LIJST VAN VEUKÖÖPLXGEJV. H. M. HUFKEiVS Coppieters. DAMES MODE-ARTIKELEN, BURGERLIJKE STAND GOES, APYERTENTIËN. B 25jarige Huwelijksvereeniging DAMES-MODES, overgenomen goederen tegen verminderde prij zen zullen worden opgeruimd. zulk een onaangenamen reuk van zich gaf, chemisch onderzoekten in haar rapport aan burg. en weth. heeft gewezen op het liadeelige van dien stank en dat water voor de gezondheid. De Foorzitter meent, dat dit laatste in de notulen opgenomen is, en verzoekt den Secretaris de aange vallen zinsnede nogmaals te lezen. De Secretaris leest daarop het volgende; „De heer dr. Callenfels deelt nog mededat de gezondheids commissie het water uit de haven onderzocht en be vonden heeft, dat dit bezwangerd was met zwavelzuur gebonden aan kalk Haar verslag is ingezonden aan burgemeester en wethouders." De heer dr. Callenfels herhaalt zijne opmerking. De Secretaris vraagt; of de heer Callenfels wil vermeld hebben, dat het water chemisch is onderzocht? De heer dr. Callenfels antwoordt toestemmend, en tevens met bijvoeging, dat de gezondheids-commissie aan burg. en weth heeft medegedeeld, dat dit water nadeeling is voor de gezondheid, want dat zwavelzuur nadeelige gaza ontwikkelt. De F oorzitter zegtzich niet te verzetten legen de eerste der verzochte wijzigingen doch de tweede niet noodig te achten, dewijl, als in de notulen wordt verwezen naar een aan burg. en weth. ingezonden rapport, dat ook voor de leden ter visie ligt. De heer dr. Callenfels verklaart, dat de gezond heids-commissie een gemeentelijk lichaam is, en dat van haar verslag als dit ingezonden is in de no tulen behoort te worden melding gemaakt. De Foorzitter voert aan, dat toch de inhoud van een rapport niet in de notulen kan worden opgenomen. De wijziging van het kandelaren der boomen, in plaats van roijeren, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De tweede wijziging, waartegen de Voor zitter zich blijft verzetten, wordt in omvraag gebracht en goedgekeurd met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren mr. Del Baere Kakebeeke en de Voorzitter. Met die wijzigingen worden de notulen goedgekeurd. De Foorzitter zegt persoonlijk behoefte te hebben, om den Secretaris openlijk dank te zeggen voor de juistheidwaarmede hij de notulen dier moeijelijke eu omslachtige vergadering heeft geredigeerd. Deze verklaring wordt met bijval begroet. II. De Foorzitter doet de volgende mededeelingen, die, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen. a. dat burg. en weth. de heeren Huizinga en Posthumus hebben uitgenoodigd met den bouwmeester weder een photometrisch onderzoek in te stellen naar de lichtsterkte der gazvlammen in de straatlantaarns, en dat die heeren zich daartoe hebben bereid verklaard; b. dat de uitloting van de aangegeven obligatiën in de gevestigde schuld dezer gemeente in de laatste vergadering van burg. en weth. heeft plaats gehad en dat toen uit de bus getrokken zijn: de nos. 120 199, 226, 23S, 246, 306, 310, 341 en 566/196, te zamen tot een reëel bedrag van f 3000, c. dat de aanbesteding der kleeding van de politie agenten zal gehouden worden op Zaterdag 23 November en de verpachting der gronden aan den Westhaven- dijk en in den Galghoek, benevens twee perceelrn tuingrond aan den Molendijk zal plaats hebben op Zaterdag den 30 November, daaraanvolgende d. dat burg. en weth. den pachter van het huis op het Ravelijn hebben kennis gegeven van het raads besluit, om dit pand te doen afbreken, en dat hij dus moet zorgen, dat het huis met den 31 Decem ber van dit jaar is ontruimd. III. De Foorzitter geeft kennis en doet zooveel noodig voorlezing der navolgende ingekomen stukken, waaromtrent wordt goedgevonden als bij ieder hun ner is vermeld: a. van Ged. Staten: 1. Berichten hunner goedkeuring der raadsbesluiten tot in gebruikgeving van grond aan P. M. Verboom; en tot verkoop der boomen, op de begrooting voor 1873 uitgetrokken, tengevolge van welk laatste be richt, de verkoop is bepaald op Woensdag den 4 December a. s. 2. Provinciaal blad no. Ill, tot vaststelling der jaarwedde van de gemeente-ontvangers in Zeeland. (Voor Goes 1000, gelijk aan die te Zierikzee.) Allen voor notificatie aangenomen. b. van bizondere personen en collegiën: 1. Van den heer L. Posthumus, dat hij de be noeming tot lid der commissie van toezicht op de gemeente-apotheek aanneemt. Voor notif. aangenomen. 