BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Ingezonden. op Vrijdag den 15 November 1872, Kerkelijke Zaken. Beroepen te Engelen ds. W. Oudegeest pred te Schore en Vlake. Beroepen te Waarde de cand. tot de H. Dienst C. B. Oorthuijs. Aangenomen het beroep naar 's HeerAbts- en Sinouts- kerke door ds. Th. H. van Bolder, pred. te Kage. Goes, 15 Nov. De Z.-Bevelandsche Zendingsvereeni- ging hield heden namiddag te dezer plaats nare 18de algemeene. vergadering, waarin van de 5 afdeelingen 13 afgevaardigden tegenwoordig waren. Onder directie van ds. F. Hage, pred. te Wolfaartsdijk, werden de werkzaamheden ordelijk en in liefderijke samenspre- king afgehandeld, terwijl tot leden van het hoofdbe stuur voor het volgende jaar benoemd werdends. IV. Vliegenthart, prea. te Goes tot directeur, ds. F Hage, pred. te Wolfaartsdijk tot le vice-direcleur, en ds. J. P. P. Clinge Doorenhos, pred. te Wilhelminadorp tot 2en vice-directeur. Na afloop van deze vergadering, vereenigde men zich ten half 6 ure, met de opgeko men belangstellenden uit de gemeente, in het kerk gebouw tot het houden van een bidstond, onder voorgang van ds. Hage voornoemd, die een indruk wekkend woord sprak naar aanleiding van Joli. 2116, ,hebt gij mij lief?'. Uit de opbrengst van de collecte bleek, dat de ernstige opwekking gansch niet onvrucht baar geweest was. (Ingez.) BESTlilDINGEN. Op 13 December a. s. des morgens ten 10 ure, zal door 't prov. bestuur van Zeeland te Middelburg wor den aanbesteedhet driejarig onderhoud van de ge bouwen en aanhoorigheden ten dienste van 's rijks belastingen te Hansweert en te Bath van 1 Januari 1873 tot 31 December 1875. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland te Middelburg, werd Vrijdag jl. het navolgende werk aanbesteed: 1°. Het verruimen van de buitenhaven te Hansweert, met het verplaatsen en bewormnagelen van due d'alven, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid- Beveland, aangenomen door de heeren D. Volhert, te Dordrecht en A. Volhert Lz. te Sliedrecht, voor ƒ19700. Het gebrek aan plaats in ons vorig nommer, waardoor het buitenlandsch overzicht moest achterwege blijven, is oorzaak, dat wij nu eerst van de opening der Nationale Verga dering van Frankrijk op jl. Woensdag en vande daarin door den president voorgelezen bood schap kunnen melding maken. Het was, zoo als wij voorspeld hadden, een belangrijk staats stuk en met heldere stem werd het medege deeld. De zeelucht van Trouville scheen Thiers goed gedaan te hebben. Onvermoeid dribbelde hij rond met de vlugheid van een jong mensch,. nu 'dezen dan genen aansprekende, als ware hij in eene salon. In de boodschap wordt allereerst gewezen op de rust van Frankrijk en herinnerd aan den uitslag der laatste leening, waardoor de storting reeds 1750 millioen bedraagt. De han del wordt beschreven als in bloeienden staat te verkeeren, terwijl het tekort op de belas tingen zijne oorzaak vindt in de moeilijkheid, die de ontvangst der verbruiksbelastingen on dervindt. Het evenwicht zal in 1873 hersteld en in 1874 zal waarschijnlijk een batig saldo kunnen worden aangewezen. De rekening zal een totaal van 700 millioen bereiken, waar onder verscheidene millioenen voor den aan bouw van oorlogsmateriëel, maar er is reeds een actief van 639 millioen aanwezig om haar te dekken. Thiers behandelt vervolgens de betrekking van Frankrijk met andere handeldrijvende mo? gendheden. Het herstel van het crediet des lands, en vele andere uitkomsten, iu de laatste twee jaren verkregen, maken een groot ge deelte der beschouwing uit. De president dankt dat alles aan de handhaving der orde, die men weder verschuldigd is aan hen, die de republiek hebben omhelsd. Deze moeten daarvoor verder zorg dragen en zich ter wille van de veiligheid der republiek de tijdelijke opofferingen ge troosten van de uitoefening van zekere rechten, die aan vrije volken toekomen. Het hoofdpunt der boodschap betrof het con- stitutioneele vraagstuk. De republiek bestaat", zoo riep hij uit, »en is de wettige vorm van regeering; iets anders te willen zou gelijk staan met eene nieuwe omwenteling, de geduchtste van allen. Laten wij onzen tijd niet verliezen in het proclameeren der republiek, maar dien liever gebruiken om aan de republiek de noo- dige kracht en duurzaamheid te verzekeren. De republiek is nu eenmaal door eene parle mentaire commissie eene conservatieve republiek genoemd. Laat ons toonen dat deze titel ver diend zij, want de maatschappij zou niet kun nen bestaan .zonder een gouvernement, dat niet behoudend is. De republiek zal conservatief moeten zijn of te gronde gaan. Frankrijk is wars van voortdurende spanninghet verlangt naar rust en