijgaan, zijne wei nige ingenomenheid- met die bepaling te kennen gat. Geen der overige tegenstemmers of sprekers hebben hun gevoelen over het bewuste art. me degedeeld maar óf andere bezwaren aan de autonomie der gemeenten, aan de groote kosten als anderszins ontleend, ontwikkeld, óf geen mo tief hoegenaamd voor hunne stem gegeven. Ware hunne afkeuring mede gelegen geweest in de gemoedsbezwaren, waarmede de griffie der Eerste Kamer en daarna het Kabinet des Koningsals 't ware Overstelpt werden, geen twijfel ol ook zij haddenal ware 't slechts met een enkel woord, dat motief voor hun tegenstemmen aan gegeven, In ieder geval gaat de gevolgtrekking van de Standaard niet op, dat, terwijl in de afdeelingen slechts één enkel lid zich tegen art. 17 verklaard had, en bij eindstemming twaalf leden tegen de wet stemden, daarin het bewijs gelegen zou zijn, dat de kleine minderheid in de sectiën tot een niet onbelangrijk getal tegen standers was aangegroeid. Die logica faalt ten eenenmale. Veeleer is opmerkelijk (en ook hier herinneren wij aan onze voorspelling in het vorig overzicht) dat, terwijl in de Tweede Kamer dank zij het partijgeknutsel van conservatieven en ultra- montanen de hoogst belangrijke O. I. tarief- wet met slechts twee stemmen meerderheid werd aangenomende Eerste Kamer die de zaak ge heel objectief en vrij van partijschap heeft be oordeelddaaraan met 21 tegen 14 stemmen haar zegel hechtte. Zij gaf alzoo een nadere bevestiging der vrijzinnige handels-politiek, welke die kamer reeds in 1850 bij de scheepvaart wetten en later bij de vrijzinnige tariefs herziening voor ons eigen land met groote ingenomenheid en met beduidende meerderheid of eenstemmig heid had gehuldigd. Het is dan ook in zoo verre minder juist te zeg gen, zooals het Dagblad doet, dat de Eerste Kamer tegenwoordig de Tweede in vrijzinnigheid overtreft. De quaestie moet o. i. zóó gesteld worden Sedert de aftreding van het zóó bij uitstek „nationale" ministerie Heemskerkvan Zuijlen dat (even als nu nog de geheele conservatieve partij) niet anders dan bij de genade der en cycliek-politiek een kortstondig leven kon voort slepen, sedert dat tijdstip bestaat er bij de conservatieven in en buiten de Kamer een parti- pris om alles wat van een liberaal ministerie of van eenig liberaal initiatief afkomstig is, af te stemmenonverschillig of het een onderwerp is van politieken, financiëelen, eeonofnischen of commerciëelen aard. En, al hebben velen hunner bij uitzondering aan het vaccine-amendement en daarna aan de wet hun stem gegeven zoo is hel niemand ontgaan hoe de organen dier partij juist voor en na die stemming de orthodoxe agitatie hebben aangewakkerd en in de hand gewerkt om de positie van het ministerie te bemoeielijken en de kiem van toenadering der christ. historische richting tot de liberalen op koloniaal gebied, ware het mogelijk in hare ge boorte te verstikken. Het heeft evenwel toch niet gebaat. Noch het ontwerp is gevallen, noch de overhaling of de annexatie der beginseltrouwe orthodoxen tot het conservatieve batig slot beginsel is ook maar eenigszvns gelukt, getuige de houding van den heer Wijnmalende Standaard, den heer Groen en anderen. Wat verkregen, of beter gezegd, wat gebleven is, dat is de onhartelijke, half tegenwillige steun van enkele orthodoxe kamer leden, die nu eenmaal niet anders kunnen of willen dan overeenstemming zoeken tusschen christelijkheid en dwangcultuur, tusschen evan gelisatie en zilverlingen-politiek, meenende alzoo hunne Christelijk-historische roeping en hunne conservatieve aanhankelijkheid tegelijkertijd naar eiseh te vervullen. We willen nog niet vooruitloopen hoe, na het programma van Standaard c. s. omtrent de koloniale politiek, hunne houding bij de thans in beraadslaging zijnde begrooting zal wezen. Het is mogelijk, dat ook in deze de triple-alli- antie blijft gehandhaafd, maar het is ook moge lijk, en van sommige leden der orthodoxe rich ting zelfs niet geheel onwaarschijnlijk, dat zij zich losrukken uit het net eener koloniale staat kunde, die, toen zelfs de uitverkorene hoven allen, de heer Mijer, het bestuur in gindsche streken aanvaardde, óf gebleken is onhoudbaar te zijn óf slechts in staat om te temporiseeren, tegen té houden en te verwikkelen, om per slot van rekening, de toestanden te vererge ren. In die richting bewogen zich dan ook voornamelijk de heeren Bahusen