2. Van eenige belanghebbenden, verzoek om een bruggetje te leggen over de greb aan de vest tegen over de Korte Nieuwstraat. Gerenvoieerd aan borg. en weth. om praeadvies. 3. Van mr. P. J. A. van Dam, dat hij zich de benoeming tot lid der commissie van classificatie der schoolkinderen niet kan laten welgevallen. Eene nieuwe aanbeveling zal worden ingewacht. 4. Van het burgerlijk armbestuur, verzoek om aan die instelling in erfpacht aftestaan eenige perceelen water en moeras, ten einde die, tot werkverschaf fing aan valide armen, te doen dempen en ophoo- pen. Gerenvoieerd aan burg. en weth. om onderzoek en voorstel; c. Eenige staatsbladen. Ter inzage van de leden, om bij de verzameling te worden gevoegd. IV. De Foorzitter deelt nu mede, dat de heer Z. D. van der Bilt La Motthe zijne benoeming tot lid van het Gasthuisbestuur heeft aangenomen, terwijl mr. J. G. de Witt Hamer daarvoor heeft bedankt; dat burg. en weth. in overleg met de twee leden van bet bestuur, eene aanbeveling hebben opgemaakt, waarop geplaatst zijn de heeren J. M. Pilaar en J. J. Ocht- man; dat die aanbeveling op de convoeatiebiljetten is vermeld, om daarvan aan de leden kennis te geven; en stelt hij nu voor, om het tegenwoordig bestuur spoedig van zijne funetiën te ontlasten, dadelijk tot de benoeming overtegaan. Dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen zijnde, worden de heeren mr. Del Baere en Busing uitgenoodigd, als stemopnemers te fungeeren. Bij de opening der stembriefjes blijkt, dat alle (10) stemmen zijg uitgebracht op den heer J. M. Pilaar. V. Alsnu is aan de orde het voorstel van'den heer mr. Del Baere, om te verklaren, dat de jaarwedde van den secretaris te gering is, en om deze verkla ring intezenden aan Ged. 3taten, met verzoek 'sKo- nings goedkeuring te vragen op eene verhooging dier jaarwedde met 200. De Secretaris erlangt op zijn verzoek vergunning, om de zaal te verlaten, terwijl diens funetiën wor den waargenomen door den commies ter secretarie Jhr. de Marees van Swinderen. Na voorlezing van het voorstel vraagt de Foor zitter aan den heer mr. Del Baere of deze zyjn voor stel nog nader wil adstrue'eren De heer mr. Del Baere antwoordt, dat hij de mo tieven, waarop het voorstel rust, heeft medegedeeld, toen hij bet voorstel, bij de behandeling der begvoo- ting, deed. Deze zullen waarschijnlijk nog wel in het geheugen van de leden zijn; in ieder geval zijn zij genotuleerd, en spr. moet bij het toen aangevoerde persisteeren. Met het oog op de verdiensten van den secretaris en op zijnen maatschappelijken toestand en zijn gezin is het weuschelijk hem de voorgestelde verhooging van jaarwedde toeteleggeu, die zeer goed door de gemeente kan gedragen worden. Niemand zal den secretaris ijver ontzeggen, worden de ver diensten van dien ambtenaar, door verhooging zij ner jaarwedde erkend, dan zal zijn ijver ongetwijfeld nog vermeerderen De Voorzitter verklaart dat burg. en weth., na ernstige overweging van het voorstel, vrijheid heb ben gevonden, dit te ondersteunen, en brengt in her innering hoe de raad reeds in de vergadering van 14 Januari 1852 het wenschelijke eener verhooging der jaarwedde van 900 op/1200 uitsprak, omdat, ten gevolge van de invoering der gemeentewet, de werkzaamheden, aan de betrekking van secretaris ver bonden, zoo vermeerderd waren. Ged Staten hebben echter, zonder eenig motief, de jaarwedde op 1000 gebracht. Dat de werkzaamheden van den secretaris in de laatste jaren toegenomen zijn, wil spreker nog kortelijk aantoonen. De bevolking die in 1852 be droeg 5366 zielen is thans geklommen tot 6362 en alzoo met bijna Vs vermeerd. Het getal raadsleden is met 2 vermeerderd en bedraagt thans evenveel als te Zierikzee, waar de secretaris 1200 geniet. In 1852 werden afgegeven 470 bevelschriften van beta ling, in 1871 daarentegen 909. In 1852 werden 17 vergaderingen van den raad gehouden, in 1871 daarentegen 23, dus ruim meer. In 1852 was het cijfer der bij den raad behandelde stukken 195 in 1871 was dit 360. Tot aanprijzing van het voor stel moet spr. vervolgeus nog aanvoeren, dat de jaar wedde van de ontvangers te Goes en te Zierikzee even hoog is, terwijl de secretaris van Goes 200 min der geniet dan die van Zierikzee. De jaarwedde der secretarissen van Middelburg