arbeid, ten einde aan zijne on metelijke verplichtingen het hoofd te kunnen bieden. De republiek moet zijn eene regeering van allen, niet van ëene partij, noch de zege praal van ééne enkele klasse. Frankrijk, of schoon overwonnen, trekt de aandacht der wereld. Deze aandacht waarin zekere onrust doorstraalt, worde beschouwd als eene hulde, gebracht aan zijn invloed op de volken; daar door wordt tevens de bewering ontzenuwd dat Frankrijk geïsoleeerd zou staan." En Thiers besloot met aandrang tot benoeming eener commissie om de constitutioneele vraag te onderzoeken. Ihiers wil dus dit is de portee zijner boodschap den weg der constitutionele her vormingen betreden. Die hervormingen zullen bestaan inverlenging van zyn macht voor vier jaren, gedeeltelijke aftreding van de ka mer en benoeming van ;een vice-president. Thiers steunt daarbij op linker en- rechtercentrum, die hij in één groot centrum wil oplossen. Maar deze zaak is nog lang niet beslist, De tijd zal leeren of Thiersde oplossing van het cen trum als zeker stellende, zich aan geen illus- siën overgeeft. Een correspondent van den Daily Telegraph schrijft uit Versailles, dat maarschalk Bazaine schijnt terechtgesteld te zullen worden1°. we gens plichtverzuim als bevelhebber van het le ger van Metz; 2o. wegens hoogverraad tegen de Fransche republiek, door eene poging om met den vijand te onderhandelen in naam des keizers, die vervallen was verklaard, en ope ningen te hebben gedaan aan de keizerin, als regentes van Frankrijk, ten einde betere voor waarden te verwerven dan die door de Duit- schers het garnizoen waren aangeboden, alzoo, van in zijne qüaliteit van hoogste mili taire overheid het bestaan der Fransche Repu bliek te hebben genegeerd, en den 15 Sept., toen hij met de verandering van zaken bekend was, tot 27 Oct.dag der capitulatie, gehan deld te hebben als staande onder de bevelen van Napoleon III en niet onder die der repu bliek. De processtukken vormen reeds eene massa om een middelmatig vertrek te vullen. Het schijnt dat het militaire punt slechts bij zaak zal wezen. De Verzamelde getuigenissen zijn alleen bepaald, voor zooveel betreft de reis van generaal Boyer van Metz naar Engeland, om aan de' keizerin voor te stellen dat deze met de Duitschers zou onderhandelen. Het schijnt niet -te betwijfelen, dat Bazaine Napoleon III beschouwde als souverein, wien hij gehoorzaam heid schnldig was; en daar alleen de Veree nigde Staten van Amerika de republiek had den erkend, kan hij beweren slechts het voor beeld der mogendheden gevolgd te hebben. Men meent dat het eigenlijke proces wel een half jaar zal aanhouden, en dat de zaak eerst een jaar nadat de maarschalk zich in arrest heeft gesteld, tot beslissing zal komen. Vorst Karei van Rumanië heeft, door tus- schenkomst van den consul van Frankrijk te Bucharest, een eigenhandigen brief van Thiers ontvangen, waarin de president der fransche republiek zijne warmste gevoelens betuigt voor den vorst, zoowel als voor de rumaan- sche natie, en zoowel wat hem president persoonlijk als de Franschen in het algemeen betreft." De Rumanen zijn zeer opgetogen met dat schrijven; te meer gevoelen zij er zich door gestreeld, daar de fransche republiek se dert haar ontstaan voor de eerste maal offi— ciëele notitie neemt van Rumanië. Dat zij tot dusverre veronachtzaamd zijn, is volgens hen niet moeijelijk te verklaren; aan Tliiers toch, meenen zij, moet het uiterst zwaar ge vallen zijn met een Hohenzollern, met een Duitscher, betrekkingen aan te knoopen. De Rumaansche bladen gaan - zoo leest men in éën brief uit Bucharest aan de Allg. Zeit. - in hunnen eigenwaan zoo ver dat zij beweren Frankrijk heeft zijnen vroegeren invloed in het Oosten hernomen, nadat Thiers door zij nen brief met de eerste natie van het Oosten (de Rumanen) de oude betrekkingen hervat heeft." In eene te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is besloten leu laste der maatschappij aan te gaan eene leening van zeven millioen gulden, verdeeld in twee seriën van drie en een hall' millioen elk, ten einde te voorzien in de behoeften van materiëel, als een gevolg van de vermeerdering van het trafiek op de door de maat schappij geëxploiteerde spoorwegen. Men schrijft uit Monster: De gemeenteraad van Monster heeft een zonderlinge wijze van handelen. In de jonste zitting kwam een voorstel ter tafel om een buurtspoorweg door het Westland te subsidieeren, de burgemeester bracht het dadelijk in stemming, het voorstel werd verworpen en, toen ging men er over beraadslagen. De veldwachter van Holten zou een dief naar Bathmen transporteeren, die verder naar Deventer moest. De man is 70 jaar oud en kon zijnen