en Hartsen bij het Indisch tarief. Met een kleinmoedig heid, die het oud-Hollandseh koopmanshart pijn doet, met een vreesachtigheid en gemis aan vastberadenheid, die zóó zeer afstak bij het fiere, vrije woord van de heeren PincoffsPrins, Stork en den Minister van de Putte, hebben zij het toch reeds ontwrichte beschermend stelsel met hand en tand vastgehouden, hopende nog van de protectie te redden wat te redden en zoolang het nog te redden vieleen paar pro centjes nog voor de katoentjes, hetgeen de Ja vaantjes nauwlijks merken, een heel klein ver schilletje nog om den uitvoer van de koffie en de suiker naar ons land zooveel mogelijk nood zakelijk te maken. Alsof dit uitsluitend door het heffen van een differentieel recht verkregen wordt, en alsof niet, zelfs bij een uniform recht, onze relatiën met Indiö, onze kapitalen en voorschotten ons de zekerheid geven, dat die uitvoer naar ons land zal blijven plaats hebben! Er is in de aigeloopen week bij de behandeling van twee koloniale onderwerpen eene nadere merkwaardige bijdrage geleverd ter kenschetsing van de conservatieve koloniale politiek, die zich in de Tweede Kamer vooral tracht te doen gel den, nu zij sedert de entente-cordiale met den syllabus, door de R. Kath. leden ijverig ge steund wordt. Die bijdrage bestaat uit een paar woorden sléchts, in de Eerste Kamer door de conservatieve geestverwanten gesproken. De héér Messchert, opkomende tégen eene bescheiden poging dés ministers om voor Indië ook iets te doen tot verbetering van materiëele toestanden en openbare werken, nadat wij reeds 130 millioen aan spoorwegen hebben liggen en eenige millioenen rente vermeerdering door amor tisatie hebben verkregen, alles uit de Indische overschotten, bijdragen, batige slotten of welke an dere benamingen men aan dezelfde zaken wil geven, de heer Messchert zeide: „Indië moet wachten." En de heeren Bahusen en Hartsen, voor Indië vragende hooge normaal-invoerrechten met diffe rentie tusschen Nederlandsch en vreemd fabrikaat en belemmering van het vrije handelsverkeer door differ, uitvoerrechten, zij zeiden hierdoor Indië moet betalen Men ziet het: de conservatief koloniale poli tiek heeft een tweesnijdend zwaard in zijn rid derlijk blazoen. TWEEDE KAMER. In de zitting van eergisteren heeft bij de behandeling van hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1873 geen algemeen politiek débat plaats gehad, maar talrijke speciale punten werden afzonderlijk be sproken. De Minister heeft verklaard, dat de regeling van het handelstractaat met België, in verband met de heffing van accijns op het gedistilleerd, en van de quaestie betreffende het Maas-trac- taat eerstdaags te verwachten is. Omtrent de aansluiting van den Noorder spoorweg met de Duitsche spoorwegen zijn geruststellende verzekeringen gegeven. Hoofdstuk III werd ten slotte met alge meene stemmen aangenomen. Op eene vraag van den heer van Eek heeft de Regeering de overlegging toegezegd van alle ad ministratieve bescheiden betrekkelijk den census. Door de heeren van KerkwijkIdzerda en Oldenhuis Gratama is voorgesteld art. 21 der begroeting van Justitie met f 1000 té ver minderen en dus te brengen op ƒ277,050. Het doel van het amendement is eene ver klaring der Kamer nit te lokken tot wijziging der jachtwet. Wij vernemen, dat ter vervulling der vaca ture in de directie der Breede Watering be westen Yerseke, ontstaan door het overlijden van den gezworen W. de Groene, Zz., voor het X® kwartier op de voordracht zijn gesteld de heeren A. Dominicus, Jacob de Groene en A. Lindenberg; en voor de vacature in dezelf de directie ontstaan door het overlijden van den gezworen J. Dekker, Gz., voor "het IXe kwartier, de heeren P. Dekker Jünszoon, A. Nijssen en J. Welleman. Vermoedelijk zal in het midden van 1878 de buitenhaven te Vlissingen worden openge steld, blijkens het algqmeen verslag der afdee lingen van de Tweede' Kamer der Staten-Ge- neraal over de begrooting der staatsspoorwegen ook blijkt er uit, dat het ontwerp voor een drijvend ijzeren dok aldaar, gereed is, Te Zierikzee moet eene hérstemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren W. J. S. J. Blom en W. A. Ochtman. Het landverhuizen neemt ook in Zeeuwsch- ~S' laanderen sterk toe. Binnen kort zal uit het Westelijk deel van die streek een vijftigtal naar Amerika vertrekken,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1