en Vlissingen zijn sedert 1852 verhoogd, die van Middelburg van f 1400 op 1600 die van Vlissingen van 1200 op 1400. Ten slotte moet spr. nog opmerken, dat nergens in de provincie, ja misschien in geheel Nederland de secretaris minder adsistentie heeft dan in deze gemeente. Het is immers 's spr. systeem geweest, om een klein, doch betrekkelijk goed bezoldigd personeel te hebben (want hoe grooter personeel, hoe minder er gewerkt wordt) en spr. is in de toepassing van dit systeem altijd goed geslaagd. Tot staving hiervan deelt hij mede, dat aan jaarwedden voor die adsistentie be taald wovdt: in Middelburg ƒ5300; in Vlissingen 3825; in Zierikzee 2600en in Goes slechts 1950. [Wordt vervotgd.) In den verderen loop der debatten is het voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den Secretaris gesteld in handen van de finant. commissie. Voorts is o. m. met algemeene stemmen aange nomen een voorstel om te trachten subsidie te er langen voor eene op té richten landbouwschool alhier. Idem om voor de gemeente aan te koopen het huis van den heer Swart voor eene som van 5000, en dit te bestemmen als woning voor den nieuw te benoemen hoofd-onderwijzer. En met 6 tegen 4 stemmen het voorstel tot ver hooging roet 50,van de tractamenten der hulp onderwijzers aan de openbare scholen alhier. Van een en ander nemen wij nader de discussien op. van den 15 Nov. tot en met den 18 Nov. 1872. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren; den 17, Adriaan, z. v. Anthony Visser en Anetta Maria Mooklioek; den 18, Wil lem Johannes, z. v. Johannes Alidus StoJcmans en Pieternella Dorothea Sloover. Overleden den 5 Jan. te Antwerpen, Elisabeth Ludovica, 13 m., d. v. Thomas Briels en Maria ludovica Schelf houtden 26 Maart te Antwerpen, Johannes Josephus Briels54 j. wedr. van Elisa beth Helleweg, echtgenoot van Catharina Petro- nellaAntonia Bernaert; den 8 Juni te Antwerpen, Maria Coleta, 18 m., d. v. Thomas Briels en Maria Ludovica Schelfhoutden 18 Nov., alhier Johanna Maatje, 4 j. d. v. Isaac Le Clerq en Aaltje van de Weert; Levina van de Visse, 74 j., eerst wede. van Boudewijn de Nooijer daarna van Willem van Sprang. Datum. Plaats. Voorwerp. Notaris. 20 Nov. Goes, Eigend. rech- Mr. v. Dishoeck ten amb. 'sHeer- en Pilaar, Arendskerke, 20 w Wissenkerke, Boeren-insp.etc., Deurw. Stok- mans. 21 a Kloetinge, Boomen &kaph., Paardekooper Kakebeeke. 22 s Hoedekensk., Meubilair, Paardekooper van de Bussche. 22 0 Wemeldinge, Boomen, Pilaar. 22 0 Ovezand, Boomen. Mr. v. Dishoeck. 22 r Fort Bath, Meubelen, Mr. van Dam. 23 r Wolfaartsdijk, Boomen, Pilaar. 23 0 'sHeerArendsk., Afbraak, Jhr. mr.v. Citters, 25 0 Kloetinge, Boomen, Paardekooper Kakebeeke. 25 0 Heinkenszand, Boomen, Mr. v. Dishoeck. 27 0 Goes, Eigend. rech ten amb. Rilland en Bath, Mr. Liebert. 27 0 Schore, Boomen, Pilaar. 29 0 Ovezand, Boomen, Pilaar. 29 0 's HeerArendsk., Boomen, Mr. v. Dishoeck. P Hofstede, van den Bussche. 4 Dec. Goes, Boomen, Mr. Liebert. 6 0 Krabbendijke, Boomen, r. d. Bussche Slegt. 18 0 Ellewoutsdijk, Boomen, Mr. Liebert. 19 0 Hoedekensk., Boomen, Mr. Liebert. van Ms. WILLEMSEN en P. WELLEMAN. dt) Yerseke, 18 Nov. 1872. ft Hunne dankbare kinderen. *.j* Bevallen van een JONGENP. D. STOKMANS—Sloover. Goes, 18 November 1872. Heden overleed tot mijne diepe smart in den ouderdom van 82 jaren, mijn geliefde echtgenoot, de heer JAN van DUINE, Ridder der orde van de Eikenkroon, Burgemeester der gemeente Kapelle, Gezworen der Breede Wa tering bewesten Yerseke enz. Kapelle, P. SCHIPPER, 17 Nov. 1872. Wed. J. van Duine. De ondergeteekende bericht haren begunstig- sters, dat zij hare zaak in heeft overgedaan aan hare dochters. Onder dankbetuiging voor het genoten ver trouwen, beveelt zij hare opvolgsters, aan wis de openstaande posten kunnen voldaan worden, beleefdelijk aan. Met verwijzing naar bovenstaande annonce hebben de ondergeteekenden de eer haren stad- en landgenooten te berichten, dat zij de affaire in tot dus ver gedffeven door hare moeder, voor eigen rekening zullen voortzetten in het huis wijk A no. 14, aan den Aprel der Groote Markt. Zich beleefdelijk aanbevelende voor alles wat tot het vak behoort en eene spoedige bediening belovende, geven zij tevens kennis, dat dfl Goes, November 1872. L* en J. HÜFKENS.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3