gevangene niet houden, die al spoedig aan den haal ging en tot nu toe vergeefs gezocht wordt. Te Hoorn verloor iemand een sigarenkoker „vol" banknoten en effecten Benige kinderen vonden den kostbaren koker en brachten dien aan vader, die den eigenaar 't verlorene teruggaf en de aangeboden ƒ100 weigerde. Slechts verzocht hij een klein cadeau voor de kinderen. Te Apeldoorn is zekere van der Aa gearriveerd, die niet weet wat hij daar doen wil, noch waar hij heen zal gaan, noch iets ter wereld. Hij wordt de curio dteit van het dorp. In den Belgischen senaat is thans een toestel aan gebracht om de leden, wien door ouderdom of li chaamsgebreken het trappenklimmen te moeielijk valt, naar boven te hijschen. De bak, welke door water in beweging gebracht wordt, is zeer sierlijk ingericht en Drengt den senator boven zonder dat hij het gevoelt. Er is plaats in voor twee personen. Zaterdagnacht is een paard met vigelante staande voor den Doele te Rotterdam achteruit in de vest ge reden. Met groote krachtsinspanning Iheeft men paard en rijtuig er uitgehaald. Te 's Gravenhage heeft men een grooten arend van 't oosten naar 't westen zien vliegen. Zouden de Haagsche Romulussen. daaruit geene voorspellingen doen betrekkelijk de aanstaande zitting der Tweede Kamer? Op de veemarkt te Doesborgh heeft een boer vier ossen verkocht voor den prijs van ƒ1080 gulden, niet tegenstaande de beesten zoo veel aan klauwzeer en tongblaar geleden hadden, dat de boer nauwelijks be sluiten kon, ze ter markt te brengen. Het Dagblad bevat eene anecdote, die, behalve dat zij leerzaam is, tevens de verdienste bezit van letter voor letter waar te zijn. Dezer dagen treedt de bonne van mevr. H. met omwoelden vinger, hevig schreiende de kamer van haar meesteres binnen. „O! mevrouw, wat is dat een vreeselijke pijn! zoo je wist. Vernieuwde aanval van tranen en hevige smartkre ten. „Wat is er toch, Frangoisd?" „Mevrouw, ik heb mij'met de punt van een vork in den vinger ge stoken. „O, is 't anders nietdat zal wel over gaan." „Ja maar mevrouw, kan ik er wel zeker van zijn, dat de vork van zilver is? „Ja, zeker!" „O. dan ben ik gerust! omdat, ziet u, ik dacht, dat het soms Ruolz kon zijn en dat zou gevaarlijk kun nen worden.'" „Stel je maar gerust, Franfoise, het is zilver." „O, nu zal hel wel overgaan." Den volgenden morgen was Francoise met het zil ver verdwenen. In een Duitsch tijdschrift wordt gewezen op het houtzaagsel, als een uitmuntend voedsel voor het vee. Vele veehouders hebben proeven genomen en roemen de uitkomst dezer „nieuwigheid." In het Vaderland van Woensdag 13 Nov. 11., no. 270, wordt gemeld, dat Dr. Gunning de eerste der aangekondigde Zendings-lezingen in 't lokaal Di- ligentia heeft gehouden. In die lezing legt de heer Gunning volgens 't Vaderland de verklaring af: „dat de modernen (de partij van den vooruitgang) de orthodoxen ver vooruit zijn in kunst, in ontwikkeling, in bescha ving, in maatschappelijke degelijkheid.'' Ik heb acte genomen van die verklaring; niet om de aandacht te vestigen op 't brevet van eerwaardigheid, waarmee Dr. Gunning in die stelling de ortho doxen adelt; maar omdat ze mij aanleiding geeft tot onderstaande vragen lo. Staat die onmondigheid der orthodoxendie „achterlijkheid in kunst, in ontwikkeling, in beschaving, iu maatschappelijke degelijkheidtot de orthodoxe richting als gevolg tot oorzaak? 2o. Wat heeft dan de maatschappij voor den ma- terieelen, intellectueelen en moreelen vooruitgang der menschlieid te wachten, als 't de orthodoxie eens mocht gelukken de oppermacht in handen te krijgen en 't Hooger-, Middelbaar- en Lager Onderwijs te be- heerschen? Zou de Gemeenteraad van Goes geen lust hebben, die vragen bij wijze van theses bij occasie on der de „punten van behandeling" op te nemen Wolfaartsdijk 15 Nov. 1872. J. PERSANT SNOEP. OPENBARE VERGADERING van den K BH der GKÜVEENTE GOBS, des avonds ten 61 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig tien leden en de Secretaris. Afwezig de heeren A. Nortier Pz., wegens verhindering, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, wegens huisse- lijke omstandigheden beiden met kennisgeving dr. C. A. van Renterghem, zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 28/29 October jl. worden gelezen. De heer dr. Callen/els maakt de volgende opmer kingen. Vooreerst heeft de Secretaris genotuleerd dat spr. zou voorgesteld hebben, de boomeu aan het noord- einde van den Oostsingel te roijeren, terwijl hij heeft verzocht ze te kandelaren Ten tweede heeft de Se cretaris vergeten op te nemen dat de gezondheids commissie het water uit de haventoen het onlangs

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2